pavels
22.02.07,20:52
Dobrý den poraďáci, jsem osoba podnikající v SR (forma SZČO).

Přečtl jsem si příspěvky týkající se přechodu z JÚ na paušální výdaje. Protože mi toto čtení trošku zamotalo hlavu, prosím o odpověď zda v následujícím případě mohu bez ohlašovaní, dodatečného DP nebo jiné povinnosti přejít na paušální výdaje:

1. V roce 2005 jsem vedl JÚ a v roce 2006 podal DP se skutečně prokázanými výdaji.
2. Z roku 2005 mi do roku 2006 nepřešla žádná pohledávka ani závazek.
3. Zásoby ani dlouhodobý majetek jsem ke konci roku 2005 nevykázal/neměl. K 31.12.2005 jsem měl a vykázal jen krátkodobý finanční majetek asi 26000 Sk (zůstatky pokladna+banka).

Mohu za dané situace bez povinnosti něco ohlásit nebo vykonat v účetnictví po 1.1.2006 přejít na paušální výdaje a v roce 2007 si je v DP uplatnit? Prosím o radu na co si mám dát pozor. Za rady Vám předem děkuji.

Pavel
emily
22.02.07,19:57
Keď si nemal, pohľadávky, záväzky ani zásoby, môžeš bez problémov prejsť na paušálne výdavky.
pavels
22.02.07,20:06
Keď si nemal, pohľadávky, záväzky ani zásoby, môžeš bez problémov prejsť na paušálne výdavky.

Děkuji Emily za rychlou reakci. Je za stejných podmínek (žádné zásoby, závazky ani pohledávky) stejně jednoduché přejít i opačným směrem od 1.1.2007, tedy od paušálních výdajů k prokázaným výdajům a zpět k JÚ? Jaké jsou potom počáteční stavy pokladny a banky? Vychází se z posledně vykázaných údajů ve Výkazu o majetku a závazcích? V mém případě tedy z konce roku 2005?

Pavel
emily
22.02.07,20:32
Děkuji Emily za rychlou reakci. Je za stejných podmínek (žádné zásoby, závazky ani pohledávky) stejně jednoduché přejít i opačným směrem od 1.1.2007, tedy od paušálních výdajů k prokázaným výdajům a zpět k JÚ? AnoJaké jsou potom počáteční stavy pokladny a banky? Vychází se z posledně vykázaných údajů ve Výkazu o majetku a závazcích? V mém případě tedy z konce roku 2005? Tak nad tým som sa pravdupovediac nezamýšľala.Keď máš paušálne výdavky, výkazy nerobíš, tak z toho mi vychádza, že potom v roku 2007 vo výkaze nemáš predchadzajúce obdobie

Pavel

A v účtovníctve by som v banke dala skutočný počiatočný stav k 1.1.2007 a v pokladni neviem. Asi by som tiež šla podľa skutočnosti. Alebo od nuly?
Muška
22.02.07,23:58
Jaké jsou potom počáteční stavy pokladny a banky? Vychází se z posledně vykázaných údajů ve Výkazu o majetku a závazcích? V mém případě tedy z konce roku 2005?

Pavel
Ak v roku 2006 si bol na paušálnych výdavkoch a v roku 2007 budeš viesť účtovníctvo, tak v roku 2007 vo výkazoch k začiatku zdaňovacieho obdobia nebudeš uvádzať nič.
BOBY
23.02.07,05:01
Keď si na paušálnych výdavkoch, nie si účtovná jednotka. K daň.priznaniu neodovzdávaš žiadne výkazy, t.j. v ďalšom roku vychádzaš z nulových hodnôt, ako keby si sa stal novou účt.jednotkou. Na konci r.2005 by som si v účto vykázala všetky zostatky ako osobnú spotrebu
pavels
23.02.07,06:29
Na konci r.2005 by som si v účto vykázala všetky zostatky ako osobnú spotrebu

