daja
22.02.07,12:32
Dobrý deň,

je prosím Vás niekde určené aká musí byť minimálna mesačná mzda pre vodiča medzinár. kamiónovej dopravy. Stačí 7600 SK mes. mzda + diety? Ďakujem za každú radu.
Muška
22.02.07,11:43
Najskôr ho zaraď podľa stupňa náročnosti, klikni tu
http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#257

A potom minimálnu mzdy prepočítaj koficientom, ktorý Ti určuje Zákonník práce a potom vlastne vypočítaš JEHO minimálnu mzdu

Stupeň - Koeficient minimálnej mzdy
1............................1, 0
2............................1, 2
3............................1, 4
4............................1, 6
5............................1, 8
6............................2, 0
jankasm
22.02.07,11:44
Myslím, že preňho určite nestačí 7600,- čo je prvý stupeň.
Pre vodičov určite bude platiť vyšší stupeň. Pozri zákonník práce. ;)
Danila
22.02.07,11:46
Dobrý deň,

je prosím Vás niekde určené aká musí byť minimálna mesačná mzda pre vodiča medzinár. kamiónovej dopravy. Stačí 7600 SK mes. mzda + diety? Ďakujem za každú radu.Myslím, že toto je príspevok do témy od Moniky / ermon/- perličky účtovnej kacelárie. A konkrétne táto je tá menej veselá.
Anja111
22.02.07,11:47
Minimálne III. stupeň náročnosti práce.
daja
22.02.07,11:51
O.K. Ďakujem.
Muška
22.02.07,11:51
Danila,
ale je to bohužiaľ realita, väčšinou vodičom píšu minálnu mzdu, potom mu preplatia akože nadčas, soboty , nedele....a vyšplhá sa na nejakých 13000,- hrubého. V popise práce majú napísané "robotník v nákladnej doprave".
Firmy majú pocit, že veď dostanú diéty.
Ale aj plnú dietu dostanú iba za výkon, tzn. až po ubehnutí napr. 586 km, čo je za 8 hodin jazdy /ak sa nič nestane/....a viac hodín aj tak nemôže ísť.
A keďže majú v aute postel, takže noc sa neráta.
A najlepšie, že to umožňuje zákon o cestovných náhradách.
daja
22.02.07,11:59
Danila,
ale je to bohužiaľ realita, väčšinou vodičom píšu minálnu mzdu, potom mu preplatia akože nadčas, soboty , nedele....a vyšplhá sa na nejakých 13000,- hrubého. V popise práce majú napísané "robotník v nákladnej doprave".
Firmy majú pocit, že veď dostanú diéty.
Ale aj plnú dietu dostanú iba za výkon, tzn. až po ubehnutí napr. 586 km, čo je za 8 hodin jazdy /ak sa nič nestane/....a viac hodín aj tak nemôže ísť.
A keďže majú v aute postel, takže noc sa neráta.
A najlepšie, že to umožňuje zákon o cestovných náhradách.

Musím zareagovať na tento príspevok. Nemyslím si, že je to až také strašné. Ani jeden mesiac nemajú mzdu pod 32000 - čistého, a to nechodia vonku na víkendy. Vždy sú v piatok doobedu doma.
sophie
22.02.07,12:07
Musím zareagovať na tento príspevok. Nemyslím si, že je to až také strašné. Ani jeden mesiac nemajú mzdu pod 32000 - čistého, a to nechodia vonku na víkendy. Vždy sú v piatok doobedu doma.

Ja odporúčam ešte naštudovať zákon č.121/2004 o pracovnom čase a dobe odpočinku v doprave ;)
duficek
22.02.07,12:09
dobry den, som vas novy sofer :) mimotemy
misolga
22.02.07,12:09
Môj priateľ pracuje ako vodič medzinárodnej dopravy.Oficiálne dostáva mzdu na bankový účet 8700,-Sk a zbytok 15 až 18 tis na ruku, ale to už nie je zdaniteľný príjem.Mne sa to nepáči, pretože do dôchodku , práceneschopnosti atď.. sa mu zaratáva iba z oficiálneho príjmu, ktorý dostáva na účet a taktiež je problém zo získavaním pôžičky, ale ako je to u nás zvykom nič nemôže proti tomu robiť.Proste firma nechce odvádzať vysoké odvody a dane:mad:..
Muška
22.02.07,12:10
Daja, opravím Ťa - určite to nie je mzda.
Sú to asi 3/4 diety - z ktorých sa nič neodvádza.
Réžiu na stravu majú podstatne vyššiu /aj keď z dôvodu šetrenia - nakupujú doma konzervy/.
Dovolenky si radšej nečerpajú pretože z diét sa im dovolenka predsa nepočíta.

