vojteks
22.02.07,18:14
Prosím o radu,začiatkom podnikania so kúpil notebook,digi-foto, neskoršie stolový PC.V peň.denníku to zaradím do výdavkov ako nákup tovaru? Ani jedna položka nepresiahla 30000 Sk.K daň.priznaniu, do výkazu o majetku a záväzkoch to zaradím ako dlhodobý majetok? Ďakujem.
Johanka
22.02.07,17:16
Prečo tovar? Predával si to ďalej???
Johanka
22.02.07,17:19
Nemám nič proti tomu, ak si podnikateľ chce robiť účtovníctvo sám, aj keď to považujem pri dnešnej zložitosti zákonov za samovraždu.
Doporučujem preštudovať aspoň minimum z minima-Postupy účtovania JÚ
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html ;) .
Orsz
22.02.07,17:23
Prosím o radu,začiatkom podnikania so kúpil notebook,digi-foto, neskoršie stolový PC.V peň.denníku to zaradím do výdavkov ako nákup tovaru? Ani jedna položka nepresiahla 30000 Sk.K daň.priznaniu, do výkazu o majetku a záväzkoch to zaradím ako dlhodobý majetok? Ďakujem.

Ak ide o majetok a jeho suma jednotlivo nepresiahne 30 tis., účtuje sa do materiálu, a vo výkaze a majetku sa už neuvádza, keďže tam a zostáva zostatková cena - ktorá v tomto prípade nie je, keďže to bolo odpísané jednorázovo.
veva125
22.02.07,17:31
Ak ide o majetok a jeho suma jednotlivo nepresiahne 30 tis., účtuje sa do materiálu, a vo výkaze a majetku sa už neuvádza, keďže tam a zostáva zostatková cena - ktorá v tomto prípade nie je, keďže to bolo odpísané jednorázovo.
Prečo sa to má účtovať do materialu a nie do réžie? Nič sa z toho predsa nevyrába.
Orsz
22.02.07,17:36
Prečo sa to má účtovať do materialu a nie do réžie? Nič sa z toho predsa nevyrába.

Dobrý postreh, ale postupy účtovania v JU sú už raz také...................:---
Johanka
22.02.07,17:38
Lebo máme postupy účtovania :)
§ 5
ZÁSADY PRE ČLENENIE MAJETKU A ZÁVÄZKOV
(1) Z časového hľadiska sa člení hmotný majetok, nehmotný majetok a finančný majetok na

a) dlhodobý majetok, ktorého doba použiteľnosti alebo doba splatnosti je dlhšia ako jeden rok,

b) krátkodobý majetok, ktorého doba použiteľnosti alebo doba splatnosti je najviac jeden rok.

(2) Dlhodobý majetok sa člení na
a) dlhodobý hmotný majetok,
b) dlhodobý nehmotný majetok,
c) dlhodobý finančný majetok.

(3) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú

a) pozemky, stavby ), byty a nebytové priestory ), umelecké diela ), zbierky a predmety z drahých kovov, bez ohľadu na ich ocenenie,

b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise ) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),

c) pestovateľské celky trvalých porastov ) s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,

d) základné stádo a ťažné zvieratá, plemenné a dostihové kone,

e) otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technická rekultivácia a technické zhodnotenie ), ak nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku; súčasťou technickej rekultivácie môžu byť len stavby, napríklad komunikácie, ktoré svojim charakterom, účelom a rozsahom slúžia na vykonanie rekultivácie.

(4) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtuje aj príslušenstvo ), napríklad prídavné alebo výmenné zariadenie, ktoré je súčasťou jeho ocenenia a evidencie.

(5) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu7) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

(6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.




§ 7
Zásady pre členenie zásob
(1) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) nedokončenú výrobu,
c) polotovary vlastnej výroby,
d) výrobky,
e) zvieratá,
f) tovar.

(2) Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.
veva125
22.02.07,17:48
Vďaka za vysvetlenie.
MILKA58
22.02.07,18:24
§5 ods.5 hovorí ..... MOŽNO....
§7 ods.2 Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.

Čiže keď to rovno dám do prevádzkovej réžie a vediem si len analytiku, podľa mňa to nie je veľká chyba. A veci, ako notebook, PC, stôl a pod. predsa dávam hneď do užívania, čiže priamo do nákladov.
Aspoň ja to účtujem tak.
Orsz
22.02.07,18:34
§5 ods.5 hovorí ..... MOŽNO....
§7 ods.2 Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.

Čiže keď to rovno dám do prevádzkovej réžie a vediem si len analytiku, podľa mňa to nie je veľká chyba. A veci, ako notebook, PC, stôl a pod. predsa dávam hneď do užívania, čiže priamo do nákladov.
Aspoň ja to účtujem tak.

