arven
22.02.07,17:38
FO advokát, ktorý podniká podľa §-u 6 ods.1 písm.c je zároveň aj správcom konkurznej podstaty - dostane odmenu ako správca konkurznej podstaty na základe Uznesenia z Krajského súdu. Ako ju má zaúčtovať správne v JÚ a kam účtuje výdavky, ktoré mu v súvislosti s konkurzom vzniknú? Napr. cestovné náklady, poštovné, atď. Odmeny správcov KP sú vraj činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, čiže §6 ods. 2 písm.b. Ale ako to má účtovať v účtovníctve? A príjem z odmeny správcu vstupuje aj do vymeriavacieho základu pre platenie sociálneho a zdravotného poistenia, alebo nie?
Vie niekto poradiť? Ďakujem.
renča1
22.02.07,16:58
arven
23.02.07,19:09
Asi hladaš toto, doporučujem prečítať až do konca:

http://www.porada.sk/t44161-sudny-tlmocnik-prekladatel-szco-a-dp-sposob-uctovania.html#post396329

:confused: Ďakujem, ale neviem či som to dobre pochopila. Čiže odmenu (príjem) zaúčtujem normálne do účtovníctva - napr. mám v ostatných príjmoch vytvorenú zvlášť kolonku, že odmeny správcu KP, ale v konečnom prehľade to mám predsa len spočítané spolu v príjmoch ovpl.ZD. Rozdelím to až v Daňovom priznaní do toho riadku 7? A riadok 3 ponížim o túto sumu? Ale výdavky neviem. A z odmeny správcu sa platia aj poistné do soc. a zdravotnej poisťovne?
mimotemy Možno sa pýtam hlúpo, ale niekedy sa mi zdá, že čím viac čítam, tým menej viem.
jaja99
23.02.07,20:00
Áno príjem SKP je súčasťou VZ do SP. Žiadali sme o stanovisko. Odpoveď bola, že tieto príjmy sa zahŕňajú do VZ. Neviem to teraz nájsť, ale myslím, že to bolo s účinnosťou od 1.6.2006.
Ja evidujem na samostatnej analytike príjmy SKP a na samostatnej príjmy advokáta. Výdavky nepriraďujem, lebo mnohé sú spoločné. Pri vyplňovaní DP rozdelím výdavky pomerne podľa príjmov. Napr príjem advokáta 100, príjem SKP - 600, výdavky boli spolu 350 . rozelím ich - výdavky na advokáciu: 100/700 x 350, výdavky na SKP: 600/700 x 350,-.
Pozor od 1.1.2007 je príjem núteného správcu (nie SKP) príjmom zo závislej činnosti (možno sa ťa to netýka).
Príjem SKP je samostatná ekonomická činnosť - na účely DPH sa započítava do obratu. Ak je SKP platiteľom, DPH sa počíta z odmeny spätne. Schválená odmena 100.000 - základ dane: 84033,- DPH: 15967,- Treba sledovať obrat, ak hrozí prekročenie, nakumulovať viac konkurzov a ukončiť ich naraz - ešte pred registráciou.
Príjem advokáta, príjem SKP - príjem ovplyvňujúci ZD - služby
Výdavky na cestovné, znalecké - výdavky ovplyvňujúce ZD - réžia
arven
26.02.07,13:59
Áno príjem SKP je súčasťou VZ do SP. Žiadali sme o stanovisko. Odpoveď bola, že tieto príjmy sa zahŕňajú do VZ. Neviem to teraz nájsť, ale myslím, že to bolo s účinnosťou od 1.6.2006. (pred 1.6.2006 to neplatilo?)
Ja evidujem na samostatnej analytike príjmy SKP a na samostatnej príjmy advokáta. Výdavky nepriraďujem, lebo mnohé sú spoločné. Pri vyplňovaní DP rozdelím výdavky pomerne podľa príjmov. Napr príjem advokáta 100, príjem SKP - 600, výdavky boli spolu 350 . rozelím ich - výdavky na advokáciu: 100/700 x 350, výdavky na SKP: 600/700 x 350,-.
Pozor od 1.1.2007 je príjem núteného správcu (nie SKP) príjmom zo závislej činnosti (možno sa ťa to netýka). (aký je rozdiel medzi núteným správcom a predbežným správcom - neviete náhodou?)
Príjem SKP je samostatná ekonomická činnosť - na účely DPH sa započítava do obratu. Ak je SKP platiteľom, DPH sa počíta z odmeny spätne. Schválená odmena 100.000 - základ dane: 84033,- DPH: 15967,- Treba sledovať obrat, ak hrozí prekročenie, nakumulovať viac konkurzov a ukončiť ich naraz - ešte pred registráciou. (advokát je platcom DPH, chcem sa len spýtať na základe akého dokladu odvedie DPH, treba faktúru alebo aký doklad?)
Príjem advokáta, príjem SKP - príjem ovplyvňujúci ZD - služby
Výdavky na cestovné, znalecké - výdavky ovplyvňujúce ZD - réžia

