Kirk
22.02.07,09:50
Potreboval by som si overiť svoj názor. Ak vykonáme (sme platcovia v SR) prepravu z Poľska do Švajčiarska (nie je člen EU), prepravu fakturujeme firme v ČR (platca v ČR).
1.Miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva t.j. Poľsko, SR, Rakúsko, Švajčiarsko? (pretože nejde o prepravu medzi členskými štátmi, keďže končí mimo EU).
2.Sme povinný zaregistrovať sa a zaplatiť DPH vo všetkých týchto krajinách (podľa dĺžky prepravy v jednotlivých krajinách?).
3. Faktúru vystavíme čiastočne s DPH (pomerne podľa dĺžky trasy na SR), zvyšok bez DPH - §15 ods. 3.
Ak je to tak, tak je to psychiatria.:eek:
Prosím o Vaš názor.
Monika Kováčová
22.02.07,09:02
Ide o prepravu tovaru? Ak áno, tak tu je oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a prepravy takéhoto tovaru.
Gabca
22.02.07,09:04
ja by som použila par. 47, Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a sluzieb, konkretne odst. 6
Monika Kováčová
22.02.07,09:08
ja by som použila par. 47, Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a sluzieb, konkretne odst. 6
presne o tomto som hovorila vo svojom príspevku
Gabca
22.02.07,09:09
presne o tomto som hovorila vo svojom príspevku

Myslim, ze sme naraz pisali svoje prispevky :-)
Kirk
22.02.07,09:24
ja by som použila par. 47, Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a sluzieb, konkretne odst. 6

OK, ale stačí mi na to CMR-ka?Alebo treba ešte nejaký doklad o tom, že tovar opustil EU.
V tom prípade sa nemusím zaoberať ani zákonom o DPH vo Švajčiarsku?
Oslobodené je to podľa nášho zákona (asi aj Poľského a Rakúskeho) ale čo Švajčiarsko?
Monika Kováčová
22.02.07,09:30
Švajčiarsko nie je členom EÚ, nemusí ťa zaujímať ich zákon o DPH....
Kirk
22.02.07,09:48
Švajčiarsko nie je členom EÚ, nemusí ťa zaujímať ich zákon o DPH....

Práve to že nie je členom - stále platí §15 ods.3 - miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva. Podľa nášho zákona je preprava spojená s vývozom oslobodená. (Ale vykonáva sa čiastočne aj vo Švajc. - no neviem).
Monika Kováčová
22.02.07,10:02
Práve to že nie je členom - stále platí §15 ods.3 - miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva. Podľa nášho zákona je preprava spojená s vývozom oslobodená. (Ale vykonáva sa čiastočne aj vo Švajc. - no neviem).
Kirk, ako ti to mám vysvetliť? Par. 15 hovorí o mieste dodania služby, konkr. ods. 3 (3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

a par. 16 odst. 1
(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.


Už to vidíš? Zvýraznila som ti to. Stále platí, že Švajčiarsky zákon o DPH ťa nezaujíma, rovnako ako ťa nezaujíma Ruský, Indický, Japonský a ostatné mimo EÚ
Gabca
22.02.07,10:05
Práve to že nie je členom - stále platí §15 ods.3 - miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva. Podľa nášho zákona je preprava spojená s vývozom oslobodená. (Ale vykonáva sa čiastočne aj vo Švajc. - no neviem).

Ved prave, ze konci vo Svajciarksu, ktore nieje clenom, tak je to vyvoz, par. 47. Ak by koncila preprava, alebo bola len cez EU, tak je to dodanie - par. 15, 16 a podobne.
Vramci EU pozname pojmy dodanie, nadobudnutie.
Mimo EU je to vyvoz, dovoz.
ALBO
22.02.07,10:57
Kirk,

Už to vidíš? Zvýraznila som ti to. Stále platí, že Švajčiarsky zákon o DPH ťa nezaujíma, rovnako ako ťa nezaujíma Ruský, Indický, Japonský a ostatné mimo EÚ