To MOŽNO si zle pochopila - ide o to, že podľa §5 ods.5 možno zaradiť do dlohodobého majetku - čo znamená, že ho môžeš odpisovať viac ako rok. Je to teda o inom - nie o zaúčtovaní do materiálu.
veva125
23.02.07,09:55
Takže mi to nie je znova jasné. Zaradím si to do zásob - a vystupuje mi to vo výkaze o majetku niekolko rokov v pôvodnej hodnote, alebo, keďže doba užívania nastáva dňom nákupu - zaradím to do réžie? V tom prípade sa to vo výkaze o majetku neobjavuje.
Kristína
23.02.07,13:38
Takže mi to nie je znova jasné. Zaradím si to do zásob - a vystupuje mi to vo výkaze o majetku niekolko rokov v pôvodnej hodnote, alebo, keďže doba užívania nastáva dňom nákupu - zaradím to do réžie? V tom prípade sa to vo výkaze o majetku neobjavuje.
Čo keby si podnikateľ vytvoril internú smernicu o účtovaní takého majetku - dňom nákupu sa tento majetok zaraďuje okamžite do užívania a účtuje sa do réžie.
Johanka
23.02.07,14:09
Najlepšie by bolo, keby ste vymysleli nové postupy účtovania ...Okrem toho, že máme nejaké ústavné práva a nikto nás nemôže nútiť robiť niečo, čo nám neprikazuje zákon, máme aj nejaké povinnosti - dodržiavať právne predpisy ....Občas nechápem ....:rolleyes:
Orsz
23.02.07,16:26
Takže mi to nie je znova jasné. Zaradím si to do zásob - a vystupuje mi to vo výkaze o majetku niekolko rokov v pôvodnej hodnote, alebo, keďže doba užívania nastáva dňom nákupu - zaradím to do réžie? V tom prípade sa to vo výkaze o majetku neobjavuje.

Chvílu som uvažovala, čo napísať na takúto úvahu - pripadá mi to, akoby to písal človek, ktorý účtovníctvo ešte nevidel, a to bez urážky - ide o zásoby - DDHM odpísaný jednorázovo v kolonke materiál - neuvádza sa vo výkaze o majetku, keďže je zúčtovaný do nákladov jednorázovo - ide len o zaúčtovanie do kolónky materiál. A deň použitia tu nemá s tým nič spoločné, kolonka materiál nehovorí o tom, že sa to bude skladovať a držať na sklade.
veva125
24.02.07,12:45
Uuf,to som ale dostala... Nie som účtovníčka, robím si len svoje malé účto. V kolonke material som mala vždy nulu, a myslela som, že do výkazov treba napísať číslo v poslednom riadku PD v kolonke material. Zrejme si ten drobný majetok v uzavierkových operáciach odpočítam. Doteraz som to dávala do réžie a danováci mi to nevytkli. Dúfam, že nepíšem zase nejakú hlúposť...
betka
24.02.07,13:00
Ak by ste to účtovali do réžie a nie do materiálu, sklad. Ked sa Vám PC pokazí, bude potrebovať opravu? Nemohli by ste si uplatniť VOZD, veď ho nemáte v evidencii. A čo potom inventarizácia. Keď Vám niekto tieto veci "premiestni" (chápeme), .....
veva125
24.02.07,13:08
V evidencii drobného majetku to mám, len to nebolo v kolonke material, ale réžia. Pravdupovediac, ozajstným účtovníkom vôbec nezávidím...
betka
24.02.07,13:25
do prevádzkovej réžie davate výdavky ako PHM, telefóny, služby, drobnosti....
Do kolonky materiál zaúčtujete (PC, ....)v súvislosti s postupmi a zákonmi, ako uviedli kolegovia.

Prijmite si tieto PC, foťák príjemkou na sklad, aby ste mali aj evidenciu. Na budúci rok sa Vám môže stať, te budete chcieť na foťák dokúpiť pamäťové karty, opraviť, PC bude potrebovať možno tiež nejakú opravu, dokúpiť tlačiareň, myš, zmeniť klávesnicu. Keď to budete mať na skladovej karte, môžete tieto bežné výdavky účtovať do VOZD. Ak to nebudete mať nejako evidenčne podchtené, príde Vám kontrola a spýta sa Vás, prečo ste zúčtovali opravu za PC (sú tu záruky, ale Vám notebook padne na zem, a niečo sa rozbije) do VOZD napr. za 10 tis., keď ho nemáte evidenčne podchytený a rovno Vám to vyhodia.
veva125
24.02.07,13:31
vďaka za vysvetlenia
zetka
25.02.07,10:53
ahojte,neviem,či mi niečo neušlo.
ja tiež účtujem JÚ a takisto ako kolegyňa som dávala PC,motorovú pílu a pod.-všetko do 30000,- ako režijný materiál a viedla som si evidenciu v drobnom majetku.Takže najlepšie ak si to čím skôr prehodím na materiál a na sklad.Potom to mám každý rok vykazovať v majetku a záväzkoch ako zásoby-materiál v rovnakej cene? Do kedy? díky
Orsz
25.02.07,11:00
ahojte,neviem,či mi niečo neušlo.
ja tiež účtujem JÚ a takisto ako kolegyňa som dávala PC,motorovú pílu a pod.-všetko do 30000,- ako režijný materiál a viedla som si evidenciu v drobnom majetku.Takže najlepšie ak si to čím skôr prehodím na materiál a na sklad.Potom to mám každý rok vykazovať v majetku a záväzkoch ako zásoby-materiál v rovnakej cene? Do kedy? díky

