Slavena
22.02.07,22:22
Dobrý večer, mám takýto problém. Môj klient ukončil v októbri 2006 pracovný pomer. V januári sa telefonicky skontaktoval s personalistkou spomínanej firmy, ktorá mu prisľúbila, že mu potvrdenie o príjme pošle poštou. Keďže mu doteraz žiadne neposlala, volal do tejto firmy dnes znovu a dozvedel sa, že konateľ a zároveň riaditeľ firmy personalistke zakázal poslať môjmu klientovi potvrdenie o príjme. Je to vôbec môžné? Ak v priebehu roka zamestnanec ukončí pracovný pomer, nemal by zamestnávateľ povinnosť aj bez vyzvania poslať takémuto zamestnancovi potvrdenie o príjme? Viem, že brigádnici takéto potvrdenia dostávajú bez toho, že by o ne žiadali. Čo mám robiť? Ako môžem urobiť klientovi DP, keď mu chýba tento doklad? Asi nijako, ale čo má tento človek robiť? Má poslať svojmu bývalému zamestnávateľovi dodatočne písomnú žiadosť a pokiaľ mu aj tak potvrdenie nevydajú, má sa obrátiť na DÚ? Som zúfalá a hlavne zhrozená z takýchto firiem /a to ide o a.s./.
STRELEC
22.02.07,21:37
Na mieste klienta by som sa obrátil na pomoc na Inšpektorát práce. Jedná sa o porušenie ZP.
Stretol som sa s podobným prípadom - šéf určitým ľuďom zakázal vydať doklady pre SP. Prepúšťaní boli traja. Jeden z nich nastupoval pritom na dôchodok. Vtedy sme to riešili cez úrad práce písomným podaním.
ADRIANA33
22.02.07,21:39
Ja mám podobnú skúsenosť, ale sa jedná o zamestnanca, ktorý robí priamo vo firme, ale chce toto potvrdenie, pretože si chce podať DP sám, lebo si chce uplatniť nezdanitľnú čiastku na manželku, ktorá je živnostníčka, ktorá nemá vysoký príjem(tiež si podáva DP), približne 30 000,-Sk.Mzdárka vo firme mu ho nechce vydať, ale pritom ani uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku( veď aj z čoho presne, keď manželka-živnostníčka si nepodala ešte DP). Čo teraz ?
andrej_rv
22.02.07,21:54
V zmysle § 39 ods. 5 ZoDP je zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť súhrnný doklad o údajoch, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, predavkov na daň, bonusu atď., termíny sú uvedné v zákone.
Ja by som na mieste zamestnanca písomne upozornil daňový úrad na porušenie zákona zo strany zamestnávateľa a požiadal o vykonanie daňovej kontroly.
fialka m
23.02.07,08:55
Presne takyto pripad mam aj ja. Sestre takisto nechce byvaly zamestnavatel vydat potvrdenie o zdanitelnej mzde. Uz sme im zaslali aj ziadost, ze nech jej ho poslu a stale nic. Dokonca mam pochybnosti, ze za nu vobec zaplatili odvody do poistovni.
Ak to neposlu, podam staznost na danovy urad a uvidim. Ked tak, tak podame ziadost o odklad podania danoveho priznania, lebo inac to nevidim.
katkaj
23.02.07,08:57
mimotemy To je teraz nejaká nová móda nevydávať potvrdenia a robiť zbytočné problémy zamestnancom ??? :eek::eek::eek:
valika3
23.02.07,09:14
Presne takyto pripad mam aj ja. Sestre takisto nechce byvaly zamestnavatel vydat potvrdenie o zdanitelnej mzde. Uz sme im zaslali aj ziadost, ze nech jej ho poslu a stale nic. Dokonca mam pochybnosti, ze za nu vobec zaplatili odvody do poistovni.
Ak to neposlu, podam staznost na danovy urad a uvidim. Ked tak, tak podame ziadost o odklad podania danoveho priznania, lebo inac to nevidim.
ak ste nestihli zamestnávateľa požiadať o vystavenie potvrdenia do 5.2. a ani ste ho nepožiadali do 15.2. o vykonanie ročného zúčtovania, zamestnávateľ má povinnosť toto potvrdenie Vám vystaviť do 10.3. Takže ešte má chvíľu čas.
fialka m
23.02.07,10:28
ak ste nestihli zamestnávateľa požiadať o vystavenie potvrdenia do 5.2. a ani ste ho nepožiadali do 15.2. o vykonanie ročného zúčtovania, zamestnávateľ má povinnosť toto potvrdenie Vám vystaviť do 10.3. Takže ešte má chvíľu čas.

