barancak
22.02.07,17:32
Potreboval by som poradiť. Kupil som pozemky v roku 2005. Samozrejme nepodal som daňove priznanie a ani teraz. No dane pozemky som kupil od rodinneho prislusnika. Kedze ich mal so surodencami, jeden z nich plati dane za vsetkych. Aj teraz. No problem je aj tu, on danove priznanie tiez nepodal kv roku 2005, lebo dane pozemky vlastnil od 1994.Teraz sa chcem opytat ako to dat na spravnu mieru. Kto by vedel poradit ake su pripadne sankcie. Okrem toho cast tychto pozemkov uziva druzstvo, ako zistim ci za nich platia dane. Dakujem.
vikinka
22.02.07,16:40
Ak ich užíva družstvo,tak predsa musíte mať zmluvu o prenájme a v nej dohodnuté možno aj to,že družstvo bude platiť daň,treba si to zistiť buď v zmluve alebo na družstve.Na ostatné pozemky bolo treba podať DP v roku nadobudnutia,najlepšie urobíte ak pojdete na miestny alebo mestský úrad vo vašom bydlisku a dať to do poriadku.
katarina.j
23.02.07,20:12
Podľa mňa, ak je vlastníkom "barancak", tak si dan.priznanie mal podat sam, lebo to podava vlastnik nehnuteľnosti, pozemku a pod. Podľa mna, ak mate aj zmluvne dohodnute, že daň bude platit družstvo, tak družstvo by malo dať peniaze vlastnikovi a ten dan vyplatiť, nakoľko družstvo uživa len časť pozemkov tak z toho vyplýva,že plati dane len za tu časť ktoru využíva a zvyšnu časť teda platí majiteľ pozemkov, tak najjednoduchšie je ak jednou uhradou sa to zaplati.
jamis
23.02.07,20:27
Daň z nehnuteľnosti platí výlučne vlastník. Ak pozemok užíva družstvo na základe nájomnej zmluvy aj tak daň platí vlastník. Táto daň nie je prenosná. Uživateľ nehnuteľnosti platí daň len v tom prípade, ak nie je známy vlastník nehnuteľnosti. Daňové priznanie dani k nehnuteľnosti treba podať. Sankcie sú určené zákonom, ale každá obec, alebo mesto si ich môže upraviť.
Pri spoluvlastníctve môže daňové priznanie podať a platiť jeden spoluvlastník a to na základe splnomocnenia ostatných spoluvlastníkov.

A to Vás do dnešného dňa obec nevyzvala na podanie priznania dane z nehnuteľnosti ?
vikinka
24.02.07,08:48
Daň za pozemky,ktoré vlastní moja mama platí spoločnosť,ktorá má pozemky v prenájme,takže asi sa to dá,ja viem že určite ich neplatí.Ona každý rok dostáva zaplatený prenájom.Zisťovali sme aj uvedenú daň a bolo nám povedané že to platia.
jamis
24.02.07,17:17
Pracujem s tým, tak viem, že to tak nemá byť, ale robí sa to..))))