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ešte som doplnila do textu nejaké otázky, keď by ste vedeli odpovedať?
:confused:Neviem či je to veľká chyba, ale ja som to zatiaľ nerozdeľovala, lebo som o tom nevedela, ale za rok 2006 by som to chcela urobiť správne.
arven
28.02.07,08:13
Ešte raz sa vrátim k tým odmenám správcu KP, neviete či to platilo aj pred 1.6.2006, že príjem z odmeny ide do vym. základu na soc. poistenie? Pýtam sa preto, lebo v roku 2005 mal vyplatenú vyššiu odmenu a ja som mu ju nechala v r. 3 a neuviedla som ju v r. 6, bola to veľká chyba? Vlastne ju zdanil ako príjem z podnikania a platil z toho aj odvody. Viete niekto poradiť? Či mám podať opravné DP za rok 2005, alebo nie? Veľmi pekne vopred ďakujem za Vaše rady.
A aký doklad má vlastne mať advokát aby odviedol DPH? Kde si ju rozpočíta aby bolo evidentné, že čo je základ a čo DPH?
:mee: Som z tých odmien vedľa.
jaja99
02.03.07,22:01
Citujem z vyjaderenia soc.poisťovne (už som ho našla):
žiadosť o zaujatie stanoviska - oznámenie

Na Vašu žiadosť o zaujatie stanoviska vo veci posúdenia právneho postavenia SKP na účely určenia povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie Vám oznamujeme nasledovné:

V zmysle § 24 ods. 5 zákoan 8/2005 z.z. osprávcoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov MSpr. SR vydá správcovi osvedčenie o zápise do zoznamu správcov.

Podľa § 5 písm b zákona 461/2003 o sociálnom poistení SZČO-ou je fyzická osoba, ktorá má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu.

Na základe uvedeného FO, ktorá má oprávnenie na vykonávanie činnosti SKP podľa zákona o správcoch sa považuje po 30.6.2005 na účely sociálneho poistenia za SZČO a pri určení VZ sa prihliada aj na príjmy z činnosti správcu KP dosiahnuté po tomto termíne.

Z uvedeného som pochopila nasledovné:
- príjmy z činnosti SKP v roku 2005 treba rozdeliť na 2 časti podľa obdobia prijatia (jednoduché účto) resp. podľa obdobia zaúčtovania (podvojné účto). Príjmy/výnosy prijaté/zúčtované do 30.6.2005 sa nezapočítavajú do VZ a príjmy po 30.6.2005 sa započítavajú do VZ.
- po prvý raz uvedená novela ovplyvní platby do soc.poisťovne od 1.7.2006 (rozhodujúce obdobie 1.1.2005-31.12.2005)
- ak si platila z vyššieho VZ, treba podať opravný výpis z DP radšej aj spolu s vysvetlením

Rozdiel medzi skp a núteným správcom - najlepšie pozrieť v zákone, ale podľa mojej správkyne nútený správca býva v štátnych organizáciách.

Vystavenie faktúry § 71 zákona o DPH - do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti - podľa mňa je to do 15 dní od právoplatnosti uznesenia o priznaní odmeny. Dňom dodania služby je deň právoplatnosti uznesenia - k tomuto dňu odvádza DPH.
Príklad: odmena SKP podľa uznesenia je 500.000 SKK, deň právoplatnosti vydaného uznesenia je 15.1.2007. DPH odvádzam v období 1/2007 resp. 1,Q/2007, Základ dane: 420.168,-, DPH: 79.832,-. Deň dodania služby: 15.1.2007. Faktúru treba vystaviť do 30.1.2007. Faktúru si vystaví sám pre seba a aj úpadcovi do účtovníctva, ten však nemá nárok na odpočítanie DPH na vstupe - § 49 ods. 10 zákona o DPH.



Neviem či je to veľká chyba, ale ja som to zatiaľ nerozdeľovala, lebo som o tom nevedela, ale za rok 2006 by som to chcela urobiť správne.
Nie je v zásade chybou nepoužívať analytiku, ak to nie je účelné.
arven
03.03.07,19:01
:) Veľmi pekne ďakujem jaja99, fakt si mi pomohla. (posielam aj bodík)
Ešte sa Ťa predsa len opýtam na jednu drobnosť, to opravné daňové vlastne bude také, že nič sa nezmení, lebo základ dane ostane taký istý a aj daň sa nezmení, len tú sumu z r.3 ponížim o tú sumu, ktorú zapíšem do r.6. Bude to tak správne? A potom na sociálnu poisťovňu mám ísť odniesť to opravné daňové a žiadať o preplatok? Správne som to pochopila? Pekný večer a ešte raz vďaka.
jaja99
03.03.07,22:54
Základ dane bude ten istý
Príjmy SKP - r. 06 oddiel VI.
Príjmy advokáta - r. 03 oddiel VI.
Sociálna poisťovňa - áno doniesť opravný výpis z DP z roku 2005 - preplatok na poistnom vznikne od 1.7.2006 do dnes

Podané daňové priznanie bude DODATOČNÉ a nie opravné.
racing
16.07.07,06:54
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť, keď správca KP vedie účtovníctvo za konkurznú sro a ukončuje konkurz pomerným uspokojením pohľadávok proti podstate, to znamená, že v súvahe záväzky budú nulové, t.j. zaúčtujem 321/211 - pomerné uspokojenie veriteľov pohľadávok
321/688 - zaniknuté záväzky /379/688,343/688/ ???
Ďakujem