Takže neviem či pri takej zodpovednosti, nervoch a pod.....je to "terno" :D
Danila
22.02.07,12:20
Danila,
ale je to bohužiaľ realita, väčšinou vodičom píšu minálnu mzdu, potom mu preplatia akože nadčas, soboty , nedele....a vyšplhá sa na nejakých 13000,- hrubého. V popise práce majú napísané "robotník v nákladnej doprave".
Firmy majú pocit, že veď dostanú diéty.
Ale aj plnú dietu dostanú iba za výkon, tzn. až po ubehnutí napr. 586 km, čo je za 8 hodin jazdy /ak sa nič nestane/....a viac hodín aj tak nemôže ísť.
A keďže majú v aute postel, takže noc sa neráta.
A najlepšie, že to umožňuje zákon o cestovných náhradách.
Muška, ale realita veľmi nepríjemná, ktorá sa dá riešiť. V medzinárodnej doprave sa chlapi poriadne nadrú a kráčajú k veľkým zdravotným problémom. Z tých 7600.- Sk by sa pri PN prikryli veľmi tenkou plachtou.A podnikateľ si zatiaľ močí nožičky pri mori. Sú aj takí, nepaušalizujem. Riešila som dvoch takých kamionistov. Stačilo, že sa prestali báť a veci nazvali pravým menom. Pomer zložiek mzdy sa veľmi rýchlo a veľmi priaznivo zmenil. Nie je dnes nevyhnutné zohnúť chrbát viac, ako je morálne. A plat 7600.-Sk za takúto činnosť je nemorálny.
jankasm
22.02.07,12:30
Ale je pravda, že asi vo veľkej väčšine súkromných firiem to tak chodí. Robila som v jednej firme s kamiónovou dopravou a bolo to presne tak ako píšeš, na páske minimálna mzdy a na ruku zvyšok (diety). Avšak problém bol v tom, že keď sa aj niektorý šofér ozval, odpoveď bola: "Nepáči sa ti, môžeš ísť." A tak to aj dopadlo. Už tam nepracuje ani jeden zo šoférov, ktorí tam pracovali za mojich čias. Vždy sa našiel nejaký nový "dobrák", ktorý sa nesťažoval.
daja
22.02.07,12:30
Len som sa chcela informovať. Vidím, že Vás to dosť pobúrilo. Treba sa pozrieť na to aj z druhej strany - zo strany dopravcu. Ceny za dopravu sú smiešne. A keby sme mali vyplatiť vodičovi 50-60 tis. tak mi nezostane ani na splácanie leasingu. A čo zvyšok. Navyše pracujú s drahým autom, pričom zodpovednosť niektorých je nulová a auto vyzerá po 2 rokoch ako 15 ročné. A čo sa týka tých miezd - určite to nie je len v doprave. Viem si predstaviť koľkí z Vás majú na prac. zmluve uvedené niečo iné ako v skutočnosti dostanete.
Ešte pre Danilu: asi je to čudné, ale náš šéf bol naposledy na dovolenke asi pred 15 rokmi.
Timka1
22.02.07,12:36
Pripájam sa k Daji, zamestnanec si stále myslí, že má iba práva a povinnosti žiadne. Položme si otázku, ako to vyzerá s podnikaním v SR, koľko začínajúcich firiem má na to, aby platili nehorázne výšky poistného, takže si pomáhajú ako sa dá, veď aj zamestnanec má z toho niečo na oplátku ak dostane min. mzdu na papier. Myslím, že je to vecou dohody medzi z-ľom a z-com, ale na druhej strane zase sa z-teľ by sa mal pridržiavať minimálnych mzdových taríf podľa stupňa náročnosti práce.
jankasm
22.02.07,12:42
Pripájam sa k Daji, zamestnanec si stále myslí, že má iba práva a povinnosti žiadne. Položme si otázku, ako to vyzerá s podnikaním v SR, koľko začínajúcich firiem má na to, aby platili nehorázne výšky poistného, takže si pomáhajú ako sa dá, veď aj zamestnanec má z toho niečo na oplátku ak dostane min. mzdu na papier. Myslím, že je to vecou dohody medzi z-ľom a z-com, ale na druhej strane zase sa z-teľ by sa mal pridržiavať minimálnych mzdových taríf podľa stupňa náročnosti práce.

