Kvetoslava
22.02.07,15:54
Chcela by som sa spýtať na mzdy pracovníkov obce. Obecné zastupiteľstvo schvaľuje platový poriadok zamestnancov a rozpočet obce a chce vedieť platy zamestnancov, na čo ich mzdová účtovníčka upozornila, že nesmie prezradiť, nakoľko sa jedná o chránený údaj. Jediné čo môže prezradiť sú platové zaradenia do platových tried. Keď dostali takúto odpoveď, povedali, že chcú náplň práce ku každej funkcii zamestnanca obce, aby zistili, či je toto zaradenie adekvátne. Chcem sa spýtať, či toto všetko nie je v kompetencii starostu alebo na kontrole kontrolóra obce, či sú zamestnanci správne zaradení do tried, alebo to môže robiť aj OZ? A napokon chcem sa spýtať, ako vlastne majú pristupovať k položke "mzdy, príplatky, odmeny" v rozpočte keď nevedia údaje o plate. Ďakujem.
HEBA
22.02.07,16:11
Obecné zastupiteľstvo má právo o všetkom vedieť čo sa deje v obci. Obecné zastupiteľstvo menuje aj odvoláva aj hlavného kontrolóra. Hlavný kontrolór oznamuje výsledky svojich kontrol obecn.zast. Starosta len v niektorých veciach môže rozhodnúť bez súhlasu obecn.zast. Napokon aj obyvatelia obce majú nárok sa dozvedieť aké platy dostávajú zamestnanci obce veď to ide z prostriedkov obce.
Kvetoslava
23.02.07,06:00
Dovolím si nesúhlasiť, pretože zákon o ochrane osobných údajov povoľuje oznámiť iba triedy. Informovala som sa aj na inšpektoráte práce a tam mi to potvrdili. Iba starostova mzda je verejná. Mzdy a platy zamestnancov sú neverejné. Sú to osobné údaje.
inuš
23.02.07,08:15
Ja som však v správach v telke zachytila informáciu, že pokiaľ sa jedná o verejné zdroje / a to rozpočet obce je verejný zdroj/, tak sa ide podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciam, a poslanci majú právo byť informovaní o mzdových záležitostiach, nakoľko mzdy sa vyplácajú z verejných peňazí. Boli tam citované aj zákon o ochrane os.údajov aj o slobodnom prístupe k informáciám - a jednoznačne bolo nejakým kompetentým pánom povedané že v prípade čerpania verejných zdrojov je nadradený zákon o slobodnom prístupe k informáciam a poslanci majú právo dozvedieť sa tieto veci.
Kvetoslava
23.02.07,08:19
Ale pracovníci obce nie sú verejní činitelia
inuš
23.02.07,08:27
To je pravda, nie sú verejní činitelia, ale sú platení z verejných zdrojov. Netvrdím, že to čo bolo v telke je pravda, len stojí za úvahu pozrieť si zákon o slobodnom prístupe a zvážiť podľa ktorého zákona sa má postupovať. Ja nerobím vo verejnej sfére, takže nemôžem "zaručene a správne" odpovedať ktorý zákon je nadradený. Ale zasa logicky - ked chcú niekomu schváliť odmenu napr. 30% - tak by mali vediet z akého platu to určujú, nie? A zasa právomoci starostu schvaluje zastupitelstvo. Teda aspon u nás je to tak. A ked mu nedajú do právomoci schvalovanie odmien, tak to musí schváliť zastupitelstvo - a to musí vychádzať z nejakých podkladov. Taký je len môj názor.
Kvetoslava
23.02.07,11:29
právomoci starostu určuje predsa zákon.Ale zákon o slobodnom prístupe k informáciám presne hovorí, ktoré informácie (ktoré sa spracúvajú v informačnom systému) sú a "koho" zverejňované. A poslanci si môžu podľa katalógu pracovných činností zistiť, ktorý zamestnanec má na aký plat nárok - spätným výpočtom, to im vôbec nemusím dávať podklady. Keď je samozrejme znalý, aké činnosti sa na obci vyskytujú - a to by mal vedieť, keď je poslancom. Ja som ako mzdový účtovník v bezpečnostnom projekte ako zodpovedná osoba na uchovávanie osobných údajov. Ako sa potom budem tváriť pred zamestnancami, keď všetci budú vedieť ich osobné údaje? A pritom mi oni nedali súhlas na ich zverejnenie?
HEBA
23.02.07,17:38
a čo sa stane vtedy, keď poslanci chcú zistiť, či zamestnanec nemá náhodou vyšší plat ako mu určuje katalóg pracovných činností. Mohli by ste ma usmerniť prosím ktorý § ktorého zákona ustanovuje výšku platu obecného zamestnanca za osobný údaj ?
Ďakujem