Luckasari
15.01.05,15:41
rada by som sa opýtala, či sa účtuje o kurzových rozdieloch v JÚ, konkrétne mi ide o KR z pohľadávok a záväzkoch
mám jednu faktúru zo zahraničia, zaplatila som ju, no a jasne, že ju mám v záväzkoch v inej sume, ako keď som ju platila, mám tam kurzovú stratu, a neviem, čo s ňou mám urobiť
v jednej knihe som si našla, že v knihe záväzkov sa úhrada upraví, aby to sedelo, aby bola celá fa zaplatená a nič viac, to znamená, že sa o kurzovom rozdiele nikde nebude účtovať?
pre úplnosť, faktúra je v CZK a platila som ju z korunového účtu (nie z devízového)
ik-a
15.01.05,14:45
Do vydavkov v JU idu skutocne vynalozene vydavky. Cize ak si zaplatila 1.000,-CZK v prepocte 1.200,-SKK(doklad vypis z uctu).
rene
15.01.05,14:47
V JÚ sa kurzové rozdiely pri pohľadávkach a záväzkoch neúčtujú.
Do denníka ide uhradená suma podľa bankového výpisu a do knihy pohľadávok alebo záväzkov sumu po úhrade upravujem interným dokladom, pohyb bez peňazí, aby mi "sadol" zostatok.
Kurzové rozdiely účtujem iba pri prepočítavaní devízového účtu a valutovej pokladne k 31.12.
saman
15.01.05,16:15
Ja som toho nazoru, ze v priebehu roka je danovym vydavkom resp. prijmom to, co uctujem cez penazne operacie, t.j. ak zaplatim z uctu 1.000,- CZK v prepocte NBS ku dnu uhrady 1.200 SK danovy vydavok je 1200 Sk bez ohladu na to, ze mam v knihe zavazkov iny kurz. K 31.12.2004 by som danovo uznala len kurzove rozdiely z pokladne a banky, kurzove rozdiely z pohladavok a zavazkov by som zauctovala cez interny doklad (aby som vykazala skutocny stav vo vykaze o majetku a zavazkoch) ale danovo by som ich neuznala. Zakon o dani z prijmu ale pre jednoduche uctovnictvo kurzove rozdiely specialne neriesi, takze by som sa odvijala od zakladneho principu jednoducheho uctovnictva - uctujeme prijmy a vydavky, cest vynimkam:).
drobček
24.01.05,07:43
Ja mám taký istý problém a celkom tomu nerozumiem. To je v poriadku, že z bankového účtu zaúčtujem do denníka 1200,- Sk (napr. ako nákup tovaru), ale ked záväzok je len na 1150,- Sk, tak mám v knihe pohľadávok a záväzkov +50,- Sk. Ak vystavím interný doklad, tak kam ho mám zaúčtovať? Bude to prevádzková réžia a -50,- Sk, lebo aj intený doklad musím niekam zaúčtovať (aspoň ja mám taký program), alebo nákup tovaru -50,- Sk.
rene
25.01.05,18:05
Skúste si urobiť kód "kurzové rozdiely-" ako výdavok neovplyvňujúci daňový základ pohyb bez peňazí /taký pohyb ako odpisy, len nebude znižovať DZ/ a "kurzové rozdiely+" ako príjem neovplyvňujúci DZ tiež pohyb bez peňazí.