Neviem, či teraz rozmýšľam hlúpo, ale možno by ma aj mohol zaujímať.
Tá dopravná služba po hranice švajč. je oslobodená podľa § 47. úsek cez švaj. je mimo rozsahu dane z pridanej hodnoty platnej vrámci EU.
No ale ktovie čo je v šv. zákone. V našom starom zákone, keď sme neboli v EU, tiež bolo, že na našom území musel odviesť daň zahraničný dopravca pri príležitostnej autobusovej preprave podľa odjazdených km v tuzemsku.
Kirk
22.02.07,12:49
Neviem, či teraz rozmýšľam hlúpo, ale možno by ma aj mohol zaujímať.
Tá dopravná služba po hranice švajč. je oslobodená podľa § 47. úsek cez švaj. je mimo rozsahu dane z pridanej hodnoty platnej vrámci EU.
No ale ktovie čo je v šv. zákone. V našom starom zákone, keď sme neboli v EU, tiež bolo, že na našom území musel odviesť daň zahraničný dopravca pri príležitostnej autobusovej preprave podľa odjazdených km v tuzemsku.

Presne to som mal namysli.
Kirk
22.02.07,12:53
Kirk, ako ti to mám vysvetliť? Par. 15 hovorí o mieste dodania služby, konkr. ods. 3 (3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

a par. 16 odst. 1
(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína.


Prave s tym nesuhlasim, lebo §16 ods. 2 hovori co sa rozumie pod prepravou medzi čl. štátmi. Prepravou medzi čl. štátmi sa rozumie preprava, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych čl. štátou.
To zn. že toto nie je preprava medzi čl. štátmi a miesto dodania sa určí podľa §15 ods. 3. atď. ako píše Albo.
Monika Kováčová
22.02.07,12:55
ALBO hovorí o preprave osôb (autobusovej), čo je niečo úplne iné ako preprava tovaru. Prosím vás, robila som 150 faktúr na prepravu tovaru do Švajčiarska, viac krát sme to tu na porade rozoberali, viem, že ste prepracovaní, možno už aj ja, ale nekomplikujte to, čo nie je komplikované. Platia ustanovenia, ktoré som spomínala vo svojich príspevkoch.
Monika Kováčová
22.02.07,12:57
Prave s tym nesuhlasim, lebo §16 ods. 2 hovori co sa rozumie pod prepravou medzi čl. štátmi. Prepravou medzi čl. štátmi sa rozumie preprava, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych čl. štátou.
To zn. že toto nie je preprava medzi čl. štátmi a miesto dodania sa určí podľa §15 ods. 3. atď. ako píše Albo.

Prosím ťa Kirk, ja som ti to zvýraznila presne preto, aby si videl, že ide o prepravu medzi členskými štátmi EÚ. A Teda že par. 15 odst. 3 sa netýka tretích štátov. Presne toto som chcela aby si videl. Ale si to pochopil opačne.
Milan Benka
22.02.07,12:58
Nemôže ísť o prepravu medzi čl. štátmi, pokiaľ Švajčiarsko nevstúpi do EU.
Monika Kováčová
22.02.07,13:01
Nemôže ísť o prepravu medzi čl. štátmi, pokiaľ Švajčiarsko nevstúpi do EU.
benka to ja dobre viem, pretože kirk sa odvoláva presne na par. 15 odst. 3, že to je dôvod aby určil miesto dodania Švajčiarsko, tak mu vysvetľujem, že § 15 a § 16 pokiaľ sa týka prepravy tak len medzi ČŠ EÚ.

pozri prísp. 8,9 a potom už som nepochopená.
Milan Benka
22.02.07,13:04
benka to ja dobre viem, pretože kirk sa odvoláva presne na par. 15 odst. 3, že to je dôvod aby určil miesto dodania Švajčiarsko, tak mu vysvetľujem, že § 15 a § 16 pokiaľ sa týka prepravy tak len medzi ČŠ EÚ.

§15 /3- týka sa prepravy všeobecne, nielen medzi čl. štátmi
§16/.1,2. - týka sa prepravy medzi čl. štátmi
ALBO
22.02.07,13:10
ALBO hovorí o preprave osôb (autobusovej), čo je niečo úplne iné ako preprava tovaru. Prosím vás, robila som 150 faktúr na prepravu tovaru do Švajčiarska, viac krát sme to tu na porade rozoberali, viem, že ste prepracovaní, možno už aj ja, ale nekomplikujte to, čo nie je komplikované. Platia ustanovenia, ktoré som spomínala vo svojich príspevkoch.

