jamis
22.02.07,12:34
Ahojte poraďáci. Mám jeden problém. Môj klient si prenajal nebytové priestory na podnikanie s tým, že peniaze vynaložené na opravu tohto objektu sa opočítajú od nájmu. Za opravu zaplatil cca 500.000,-- Sk. Má na to riadne vystavenú faktúru. Môžem uvedenú čiastku dať celú do nákladov, alebo ju treba tozdeliť na viacej období. Zmluva je na 5 rokov a ročné nájomné je vo výške 150.000,-- Sk.
Vopred ďakujem za radu.
jamis
22.02.07,13:55
Poraďáci, ozaj neviete poradiť ?
Johanka
22.02.07,14:05
Treba posúdiť, či ide o opravu alebo technické zhodnotenie ...
jamis
22.02.07,14:07
výlučne o opravu sa jednalo....
koňo
22.02.07,14:27
Budeš účtovať 511/321 - opravár a po úhrade 321/221. Potom v zmysle dohody s prenajímateľom mu v roku, v ktorom sa o tom dohodnete (odporúčam písomne) opravu vyfakturuješ 315 - prenajímateľ/648 (+DPH, ak si platiteľ a daň si si odpočítal). Možné je aj účtovanie na účte 511 mínusom. Súčasne ti vzniká záväzok z nájmu 518/321 - prenajímateľ. Tento záväzok si budeš započítavať s pohľadávkou 321 - prenajímateľ/315 - prenajímateľ (už to bude iba finančná záležitosť) až do úplného vynulovania. V poslednom roku budeš musieť časť nájomného doplatiť.
Upozorňujem, že prenajímateľ musí vystavovať faktúru za prenájom (ak nemáte splátkový kalendár) a ty musíš účtovať náklad za nájomné každý rok.
Johanka
22.02.07,14:27
Celú do N, len by som dobre ustriehla aby sa nedostalo do nákladov aj nájomné ...
jamis
22.02.07,14:34
Myslela som si, že to môžem dať celé do nákladov, len som si nebola istá.
Ďakujem za radu.
betka
23.02.07,18:36
Pri opravách treba dávať pozor na par-. 17.
Nepeňažným príjmom prenajímatela sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého HM do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinnosti nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.
dracica
23.02.07,20:08
neviem si predstaviť čo myslíte pod opravou nebyt. priestorov .... opravovať mozem stroj alebo auto ale nehnuteľnosť ??? môzem tam vykonať drobné úpravy alebo rekonštrukciu ... čo je to oprava ???
JankaO
23.02.07,21:47
neviem si predstaviť čo myslíte pod opravou nebyt. priestorov .... opravovať mozem stroj alebo auto ale nehnuteľnosť ??? môzem tam vykonať drobné úpravy alebo rekonštrukciu ... čo je to oprava ???


Za opravu majetku treba považovať také zmeny vyvolané fyzickým opotrebením (čiže pozvoľným procesom prirodzeného starnutia) alebo poškodením (spravidla jednorazový výnimočný proces znižujúci hodnotu majetku), ktoré ho vracajú do akéhokoľvek predchádzajúceho stavu, v ktorom sa už nachádzal. Napríklad u stavieb udržiavacie práce, na ktoré sa podľa § 139b ods. 14 stavebného zákona nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie, sa považujú vo väčšine prípadov za opravy. Ide o bežné udržiavacie práce najmä:

– opravy fasády, opravy a výmenu strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmenu odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmenu jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
– opravy a výmenu nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažieb, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
– údržbu a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
– výmenu zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,
– maliarske a natieračské práce.
dracica
24.02.07,07:20
Za opravu majetku treba považovať také zmeny vyvolané fyzickým opotrebením (čiže pozvoľným procesom prirodzeného starnutia) alebo poškodením (spravidla jednorazový výnimočný proces znižujúci hodnotu majetku), ktoré ho vracajú do akéhokoľvek predchádzajúceho stavu, v ktorom sa už nachádzal. Napríklad u stavieb udržiavacie práce, na ktoré sa podľa § 139b ods. 14 stavebného zákona nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie, sa považujú vo väčšine prípadov za opravy. Ide o bežné udržiavacie práce najmä:

– opravy fasády, opravy a výmenu strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmenu odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmenu jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
– opravy a výmenu nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažieb, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
– údržbu a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
– výmenu zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,
– maliarske a natieračské práce.

