mickeynator
22.02.07,08:36
Ahoj.
Kamarátka (študentka) dva mesiace pracovala v nemecku. Zarobila 812,3 eur. Avšak jediný doklad má potvrdenie, kde je napísaná len suma peňazí, ktorú dostala na ruku. Pravdepodobne bola zaplatená daň a poistenie, ale nevie presne a nemá na to žiaden iný doklad.
Okrem toho zarobila na slovensku 9222,- Sk a z toho zaplatila daň 1749,-.

Má právo žiadať vrátenie dane z nemecka a ak áno, tak v akej výške?
Prepočítava sa to podľa kurzu ku ktorému dátumu?
Vopred ĎAKUJEM za odpoveď.
Johanka
22.02.07,13:24
Ahoj.
Kamarátka (študentka) dva mesiace pracovala v nemecku. Zarobila 812,3 eur. Avšak jediný doklad má potvrdenie, kde je napísaná len suma peňazí, ktorú dostala na ruku. Pravdepodobne bola zaplatená daň a poistenie, ale nevie presne a nemá na to žiaden iný doklad.
Okrem toho zarobila na slovensku 9222,- Sk a z toho zaplatila daň 1749,-.

Má právo žiadať vrátenie dane z nemecka a ak áno, tak v akej výške?
Prepočítava sa to podľa kurzu ku ktorému dátumu?
Vopred ĎAKUJEM za odpoveď.
Nemôže žiadať v SR o vrátenie dane zaplatenej v Nemecku. Daňovú povinnosť či nárok na vrátenie dane si musí uplatniť podaním daňového priznania v Nemecku.
Ak má trvalý pobyt v SR, je povinná podať v SR DP z celosvetových príjmov.
mickeynator
22.02.07,16:07
No, ale na stránke DR SR som našla, ze slovensko má s Nemeckom uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, konkrétne sa používa metóda vyňatia príjmov. Z toho mi vyplýva, že teda AK bola zaplatená daň, tak aj na slovensku po podaní DP tú daň môžu vrátiť.

Lenže ona nemá žiaden doklad o výške dane, či bola vôbec odvedená, teda neviem, čo konkrétne do DP napísať.
Johanka
22.02.07,16:41
Zmluva sa volá - o zamedzení dvojitého zdanenia ! Už z názvu vyplýva, že zamedzuje tomu, aby v prípade, že bol príjem zdanený v SRN , nebol ešte raz zdanený v SR.

Nikde v zmluve nenájdeš, že SR bude vracať daňovníkovi dane, ktoré zaplatil do štátneho rozpočtu inej krajiny....

No. keď pozerám na tie jej príjmy, vychádza mi, že v roku 2006 jej príjmy neprevýšili 45.408 Sk.... v tom prípade nie je povinná podať daňové priznanie ...
mickeynator
22.02.07,17:06
Áno, nemusí podať DP. ale keď podá, tak dostane späť aspoň tie zaplatené dane na slovensku - 1749. A pre studenta to nie je zanedbateľné.

Oki, tak ďakujem za radu :-)
Katka 30
05.02.08,09:54
Neviem či som sa správne zaradila do témy,ale ak niekto viete,poraďte. Známy pracuje ako robotník,zarába minimálnu mzdu.Zamestnávateľ mu robí ročné zúčtovanie dane.V roku 2007 boli 4 mesiace na neplatenom volne,ktoré nariadil zamestnávateľ.Zamestnanec si na tieto mesiace našiel prácu v Anglicku,kde aj odvádzal daň.Požiadal o vrátenie dane zo zahraničia.V januári 2008 mu vyhoveli.Ako má postupovať pri ročnom zúčtovaní dane?Má podať dodatočné priznanie?
Johanka
05.02.08,10:07
Nakoľko mal príjmy zo zdrojov v zahraničí, musí si podať sám DP (typ A).
Qtinka
14.02.09,21:52
Mám veľa nejasností, ktoré potrebujem dať do poriadku. Prosím poraďte niekto.

Môj otec pracuje v Nemecku za slovenského zamestnávateľa. Na základe pracovnej zmluvy mu je vyplácaná mesačná mzda. Okrem toho mu zamestnávateľ platí diéty, vreckové a úkolovú mzdu z ktorej odvádza daň v Nemecku.
Za rok 2008 si podal daňové priznanie (ale len z príjmov, ktoré dosiahol na Slovensku, pretože z Nemecka nemá žiadne potvrdenie o príjme).
Otázka: Bolo nutné do daňového priznania zahrnúť aj príjem z úkolovej mzdy v Nemecku z ktorej odvádzal daň?
Čo je nutné urobiť ak otec chce požiadať o vrátenie zaplatenej dane z Nemecka (v prípade že bude mať potvrdenie o zaplatení dane od nemeckej účtovníčky)?
Marína
14.02.09,22:27
Mám veľa nejasností, ktoré potrebujem dať do poriadku. Prosím poraďte niekto.

Môj otec pracuje v Nemecku za slovenského zamestnávateľa. Na základe pracovnej zmluvy mu je vyplácaná mesačná mzda. Okrem toho mu zamestnávateľ platí diéty, vreckové a úkolovú mzdu z ktorej odvádza daň v Nemecku.
Za rok 2008 si podal daňové priznanie (ale len z príjmov, ktoré dosiahol na Slovensku, pretože z Nemecka nemá žiadne potvrdenie o príjme).
Otázka: Bolo nutné do daňového priznania zahrnúť aj príjem z úkolovej mzdy v Nemecku z ktorej odvádzal daň? Áno, mal priznať aj príjmy zo SRN.
Čo je nutné urobiť ak otec chce požiadať o vrátenie zaplatenej dane z Nemecka (v prípade že bude mať potvrdenie o zaplatení dane od nemeckej účtovníčky)? Musí podať v SRN daňové priznanie.
Odpoveď v texte citátu.
tetuška
23.02.09,18:05
Dobrý večer. Tiež mám takýto problém: Chlapík pracoval v Nemecku,prišlo mu potvrdenie o príjme,lenže on mi povedal,že v tom príjme sú započítané aj diety a ekonomka tej firmy,za ktorú pracuje povedala,že tie diety treba z toho príjmu odpočítať....poslala mi aj výšku tých diet....len chcem vedieť,či urobím to daňové správne,ak ten príjem o diety ponížim a v daňovom priznaní uvediem príjem bez diet. Za odpoved dakujem