Lubina
22.02.07,12:32
Zdravím,
som v DPH (zahraničie) nováčik a prosím o pomoc...

Firma poskytuje fyzickej osobe v Nemecku opatrovateľské služby, vystavená faktúra bude s DPH, alebo bez? Na základe tejto spolupráce nám príde z Nemecka od nemeckej firmy faktúra na províziu za sprostredkovanie bez DPH. Je potrebné túto faktúru zdaniť, alebo by mala byť aj s DPH?

Ďakujem
Milan Benka
22.02.07,12:17
Zdravím,
som v DPH (zahraničie) nováčik a prosím o pomoc...

Firma poskytuje fyzickej osobe v Nemecku opatrovateľské služby, vystavená faktúra bude s DPH, alebo bez? Na základe tejto spolupráce nám príde z Nemecka od nemeckej firmy faktúra na províziu za sprostredkovanie bez DPH. Je potrebné túto faktúru zdaniť, alebo by mala byť aj s DPH?

Ďakujem

Môj názor:

Fa od nem. firmy "samozdaniť".

Fa za opatr. sl. fyz. osobe - občanovi v Nem. - miesto dodania podľa §15/1 SR. Keďže takmer určite nespľňate podmienku na oslobodenie (§29), faktúrovať budete so slov. DPH.
ALBO
22.02.07,12:28
No ak tomu dobre rozumiem, vy budete podkytovať opatrovateľskú službu nem. občanovi a on bude aj platiť a jemu dáte fa.
tá agentúra nem vám to len dohodila a chce za to províziu.

Ke´d pozriete na § 15/4 alebo 8 (iné nepripadá do uvahy už vôbec) tak aspoň ja tam nevidím nič podobné opatrovateľskej službe. No a teda treba isť na § 15/1 ,potom miesto dodania je Sl. a malo by to byť so sl. DPH.

čo sa týka agentúry, tak rovnako, keď to tu nenájdeme a nie je tu sprostr. op. sl, potom niesto dodania je sídlo agen. a teda mali by to zdaniť v nemecku. Vy to zdaňovať nemáte.
Milan Benka
22.02.07,12:37
čo sa týka agentúry, tak rovnako, keď to tu nenájdeme a nie je tu sprostr. op. sl, potom niesto dodania je sídlo agen. a teda mali by to zdaniť v nemecku. Vy to zdaňovať nemáte.


Mne to vychádza na uplatnenie §16/6 - druhá veta a to by znamenalo samozdanenie.

Aký je na to tvoj názor ?
Lubina
22.02.07,13:04
Čo sa týka našej faktúry - fakturujeme fyz. osobe sumu
1643,29 EUR
312,23 EUR 19%DPH
1955,52 Eur spolu

zo sumy 1955,52 EUR si nemecká firma účtuje províziu 730,07 EUR.

To znamená, že my odvedieme prijatú DPH 312,23 EUR v daňovom priznaní, ale na ktorom riadku?
Milan Benka
22.02.07,13:12
Čo sa týka našej faktúry - fakturujeme fyz. osobe sumu
1643,29 EUR
312,23 EUR 19%DPH
1955,52 Eur spolu

zo sumy 1955,52 EUR si nemecká firma účtuje províziu 730,07 EUR.

To znamená, že my odvedieme prijatú DPH 312,23 EUR v daňovom priznaní, ale na ktorom riadku?

DPH na výstupe: r.1 a r.2


Len tá nem. firma by si mala účt. províziu zo sumy 1643,29 EUR a nie z 1955,52.
ALBO
22.02.07,13:29
Mne to vychádza na uplatnenie §16/6 - druhá veta a to by znamenalo samozdanenie.

Aký je na to tvoj názor ?

Benka v prvej vete je : v ich mene a na ich účet- to mi nesedí.( agentúra asi konala vo svojom?)
v druhej : malo by byť miesto dodania iné ako registrácia ich registrácia, čo neni.
Priznám sa nemám rada tento konkrétny §.
ALBO
22.02.07,13:34
DPH na výstupe: r.1 a r.2


Len tá nem. firma by si mala účt. províziu zo sumy 1643,29 EUR a nie z 1955,52.

To je asi vec zmluvy, ked si dohodnú , že je to 10% zinkasovanej ceny služby tak je to tak, no a v konečnom dôsledku je to potom napr. 12% z ceny bez dane.
Milan Benka
22.02.07,13:35
Benka v prvej vete je : v ich mene a na ich účet- to mi nesedí.( agentúra asi konala vo svojom?)
v druhej : malo by byť miesto dodania iné ako registrácia ich registrácia, čo neni.
Priznám sa nemám rada tento konkrétny §.

