mackova
21.02.07,23:10
Chcem sa spýtať, ak som občan a kúpim auto v 01/2007 a predám 03/2007, musím tento príjem zdaňovať alebo vôbec sa neregistruje tákýto predaj?
ondrejvla
21.02.07,22:19
Chcem sa spýtať, ak som občan a kúpim auto v 01/2007 a predám 03/2007, musím tento príjem zdaňovať alebo vôbec sa neregistruje tákýto predaj?

Ak to auto predáš drahšie, ako si ho kúpil, mal by byť zisk z neho predmetom dane, lebo si ho predal do jedného roka. Myslím, že sa nemýlim...
Doplním, pozri ZoDP :

§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí, ...
durisovad
21.02.07,22:23
Podla zakona je to tak, ale z praxe viem, ze ludia auta predavaju, nikomu to nehlasia a dan neplatia. Ale velmi by som to neodporucala, pretoze neprajnikov je medzi nami este dost.
andrej_rv
21.02.07,23:14
Chcem sa spýtať, ak som občan a kúpim auto v 01/2007 a predám 03/2007, musím tento príjem zdaňovať alebo vôbec sa neregistruje tákýto predaj?
Nie, tento príjem sa neregistruje, nepriznáva ani nezdaňuje. V zmysle § 9 ods. 1 písm. d) sú od dane oslobodené príjmy z predaja hnuteľných vecí okrem príjmu z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku a to do 5 rokov od jej vyradenia. Oslobodenie predaja ostatných hnuteľných vecí - vrátane aut nezaradených do obchodného majetku - nie je v súčasnosti viazané na uplynutie žiadnej doby medzi nákupom a predajom. Časový test sa uplatňuje len pri predaji nepodnikateľských nehnuteľností.
Na doplnenie - príjem z predaja aj súkroných osobných áut podliehal zdaneniu len podľa starého ZoDP 366/1999 Z.z. - tam sa totiž v § 4 ods. 1 uvádzalo: Od dane je oslobodený príjem: c) z predaja hnuteľných vecí; od dane nie je oslobodený príjem z predaja motorových vozidiel, lietadiel a lodí, ak doba medzi nadobudnutím a predajom nepresahuje jeden rok;
súčasné znenie zákona už toto ustanovenie resp. výnimku neobsahuje.
skaspa
22.02.07,06:19
Ak to auto predáš drahšie, ako si ho kúpil, mal by byť zisk z neho predmetom dane, lebo si ho predal do jedného roka. Myslím, že sa nemýlim...
Doplním, pozri ZoDP :

§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí, ...
Myslím, že sa mýliš:
uvedený príjem (nie zisk!!!) je predmetom dane, ale zároveň je od dane oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. d) a neuvádza sa v daňovom priznaní; ten jeden rok, čo uvádzaš, už neplatí a je to tak ako napísal andrej_rv
dracica
22.02.07,06:52
toto by aj mna zaujímalo na jednej strane je predmetom dane a na druhej je to oslobodené podľa iného paragrafu ... treba to uvádzať DP ???
Ľuba
22.02.07,06:57
Príjem oslobodený od dane sa v DP neuvádza.
dracica
22.02.07,07:01
Príjem oslobodený od dane sa v DP neuvádza.

to viem ja som myslela par. 8
Ľuba
22.02.07,07:04
to viem ja som myslela par. 8
Nechápem. :rolleyes:
skaspa
22.02.07,07:08
to viem ja som myslela par. 8
asi takto, sme pri FO: predaj auta je predmetom dane (v § 3 ods. 2 je uvedené čo nie je predmetom dane - a ešte aj v § 5 ods. 5, ale to sa týka len závislej činnosti) podľa § 3 ods. 1 písm. d) - ostatné príjmy; prejdeš teda na § 8 a zistíš, že predaj hnuteľnej veci je ostatným príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. c), ale ideš ďalej skúmať, či je to oslobodené od dane a ak spĺňaš podmienky podľa § 9 ods. 1 písm. d) je to aj oslobodené,
zjednodušene povedané: ak niečo nie je predmetom dane, už ťa ďalej žiadne podmienky nezaujímajú - proste to nie je predmetom dane; ak to je predmetom dane skúmaš, či to nie je za určitých podmienok oslobodené, ak to je oslobodené za určitých podmienok, tak to je síce predmetom dane, ale ty spĺňaš kritéria oslobodenia, tak daň z toho neplatíš;
dracica
22.02.07,07:16
ďakujem kolegynka sa ma na toto pytala a ja som si pametala ze niekde som to čítala v zákone o dani z príjmov, že je to oslobodené našli sme len ten par. 9 ďakujem takže záver: nezdaňujeme, neuvádzame v DP
abel
24.02.07,11:56
Najčastejšie otázky pri podávaní daňových priznaní http://www.drsr.sk/wps/portal
Otázka:
Zamestnanec mal okrem príjmov zo závislej činnosti aj iný príjem. V roku 2006 kúpil stroj a hneď ho predal. Je povinný podať daňové priznanie ? Je povinný zdaniť zisk z predaja ?

Odpoveď:
Príjmy z predaja hnuteľných vecí (§ 8 ods. 1 písm. c/ zákona o dani z príjmov) okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku, sú podľa § 9 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov oslobodené od dane.
Ak teda daňovník predá stroj, ktorý nemal zahrnutý do obchodného majetku, príjem z jeho predaja bude oslobodený od dane z príjmov bez ohľadu na dobu vlastníctva tejto hnuteľnej veci. Ak má zamestnanec okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti len príjmy oslobodené od dane, nemusí podať daňové priznanie. Do 15. februára 2007 mohol požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov.
Ak zamestnanec nepožiadal o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A (ak úhrn zdaniteľných príjmov za rok 2006 presiahol sumu 45 408 Sk) v termíne do 2.4.2007.
betka
24.02.07,13:30
mimotemy ale nie až tak celkom....

NEPAMATAT SI

V zákone platnom v roku 2003 platilo:
par. 4 - Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľných vecí, od dane nie je oslobodený príjem z predaja motorových vozidiel, lietadiel a lodí, ak doba medzi nadobudnutím a predajom nepresahuje jeden rok.

trošku nás to ešte niekedy zmätie...., ale už čoskoro na to zabudneme.
Škoda, že nepredávam lietadlá a lode, taký príjem by sa zišiel, len či by som tam vykázala zisk .....???