JANCO127
22.02.07,21:45
Som začiatočník čo sa týka podnikania, čo sa týka aj účtovníctva a účtovníckeho softvéru. Mám verziu Alfa Start. Mohli by ste mi poradiť ako s ňou pracovať? Mám niekoľko otázok, ktoré budem asi v blízkej budúcnosti často pridávať.
1. môžem mať v peňažnom denníku - pokladnica mínusový zostatok (červenou farbou)? možno je to hlúpa otázka, ale ja sa v tom nevyznám.
2. čo mám účtovať na internom doklade? viem, že tam majú byť nepeňažné stavy, ako napr. odpisy, ale čo ďalšie tam mám účtovať?
3. mojím druhým najväčším problémom je sklad. keďže podnikám ako pneuservis, čo je pre mňa tovar, čo materiál a čo výrobok? nakupujem pneumatiky, ventilky, závažia, záplaty ..., lenže neviem pod čo to mám zaevidovať.
urobil som si v skúšobnej verzii, akože tovarový sklad pneumatík. mám tam evidovať každý druh pneumatiky, aj keď budem mať z toho druhu len jednu
tiež som si urobil v skúšobnej verzii aj sklad drobného spotrebného tovaru (neviem, či to má tak byť), kde by som chcel evidovať všetko okrem pneumatík: závažia, záplaty, ventily. je to tak správne?
k tomu skladu ešte jedna otázka. aký druh výdaja mám napísať, keď vydávam konečnému spotrebiteľovi: tuzemsko, spotreba, alebo niečo iné?

Ospravedlňujem sa, keď sú niektoré otázky primitívne, ale z príručky neviem implementovať príklady na môj podnik.

Vopred ďakujem, keď mi niekto z Vás PORAĎÁKOV poradí.
holubička1
22.02.07,21:27
Pokúsim sa stručne vzhľadom na pokročilý čas odpovedať:
1. otázka, - v pokladni - peň. denník, by logicky nemal byť mínusový stav, treba vložiť ako osobný vklad podnikateľa - cez príjem -neovplyvňujúci základ dane ak bude veľký zostatok tak vydať cez výdaj neovplynňujúci základ dane -osobnú spotrebu
2. Na internom doklade sa účtujú na konci roka leasing, odpisy, ak sú zamestnanci soc fond apd.
3. K tomu skladu, robila som jeden pneuservis ale v podvojnom, takže je to podobne. Oni mali tovarový a materiálový sklad - tovar tvorili napr. tie pneumatiky a je len na vás či si budete evidovať každú zvlášť, alebo podľa rozmeru a cena bude priemerovaná, oni mali podľa rozmeru. Tie drobné veci ako ventil, závažie atď je sklad materiálový. Ale dá sa ten sklad viesť jednoducho spolu ako materiálový, záleží ako sa rozhodnete. Ak máte registr. pokladňu, tak sklad evidujete ako materiálový a výdaj cez spotrebu vori príjmu cez RP napr. mesačne. Výdaj tuzemsko sa väčšinou používa ak dodávateľ predáva na faktúru.
Neviem či som aspoň troška helfla.
Alena_ke
20.12.07,11:13
Celý sklad tovaru som nahodila - príjem aj výdaj. Ale ako to zaúčtovať do PD? Príjem je už tam cez platby prijatých faktúr za tovar. Ale teraz neviem na základe akého dokladu a ako mám zaúčtovať do PD VÝDAJ. Pre priblíženie - účtujem stomatológa (tovar je vyrobená protetická náhrada). Výdaj účtujem ako spotrebu lebo to lekár musí celé "zapracovať do pusy". Takže výdaj by mal ísť cez PPD pre ošetreného pacienta a nie cez faktúru. Urobí mi ALFA automaticky PPD na základe výdajky?
Vopred ďakujem za pomoc
veronikasad
20.12.07,11:24
Celý sklad tovaru som nahodila - príjem aj výdaj. Ale ako to zaúčtovať do PD? Príjem je už tam cez platby prijatých faktúr za tovar. Ale teraz neviem na základe akého dokladu a ako mám zaúčtovať do PD VÝDAJ. Pre priblíženie - účtujem stomatológa (tovar je vyrobená protetická náhrada). Výdaj účtujem ako spotrebu lebo to lekár musí celé "zapracovať do pusy". Takže výdaj by mal ísť cez PVD pre ošetreného pacienta a nie cez faktúru. Urobí mi ALFA automaticky PVD na základe výdajky?
Vopred ďakujem za pomoc
ALFA je SW pre JU, kde sa sklad neprenáša do účtovníctva.Pohyby zadávaš priamo v sklade a zostatok zásob k 31.12.uvedieš vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
V záväzkoch eviduješ došlé faktúy, keď ich uhradíš, záväzok sa ti vyrovná cez pohyb v peňažnom denníku - výdaj z BU alebo pokladne ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Teda - ak stomatolog učuje v JU - zaplatená faktúra za nákup materialu je jeho daňovým výdavkom, bez ohladu na to, či material spotreboval, alebo ho má na sklade.

