ibiza
22.02.07,10:44
Ahojte poraďáci... neviem si s niečím poradiť. Začínam s JÚ. SZČO mi doniesla naraz všetky doklady za minulý rok a chce aby som jej to dala dokopy. Všetko má pekne usporiadané takže žiadny chaos.

Ako mám zaúčtovanť v peňažnom denníku

výber z BÚ, dotácia pokladne

Správne by to malo byť asi takto.. na základe VPD zaúčtujem príjem hotovosti do pokladne a výdaj priebežná položka.
Na základe VBÚ zaúčtujem výdaj z BÚ a príjem priebežná položka.

a teraz môj problém... možno to komplikujem neviem. preto sa pýtam Vás skúsenejších.

VBÚ mu chodia raz za štvrťrok, t.z, že VBÚ č. 1 má najskôr 1.4.. Ale mne to dal všetko naraz.

Dám príklad... SZČO vyberala z BÚ peniaze dňa 17.2.2006. Dotovala pokladňu. Čiže zaúčtujem 17.2.2006, PPD, Dotácia pokladne, príjem hotovosti, výdaj priebežná položka.
VBÚ mi príde až 1.4.2006. A teraz potrebujem zaúčtovať Výber z bú - dotácia pokladne, výdaj peňažných prostriedkov z BÚ, príjem priebežná položka. A aký tam dám dátum?

A čo v prípade, že vyberal z BÚ peniaze 20.12.2006 a výpis mi príde až napr. 5.1.2007. Zostane mi tam vysieť priebežná položka... to nevadí?

Mám to účtovať cez tie priebežné položky, alebo mám urobiť jednu účtovnú operáciu tak, že dám výdaj z BÚ, príjem do pokladne?

Ďaaakujem za radu.. asi je to pre Vás úplná banalitka.. :)
bz5
22.02.07,09:55
Na výpise z BU, ktorý príde napríklad v apríli, máš pri každej peňažnej operácii dátum, kedy boli skutočne peniaze na účet prijaté alebo z účtu vybraté (prevedené). Pri účtovaní výpisu používam jednotlivé konkrétne dátumy účtovných prípadov.
Timka1
22.02.07,10:00
Príjem hotovosti do pokladne účtuj dátumom výberu z banky, veď musí mať doklad o výbere peňazí či z bankomatu alebo z banky. Nevadí ak príde výpis neskôr. Vždy účtujem aj pokladňu aj banku s rovnakým dátumom. Napr. Ak vybral peniaze z účtu 20.12., tak do pokladne urobím príjem cez priebežnú položku tiež s dátumom 20.12.
ibiza
22.02.07,10:16
takže môžem dať v ten istý dátum aj príjem do pokladne aj výber z účtu?

aj keď by som reálne nemala ešte výpis z bankového účtu?
renča1
22.02.07,10:51
takže môžem dať v ten istý dátum aj príjem do pokladne aj výber z účtu?

aj keď by som reálne nemala ešte výpis z bankového účtu?

Keď si pozrieš na výpis kreditné a debetné položky, tak pri nich je uvedený dátum realizácie. Týmto dátumom budeš účtovať do účtovníctva.Prečítaj si aj príspevok č.2
ibiza
22.02.07,11:36
čiže odpoveď je že môžem?

takže budem účtovať napr. príjem do pokladne 20.12.2006, priebežná položka výdaj a následne 20.12.2006 výber z BÚ, priebežná položka príjem. Tak to bude OK?
bz5
22.02.07,11:42
Zaúčtuješ taký dátum, aký je uvedený na výpise pri tom ktorom účtovnom prípade.
Napríklad: vyberieš peniaze z bankomatu 1.2.2006 zaúčtuješ PPD s týmto dátumom do peňažného denníka. (teda pokladnica príjem a priebežná položka výdaj).
V apríli ti príde výpis. pozrieš sa na ňom, kedy banka tento tvoj výber spracovala. Zvyčajne je to pár dni po. Teda napríklad 3.2.2006. a pod týmto dátumom zaúčtuješ Výber z BÚ (BÚ výdaj a priebežná položka príjem).
ibiza
22.02.07,11:58
Toto mi je teraz úplne zrozumiteľné.. Ďaaakujem
ibiza
10.03.07,18:49
Ešte jednu vec by som sa chcela opýtať, ktorá mi nie je celkom jasná pri účtovaní priebežných položiek.
účtujem napríklad dotáciu pokladne z bankového účtu, doklad PPD
V peňažnom denníku účtujem: Príjem do pokladne - hotovosť, priebežná položka výdaj.

A treba to dať potom aj do stĺpca VNZD - ostatné? Alebo toto už nie?

ďakujem
Paula
10.03.07,18:58
to je iba pribežná položka...teda v PÚ peniaze na ceste (sme v téme PÚ)
ibiza
10.03.07,19:00
no možno som príspevok nezaradila správne ale je to JÚ... viď ostatné príspevky.
ibiza
10.03.07,19:09
Prosím pomôžte.
Manual
10.03.07,19:14
Ešte jednu vec by som sa chcela opýtať, ktorá mi nie je celkom jasná pri účtovaní priebežných položiek.
účtujem napríklad dotáciu pokladne z bankového účtu, doklad PPD
V peňažnom denníku účtujem: Príjem do pokladne - hotovosť, priebežná položka výdaj.

A treba to dať potom aj do stĺpca VNZD - ostatné? Alebo toto už nie?

ďakujem
Nie, už inde nezapisuješ, len do pokladne, banky a stlpcov na prieb.položky.
ibiza
10.03.07,19:18
ďakujem, myslela som si, ale vieš, chcela som byť na 100% istá.
Zita5
10.03.07,19:30
Ešte jednu vec by som sa chcela opýtať, ktorá mi nie je celkom jasná pri účtovaní priebežných položiek.
účtujem napríklad dotáciu pokladne z bankového účtu, doklad PPD
V peňažnom denníku účtujem:1/ prvý zápis ......Príjem do pokladne - hotovosť, priebežná položka výdaj.

A treba to dať potom aj do stĺpca VNZD - ostatné? Alebo toto už nie?

ďakujem


2/Druhý zápis
Nezabudni potom ešte zaúčtovať výpis z banky :

banka výdaj ..........príjem priebežné položky .
Týmto účtovaním sa Ti PP vyrovnajú .

Nič iné už potom neúčtuješ.