matalenka
22.02.07,13:47
Dobry den, poradite mi prosim, mam z toho hlavu v smutku.

PO odkupila auto na lizing od FO od 5. splatky ho splaca tato PO. Odkupila od FO vsetky predchadzajúce splatky. Mam vsak problem pri urceni danovych odpisov, kde sa stanovuje, ze trvanie odpisov by malo byt 36 mesiacov ako trvanie lizingu. V nasom pripade to je ale o tie 4 splátky menej, ci to ratam aj s tymi splatkami, ktoré som odkupila od FO?

Velmi pekne prosim o radu.

Dakujem.

Do prílohy som dala vypoctvy odpisov, mozte mi ich prosim niekto pozriet???
:mee:
martinius
22.02.07,13:15
Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy.
koňo
22.02.07,13:40
Odpoveď bude taká, ako je napísaná otázka. Pre úplné stanovisko chýba kopec údajov.
V zásade, ak si zaplatil prvému nájomcoci viac, ako prislúcha podľa leas. zmuvy, odpisuješ sumu svojich splátok zvýšenú o čiastku, ktorú si mu zaplatil naviac a to počas zvyšnej doby leasingu. Spoločne obaja nájomcovia máte odpisovať predmet zmluvy iba 36 mesiacov. Pozri § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmu.
matalenka
22.02.07,14:14
Dakujem, ale pozerali ste k tomu prilozeny odpisovy plan? nezaplatili sme prenajimatelovi nic navyse, len sme odkupili splatky, ktore predtym splacala FO.

Mam odpisovat celych 36 mesiacov, aj ked z nasho pohladu nam skoci lizing pri 32 splatke? (prve splatky splatila FO)

PO sa stala majitelom automobilu v auguste, cize budem odpisovat od augusta?

prosim poradte.
andrej_rv
22.02.07,18:55
PO sa stala majitelom automobilu v auguste, cize budem odpisovat od augusta?
Áno, prvý mesiac odpisovania pre PO bude august, doba odpisovania u PO bude len 32 mesiacov (pri postpúpení musí byť zachovaná zmluva ako celok, teda aj doba odpisovania 4 mes. u FO a 32 u PO - spolu 36).
Vstupná cena pre odpisovanie by mala byť podľa mňa:
1) zostatok nesplatenej istiny (z 32 splátok - 1122557,60 Sk)
2) poplatok za prevod leasingovej zmluvy
3) odstupné v zmysle § 26 ods. 8 ZoDP.
Odstupné sa spravidla charakterizuje ako platba nad rámec dohodnutých platieb nájomnej zmluvy medzi prenajímateľom a nájomcom, pričom toto "odstupné" platí druhý nájomca prvému nájomcovi pri postúpení nájomnej zmluvy, v Tvojom prípade by to mali byť práve tie "odkúpené" splátky.
Táto upravená vstupná cena (teda nesplatený zostatok istiny + poplatok za prevod zmluvy + odkúpené splátky) vydelená 32 bude mesačný daňový odpis a rovnako bude základom pre účtovné odpisovanie (VC/44 alebo VC/48 - podľa toho, či doba účtovného odpisovania bude 48 mesiacov od zaradenia u 1. nájomcu alebo 48 mesiacov od zaradenia do užívania u PO).
blondy
23.03.07,12:47
Áno, prvý mesiac odpisovania pre PO bude august, doba odpisovania u PO bude len 32 mesiacov (pri postpúpení musí byť zachovaná zmluva ako celok, teda aj doba odpisovania 4 mes. u FO a 32 u PO - spolu 36).
Vstupná cena pre odpisovanie by mala byť podľa mňa:
1) zostatok nesplatenej istiny (z 32 splátok - 1122557,60 Sk)
2) poplatok za prevod leasingovej zmluvy
3) odstupné v zmysle § 26 ods. 8 ZoDP.
Odstupné sa spravidla charakterizuje ako platba nad rámec dohodnutých platieb nájomnej zmluvy medzi prenajímateľom a nájomcom, pričom toto "odstupné" platí druhý nájomca prvému nájomcovi pri postúpení nájomnej zmluvy, v Tvojom prípade by to mali byť práve tie "odkúpené" splátky.
Táto upravená vstupná cena (teda nesplatený zostatok istiny + poplatok za prevod zmluvy + odkúpené splátky) vydelená 32 bude mesačný daňový odpis a rovnako bude základom pre účtovné odpisovanie (VC/44 alebo VC/48 - podľa toho, či doba účtovného odpisovania bude 48 mesiacov od zaradenia u 1. nájomcu alebo 48 mesiacov od zaradenia do užívania u PO).
Podľa čoho sa určuje ten počet mesiacov na účtovné odpisy? 44 alebo 48?
mudroš
24.03.07,15:19
Podľa zostávajúceho počtu celých mesiacov prenájmu, pičom do počtu mesiacov sa počíta aj mesiac v ktorom došlo k prevzatiu lízingu.