To bol len príklad toho čo sme mali kedysi v zákone my, ja som chcela povevať , že nevieme, čo si ktorý štát do svojho zákona dá ,mimo nás z EU.
No ale zas keby tam aj niečo také mali, tak ako by na nich prišli a keby aj prišli tak čo? Aj dialničnú známku musia mať a ked ich nechytia tak nemali a dobre.
Kirk
22.02.07,13:15
benka to ja dobre viem, pretože kirk sa odvoláva presne na par. 15 odst. 3, že to je dôvod aby určil miesto dodania Švajčiarsko, tak mu vysvetľujem, že § 15 a § 16 pokiaľ sa týka prepravy tak len medzi ČŠ EÚ.

pozri prísp. 8,9 a potom už som nepochopená.

§15ods.3 hovorí o mieste dodania - miesto kde sa preprava vykonáva. Vykonáva sa v Poľsku, Slovensku, Rakusku a Švajči.

§47 hovorí o oslobodení v Poľsku, Slovensku a Rakusku.
Ostáva už len vyriešiť Švajč, len na to by bolo potrebné poznať ich zákon.
Milan Benka
22.02.07,13:15
To bol len príklad toho čo sme mali kedysi v zákone my, ja som chcela povevať , že nevieme, čo si ktorý štát do svojho zákona dá ,mimo nás z EU.
No ale zas keby tam aj niečo také mali, tak ako by na nich prišli a keby aj prišli tak čo? Aj dialničnú známku musia mať a ked ich nechytia tak nemali a dobre.

Ono nevieme ani čo si dávajú do zákona ostatné čl. krajiny, stále sú výnimky a pokiaľ viem, medzinárodná preprava ako taká nie je až tak ujednotená.
Milan Benka
22.02.07,13:17
§47 hovorí o oslobodení v Poľsku, Slovensku a Rakusku.
Ostáva už len vyriešiť Švajč, len na to by bolo potrebné poznať ich zákon.

§47 rieši iba Slovensko.

Na Poľsko a Rakúsko sú ich zákony.
Monika Kováčová
22.02.07,13:17
§15 - týka sa prepravy všeobecne, nielen medzi čl. štátmi
§16/.. - týka sa prepravy medzi čl. štátmi

§ 15 týka sa služieb a miesta dodania prepravných služieb sa týka presne spomínaný § 15 odst. 3
(3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

s náväznosťou na § 16 odst. 1 - hovorí o preprave medzi ČŠ
(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

čiže tu ide o prepravu PL-SR-Švajčiarsko - ide o prepravné služby priamo spojené s vývozom tovaru do IčŠ, aplikujem par. 47 odst. 6
6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.
Kirk
22.02.07,13:21
§ 15 týka sa služieb a miesta dodania prepravných služieb sa týka presne spomínaný § 15 odst. 3
(3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

Prečítaj si ešte § 16 ods.2.

Už ma zaujíma len či mi na preukázanie oslobodenia prepravy stačí potvrdená CMR, alebo musím mať aj písomné colné vyhlasenie o prepustení tovaru do režimu vývoz?
Monika Kováčová
22.02.07,13:22
Troška z praxe: Pošleš faktúru bez DPH a táto preprava bude predmetom colného konania vo Švajčiarsku - preprava + tovar = cena na JCD, niečo také tu bolo, kým sme neboli v EÚ. Ak by na prepravnej faktúre bola DPH, colnica by ešte raz zdanila prepravu????
Milan Benka
22.02.07,13:22
Sorry zabudol som tam dať odst. 3, idem doplniť.
Monika Kováčová
22.02.07,13:24
Prečítaj si ešte § 16 ods.2.

Už ma zaujíma len či mi na preukázanie oslobodenia prepravy stačí potvrdená CMR, alebo musím mať aj písomné colné vyhlasenie o prepustení tovaru do režimu vývoz?