Och, prečítaj si predchádzajúce príspevky. Neeviduješ vo výkaze o majetku a záväzkoch. Pretože to bolo odpísané jednorázovo do nákladov a zostatková cena je 0. Eviduješ si to len v pomocnej knihe drobného majetku v účtovníctve. Betka to teraz opäť zmiatla, točíme sa dokola, ako okolo horúcej kaše. Nie je pravda, že bo daniari vyhodili z nákladov, ak to bude v réžii - stretla som sa aj s takým prípadom, a nie je to dráma. Dôležité pri debate v tejto téme je, že podľa postupov účtovania a teda podľa správnosti, to treba účtovať do kolonky materiál. Ale z praxe viem, že mnohí to účtujú do réžie na osobitnú analytiku - ale naozaj to nie je problém daňový, ale účtovný.
Orsz
25.02.07,11:05
do prevádzkovej réžie davate výdavky ako PHM, telefóny, služby, drobnosti....
Do kolonky materiál zaúčtujete (PC, ....)v súvislosti s postupmi a zákonmi, ako uviedli kolegovia.

Prijmite si tieto PC, foťák príjemkou na sklad, aby ste mali aj evidenciu. Na budúci rok sa Vám môže stať, te budete chcieť na foťák dokúpiť pamäťové karty, opraviť, PC bude potrebovať možno tiež nejakú opravu, dokúpiť tlačiareň, myš, zmeniť klávesnicu. Keď to budete mať na skladovej karte, môžete tieto bežné výdavky účtovať do VOZD. Ak to nebudete mať nejako evidenčne podchtené, príde Vám kontrola a spýta sa Vás, prečo ste zúčtovali opravu za PC (sú tu záruky, ale Vám notebook padne na zem, a niečo sa rozbije) do VOZD napr. za 10 tis., keď ho nemáte evidenčne podchytený a rovno Vám to vyhodia.

Betka, zdá sa mi to prehnané - je to skôr účtovný problém. Evidencia je len v pomocnej knihe drobného majetku. Nie vo výkaze. Ak z účtovníctva preukážeš zakúpenie PC v predchádzajúcich rokoch - nemôžu za žiadnych okolností vyhodiť jeho opravu za 2 roky, ak to nevykazuješ vo výkaze o majetku (tam to nemá byť prečo, aj keby to bolo v cene nad 30tis, uvádzaš vždy zostatkovú cenu po odpisoch). Dôležité je viesť si karty dlhodobého majetku a pomocnú knihu DDHM - a to len tak naokraj, ak by mali prísť, nie je problém to rýchle dopísať.
zetka
25.02.07,11:33
Ďakujem,mám v tom jasno.
betka
25.02.07,11:49
Mala som takto zaúčtovaný foták, ktorý mi padol na zem a potreboval opraviť. zaúčtovala som jeho opravu do VOZD na druhý rok, ale smola, vyhodili mi ju. Učíme sa na vlastných chybách.
Zita5
25.02.07,11:50
Mala som takto zaúčtovaný foták, ktorý mi padol na zem a potreboval opraviť. zaúčtovala som jeho opravu do VOZD na druhý rok, ale smola, vyhodili mi ju. Učíme sa na vlastných chybách.

Betka , ale možno fotoaparát Ti vyhodili pre iné nie ?Možno výdavok priamo nesúvisel s predmetom činnosti v ŽL.
betka
25.02.07,12:05
Nie foťák (obst.rok 2003) Zitka, ale opravu foťáku (rok 2004). Opravu mi vyhodili z nákladou, v roku 2004. Foťák súvisel s predmetom činnosti. Vraj som si to mala dať, ako som napísala vyššie. Teraz sa pre istotu istím.
Viem, aj súhlasím s Vami, že nejde do MaZ. Veď načo si mám zvyšovať M?