Tiež nemám rád toto ustanovenie, ale v tomto prípade nemáme rovnaký názor.
Lubina
22.02.07,13:54
aby som to upresnila, nemecká firma fakturuje v našom mene fyzickej osobe sumu 1955,52 + 312,32 DPH. Nemecká firma prijme na účet (v Nemecku) zriadený a viazaný na naše platby túto čiastku. Nemecká firma nám dá faktúru za províziu v sume 730 ,07 Eur a na náš účet (na Slovensku) pošle len rozdiel to znamená 1 225,45 EUR.

Ja som takýto prípad ešte neriešila a príde mi to strašne zamotané..
Milan Benka
22.02.07,14:01
aby som to upresnila, nemecká firma fakturuje v našom mene fyzickej osobe sumu 1955,52 + 312,32 DPH. Nemecká firma prijme na účet (v Nemecku) zriadený a viazaný na naše platby túto čiastku. Nemecká firma nám dá faktúru za províziu v sume 730 ,07 Eur a na náš účet (na Slovensku) pošle len rozdiel to znamená 1 225,45 EUR.

Ja som takýto prípad ešte neriešila a príde mi to strašne zamotané..


Týmto príspevkom si zmenila takmer všetko, z čoho sme tu vychádzali.
Milan Benka
22.02.07,14:04
aby som to upresnila, nemecká firma fakturuje v našom mene fyzickej osobe sumu 1955,52 + 312,32 DPH. To je slovenská alebo nemecká DPH?
Nemecká firma prijme na účet (v Nemecku) zriadený a viazaný na naše platby túto čiastku. Nemecká firma nám dá faktúru za províziu v sume 730 ,07 Eur a na náš účet (na Slovensku) pošle len rozdiel to znamená 1 225,45 EUR.

Ja som takýto prípad ešte neriešila a príde mi to strašne zamotané..
zvýraznené
ALBO
22.02.07,14:06
aby som to upresnila, nemecká firma fakturuje v našom mene fyzickej osobe sumu 1955,52 + 312,32 DPH. Nemecká firma prijme na účet (v Nemecku) zriadený a viazaný na naše platby túto čiastku. Nemecká firma nám dá faktúru za províziu v sume 730 ,07 Eur a na náš účet (na Slovensku) pošle len rozdiel to znamená 1 225,45 EUR.

Ja som takýto prípad ešte neriešila a príde mi to strašne zamotané..

No ale na začiatku to nevyzeralo , že fakturácia ide cez agentúru, aj Benkov príspevok je -FO, to ale mení situáciu aspoň pre mňa je to teraz o inom
Takže agentúra fakturuje občanovi nemcovi a vy fakturujete agentúre opatrovatelskú službu.
a druhé agentúra fakturuje vám províziu.
Alebo ako to beží?
ALBO
22.02.07,14:22
Týmto príspevkom si zmenila takmer všetko, z čoho sme tu vychádzali.

Benka , keď som si prečítala tvoje posledné príspevky, ktorými si ma predbehol, nemôžem sa odvtedy prestať usmievať na monitor. Možno že teraz už nájdeme spoločný názor.
Lubina
22.02.07,14:30
Ja sa ospravedlňujem, ale ja sama som z toho mimo...

Ta 19% DPH je slovenská
Lubina
22.02.07,14:35
No ale na začiatku to nevyzeralo , že fakturácia ide cez agentúru, aj Benkov príspevok je -FO, to ale mení situáciu aspoň pre mňa je to teraz o inom
Takže agentúra fakturuje občanovi nemcovi a vy fakturujete agentúre opatrovatelskú službu.
a druhé agentúra fakturuje vám províziu.
Alebo ako to beží?

Nemecká agentúra vystavuje nemeckému občanovi faktúru s údajmi našej firmy (toto bolo konzultované s auditorkou, či je možné aby iná firma vystavovala faktúry v našom mene , s našimi údajmi - odsúhlasené), táto nemecká agentúra príjme od občana platbu za túto faktúru. Nemecká agentúra pošle peniaze na náš účet v sume, ktorá sa rovná rozdielu medzi platbou od občana a ich províziou.

Veľmi si cení vašu ochotu...
Lubina
23.02.07,11:19
Prosím, nevie mi nikto poradiť? :mee:
Lubina
26.02.07,08:20
Prosím poraďte, je to súrne. Dnes musím odovzdať DPH.

Ďakujem
Lubina
26.02.07,09:50
Ak som správne pochopila (po prelúskaní zákona o DPH) faktúru ktorú vystavíme my, nemeckému občanovi, prepočítam kurzom NBS k dátumu vystavenia fa a uvediem na riadkoch 01, 02. Faktúra, ktorú nám vystavila nemecká agentúra za sprostredkovanie bude bez DPH. Tú si v daňovom priznaní samozdaním na riadku 09, 10 a odrátam na riadku 15.

Prosím opravte ma ak sa mýlim.