ja viem, ze ma cas, ale to je taky zamestnavatel...pochybujem, ze jej to posle :) ale ja som trpezliva, pockam a uvidim, hadam to dobre dopadne
Holbová
23.02.07,11:05
stretla som sa s podobnym pripadom...
dotycnemu som poradila, aby si sam podal danove priznanie a chybajuce udaje si doplnil podla vyplatnych pasok /aspon tie mu zamestnavatel priebezne daval/
mozno to nie je najstastnejsie riesenie,
co Vy na to???
Martinella
23.02.07,11:50
stretla som sa s podobnym pripadom...
dotycnemu som poradila, aby si sam podal danove priznanie a chybajuce udaje si doplnil podla vyplatnych pasok /aspon tie mu zamestnavatel priebezne daval/
mozno to nie je najstastnejsie riesenie,
co Vy na to???

Treba zamestnávateľa písomne požiadať o splnenie si jeho povinnosti ktorá mu vyplýva zo zákona, ak tak doteraz neurobil. Aspoň bude mať dôkaz, že chyba nie je na jeho strane.
ZP_§75.
Ivana Š
23.02.07,12:21
Presne takyto pripad mam aj ja. Sestre takisto nechce byvaly zamestnavatel vydat potvrdenie o zdanitelnej mzde. Uz sme im zaslali aj ziadost, ze nech jej ho poslu a stale nic. Dokonca mam pochybnosti, ze za nu vobec zaplatili odvody do poistovni.
Ak to neposlu, podam staznost na danovy urad a uvidim. Ked tak, tak podame ziadost o odklad podania danoveho priznania, lebo inac to nevidim.

Aj ja mám takýto prípad, lenže nejedná sa o bývalého, ale súčastného zamestnávateľa.
Dokonca táto známa nemala ani šajnu o nejakom ročnom zúčtovaní dane, ale potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti potrebovala doložiť banke k žiadosti o pôžičku.
Zamestnávateľka jej povedala toto: "Zdenka, čo chcete, aké potvrdenie, však ste v mínuse."
Doteraz netuším, v akom mínuse môže byť

Na naliehanie teda neochotne zamestnávateľka sľúbila, že sa spýta účtovníčky. Lenže tu je podozrenie, že účtovníctvo si robí sama, lebo za celý minulý rok a aj za január 2007 má na výplatných páskach daňový bonus 450,-Sk
Basso
23.02.07,18:39
zamestnávatelovi vyplýva zo zákona o dani z príjmov, že ak zamestnanec nepožiada zamestnávatela o ročné zúčtovanie dane do 15.2. bežného kalendárneho roka zamestnávatel je povinný mu doručit potvrdenie o zdanitelnej mzde za predchádzajúce zdanovacie obdobie.
chanell
23.02.07,18:48
Povinnosť mať môže, lenže bohužial sú zamestnávatelia, ktorí si nerobia hlavu s tým čo musia a nemusia. Je pre nich dôležité iba to, čo chcú oni. Bohužial je takých veľa. Aj my máme vo firme momentálne taký problém, bývalý zamestnávateľ pravdepodobne žiadne potvrdenie ani nevydá. Takže pokial do 10.3. ho nepošle asi podáme sťažnosť na daňový úrad. Čo už s ním. :cool:
monr
25.02.07,11:40
Nám s byvalym kolegom sa stala taka ista vec, po telefonickej konzultacii s ekonomickym oddelenim byvaleho zamestnavatela nam bolo povedane, ze na prikaz riaditela firmy, nam potvrdenia na danove priznania neposlu, ale musime si prist pre ne osobne, co podla mojho nazoru tak nema byt. Takze asi zostava cakat do 10.marca a potom sa uvidi. Ale nabrusena som poriadne.
fialka m
20.03.07,06:26
Presne takyto pripad mam aj ja. Sestre takisto nechce byvaly zamestnavatel vydat potvrdenie o zdanitelnej mzde. Uz sme im zaslali aj ziadost, ze nech jej ho poslu a stale nic. Dokonca mam pochybnosti, ze za nu vobec zaplatili odvody do poistovni.
Ak to neposlu, podam staznost na danovy urad a uvidim. Ked tak, tak podame ziadost o odklad podania danoveho priznania, lebo inac to nevidim.

