detektív
22.02.07,08:30
Účtujem v PÚ. Ako mám zaúčtovať doklady v zahraničnej mene, ktoré boli
platené v Skk.
Príklad.: doklad v hodnote á 1170 FT zaplatený á 200 Skk.

ďakujem.
martinius
22.02.07,07:44
O aké doklady ide?Napíš viac.Na základe čoho určuješ kurz,teda vieš,že platíš 200Sk,výpis z banky?
detektív
23.02.07,05:49
Ide o úhrady v hotovosti. Pokladničné bloky-poplatok za dialnice, mosty, mýta.Sume v Skk napíše na blok niekedy predávajúci, a
niekedy naši zamestnanci.
martinius
23.02.07,07:09
Ide o úhrady v hotovosti. Pokladničné bloky-poplatok za dialnice, mosty, mýta.Sume v Skk napíše na blok niekedy predávajúci, a
niekedy naši zamestnanci.
No zaujímalo by ma,na základe čoho si ten kurz určia prepána?Nejak nechápem,ako môžem platiť v zahraničí slovenskými korunami?????????
Nie je to náhodou tak,že blok zaplatia napr. v euro,napíšu si kurz "baj očko" a účtovník účtuj.AK boli v zahraničí,majú určite pracovnú cestu,urob im vyúčtovanie ZPC a hotovo.Neviem,ako máte dohodnuté v smernici,či náhrady poskytujete v SKK alebo danej zahr.mene.Alebo im náhradu prepočítaj kurzom NBS ku dňu uskutočnenia účt.prípadu.
SteveK
23.02.07,07:24
Detektív myslel asi prípad, ktorý som mal aj ja napr.: nákup tovaru v PL, faktúra v PLZ, PP v PLZ, ale platil som v SKK. Keďže nemám doklad o zmene SKK na PLZ je to moja smola pretože musím pri zaúčtovaní použiť kurz NBS a teda som stratový.... Steve
martinius
23.02.07,07:26
Detektív myslel asi prípad, ktorý som mal aj ja napr.: nákup tovaru v PL, faktúra v PLZ, PP v PLZ, ale platil som v SKK. Keďže nemám doklad o zmene SKK na PLZ je to moja smola pretože musím pri zaúčtovaní použiť kurz NBS a teda som stratový.... Steve
On síce uvádzal ERP bloky...ale áno,kurz NBS,iným to ani nevieš urobiť.
kira
26.04.07,16:56
Ja sa chcem opýtať na postup pri účtovaní:
platba kartou napr. 1000(ZD)+190(DPH) spolu 1190 ČK 501/355 5.4.
výpis z BÚ v SKK napr. 1463,70 SK 355/221 7.4.
z bločku ale nikdy neviem aký bude kurz,ktorým si to banka prepočítava-musím čakať na bankový výpis. Niesom si istá či je to takto dobre. Poradíte mi aký systém do účtovania vniesť?
A ako by vyzeralo účtovanie ak by sme si žiadali vrátenie DPH z ČR. Všetky karty idú cez BÚ v SK. Ďakujem

Mzrzí ma môj včerajší výpadok, ale nikto neporadí? Zháňam finanč. poradcu 4/2007,nedarí sa mi dopátrať účtovania. Poraďte ak máte skúsenosti. Ďakujem
kira
27.04.07,07:20
Neozve sa mi nikto prosím?
Vianocka
12.05.07,16:27
Ja sa chcem opýtať na postup pri účtovaní:
platba kartou napr. 1000(ZD)+190(DPH) spolu 1190 ČK 501/355 5.4.
výpis z BÚ v SKK napr. 1463,70 SK 355/221 7.4.
z bločku ale nikdy neviem aký bude kurz,ktorým si to banka prepočítava-musím čakať na bankový výpis. Niesom si istá či je to takto dobre. Poradíte mi aký systém do účtovania vniesť?
A ako by vyzeralo účtovanie ak by sme si žiadali vrátenie DPH z ČR. Všetky karty idú cez BÚ v SK. Ďakujem

Mzrzí ma môj včerajší výpadok, ale nikto neporadí? Zháňam finanč. poradcu 4/2007,nedarí sa mi dopátrať účtovania. Poraďte ak máte skúsenosti. Ďakujem

Ja by som zrejme postupovala takto:
- bloček z ERP, ktorý je v cudzej mene (CZK) by som účtovala cez interný doklad. V prípade, že sa jedná o nákup napr. PHM, ak by som nechcela DPH späť, zaúčtovala by som v prepočte na SK (kurzom NBS zo dňa 05.04.2007) celkovú sumu, t.j. 1 190,00 CZK: 501.A/355.A (ak sa jedná o pohľadávku voči spoločníkovi)
- na bankovom výpise by som zúčtovala sumu uvedenú bankou 355.A/221.A a na účte 355.A by som zúčtovala kurzový rozdiel.
Ale neviem, či je to správne, je to len názor.

Neúčtovala som ešte prípad, že by som DPH žiadala späť. Ale zrejme by som potom sumu DPH viedla na nejakom analytickom účte pohľadávky a na ňom sledovala výšku DPH, ktorú by som, ak by dosiahla príslušnú hodnotu, žiadala späť. Ale naozaj neviem, ako sa to účtuje. Počkaj ešte na nejakú reakciu, určite sa tým niekto zaoberá.
martinius
14.05.07,05:51
Ja sa chcem opýtať na postup pri účtovaní:
platba kartou napr. 1000(ZD)+190(DPH) spolu 1190 ČK 501/355 5.4.
výpis z BÚ v SKK napr. 1463,70 SK 355/221 7.4.
z bločku ale nikdy neviem aký bude kurz,ktorým si to banka prepočítava-musím čakať na bankový výpis. Niesom si istá či je to takto dobre. Poradíte mi aký systém do účtovania vniesť?
A ako by vyzeralo účtovanie ak by sme si žiadali vrátenie DPH z ČR. Všetky karty idú cez BÚ v SK. Ďakujem

Mzrzí ma môj včerajší výpadok, ale nikto neporadí? Zháňam finanč. poradcu 4/2007,nedarí sa mi dopátrať účtovania. Poraďte ak máte skúsenosti. Ďakujem
Ahoj,my vždy čakáme na výpisy. Ak nežiadaš vrátenie DPH,tak zaúčtuješ všetko na náklady,žiaden kurz.rozdiel nevzniká. Ak žiadaš vrátenie DPH,tak na náklady len základ dane (blok máš,kurz si vyrátaš na základe bank.výpisu).