Ja ho mám prečítaný. Prepáč, len som ti chcela niektoré veci ozrejmiť. Nič viac, len ti pomôcť pochopiť. Nevadí.
Colné vyhlásenie musíš mať na preukázanie režimu vývoz.
Kirk
22.02.07,13:30
Ja ho mám prečítaný. Prepáč, len som ti chcela niektoré veci ozrejmiť. Nič viac, len ti pomôcť pochopiť. Nevadí.
Colné vyhlásenie musíš mať na preukázanie režimu vývoz.

Vďaka, len ide o to, že §16 ods.2 hovorí o tom že túto prepravu nemôžeš pokladať za prepravu medzi čl. štátmi, teda nemôžeš sa odvolávať na §16 ods.1, to by platilo ak by preprava končila napr. v Rakúsku, ktoré je čl. EU.

Zhrniem: takže faktúru vystavím bez DPH osl. podľa §47 ods. 6. (s nádejou že Poľsko a Rakúsko má obdobný §). Potrebujem CMR a písomné colné vyhlásenie.Bolo by dobre sa pozrieť aj do Švajč. zákona, či nie je potrebné zaregistrovať sa vo Švajc pre účely DPH a zaplatiť tam DPH za časť prepravy. Kto súhlasí?
Monika Kováčová
22.02.07,13:35
veď to ti tu presne vysvetľujem Kirk... Že vôbec nemôžem aplikovať § 15 a 16 o ktorých tu točíš ty ale od začiatku sa ťa snažím presvedčiť (Gabca to vzdala) že ide o par. 47. Pozri si túto tému od začiatku.
Monika Kováčová
22.02.07,13:37
Ide o prepravu tovaru? Ak áno, tak tu je oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a prepravy takéhoto tovaru.


ja by som použila par. 47, Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a sluzieb, konkretne odst. 6


presne o tomto som hovorila vo svojom príspevku


Práve to že nie je členom - stále platí §15 ods.3 - miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva. Podľa nášho zákona je preprava spojená s vývozom oslobodená. (Ale vykonáva sa čiastočne aj vo Švajc. - no neviem).


Vidíš tento posledný citovaný príspevok. Ty si tvrdil, že stále ide o § 15 a potom dalej 16.
Monika Kováčová
22.02.07,13:40
Kirk, ty si asi nie ten Kirk, ktorému som v téme medzinárodná preprava dala bod: http://www.porada.sk/t35848-p2-medzinarodna-preprava.html#post336613
Monika Kováčová
22.02.07,13:42
Zhrniem: takže faktúru vystavím bez DPH osl. podľa §47 ods. 6. (s nádejou že Poľsko a Rakúsko má obdobný §). Potrebujem CMR a písomné colné vyhlásenie.

S touto časťou súhlasím
Kirk
22.02.07,13:44
veď to ti tu presne vysvetľujem Kirk... Že vôbec nemôžem aplikovať § 15 a 16 o ktorých tu točíš ty ale od začiatku sa ťa snažím presvedčiť (Gabca to vzdala) že ide o par. 47. Pozri si túto tému od začiatku.

§47 ods. 6 oslobodzuje prepravu len na Slovensku (snáď je to obdobne aj v Poľsku a Rakúsku).
Ide o to že Švajčiarsko môže mať v zákone:
Miestom dodania prepravných služieb spojených s dovozom je tuzemsko alebo nie čo podobné.
Monika Kováčová
22.02.07,13:45
Na prepravu sa dívaš ako na celok, nekúskuješ ju.
Ber to ako zásadu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=132280&postcount=3
Milan Benka
22.02.07,13:59
Na prepravu sa dívaš ako na celok, nekúskuješ ju.
Ber to ako zásadu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=132280&postcount=3

Citát zo spomínaného linku:
Zaujímavou je však informácia, že nie v každom členskom štáte sú prepravné služby spojené s vývozom oslobodené od DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showpost&forumid=7) .

