mariannak
22.02.07,12:33
Musím uviesť príjem z predaja nehnuteľnosti - budovy, ktorá bola kúpená za 5 mil a aj za 5 mil. predaná (predaná bez zisku vlastnej s.r.o.), t.j. príjem 5 mil a zároveň aj výdavok 5 mil., čiže základ dane 0.
Zoltán Kovács
22.02.07,13:08
Musím uviesť príjem z predaja nehnuteľnosti - budovy, ktorá bola kúpená za 5 mil a aj za 5 mil. predaná (predaná bez zisku vlastnej s.r.o.), t.j. príjem 5 mil a zároveň aj výdavok 5 mil., čiže základ dane 0.

Áno musíš,aj keď daňová povinnosť ti nevychádza. Je to zdaniteľný príjem, ktorý sa uvádza do SP.
Johanka
22.02.07,13:25
Do DP by sa tento príjem neuvádzal iba v tom prípade, ak by spĺňal podmienky pre oslobodenie v zmysle § 9 ZoDP - 2 roky trvalého pobytu bezprostredne pred predajom alebo 5 rokov vlastníctva.
Viera
20.03.07,09:45
Fyzická osoba predala nehnuteľnosť, v ktorej nikdy nemala trvalý pobyt.
Nehnuteľnosť bola v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a používali ju na prenájom iným firmám. Bola nadobudnutá pred 10 rokmi.

Chcela by som sa opýtať, či sa vzťahuje na tento prípad oslobodenie od dane podľa § 9 ods.1 písm b. ?
Janiča
20.03.07,09:53
Podľa mňa áno, pokiaľ FO túto nehnuteľnosť nemala zaradenú v obchodnom majetku predchádzajúcich 5 rokov, tzn. že o nej neúčtovala a ani neviedla evidenciu podľa § 6 ods 11 Zák o DzP.
Viera
20.03.07,10:27
Ešte dopĺňam pre upresnenie :
Príjmy z prenájmu tejto nehnuteľnosti boli zdaňované podľa §6 u jedného z manželov, pričom si neuplatňoval skutočné výdavky, ale paušálne výdavky % z úhrnu príjmov a viedol evidenciu podľa § 6 ods. 10 Zák o Dzp.
Janiča
20.03.07,10:34
Podľa môjho názoru je to v tomto prípade oslobodené od dane z príjmu. Ale počkajte si ešte na názory ostatných.
Katarina
20.03.07,20:35
Fyzická osoba predala nehnuteľnosť, v ktorej nikdy nemala trvalý pobyt.
Nehnuteľnosť bola v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a používali ju na prenájom iným firmám. Bola nadobudnutá pred 10 rokmi.

Chcela by som sa opýtať, či sa vzťahuje na tento prípad oslobodenie od dane podľa § 9 ods.1 písm b. ?

Podľa mňa príjem z predaja nie je oslobodený od dane, nakoľko
nehnuteľnosť sa prenajímala, t.j. používala na podnikateľské účely.
Johanka
20.03.07,20:44
Dôležité je, či bola zaradená v obchodnom majetku.
V príspevku je uvedené, že príjmy boli zdaňované v § 6 a viedla sa evidencia v zmysle § 6 ods.10. To by znamenalo, že išlo o príjem podľa § 6 ods.1 a 2. To ma vedie k názoru, že o obchodný majetok išlo ...pretože by v rámci podnikania nakladali s OM...

Ak však bol príjem zdanený podľa § 6 ods.3 a evidencia sa viedla podľa § 6 ods.11, nemuselo ísť nutne o obchodný majetok.

Toto všetko sú však iba dohady. Zadávateľka otázky sa musí vyjadriť k tomu, či predmetná nehnuteľnosť bola alebo nebola zaradená v OM.
Viera
21.03.07,07:12
Dôležité je, či bola zaradená v obchodnom majetku.
V príspevku je uvedené, že príjmy boli zdaňované v § 6 a viedla sa evidencia v zmysle § 6 ods.10. To by znamenalo, že išlo o príjem podľa § 6 ods.1 a 2. To ma vedie k názoru, že o obchodný majetok išlo ...pretože by v rámci podnikania nakladali s OM...

Ak však bol príjem zdanený podľa § 6 ods.3 a evidencia sa viedla podľa § 6 ods.11, nemuselo ísť nutne o obchodný majetok.

Toto všetko sú však iba dohady. Zadávateľka otázky sa musí vyjadriť k tomu, či predmetná nehnuteľnosť bola alebo nebola zaradená v OM.

Reagujem na Johankinu pripomienku :
Nehnuteľnosť je v bezpodielovom vlastníctve manželov. Prenájímali ju viac rokov. Ani jeden z nich ju však do podnikania nevložil.

Čo presne znamená zaradenie do obchodného majetku ?
Ak je to vystavenie dokladu o tom, že bola nehnuteľnosť preradená z osobného vlastníctva do podnikania, a následne sa jej obstarávacia cena zobrazí v aktívach firmy, účtujú sa odpisy, uplatňujú sa výdavky na opravy,.... tak to potom asi nie je náš prípad.

My sme viedli evidenciu podľa §6 ods.10 a výdavky sme si uplatňovali % z úhrnu príjmov.
Viera
21.03.07,07:24
Podľa mňa príjem z predaja nie je oslobodený od dane, nakoľko
nehnuteľnosť sa prenajímala, t.j. používala na podnikateľské účely.

Aj ja som bola donedávna rovnakého názoru. V Poradcovi 5/6-2006 som však našla výklad k § 9, v ktorom sa hovorí, že zákon 659/2004 zmenil od 01.01.2005 znenie tohoto paragrafu.
Johanka
21.03.07,07:32
§ 2 Zákona o dani z príjmov
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu,
...


Stále som sa nedozvedela odpoveď na otázku - zdaňovali ste príjem z prenájmu v rámci § 6 ods.1 alebo 2 - ako súčasť príjmov z napr. živosti ?
Asi áno, keď ste viedli evidenciu podľa § 6 ods.10 ....
Viera
21.03.07,07:44
Príjem z prenájmu nehnuteľností sme zdaňovali podľa § 6 ods. 3.
Johanka
21.03.07,07:47
Po získaní ucelenej informácie to vidím tak, že nehnuteľnosť v OM zaradená nebola :) .
Lubica3
21.03.07,13:38
Môžem poprosiť o názor - predaj záhrady, ktorá nebola v podnikaní, ani nespĺňa podmienku oslobodenia /vlastníctvo len 1 rok/. Príjem z tohto prevodu nehnuteľnosti uvádza SZČO v VIII. odd. r. 2 prevod vlastn. nehnut., kde si môže predajnú cenu znížiť o cenu obstarania a môže si tu uplatniť aj čiastku 23 650,- ako príležitostný príjem?