eviketa
15.01.05,11:10
Nemáte niekto múdry pokec ako urobiť ľahko a rýchlo ročné vyspor.koef.?
eviketa
15.01.05,17:01
Halóóó všetci šikovní kde ste a nepomáhate ?
saman
15.01.05,17:25
pokec nemam... len to co viem:) Vypocitas rocny koeficient podla § 50 ods. 2 za udaje z celeho roka 2004. Potom tymto rocnym koeficientom vynasobis vsetky vstupy v chlieviku "§ 49 dos. 4" a mas nejake cislo XY za cely rok, tuto sumu porovnas so suctom sum vstupov z chlieviku "§ 49 ods. 4" kratenych koeficientom, ktore si si odpocital/a v priebehu r. 2004.
eviketa
15.01.05,17:48
Moc dík za radu. Pokúsim sa s tým popasovať, ešte som to nerobila a tak mám asi celovečerný program,aj keď som si chcela pozreť Amadea. Tak si aspoň pustím jeho hudbu k tomu.
Ešte raz dík, hoci sa možno ešte ako neschopný zúfalec ozvem
Ešte ma napadlo a čo keď sa stal platcom až od pol roka ? Dúfam že porovnávam len polrok.
Majus
17.01.05,06:00
.....Ešte ma napadlo a čo keď sa stal platcom až od pol roka ? Dúfam že porovnávam len polrok.No to by zaujímalo aj mňa!!! Auditorka mi povedala, že jasné, že sa to počíta za obdobie platcovstva-u mňa tiež polrok, ale v DaÚ som sa cez víkend dočítala, že za kalendárny rok, bez ohľadu na registráciu. Čo je podľa mňa pekná hlúposť, no nikdy nevieš...
marianna
17.01.05,09:20
Majus, audítorka ti to povedala zle. Aj ja som cez víkend študovala DaÚ, a takisto teraz študujem Metodický pokyn k odpočítaniu dane....vydaný DRSR, tam sa tiež uvádza, že aj keď si sa registrovala za platcu v polroku, koeficient počítaš z výnosov za celý kal. rok.

Ja som teraz ale v pomykove, lebo som v r. 2004 používala koef. z r. 2003, postupovala som celý rok podľa starého zákona, t. zn., že som násobila celú daň na vstupe. Teraz ale čítam, že koeficientom sa násobí len daň v chlieviku (ako píše saman) ods. 4, tzv. 3. skupina. Lenže ja v tom chlieviku nemám žiadne faktúry, takže koef. mi vyjde 0. Mala som tak rátať už od mája? alebo je to tak až teraz pri ročnom zúčtovaní? som z toho mimo.
Majus
17.01.05,11:10
Marianna, kde nájdem to usmernenie DRSR?

Ja som podobne ako Ty v inej firme používala koeficient z r.2003 a ja som ním prepočítavala len ten 3.chlievik. To bolo aj podľa starého zákona-triedenie po chlievikoch 1-máš nárok, 2-nemáš nárok a 3-krátiš. Čiže koeficientom preratávaš len chlievik č.3. Ale to podľa mňa neznamená, že keď máš chlievik č.3 prázdny, tak koeficient je 0. Inak v chlieviku č.3 by si mala mať min. réžiu. Nemáš tam fakt nič?
marianna
17.01.05,11:26
Vyjadrila som sa zle, koeficient nebude 0, bude to nejaké číslo, ale ak vynásobím 0, pretože v 3. chlieviku nemám fakt nič, tak upravená daň na odpočet bude 0, takže mi ostane len daň z chlievika 1.Nemám tam nič, pretože my fakturujeme len nájom za m2 určitú sumu. Všetky ostatné náklady si nájomca platí sám, teda elektrinu, teplo atď. Takže v tom 3. chlieviku nemám fakt nič. Tak neviem, či to mám teraza pri ročnom vysporiadaní koef. násobiť 0, a vysporiadať to takto.
Ten pokyn DRSR ti prikladám, ale nájdeš ho na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/)
Majus
17.01.05,12:51
Ďakujem za pokyn, je to trochu domotané, lebo vo vzorci sú uvedené riadky z daň.priznania, z toho mi vyplýva, že sa ročné vysporiadanie ráta odo dňa registrácie. Nižšie však píšu o kalendárnom roku. Podľa mňa to ale nie je spravodlivé, pretože za I.polrok keď sme neboli platci, tak všetky plnenia budem dávať do menovateľa, ale do čitateľa nie, lebo budú figurovať ako oslobodené???Tým mi koeficient ale riadne klesne, čo podľa mňa nie je logické.

Inak fakt nemáš inú réžiu? Napr. PHM, nejaký drobný nákup, kancelárske potreby... Ak nemáš, tak potom to je ako píšeš, násobíš chlievik č. 3, kt.=0 koeficientom, čiže si vlastne uplatníš DPH za celý rok.
marianna
17.01.05,13:27
Majus do čitateľa by si mala dať výnosy pri ktorých je daň odpočitateľná, teda tie ktoré by si zahrnula do 1. chlievika ak by si bola platca od zač. roka. A do menovateľa všetky výnosy, teda aj tie,ktoré by boli oslobodené od dPH ak by si bola platca. Aspoň ja si to tak vysvetľujem.
Majus
17.01.05,13:45
Majus do čitateľa by si mala dať výnosy pri ktorých je daň odpočitateľná, teda tie ktoré by si zahrnula do 1. chlievika ak by si bola platca od zač. roka. A do menovateľa všetky výnosy, teda aj tie,ktoré by boli oslobodené od dPH ak by si bola platca. Aspoň ja si to tak vysvetľujem.No veď sa zbláznim!!! Mám cca 60 nájomcov a to mám ešte rozlíšiť, kedy sa oni stali platcami?
eviketa
17.01.05,15:01
Ale v pokece DR je písané, že ak prestane byť platitelom dane, tak prepočet robí len dok skončenia obdobia. Prečo to neplatí aj opačne ? Takže čo robíte vy? Dopočet k polroku alebo k roku ?
eviketa
17.01.05,15:58
Tak už som mudrejšia. Z toho usmernenia str.13 - príklad je to jasné. Dík všetkým a idem prepočítavať
eviketa
17.01.05,16:22
Ešte prosba, ak budem dopočítavať k prvému polroku, kedy nebol platca, do čitateľa dám faktur.sumu, či mám vyjadriť základ dane a ten tam dať ?
fasia
22.01.05,18:23
ľudkovia, zarátava sa úrok z vkladov na termínovaných účtov do koeficientu?

dikes.
zuzanak
22.01.05,18:36
Úroky nevstupujú do koeficientu.
olga88
22.01.05,20:01
Koeficient sa rata iba za obdobie od registracie na DPH.
Paula
23.01.05,10:18
Pri výpočte koeficientu používate len zdaniteľné plnenia v tuzemsku r.03? Lebo mne tá suma v r.04 v DP pripadá "umelá".Mám na mysli dovoz z EÚ od platcu, ktorý si sami vypočítavame.
eviketa
23.01.05,10:40
to:olga88 koef.sa prepočítava voči celému roku. Pozri usmernenie DRSR
marianna
24.01.05,08:11
Pri výpočte koeficientu používate len zdaniteľné plnenia v tuzemsku r.03? Lebo mne tá suma v r.04 v DP pripadá "umelá".Mám na mysli dovoz z EÚ od platcu, ktorý si sami vypočítavame.Paula, r. 4 ani r. 10 DP, teda to, kde robíš samozdanenie, sa do koeficientu nezaratáva.