Muška
14.01.05,22:55
Prosím poraďte mi, umelec sa od 1.2.2005 stane povinným platcom DPH. Ako sa mám vysporiadať s DPH, keď mu príde príjem za hranosť pesničiek od spoločnosti SOZA. Túto sumu nevieme aká bude, až ked príde na účet a niekedy je to aj za rok dozadu. Mám vystaviť internú faktúru , dátum dodanie - dátum prijatia peňazí na účet a odviesť DPH? A tiež sa neviem vysporiadať s odvodom 2 % do fondov. Mám to odpočítať z celej sumy (neúčtovať o DPH) alebo odpočítať 2% zo základu a tým aj s DPH?
rene
15.01.05,16:12
Tak toto by aj mňa zaujímalo.
Mám síce jedného umelca, ten našťastie / pre mňa/ nemá zatiaľ príjmy na povinného plátcu, ale keby mal, veru neviem, čo by som s tým robila, rovnako ako Muška.

Faktúru by som pred úhradou nevystavovala, lebo by som vlastne nevedela kedy a v akej sume, aj keď dodanie služby, či iného plnenia vlastne nastalo dňom zahrania pesničky. Ale ako autor vie, koľkokrát v mesiaci bola hraná jeho pesnička, keď SOZA sumu posiela naozaj až po roku ?
Asi by som DPH vypočítavala len zo sumy, ktorá by prišla na účet, tá už je myslím, znížená o 2% .

Čo na to skúsenejší ?
hron
15.01.05,16:39
Este by to chcelo vyjasnit. V zakone 222/2004 paragraf 2. jasne stanovuje, co je predmetom DPH. Tantiemy za autorske prava som tam nenasiel.
Muška
15.01.05,22:26
Volala som s poradňou SEPI a bolo mi povedané, že každý príjem, ktorý nie je vyslovené v zákone o DPH oslobodený od dane musím vypočítať DPH. To znamená, že príjem od SOZA mám brať ako príjem už s DPH a odviesť z toho daň. SOZA pravdepodobne nie je platiteľ DPH, takže im to asi ani nebudem dávať na vedomie. No neviem. Som už z toho ...

A tie 2 % som myslela, keď hrá a organizátor mu zoberie 2 % pravdepodobne z celej sumy /čiže s DPH/ asi to potom budem odpočítavať ako oslobodené od DPH.

Už som to tuším riadne doplietla. A samozrejme som zvedavá ešte ako to bude pliesť môj klient:eek:
hron
16.01.05,08:02
Volala som s poradňou SEPI a bolo mi povedané, že každý príjem, ktorý nie je vyslovené v zákone o DPH oslobodený od dane musím vypočítať DPH. To znamená, že príjem od SOZA mám brať ako príjem už s DPH a odviesť z toho daň. SOZA pravdepodobne nie je platiteľ DPH, takže im to asi ani nebudem dávať na vedomie. No neviem. Som už z toho ...

A tie 2 % som myslela, keď hrá a organizátor mu zoberie 2 % pravdepodobne z celej sumy /čiže s DPH/ asi to potom budem odpočítavať ako oslobodené od DPH.

Už som to tuším riadne doplietla. A samozrejme som zvedavá ešte ako to bude pliesť môj klient:eek:
To by bolo ale v rozpore so zasadou, ze treba dodrziavat to, co zakon uklada.
A v rozpore s par. 2. zakona.
No a ak sa beru domace prijmy bez vycislenej DPH tak je rovnako zakonna zvrhlost rucne si k tomu DPH dopocitat.
Takato zvrhlost sa vraj aplikuje v zasielkach na dobierku. Posta vycisli fakturu bez DPH, ale dodavatel dobierky musi vycislit DPH k celym nakladom na dobierku.
hron
16.01.05,08:09
hron
16.01.05,08:20
A tie 2 % som myslela, keď hrá a organizátor mu zoberie 2 % pravdepodobne z celej sumy /čiže s DPH/ asi to potom budem odpočítavať ako oslobodené od DPH.

Organizator nemoze spoplatnovat odvod z DPH, to nema absolutne ziadnu oporu (trufam si tvrdit). Cize 2% by sa mali odvadzat zo sumy bez DPH. A ked to odvedie organizator, tak sa mu tato ciastka vlastne ani vo fakture nemoze objavit ako zdanitelny prijem. To je problem organizatora a nie umelca.