dagi31
22.02.07,12:31
Prosím Vás. chcela by som si overiť či môžem čerpať SF na kúpu nápojov pre zamestnancov.V našom prípade ide hlavne o minerálku, čaje, sirupy ale mám dilemu čo s kávou.Môžem čerpanie účtovať priamo výdavkovým pokladničným dokladom 472/211.Vopred ďakujem.
Tweety
22.02.07,11:35
Prosím Vás. chcela by som si overiť či môžem čerpať SF na kúpu nápojov pre zamestnancov.V našom prípade ide hlavne o minerálku, čaje, sirupy ale mám dilemu čo s kávou.Môžem čerpanie účtovať priamo výdavkovým pokladničným dokladom 472/211.Vopred ďakujem.
Môžeš to priamo takto zaúčtovať. Iba nezabudni, že príspevky zo SF sú nedaňovým nákladom nepeňažným príjmom zamestnancov.
dagi31
22.02.07,12:35
Ďakujem za výstižnú odpoveď len ešte pre istotu sa opýtam na tú kávu, či môže tiež považovať za nápoj pre zamestnanca alebo radšej reprezentačné.
Tweety
22.02.07,12:36
Ďakujem za výstižnú odpoveď len ešte pre istotu sa opýtam na tú kávu, či môže tiež považovať za nápoj pre zamestnanca alebo radšej reprezentačné.

káva nie je nápoj pre zamestanca ani v rámci pitného režimu, lepšie je ju dať na repre 513.
Jana Acsová
22.02.07,12:44
Môžeš to priamo takto zaúčtovať. Iba nezabudni, že príspevky zo SF sú nedaňovým nákladom pre zamestnancov.
Nerozumiem.
Nedaňovým nákladom pre zamestnancov?

O daňových a nedaňových výdavkoch (nákladoch) sa pojednáva v súvislosti s výkonom činnosti spojenej s preukazovaním výdavkov na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu. Firmy. Nie zamestnanca.

A o náklade pre firmu v súvislosti s čerpaním SF účtovanom 472/211 vôbec neuvažujeme. To by tam zrejme nebol použitý účet 472 ale nákladový účet a to by už nebolo čerpanie SF.

Naozaj nerozumiem.
Jana Acsová
22.02.07,12:47
Ďakujem za výstižnú odpoveď len ešte pre istotu sa opýtam na tú kávu, či môže tiež považovať za nápoj pre zamestnanca alebo radšej reprezentačné.
Je potrebné spracovať smernicu na čerpanie SF. Či je možné kávu účtovať ako čerpanie SF? No podľa toho, akým spôsobom je zamestnancom umožnené si ju variť, či napríklad dostávať z automatu. Nie je výnimkou, že niektoré firmy poskytujú zo sociálneho fondu aj kávu ... napríklad v prípade verejne prístupných "kávomatov" pre zamestnancov.
Tweety
22.02.07,12:49
Nerozumiem.
Nedaňovým nákladom pre zamestnancov?

O daňových a nedaňových výdavkoch (nákladoch) sa pojednáva v súvislosti s výkonom činnosti spojenej s preukazovaním výdavkov na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu. Firmy. Nie zamestnanca.

A o náklade pre firmu v súvislosti s čerpaním SF účtovanom 472/211 vôbec neuvažujeme. To by tam zrejme nebol použitý účet 472 ale nákladový účet a to by už nebolo čerpanie SF.

Naozaj nerozumiem.Ani ja, už som to opravila.Iné bolo napísané, ako myslené. Mea culpa.
Jana Acsová
22.02.07,12:50
Môžeš to priamo takto zaúčtovať. Iba nezabudni, že príspevky zo SF sú nedaňovým nákladom nepeňažným príjmom zamestnancov.Ani s touto opravou sa nestotožňujem. Sú príjmy zo sociálneho fondu, ktoré sú od dane oslobodené. A takými je napríklad aj poskytovanie vhodných nápojov na spotrebu na pracovisku a na to sa zadávateľ otázky pýta.
Jana Acsová
22.02.07,12:51
Ani ja, už som to opravila.Iné bolo napísané, ako myslené. Mea culpa.
Platí to aj po oprave.
Myslím tá Mea culpa.
vgabka
05.03.07,09:52
Prosím o radu. V pokladni sociálneho fondu mám osobitne vyčlenené peňažné prostriedky. Ako môžem v JÚ zaúčtovať čerpanie sociálneho fondu na stravovanie? Už mi z toho ... robí ťuk, ťuk.
veronika1
11.06.07,09:15
Každa rada drahá

môže byť čerpanie SF aj v peňažnej forme, a to vyplatením stanovenej čiastky podľa Smernice o čerpaní SF, ktorá tvorí prílohu Zamestnaneckej dohody ( ktorá nahrádza Kolektívnu zmluvu) na individuálne rekreácie zamestnancov a na dopravu do zamestnania bez toho, aby tieto príspevky nemuseli zamestnanci dokladovať?
veronika1
11.06.07,10:01
nikto neporadí ?
jolaj
11.06.07,10:20
Prosím o radu. V pokladni sociálneho fondu mám osobitne vyčlenené peňažné prostriedky. Ako môžem v JÚ zaúčtovať čerpanie sociálneho fondu na stravovanie? Už mi z toho ... robí ťuk, ťuk.
Práve v piatok som robila čerpanie zo SF na stravovanie.
Čerpanie zo SF som v JÚ účtovala na U37-čerpanie SF a previedla som ich na BU U14-ostatné nezdaniteľné príjmy. Touto sumou sa čiastočne uhradili stravné lístky. Dúfam, že je to tak správne. ;)