Však len o to nám tu ide. Že ako šofér kamiónovej dopravy by nemal mať na páske minimum 7600 ale určite vyšší stupeň náročnosti. Nikto tu nehovorí, aby mu dali na páske 40000. ;) :)
daja
22.02.07,12:42
Pripájam sa k Daji, zamestnanec si stále myslí, že má iba práva a povinnosti žiadne. Položme si otázku, ako to vyzerá s podnikaním v SR, koľko začínajúcich firiem má na to, aby platili nehorázne výšky poistného, takže si pomáhajú ako sa dá, veď aj zamestnanec má z toho niečo na oplátku ak dostane min. mzdu na papier. Myslím, že je to vecou dohody medzi z-ľom a z-com, ale na druhej strane zase sa z-teľ by sa mal pridržiavať minimálnych mzdových taríf podľa stupňa náročnosti práce.

Súhlasím. Sama som zamestanec, ale manžel má firmu. Takže to viem pochopiť z obidvoch strán. Určite nechceme za každú cenu zbohatnúť na úkor zamestnancov. Neviem, prečo si každý myslí, že keď je niekto "podnikateľ" automaticky má na účte milióny. Je to veľmi mylná predstava mnohých zamestnancov.
ZEvina
22.02.07,12:44
Musím zareagovať na tento príspevok. Nemyslím si, že je to až také strašné. Ani jeden mesiac nemajú mzdu pod 32000 - čistého, a to nechodia vonku na víkendy. Vždy sú v piatok doobedu doma.

:eek: :eek: :eek: v ktorej firme? Nemajú tam voľné miesto?
Muška
22.02.07,12:44
Dajka,
to je iba diskusia :)
Vieš mám to doma.
Aby bol rýchlejší kúpili sme navigátor za 20 tis. pre nákladnú dopravu. Firma ho za to "pochválila". Teraz stál 2 dni vo Francúzsku, bol pokazený, našťastie zvládne aj väčšie opravy, tak tam nakúpil náhradné diely a sám opravil auto. Myslíš, že mu šéf zaplatí tie 2 dni? Skôr mu strhnú za telefonny účet "nad limit 1000,- Sk". A to mesiac nebol doma.

Záver:
Je šofér a šofér a taktiež je firma a firma.
Preto aj my uvažujeme , že zmení zamestnávateľa.
daja
22.02.07,12:45
Však len o to nám tu ide. Že ako šofér kamiónovej dopravy by nemal mať na páske minimum 7600 ale určite vyšší stupeň náročnosti. Nikto tu nehovorí, aby mu dali na páske 40000. ;) :)

Práve na to som sa pýtala - aký stupeň náročnosti má mať vodič MKD. Nič iné.:) Pekný deň.
daja
22.02.07,12:50
Dajka,
to je iba diskusia :)
Vieš mám to doma.
Aby bol rýchlejší kúpili sme navigátor za 20 tis. pre nákladnú dopravu. Firma ho za to "pochválila". Teraz stál 2 dni vo Francúzsku, bol pokazený, našťastie zvládne aj väčšie opravy, tak tam nakúpil náhradné diely a sám opravil auto. Myslíš, že mu šéf zaplatí tie 2 dni? Skôr mu strhnú za telefonny účet "nad limit 1000,- Sk". A to mesiac nebol doma.

Záver:
Je šofér a šofér a taktiež je firma a firma.
Preto aj my uvažujeme , že zmení zamestnávateľa.

Vieš, presne som si to myslela. No je to presne o tom, zamestnec a "zamestnanec" a firma a "firma". Netreba všetkých hádzať do jedného vreca.:)
Timka1
22.02.07,12:51
Súhlasím. Sama som zamestanec, ale manžel má firmu. Takže to viem pochopiť z obidvoch strán. Určite nechceme za každú cenu zbohatnúť na úkor zamestnancov. Neviem, prečo si každý myslí, že keď je niekto "podnikateľ" automaticky má na účte milióny. Je to veľmi mylná predstava mnohých zamestnancov.


