arven
22.02.07,16:06
FO podnikateľ prenajíma v svojej budove, (ktorú má v podnikaní) kancelárske priestory - platcom aj neplatcom DPH, takže počíta DPH koeficientom. V roku 2005 robil rozsiahlu rekonštrukciu tejto budovy (ináč kultúrnej pomiatky), kde urobil v podkroví vstavbu bytu, ktorý tiež bude prenajímať, ale len jednému podnájomníkovi. Táto rekonštrukcia sa v roku 2005 ešte neskončila, ale pokračovala do r. 2006 a v decembri 2006 ju zaradil do používania.
Chcem sa opýtať v súvislosti s hore uvedeným paragrafom ako to bude s tou DPH, ktorú si nemohol uplatniť v dôsledku prepočítavania koeficientom?
V roku 2005 platilo, že si neodpočítanú DPH môže zahrnúť do vstupnej ceny hmotného majetku (platí to aj pri technickom zhodnotení?) ale keď tú rekonštrukciu neukončil, tak ani odpisy nerobil zo zvýšenej vstupnej ceny a tým pádom tú DPH nemal kam pripočítať a v roku 2006 keď ju zaradil do požívania - tak si môže pripočítať neuplatnenú DPH aj z r. 2005 aj z r.2006? Alebo si môže odpočítať len tú DPH z r. 2006 rovno do daňových výdavkov? A čo s tou DPH-čkou z r. 2005? Vedel by niekto poradiť? Veľmi pekne ďakujem všetkým múdrym ľuďom v tejto super Porade.:o
koňo
22.02.07,15:38
DPH v roku 2005, ktorú si nemohol uplatniť ako odpočítanie dane, mal účtovať na účte MD 042 ako súčasť nedokončenej investície. V roku 2006 sa mohol rozhodnúť, či bude účtovať náklad alebo bude účtovať na účte 042. O všetkom hovorí § 19 ods. 3 písm k) zákona o dani z príjmu.
O tom, ako usporiadať neuplatnenú DPH z 2005 sa nedá odpovedať, lebo nepíšeš, ako si ju účtoval. Správne sa mala účtovať na 042 s tým, že neskôr by bola súčasťou obstarávacej ceny techn. zhodnotenia.
Iba upozorňujem, že technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky sa odpisuje ináč ako samotná budova (položka 2-66 prílohy č. 1 k zákonu).
arven
22.02.07,16:13
Účtujem v JÚ a tým pádom mi tá rekonštrukcia zatiaľ nič neovplyvňuje. Ja som ju zatiaľ účtovala len v nedaňových výdavkoch v kolónke nákup DM, ale odpisy som ešte nerobila, nakoľko sa to v roku 2005 neukončilo, až teraz ich budem robiť za rok 2006. A potrebujem vedieť, že čo všetko tam do tej vstupnej ceny môžem dať. Je to vlastne už druhá rekonštukcia budovy (prvou sa zrekonštruovali kancelárie a tou druhou sa urobil byt v podkroví) Už to mám raz zaradené ako Technické zhodnotenie kultúrnej pamiatky (odpisová skupina 2.-6 rokov) a teraz by som to zaradila ako Technické zhodnotenie technického zhodnotenia kultúr. pamiatky - uffffff, už len ten názov........
Len tá DPH-áčka mi nie je jasná čo s ňou?