ďakujem za vysvetlenie a výmena okien napr. vymením si strare drevené okno za plastové ... je to oprava ???
JankaO
24.02.07,07:22
ďakujem za vysvetlenie a výmena okien napr. vymením si strare drevené okno za plastové ... je to oprava ???


Áno........
jamis
24.02.07,17:58
Za opravu majetku treba považovať také zmeny vyvolané fyzickým opotrebením (čiže pozvoľným procesom prirodzeného starnutia) alebo poškodením (spravidla jednorazový výnimočný proces znižujúci hodnotu majetku), ktoré ho vracajú do akéhokoľvek predchádzajúceho stavu, v ktorom sa už nachádzal. Napríklad u stavieb udržiavacie práce, na ktoré sa podľa § 139b ods. 14 stavebného zákona nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie, sa považujú vo väčšine prípadov za opravy. Ide o bežné udržiavacie práce najmä:

– opravy fasády, opravy a výmenu strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmenu odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmenu jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
– opravy a výmenu nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažieb, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
– údržbu a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
– výmenu zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,
– maliarske a natieračské práce.
Takže som urobila dobre, bola to oprava a nie rekonštrukcia.
betka
24.02.07,18:06
Výmena starých okien za nové je oprava, pokiaľ okná nezmenšíte (zamurujete časť plochy), resp. nezväčšíte , vtedy by to bolo TZ.
parada
28.02.07,11:38
Poviem pravdu že už mi z toho trochu ...
Mám SZČO ktorý si prenajal priestory od VUB ktoré prerobil lebo to boli nebytové priestory.Výška prostriedkov činí cca 150000,-Sk ale platí nájomné
každý mesiac a prenajímateľ mu to neodráta na nájomnom .Dal iba súhlas na prerabku, nieje to ani v zmluve Na prerobenie musel mať aj stavebné povolenie.Ako mám účtovať v JU všetko priamo do nákladov?
JankaO
28.02.07,16:38
Poviem pravdu že už mi z toho trochu ...
Mám SZČO ktorý si prenajal priestory od VUB ktoré prerobil lebo to boli nebytové priestory.Výška prostriedkov činí cca 150000,-Sk ale platí nájomné
každý mesiac a prenajímateľ mu to neodráta na nájomnom .Dal iba súhlas na prerabku, nieje to ani v zmluve Na prerobenie musel mať aj stavebné povolenie.Ako mám účtovať v JU všetko priamo do nákladov?

Jedná sa o rekonštrukciu, ktorá sa odpisuje a na ktorú musí mať od prenajímateľa písomný súhlas. V dohode musí byť uvedená suma rekonštrukcie a spôsob, kto a ako bude rekonštrukciu odpisovať. V prípade, že takáto dohoda neexistuje, u nájomcu to nie je výdaj ovplyvňujúci DZ.
betka
28.02.07,17:33
píšete, že dal iba súhlas na prerábku t. j. súhlas ústny, vy to však musíte mať na papieri. Napíšte, čo ste prerábali, čo obsahuje TZ, a dajte mu to podpísať, že prenajímateť súhlasí s TZ a jeho odpisovaním u nájomcu. Je to nevyhnutné. Lebo sa stane to, čo píše Janka, že si to nemôžete odpisovať, a tým vo forme odpisov mať výdavky OZD.

Ak Vám to podpíše prenajímateľ, teda i dá súhlas na odpisovanie TZ, môžete ho odpisovať a zaraďiť ako INÝ MAJETOK, ktorý budete odpisovať v tej OS, ako sa odpisuje budova, t.j. 4.0S - 20 rokov,
Môže sa stať, že ukončíte o pár rokov NZ, v tom prípade môže prijať prenajímateľ toto TZ v ZC odplatne alebo bezodplatne.
parada
02.03.07,08:03
dakujem za odpovede .Inak na DU mi včera povedali že ak to nie je jeho a má to v prenájme tak to môže byť len oprava všetko som vysvetlila aj to že musel mať stavebné povolenie.S tým prenajímateľom sa teda dohodnem a spíšem dohodu o TZ a budem odpisovať. Všetkým prajem pekný deň!