Slovenský daňový úrad momentálne akceptuje postup, keď sa na prepravu pozeráme ako na jeden celok. Ale buď sa zmenia a zosúladia zákony o DPH v rámci EU (ohľadom riešenia prepravy) alebo sa začne v súlade s § 15 / 3 pozerať ináč na niektoré druhy prepráv ( napr na prepravu do tretích krajín).
Monika Kováčová
22.02.07,14:05
áno benka súhlasím. Otázka je položená teraz, tak som odpovedala podľa toho, čo platí teraz.
Uvidíme, či bude buď - alebo, ako vravíš ty, a potom ti už do toho kybicovať nebudem, tiež si nechám poradiť...
ďakujem za spoluprácu.
Milan Benka
22.02.07,14:09
áno benka súhlasím. Otázka je položená teraz, tak som odpovedala podľa toho, čo platí teraz.
Uvidíme, či bude buď - alebo, ako vravíš ty, a potom ti už do toho kybicovať nebudem, tiež si nechám poradiť...
ďakujem za spoluprácu.


Otázka správnosti postupu je však stále aktuálna.

Prečo aplikuješ náš zákon o DPH, a nie napríklad poľský (tam preprava začína), alebo rakúsky (na jeho území sa opúšťa EU) ?

Podľa mňa to nie je jednoznačné.
Ak momentálne DU to akceptuje, bude to akceptovať o pol roka, keď príde na kontrolu?
Monika Kováčová
22.02.07,14:18
Otázka správnosti postupu je však stále aktuálna.

Prečo aplikuješ náš zákon o DPH, a nie napríklad poľský (tam preprava začína), alebo rakúsky (na jeho území sa opúšťa EU) ?

Podľa mňa to nie je jednoznačné.
Ak momentálne DU to akceptuje, bude to akceptovať o pol roka, keď príde na kontrolu?

Pretože: § 16



(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

(2) Na účely odseku 1 sa rozumie

a) prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov,
b) miestom začatia prepravy miesto, kde sa preprava tovaru začína, neberúc do úvahy vzdialenosť prejdenú do miesta, kde sa tovar nachádza.

Takže z ods. 2 a) vyplýva: miesto začatia a miesto skončenia sa nenachádza na územiach dvoch rôznych členských štátov, nemôže ísť teda o miesto dodania podľa ods. 1
Milan Benka
22.02.07,17:17
Použitie §16/1 som vylúčil aj ja.(ak sa nemýlim, tak v príspevku 16)

Takže postupujeme podľa §15/3.
No, asi máme rozdielny pohľad na výklad tohoto ustanovenia.

Môj názor: §15/3 je pravidlo, ktoré platí všeobecne pre prepravné služby. Uplatňuje sa vtedy, ak nie je možné uplatniť výnimku uvedenú v §16/1.Tu sme sa zhodli, že uplatniť ju nemôžeme.
Z tohoto ustanovenia (§15/3) mi vychádza, že miesto dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva. Ak by som to hnal do dôsledkov, tak riešená preprava by sa delila na 4 úseky (poľský, slov., rak., švajč.).

Aby som pri riešení tejto prepravy vychádzal čisto zo slov. zákona o DPH, muselo by platiľ pravidlo uvedené v §15/1 (základné pravidlo pre určenie miesta dodania služby). V takomto prípade by som akceptoval celú fakturáciu ako oslobodenú podľa §47/6 nášho zákona. Ale ako sa mám pozerať na poľskú časť prepravy, ktorá predchádza slovenskému úseku? Poliaci majú svoj zákon o DPH. Majú prepravné služby spojené s vývozom oslobodené od DPH? Alebo uplatňujú nejakú zníženú, či dokonca základnú sadzbu poľského DPH? A podobne v Rakúsku.

V tomto vidím nejednoznačnosť riešenia.
Monika Kováčová
22.02.07,18:21
No asi takto rozumiem §15 ods.3
(3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

Miesto dodania je miesto, kde sa preprava vykonáva pokiaľ je preprava uskutočnená pre osobu neidentifikovanú pre daň v ČŠ. Toto ustanovenie platí v prípade, že odberateľ prepravy je neplatca DPH v IČŠ alebo fyzická osoba - občan.

Asi sa naozaj nezhodneme na výklade §15 ods.3, čo ma osobne veľmi mrzí.