Som presne ten istý prípad, súcitim s tebou.mimotemy
daja
22.02.07,12:54
:eek: :eek: :eek: v ktorej firme? Nemajú tam voľné miesto?
¨
Nemajú:D :D :D
lasička
17.03.07,11:51
Vzhľadom na to, že som aj ja hľadala nejaké vodítko na takú bežnú mzdu vodiča, objavila som Vašu diskusiu a veľmi ste mi nepomohli. Môj manžel, ktorý má 2 nákladné vozidlá-sklápače, rozmýšľa o tom, ci nie je 90,-Sk/hod. +ostatné príplatky zo zákona, málo?na výplatnej páske a tu sa špekuluje o min.mzde.
Ešte som sa chcela opýtať, v akej výške má vodič nárok na diety, ak pracuje mimo svojho trv.bydliska a denne má výkon 10 hod. Počíta sa iba výkon, alebo vlastne celý čas strávený mimo domu?
Antea
17.03.07,16:08
,- Sk/hodsička;423769]Vzhľadom na to, že som aj ja hľadala nejaké vodítko na takú bežnú mzdu vodiča, objavila som Vašu diskusiu a veľmi ste mi nepomohli. Môj manžel, ktorý má 2 nákladné vozidlá-sklápače, rozmýšľa o tom, ci nie je 90,-Sk/hod. +ostatné príplatky zo zákona, málo?na výplatnej páske a tu sa špekuluje o min.mzde.
Ešte som sa chcela opýtať, v akej výške má vodič nárok na diety, ak pracuje mimo svojho trv.bydliska a denne má výkon 10 hod. Počíta sa iba výkon, alebo vlastne celý čas strávený mimo domu?[/quote]
Minimálna mzda pre vodiča - v žiadnom prípade. Poznám aj menšiu hodinovú mzdu ako 90,-Sk/hod, ale s oveľa vyšším % príplatkov ako je v Zákonníku práce k tomu príplatky za so/ne a popoludňajšiu zmenu.
Cestovné náhrady počítaš podľa toho ako mu určíš miesto nástupu prac. cesty /predpokladám, že je to miesto výkonu práce/ a miesto skončenia prac.cesty.
5 hod-12 hod. 89,-
viac ako 12 - do 18 hod. 135,-
viac ako 18 - do 24 hod. 208,- Sk. Viac o cestovných náhradách Zákon283/2002 Z.z. o cestových náhradách.
dreki
19.09.07,06:32
Môj priateľ pracuje ako vodič medzinárodnej dopravy.Oficiálne dostáva mzdu na bankový účet 8700,-Sk a zbytok 15 až 18 tis na ruku, ale to už nie je zdaniteľný príjem.Mne sa to nepáči, pretože do dôchodku , práceneschopnosti atď.. sa mu zaratáva iba z oficiálneho príjmu, ktorý dostáva na účet a taktiež je problém zo získavaním pôžičky, ale ako je to u nás zvykom nič nemôže proti tomu robiť.Proste firma nechce odvádzať vysoké odvody a dane:mad:..

Nevidím na takomto prístupe nič zlé. Podnikateľ nestanovuje odvody. Myslím že by podnikateľ mal zamestnancovi povedať - pozri mám na Teba 30000,- Sk vrátane všetkých odvodov. Ty sa rozhodni koľko chceš oficiálne a koľko cash. Veď takto zamestnávateľ aj tak iba prerába na tom, že vyplatené peniaze si nemôže dať do nákladov. Čo vy na to?
Olgica
19.09.07,06:42
Nevidím na takomto prístupe nič zlé. Podnikateľ nestanovuje odvody. Myslím že by podnikateľ mal zamestnancovi povedať - pozri mám na Teba 30000,- Sk vrátane všetkých odvodov. Ty sa rozhodni koľko chceš oficiálne a koľko cash. Veď takto zamestnávateľ aj tak iba prerába na tom, že vyplatené peniaze si nemôže dať do nákladov. Čo vy na to?
Toto je hlúposť. Zamestnávateľ určite neprerába na tom, že vyplatené peniaze si nemôže dať do nákladov, inak by sa mu neoplatilo podnikať. Na tomto prerába len a len zamestnanec, lebo bude mať malý dôchodok, PN-ku, materskú atď.!
Orsz
19.09.07,06:46
Nevidím na takomto prístupe nič zlé. Podnikateľ nestanovuje odvody. Myslím že by podnikateľ mal zamestnancovi povedať - pozri mám na Teba 30000,- Sk vrátane všetkých odvodov. Ty sa rozhodni koľko chceš oficiálne a koľko cash. Veď takto zamestnávateľ aj tak iba prerába na tom, že vyplatené peniaze si nemôže dať do nákladov. Čo vy na to?

Dreki, svojou radou porušuješ etiketu porady č. 14. Prečítaj si.
veronikasad
19.09.07,06:46
Nevidím na takomto prístupe nič zlé. Podnikateľ nestanovuje odvody. Myslím že by podnikateľ mal zamestnancovi povedať - pozri mám na Teba 30000,- Sk vrátane všetkých odvodov. Ty sa rozhodni koľko chceš oficiálne a koľko cash. Veď takto zamestnávateľ aj tak iba prerába na tom, že vyplatené peniaze si nemôže dať do nákladov. Čo vy na to?