-------
Veronika
Alena_ke
20.12.07,11:39
[quote=veronikasad;594710]ALFA je SW pre JU, kde sa sklad neprenáša do účtovníctva.Pohyby zadávaš priamo v sklade a zostatok zásob k 31.12.uvedieš vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
V prvom rade ďakujem za veľmi rýchlu odpoveď.
To druhé mi je jasné. V podstate aj to, že KS skladu dávam do VoMaZ. Ide mi vlastne len o zaúčtovanie výdaja zo skladu do PD: lekár totiž dáva pacientovi PPD, v ktorom je už iba jedna suma celkom - spoluúčasť pacienta za spotrebovanú protetiku (časť totiž uhrádza zdravotná poisťovňa) + prirážka + práca lekára, t.j. všetko čo súvisí s nasadením protetiky.
Mne sa zdá, že tieto PPD by som mala "opravovať" tak, že by tam mala byť iba cena celkom (pôvodný PPD) mínus skladová cena protetiky. A toto zaúčtovať ako príjem do pokladne.
Správne?
veronikasad
20.12.07,11:46
Neučtujem stomatologa, ale podľa mňa nemáš čo opravovať.
Celý príjem od pacienta je POZD, Príjem od poisťovne je PoZD a od PROTETIKY by mal dostať faktúru za služby,čo bude pre lekára VoZD. Malo by to byť OK.

--------
Veronika
Alena_ke
20.12.07,12:32
OJOJ - už mi svitlo. Ďakujem, vďaka, díky, danke - bez Teba by som to daňovákom riadne uľahčila. Ani ja som totiž nerobila stomatológov - až teraz 1x.
Ale prosím - už iba "maličkosť":
Vo VoPaV bývalej účtovníčke na halier sedí Predaj tovaru v príjmoch s Nákupom tovaru vo výdavkoch.
Takže by som ten VPD podľa toho mala rozdeľovať na časť za protetiku (v sklad. cene?) a zvyšok dávať do príjmov v časti "Predaj výrobkov a služieb".
A navyše by som asi mala takto aj rozdeľovať príjem od zdr. poisťovní. A potom by suma bola asi rozdielna ... predaj by mal byť vyšší, však??
Je to síce veľmi pracné, ale ak v Nákupe tovaru (výdaj) budem mať niekoľko stotisíc a v predaji (príjem) bude nula, bude to ešte horšie.
Aj keď ani ty nemáš so stomatológmi skúsenosti, spolieham sa na tvoju praxou vycibrenú logiku.
Vopred vrelá vďaka!!!!!!:)!
Alena_ke
20.12.07,12:37
Doplňujem: Najlepšie by asi bolo vôbec nerobiť u stomatológa sklad ... a bolo by po probléme!

Nezapojí sa to diskusie aj niekto, kto má s účtovníctvom lekárov - stomatológov konkrétne skúsenosti???
veronikasad
20.12.07,21:48
OJOJ - už mi svitlo. Ďakujem, vďaka, díky, danke - bez Teba by som to daňovákom riadne uľahčila. Ani ja som totiž nerobila stomatológov - až teraz 1x.
Ale prosím - už iba "maličkosť":
Vo VoPaV bývalej účtovníčke na halier sedí Predaj tovaru v príjmoch s Nákupom tovaru vo výdavkoch.
Takže by som ten VPD podľa toho mala rozdeľovať na časť za protetiku (v sklad. cene?) a zvyšok dávať do príjmov v časti "Predaj výrobkov a služieb".
A navyše by som asi mala takto aj rozdeľovať príjem od zdr. poisťovní. A potom by suma bola asi rozdielna ... predaj by mal byť vyšší, však??
Je to síce veľmi pracné, ale ak v Nákupe tovaru (výdaj) budem mať niekoľko stotisíc a v predaji (príjem) bude nula, bude to ešte horšie.
Aj keď ani ty nemáš so stomatológmi skúsenosti, spolieham sa na tvoju praxou vycibrenú logiku.
Vopred vrelá vďaka!!!!!!:)!
V tomto prípade sa nejedná o sklad tovaru, ale sklad materiálu. Platby od pacientov a poisťovní účtuješ ako Príjem ovplyv.ZD v časti "Predaj výrobkov a služieb". Nekomplikuj si zbytočne život. Ako som už písala vyššie, sklad neprenáša sa do účtovníctva, tržby sú včetne práce stomatologa, takže ti to nikdy nebude sedieť.
Zostatok zásob materiálu k 31.12. uvedieš vo Výkaze o majetku a záväzkoch.

--------
Veronika
Alena_ke
21.12.07,12:17
Ďakujem veľmi pekne. Urobím ako radíš. A navyše je to fakt oveľa jednoduchšie. Oproti minulému roku bude síce celkom iná štruktúra VoPaV, ale dúfam že toto DÚ veľmi nekontroluje. A keby aj - ja to budem mať správne .... samozrejme hlavne vďaka Tebe!
Prajem krásne a pokojné Vianočné sviatky.
pepek
09.01.08,17:58
mojim problemom je ze pri tlaceni faktury z programu ALFA - demo verzia mi aj po nastaveni datumu v operacnom systeme vytlaci uplne nezmyselny datum.
co mam urobit ?????