Rozumiem tomu takto:
§ 15 ods. 3 : časť prepravy, ktorá sa vykonáva na území SR, podlieha slovenskému zákonu o DPH
časť prepravy, ktorá sa vykonáva na území iného ČŠ, podlieha zákonu o DPH v inom ČŠ
časť prepravy, ktorá sa vykonáva na území tretieho štátu nepodlieha zákonu o DPH ani na Slovensku, ani v IČŠ.
zároveň platí:
oslobodenie prepravy tovaru priamo spojenej s vývozom tovaru podľa §47 ods. 6 zákona o DPH za podmienok preukázania tohto oslobodenia vývoznými dokumentami.
Milan Benka
23.02.07,06:45
Rozumiem tomu takto:
§ 15 ods. 3 : časť prepravy, ktorá sa vykonáva na území SR, podlieha slovenskému zákonu o DPH
časť prepravy, ktorá sa vykonáva na území iného ČŠ, podlieha zákonu o DPH v inom ČŠ ,
Tu sme sa zhodli.
časť prepravy, ktorá sa vykonáva na území tretieho štátu nepodlieha zákonu o DPH ani na Slovensku, ani v IČŠ.
Aj tu, len podotýkam, že tu platí zákon tretej krajiny, kde sa preprava vykonáva ( možno o DPH, možno nejaký iný)
zároveň platí:
oslobodenie prepravy tovaru priamo spojenej s vývozom tovaru podľa §47 ods. 6 zákona o DPH za podmienok preukázania tohto oslobodenia vývoznými dokumentami.
Takže slovenská časť je oslobodená, súhlasím, ale čo tie ostatné časti? Slovenský zákon uplatním iba na našom území.


zvýraznené
Milan Benka
23.02.07,09:54
No asi takto rozumiem §15 ods.3
(3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

Miesto dodania je miesto, kde sa preprava vykonáva pokiaľ je preprava uskutočnená pre osobu neidentifikovanú pre daň v ČŠ. Toto ustanovenie platí v prípade, že odberateľ prepravy je neplatca DPH v IČŠ alebo fyzická osoba - občan.

.

Toto ustanovenie platí všeobecne, pokiaľ neplatí výnimka. A tá sa na riešený problém nevzťahuje.
Monika Kováčová
23.02.07,11:03
Rozumiem tomu takto:
§ 15 ods. 3 : časť prepravy, ktorá sa vykonáva na území SR, podlieha slovenskému zákonu o DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7)
časť prepravy, ktorá sa vykonáva na území iného ČŠ, podlieha zákonu o DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) v inom ČŠ ,
Tu sme sa zhodli.
časť prepravy, ktorá sa vykonáva na území tretieho štátu nepodlieha zákonu o DPH ani na Slovensku, ani v IČŠ.
Aj tu, len podotýkam, že tu platí zákon tretej krajiny, kde sa preprava vykonáva ( možno o DPH, možno nejaký iný)
zároveň platí:
oslobodenie prepravy tovaru priamo spojenej s vývozom tovaru podľa §47 ods. 6 zákona o DPH za podmienok preukázania tohto oslobodenia vývoznými dokumentami.
Takže slovenská časť je oslobodená, súhlasím, ale čo tie ostatné časti? Slovenský zákon uplatním iba na našom území.


Takže problém je v kúskovaní prepravy SR (oslobodenie podľa par. 47 odst. 6).
Pri svojom tvrdení, že preprava EÚ - tretí štát je oslobodená od DPH vychádam z pokynu DRSR k miestu dodania služby:
Pri dodaní preravných služieb, okrem prepravných služieb tovaru medzi ČŠ, je miesto, kde sa preprava vykonáva. Uvedené pravidlo platí napr. pri preprave osôb, pri preprave tovaru v tuzemsku, pri prepravnej službe tovaru súvisiacej s vývozom tovaru alebo pri prepravných službách tovaru súvisiacich s dovozom tovaru na územie Slovenskej republiky. Iné pravidlo platí pri prepravnej službe tovaru medzi členskými štátmi, kedy sa za miesto dodania považuje miesto, kde sa preprava tovaru začín. Ak sa preprava tovaru medzi ČŠ vykonáva pre zákazníka, ktorý je identifikovaný pre daň v ČŠ inom ako je ČŠ, kde sa preprava tovaru začína, za miesto dodania prepravnej služby tovaru medzi ČŠ sa považuje ČŠ, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň.

