olga88
14.01.05,23:42
Prosim o radu: zamestnanec chce poziadat o predcasny starobny dochodok v novembri 2005. Od 2.1.2005 nastupil na PN, ktora asi bude trvat 6-7 mesiacov. Teda posledny OMB sa mu bude ratat za rok 2004. Chciem vediet, ci dlhotrvajuca PN bude mat nejaky vplyv na vysku jeho dochodku / ja si myslim, ze nie/ a tiez by som chcela vediet, ak zamestnanec pracoval nepretrzite viac ako 7 rokov a bol dochodkovo poisteny, ci sa kratenie predcasneho dochodku znizuje o 6 percent aj v tomto pripade, teda ked vlastne poziada o pred. dochodok po ukonceni PN, pripadne ci treba nejake dni odpracovat a az potom poziadat.
Velmi pekne dakujem vsetkym poradakom za odpoved.
Hlinkovx
15.01.05,00:49
Podľa mňa:
PN v tomto roku nebude mať žiadny vplyv na výšku dôchodku..nakoľko sa mu bude zarátavať iba ukončený rok..čiže rok 2004 ..
A čo sa týka krátenia percent...tam je rozhodujúce, kedy by mal ísť oficiálne do starobného dôchodku../čiže presný dátum odchodu ..vyplývajúci zo zákona / a porovnanie tohto dátumu s dátumom odchodu do predčasného.. / ak je tento rozdiel do 12 mesiacov tak nedochádza ku kráteniu
musí ale spĺňať podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti a neuplatniť si nárok na dávku v nezamestannosti a ku dňu uplatnenia nároku na predčasný dôchodok byť poistený v nezamestanosti 7 rokov nepretržite
Bude sa musieť zaevidovať na ÚPSVR počkať než mu príde rohodnutie o tom..že ho zaraďujú do evidencie uchádzačov o zamestnanie
...Potom sa objedná do SP kde s ním spíšu žiadosť o dôchodok a bude chodiť na kontakty na ÚPSVR- až neviem do kedy
potiaľto je to "vlastná" skúsenosť
olga88
15.01.05,09:32
Ved tomu nerozumiem, ci obdobie PN v roku 2005 sa bude povazovat za obdobie poistenia v nezamestnanosti, tych 7 rokov nepretrzite. Presne opisem situaciu- zamestnanec po skonceni VS nepretrzite pracoval az do 2.1.2005. Dochodkovy vek dovrsi po predlzeni 10/2008, preto by som potrebola vediet,ci sa mu bude kratit o cca. 12 per. alebo 12+6 perc.. Tiez este neviem, ci moze poziadat o dochodok hned po ukonceni PN, alebo musi nejake dni odpracovat.
Vopred dakujej za radu.
Hlinkovx
15.01.05,15:36
Ved tomu nerozumiem, ci obdobie PN v roku 2005 sa bude povazovat za obdobie poistenia v nezamestnanosti, tych 7 rokov nepretrzite. Presne opisem situaciu- zamestnanec po skonceni VS nepretrzite pracoval az do 2.1.2005. Dochodkovy vek dovrsi po predlzeni 10/2008, preto by som potrebola vediet,ci sa mu bude kratit o cca. 12 per. alebo 12+6 perc.. Tiez este neviem, ci moze poziadat o dochodok hned po ukonceni PN, alebo musi nejake dni odpracovat.
Vopred dakujej za radu.
no..tak na to presne by vedel odpovedať p. Mihál...
Jozef Mihál
15.01.05,15:56
Ved tomu nerozumiem, ci obdobie PN v roku 2005 sa bude povazovat za obdobie poistenia v nezamestnanosti, tych 7 rokov nepretrzite. Presne opisem situaciu- zamestnanec po skonceni VS nepretrzite pracoval az do 2.1.2005. Dochodkovy vek dovrsi po predlzeni 10/2008, preto by som potrebola vediet,ci sa mu bude kratit o cca. 12 per. alebo 12+6 perc.. Tiez este neviem, ci moze poziadat o dochodok hned po ukonceni PN, alebo musi nejake dni odpracovat...
OK.
Obdobie PN je stále doba, počas ktorej trvá nemocenské poistenie. Nedochádza k prerušeniu, ako napríklad pri neplatenom voľne, absencii...
Takže o tých 7 rokov nepretržitého poistenia sa netreba báť. A priamo "z PNky" si môže požiadať o predčasný dôchodok. Krátenie sa mu zníži o jeden rok, čiže krátiť sa bude o cca 12%.
olga88
15.01.05,17:49
Srdecna vdaka za odpoved. Prajem vsetko dobre.