Stalo sa co som predpokladala, ziadne potvrdenie o zdanitelnej mzde mi neposlali. Poslala som im ziadost a niekolko krat volala, stale nic.

Mozem pouzit miesto toho aspon vyplatne pasky za toto obdobie? Su tam vsetky udaje, tak by to hadam mohlo stacit? Co myslite?

Dakujem
tonkat
20.03.07,07:02
Stalo sa co som predpokladala, ziadne potvrdenie o zdanitelnej mzde mi neposlali. Poslala som im ziadost a niekolko krat volala, stale nic.

Mozem pouzit miesto toho aspon vyplatne pasky za toto obdobie? Su tam vsetky udaje, tak by to hadam mohlo stacit? Co myslite?

Dakujem
Čo potom predložíš ako prílohu k DP, keď nemáš potvrdenie? Ja by som kontaktovala Inšpektorát práce písomne a tiež aj telefonicky, oni sú to schopní vybaviť aj v priebehu týždňa. A na vedomie DU.
endrju
20.03.07,07:23
Stalo sa co som predpokladala, ziadne potvrdenie o zdanitelnej mzde mi neposlali. Poslala som im ziadost a niekolko krat volala, stale nic.

Mozem pouzit miesto toho aspon vyplatne pasky za toto obdobie? Su tam vsetky udaje, tak by to hadam mohlo stacit? Co myslite?

Dakujem


Čo potom predložíš ako prílohu k DP, keď nemáš potvrdenie? Ja by som kontaktovala Inšpektorát práce písomne a tiež aj telefonicky, oni sú to schopní vybaviť aj v priebehu týždňa. A na vedomie DU.

Ide o "daňové záležitosti" a preto si myslím, že oznámenie takéhoto nezvyklého postupu zamestnávateľa na DÚ by pomohlo k veľmi rýchlej náprave.
fialka m
20.03.07,07:27
Skusim teda ten danovy urad a inspektorat prace, dufam, ze to pomoze a nieco sa vyriesi
drzte mi palce :)
fialka m
21.03.07,12:23
ahojte, tak si predstavte, volala som na danovy urad, pani bola velmi zlata, povedala, ze mam zatial dat ako prilohu vyplatne pasky spolu s mojim vyhlasenim, ze nemam iny doklad od zamestnavatela. A mam tam dat presny nazov zamestnavatela a popripade aj kontakt a oni si to s nim potom vybavia. Takze fajn, dalsia prekazka za mnou :)
fialka m
23.03.07,06:30
No, takze moja radost sa skoncila.
Zamestnavatel mi poslal potvrdenie o zdanitelnej mzde, lenze, ja som tam pracovala 1-2/2006, potvrdenie je za 1-3/2006, a este podla vyplatnych pasok mam hrubu mzdu 22.000, podla potvrdenia 16.500. A hlavne sa mi jedna o dan, ktora tiez nesedi. Na paskach mam 744 a na potvrdeni je 0.

Co mi poradite????