Kde sa preprava vykonáva? PL, SR, RAk, ŠVa.
Predpokladám, že kamión ide rovno z Poľska do Švajčiarska. Ja sa domnievam, že celá táto preprava je spojená s vývozom tovaru, ktorý má kamión naložený. Aj preprava v PL aj preprava v Rak. je spojená s vývozom jedného tovaru.
Milan Benka
23.02.07,12:18
Takže problém je v kúskovaní prepravy SR (oslobodenie podľa par. 47 odst. 6).
Pri svojom tvrdení, že preprava EÚ - tretí štát je oslobodená od DPH vychádam z pokynu DRSR k miestu dodania služby:

Pri dodaní preravných služieb, okrem prepravných služieb tovaru medzi ČŠ, je miesto, kde sa preprava vykonáva. Uvedené pravidlo platí napr. pri preprave osôb, pri preprave tovaru v tuzemsku, pri prepravnej službe tovaru súvisiacej s vývozom tovaru alebo pri prepravných službách tovaru súvisiacich s dovozom tovaru na územie Slovenskej republiky. Iné pravidlo platí pri prepravnej službe tovaru medzi členskými štátmi, kedy sa za miesto dodania považuje miesto, kde sa preprava tovaru začín. Ak sa preprava tovaru medzi ČŠ vykonáva pre zákazníka, ktorý je identifikovaný pre daň v ČŠ inom ako je ČŠ, kde sa preprava tovaru začína, za miesto dodania prepravnej služby tovaru medzi ČŠ sa považuje ČŠ, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň.

Kde sa preprava vykonáva? PL, SR, RAk, ŠVa.

Predpokladám, že kamión ide rovno z Poľska do Švajčiarska.
Ja sa domnievam, že celá táto preprava je spojená s vývozom tovaru, ktorý má kamión naložený.
Aj preprava v PL aj preprava v Rak. je spojená s vývozom jedného tovaru.



Tak došli sme k tomu, že miestom dodania predmetnej prepravy sú jednotlivé štáty. Práve preto podľa mňa sa nemôže celá preprava oslobodiť podľa §47 nášho zákona. Miesta dodania sú tri, resp štyri ak rátam aj Švajčiarsko.
Keďže v zmysle zákona je časť prepravy (ktorú riešime v pôvodnom zadaní) vykonaná na území Poľska prepravnou službou s miestom dodania v Poľsku, podlieha jedine poľskému zákonu o DPH.
Otázkou ostáva: je prepravná služba spojená s vývozom podľa poľského zákona oslobodená od DPH? Ak náhodou nie je, tak prepravca je povinný odviesť daň (DPH) z časti prepravy vykonanej na Poľskom území. A takú otázku si môžeme položiť aj o časti prepravy vykonanej na území Rakúska.

To všetko mi vychádza zo znenia zákona o DPH. A dokonca v súlade s pokynom. Na jednú a tú istú vec sa však mi dvaja pozeráme z dvoch odlišných strán.
Kirk
23.02.07,12:44
Tak došli sme k tomu, že miestom dodania predmetnej prepravy sú jednotlivé štáty. Práve preto podľa mňa sa nemôže celá preprava oslobodiť podľa §47 nášho zákona.

Aj ja mám pochybnosti o tom, že sa môžeme pozerať na túto prepravu ako celok v tom zmysle, že nemusím riešiť prepravu z pohľadu zákonov v ost. krajinách.
A čo taký pohľad:
Z pohľadu nášho zákona je oslobodená celá preprava podľa §47 ods.6 vo vzťahu k DÚ SR - to znamená, že na Slovensku nemusím platiť ani za jednu časť tejto prepravy.
Ale treba podľa mňa riešiť aj vzťah k DÚ Pol., Rak. a Švajč.
Teda ak predpokládame obdobný § v Pol. a Rak. zákone, otázny je už len Švajč. zákon.
ALBO
23.02.07,12:51
Tak došli sme k tomu, že miestom dodania predmetnej prepravy sú jednotlivé štáty. Práve preto podľa mňa sa nemôže celá preprava oslobodiť podľa §47 nášho zákona. Miesta dodania sú tri, resp štyri ak rátam aj Švajčiarsko.
Keďže v zmysle zákona je časť prepravy (ktorú riešime v pôvodnom zadaní) vykonaná na území Poľska prepravnou službou s miestom dodania v Poľsku, podlieha jedine poľskému zákonu o DPH.
Otázkou ostáva: je prepravná služba spojená s vývozom podľa poľského zákona oslobodená od DPH? Ak náhodou nie je, tak prepravca je povinný odviesť daň (DPH) z časti prepravy vykonanej na Poľskom území. A takú otázku si môžeme položiť aj o časti prepravy vykonanej na území Rakúska.