Jenže to je nereálné vykázat si na konci roku 2005 všechny výdaje na osobní spotřebu, pokud už je DP za rok 2005 dávno podané a na účtu v bance nezůstal nulový zůstatek. Kromě toho nebude na začátku roku 2007 sedět počáteční stav banky podle výpisu z účtu - nebude nulový. A v bance musí zůstat zůstatek (min. zůstatek na účtu, odvody do ZP, ...). Takže od nuly se dá začít v pokladně, ne v bance.
emily
23.02.07,17:07
Jenže to je nereálné vykázat si na konci roku 2005 všechny výdaje na osobní spotřebu, pokud už je DP za rok 2005 dávno podané a na účtu v bance nezůstal nulový zůstatek. Kromě toho nebude na začátku roku 2007 sedět počáteční stav banky podle výpisu z účtu - nebude nulový. A v bance musí zůstat zůstatek (min. zůstatek na účtu, odvody do ZP, ...). Takže od nuly se dá začít v pokladně, ne v bance.
Ja by som to riešila tak, ako som vyššie napísala. Vo výkazoch by bol 1.stlpec(predchadzajúce obdobie) prázdny, lebo v roku 2006 si nebol účtovnou jednotkou.V účtovníctve by som si dala v pokladni nulu a v banke skutočný stav.
Len neviem, či Ti to software dovolí, lebo mne áno.
pavels
23.02.07,17:13
Děkuji všem co zde odpověděli, můj problém je tímto asi vyřešen. Zvlášť děkuji Tobě, Emily.

Pavel
pavels
23.02.07,17:16
... Len neviem, či Ti to software dovolí, lebo mne áno.

Samozřejmě, účtuji v Alfe a ta je co do konfigurace skvělá, takže software mi to dovolí. Proti Pohodě je Alfa mnohem variabilnější. To je však off-topic.
emily
23.02.07,17:18
Děkuji všem co zde odpověděli, můj problém je tímto asi vyřešen. Zvlášť děkuji Tobě, Emily.

Pavel

Nemáš začo.Rada pomôžem. Ale bodík mi môžeš udeliť :D
xoxolushka
28.02.07,18:52
prosím vás a čo sa berie ako zásoba, lebo na výkaze mám zásob materiálu, ale je to vlastne drobný majetok...v sume 23000,- čítam príspevky ohľadne prechodu z JU na paušalne výdavky, ale nejako nechápem, čo s tým...
pavels
28.02.07,19:14
prosím vás a čo sa berie ako zásoba, lebo na výkaze mám zásob materiálu, ale je to vlastne drobný majetok...v sume 23000,- čítam príspevky ohľadne prechodu z JU na paušalne výdavky, ale nejako nechápem, čo s tým...

Drobný majetek není zásoba. To už je tu na Porade velmi prodiskutované téma. Drobný majetek je materiál, i když jsou tu i zastánci dávat drobný majetek do režie.
xoxolushka
28.02.07,19:18
do réžie, ako náklad ano, ale na výkaze nie je kolonka kde to uviesť, tak to roky dávam do materiálu...podľa pokynov DU...takže drobný majetok = nerobiť s tým nič, a ešte prosím ťa čo s dlhodobým ?? nerobila som ešte prechod a neviem ako to mám...pls..
vikinka
28.02.07,19:27
A určite sa oplatí prejsť SZČO na paušál?A ešte otázka,je alebo nie je platca DPH?
xoxolushka
28.02.07,19:31
nie je platca DPH, má príjem cez 500.000,- ale nákladov skutočných má menej ako 40%, tak si vyslovene želal paušálne spraviť...
pavels
28.02.07,19:32
do réžie, ako náklad ano, ale na výkaze nie je kolonka kde to uviesť, tak to roky dávam do materiálu...podľa pokynov DU...takže drobný majetok = nerobiť s tým nič, a ešte prosím ťa čo s dlhodobým ?? nerobila som ešte prechod a neviem ako to mám...pls..

Drobný majek=materiál, ale není to zásoba.
xoxolushka
28.02.07,19:37
Drobný majek=materiál, ale není to zásoba.
ďakujem, mám trošku strach, aby som niečo nezanedbala a potom na to doplatí...
xoxolushka
28.02.07,19:41
čítam tie príspevky všetky, takže suma sumarum, nemá pohľadávky, nemá záväzky ani zásoby, má len finančný majetok (pokladňa,účet) a dlhodobý majetok odpisovaný, z toho vyplýva, že keď prejde na paušálne výdavky, žiadne úpravy robiť nemusí, správne?
vikinka
28.02.07,19:48
No vidíš to si mohla napísať hneď,že nemá nič, kde treba upravovať základ dane.;)
xoxolushka
28.02.07,19:49
som si myslela, že aj ten majetok tam pôjde, :)) ďakujem ti vikinka za čas, ktorý si mi venovala