Poznám problémy podnikateľov z obidvoch strán - ale ako zamestnanec by som rozhodne s tým nesúhlasila.
Okrem toho zamestnávateľ porušuje Zákonník práce, keď je povinný zaradiť zamestnanca do platovej triedy podľa stupňa náročnosti pracovných miest. Na diety má zamestnanec nárok v zmysle zákona o cestovných náhradách a nemali by nahrádzať nárokovú mzdu. A to už nehovorím o krátení odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne... a dôsledkoch z toho vyplývajúcich pre zamestnanca, napr. v prípade dlhodobej PN, skončení prac.pomeru /vyplatenie odstupného/ atď.

-------
Veronika
dreki
19.09.07,06:48
Toto je hlúposť. Zamestnávateľ určite neprerába na tom, že vyplatené peniaze si nemôže dať do nákladov, inak by sa mu neoplatilo podnikať. Na tomto prerába len a len zamestnanec, lebo bude mať malý dôchodok, PN-ku, materskú atď.!

Jasné - v podstate to už je zarátané v tom že by mohol zamestnancovi povedať že na neho má takú a takú sumu. Ale na veci to nič nemení, zamestnanec musí tiež chápať zamestnávateľa. A dohoda medzi nimi by mala obsahovať všetky náklady na pracovné miesto. Preto potom zamestnanec nech si vyberie či dostane napr. 20 čisté po odpočítaní odvodov, alebo 10 čisté a 15 cash.
dreki
19.09.07,07:02
Dreki, svojou radou porušuješ etiketu porady č. 14. Prečítaj si.



Ospravedlňujem sa, som tu novy a neviem ju nájsť. A nie je možné nastaviť to tak aby sa mi otvárala stránka s rozbalenými príspevkami? Doteraz som hľadal reakcie.
dreki
19.09.07,07:03
Dreki, svojou radou porušuješ etiketu porady č. 14. Prečítaj si.



Ospravedlňujem sa, som tu novy a neviem etiketu nájsť.

A nie je možné nastaviť to tak aby sa mi otvárala stránka s rozbalenými príspevkami? Doteraz som hľadal reakcie.
veronikasad
19.09.07,07:10
Ospravedlňujem sa, som tu novy a neviem etiketu nájsť.

A nie je možné nastaviť to tak aby sa mi otvárala stránka s rozbalenými príspevkami? Doteraz som hľadal reakcie.

Pozri na lište vľavo hore ETIKETA
dreki
19.09.07,07:12
Zákon je zákon a všetko na čo má zamestnanec nárok mu treba dať. Aj diéty a podobne ja ho nechcem okradať. Ale aj zamestnanec by mal pri dohode vedieť koľko stojí jeho pracovné miesto zamestnávateľa. A s touto cenou by mali obaja kalkulovať. Lebo teoreticky keď ide všetko cez pásku môže byť plat dobrý a všetci spokojní. Len dôchodok apod si to odnesie... Na druhej strane ak sa tie penieze zuctujú a prerozdelia na odvody tak zamestnancovi zostane podstatne menej. Je logicke za ak mam dobry plat tak chcem aj aby za mna boli odvedene odvody. Takto napr. dosiahnem ze namiesto dvadsať stojim zamestnavatela 27 tis. Potom zvažim a poviem mu - daj mi radsej tych dvadsatsedem cash. Ak ma zamestnanec moznost volby tvrdim, že 90percent si vyberie tu moznost aby dostal cash, najmä ked odvody su u nas tak vysoke.
Ivetasp
19.09.07,08:47
Myslím, že mzda 7600,-- je sakra málo. Tiež pracujem v dopravnej firme a vodiči majú hrubú mzdu 10 500+ prémie ( 2000 - 5000 ) a samozrejme diéty ( stravné a 40% vreckového)
Lebo dobrého vodiča si treba zaplatiť. Ale ak nájdete takého, čo je ochotný robiť za 7600,-- , tak je skromný alebo nestojí za veľa.
AnikoAd
30.04.08,14:45
Ahojte,nechcem otvárat novú tému, tak sa spytam tu. Jeden kamarát nám chodí za šoféra,keď ideme do zahraničia na tovar. Auto je moje aj PHM platím ja.Jazdí 1200km,čaká na nás 7hodín. Poradte, aká byva obvyklá odmena za takéto služby. Dakujem za odpovede.
AnikoAd
01.05.08,10:56
posúvam...
AnikoAd
01.05.08,16:49
posúvam...
AnikoAd
30.05.08,14:53
posúvam...