esprit
14.01.05,18:37
Neviete sa prosím Vás vyjadriť k môjmu problému? Sme slovenský platiteľ DPH, uzavreli sme licenčnú zmluvu s autorom, občanom ČR o vydaní jeho diela, za čo mu vyplatíme 6000.- Sk pri prvom vydaní a 6000.- Sk pri predaji 1000 ks publikácie. Vyplatili sme mu prvých 6000.- Sk. Vyplýva z toho pre nás nejaká povinnosť z hľadiska DPH? § 15 ods. 7 a 8 bod c/, § 69ods.3. Ak by išlo o samozdanenie, nemáme faktúru ale len licenčnú zmluvu, tak by sme si nemohli odpočítať DPH, ale by sme sa mohli s ním dohodnúť § 75 ods.3 a faktúru za neho vystaviť. Ide o 76 ročného pána profesora. :confused:
Ďakujem.
esprit
15.01.05,19:14
Naozaj mi nikto nevie poradiť?
esprit
17.01.05,07:27
Ani dnes nikto nevie?
luebchenko
17.01.05,10:02
Neviete sa prosím Vás vyjadriť k môjmu problému? Sme slovenský platiteľ DPH, uzavreli sme licenčnú zmluvu s autorom, občanom ČR o vydaní jeho diela, za čo mu vyplatíme 6000.- Sk pri prvom vydaní a 6000.- Sk pri predaji 1000 ks publikácie. Vyplatili sme mu prvých 6000.- Sk. Vyplýva z toho pre nás nejaká povinnosť z hľadiska DPH? § 15 ods. 7 a 8 bod c/, § 69ods.3. Ak by išlo o samozdanenie, nemáme faktúru ale len licenčnú zmluvu, tak by sme si nemohli odpočítať DPH, ale by sme sa mohli s ním dohodnúť § 75 ods.3 a faktúru za neho vystaviť. Ide o 76 ročného pána profesora. :confused:
Ďakujem.
Podľa mňa pán profesor nie je zdaniteľnou osobou (§3 - "činnosť vykonáva len príležitostne") a (asi) ani nemá určite pridelené IČO pre daň - takže podľa mňa nesamozdaňuješ nič. Predmetom dane (dph) je len poskytnutie služby za protihodnotu uskutočnené zdaniteľnou osobou! (§2 1(b) ). Aké údaje by si uvádzala vo faktúre (aby si mala riadny daňový doklad - pozri náležitosti fa. §72) vystavenej za pána profesora?
Toľko môj názor - samozrejme sa môžem mýliť, keďže s tým nerobím a nepoznám všetky finesy ktoré "licencie" obnášajú. Snáď sa ozve niekto skúsenejší v tejto oblasti :D
esprit
17.01.05,11:46
Ďakujem za názor.
accad
21.01.05,19:19
Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR v článku 12 - Licenčné poplatky ods.3 písm.b) hovorí, že výraz licenčné poplatky použitý v tomto článku označuje platby akéhokoľvek druhu získané ako odplata za použitie alebo za právo použiť akéhokoľvek autorského práva k literárnemu, umeleckému alebo vedeckému dielu ...

§ 15 ods.8 písm.d) - Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7) je prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, ...

§ 69 ods.3 - Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba ( § 5..., ktorá podniká v zahraničí...) z iného členského štátu alebo tretieho štátu.

Ja by som vychádzala z týchto bodov, pri určení zdanenia DPH. Je to veľmi špecifické a ťažké bez väčších skúseností v tejto oblasti dať zodpovednú odpoveď.
Danka Kosibová
05.04.05,10:21
vie mi prosím poskytnut niekto vzor licenčnej zmluvy, potrebujem to na školske ucely...dakujem
Evelyn36
07.04.05,12:06
ide podla mna o §15 ods.7,8,miestozd.plnenia je na Slovensku,t.j. odviestDPH zo 6000.-do ŠR, ak je ten občan ČR plátca,máte jeho IČ DPH/CZ......./, tak v DP uplatnit odpočet , tým pádom ste na nule.Ak nie je plátca, tak ste obohatili ŠR.
Evelyn36
07.04.05,12:12
LIc.zmluvu by som hladala v poradci podnikatela-Autorský zákon, alebo v niektorom vyhladávači pod Vzory zmlúv,resp. Obchodný zákonník.