To všetko mi vychádza zo znenia zákona o DPH. A dokonca v súlade s pokynom. Na jednú a tú istú vec sa však mi dvaja pozeráme z dvoch odlišných strán.

Milan ešte 6. smernica, tá zaväzuje štáty EU oslobodiť takúto prepravu pri vývoze. Takže im nedáva na výber, že by mohli konať inak ako je to pri niektorých iných ustanoverniach.
Mne zostalo len to šv.
Milan Benka
23.02.07,13:03
Nemám tú smernicu. Ak môžeš, pošli mi na ňu link.
ALBO
23.02.07,13:16
Nemám tú smernicu. Ak môžeš, pošli mi na ňu link.
pošli mi do pošty meilovu adresu,inak to neviem poslať len v súbore
Monika Kováčová
23.02.07,13:43
Prikladám pdf súbor šiesta smernica rady Európy.
predovšetkým:

Čl. 15

Čl. 9, odst. 2b)
alveryst
12.06.07,17:45
Prosím o pomoc:

Tovar je predávaný z Rakúska do Ruska. Môj klient je prepravca, ktorý bude vykonávať časť prepravy Rakúsko - Slovensko. Ďalej ide tovar železnicou (SR-Rusko). Otázka: Je ním vykonaná preprava oslobodená od dane podľa § 47, ak ju nevykonáva celú, ale je spojená s vývozom tovaru?
Monika Kováčová
12.06.07,17:58
áno je, ako doklad na oslobodenie bude slúžiť JCD
Jozef I
03.08.07,13:43
Mám otázku na prepravu ale opačne ako tu bola v predošlej debate riešená. Rakúsky dopravca doviezol tovar zo Švajčiarska na Slovensko. Faktúra prišla bez dane. Mám si uplatniť a zároveň odpočítať daň, alebo to vôbec nevstupuje do dph keď ide o dovoz?
Jozef I
06.08.07,08:13
Neporadíte niekto?
emgeton
06.08.07,09:52
Mám otázku na prepravu ale opačne ako tu bola v predošlej debate riešená. Rakúsky dopravca doviezol tovar zo Švajčiarska na Slovensko. Faktúra prišla bez dane. Mám si uplatniť a zároveň odpočítať daň, alebo to vôbec nevstupuje do dph keď ide o dovoz?

Doprava vstupuje do základu dane pri dovoze tovaru §24 zák. 222/2004 Zz.
Jozef I
06.08.07,10:24
Vďaka za odpoveď. To znamená že mne to do dph nevstupuje, ale mal by som tieto prepravy nahlásiť colníkom a v prípade že už je dávno jcd vystavené tak obnoviť colné konanie, aby tam preprava vstúpila ? Chápem to dobre?
mocino
18.02.08,12:37
Prajem dobrý deň všetkým.
Poraďte mi prosím ako to je pri autodoprave z Švajčiarska
Ďakujem
Monika Kováčová
18.02.08,15:25
málo konkrétna otázka: neviem, či mal mocino na mysli problematiku DPH, ale vo všeobecnosti: preprava do/z Švajčiarska je od dane oslobodená
Micinka
23.07.09,11:48
Zdravím všetkých,
naša firma vykonala prepravu z SK do Švajčiarska ako som pochopila táto preprava je oslobodená od DPH a je to aj v prípade, že nemám JCD iba CMR?
Vopred veľmi pekne ďakujem
jaanna
23.11.11,09:18
Prosím o info, ak je objednávateľ švajčiarska firma a preprava je na území dvoch členských štátov EU ako sa postupuje?