Jozef Mihál
23.02.07,07:57
Môžeme v ročnom zúčtovaní dane započítať k poistnému zamestnanca aj poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré si sám platil?
Jozef Mihál
23.02.07,07:02
Áno, v ročnom zúčtovaní dane je možné na žiadosť zamestnanca do úhrnu poistného započítať aj poistné, ktoré zamestnanec zaplatil na dobrovoľné nemocenské (dôchodkové, v nezamestnanosti) poistenie.

V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania zamestanec uvedie sumu takto zaplateného poistného v čase od 1.1. do 31.12. príslušného roka a vierohodnými dokladmi (potvrdenie zo Sociálnej poisťovne alebo výpis z účtu, poštové poukážky) preukáže, že uvedené poistné skutočne zaplatil.

Citácia z metodického usmernenia MFSR uverejneného vo FS 2/2004:

"29. Poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť daňovník s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov.

Poistné podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktoré je povinný platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 zákona o dani z príjmov odpočítava od zdaniteľných príjmov a pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnako sa postupuje aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup podľa § 6 ods. 9 a 10 zákona o dani z príjmov."

ZoDP_§38
marcelaa
10.03.08,19:19
Musí byť poistenie zaplatené v období 1.1-31.12. ? Nemôže byť za december zaplatené v 1/2007 ?
Jozef Mihál
11.03.08,07:43
Nerozumiem otázke, zrejme mala znieť, či sa v RZD/DP za rok 2007 môže zohľadniť aj poistné dobrovoľne poistenej osoby za december 2007 zaplatené až v januári 2008.

Podľa môjho názoru to možné nie je. Viď spôsob uplatenia poistného do výdavkov v jednoduchom účtovníctve...
zuzklu
02.04.08,08:56
Dobrý deň, prosím o radu v prípade ak zamestnancovi vznikol nedoplatok /vysoký/ na dani a tento sa dohodol so zamestnávateľom zrážať po čiastkach zo mzdy, nastáva situácia, kedy zamestnanec skončil pracovný pomer bez splatenia celého nedoplatku vzniknutého v ročnom zúčtovanie dane z príjmu. Ako to má zamestnávateľ riešiť? Má oznámiť daňovému úradu výšku nedoplatku? ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
02.04.08,13:10
Áno, má oznámiť na DÚ výšku nezlikvidovaného nedoplatku zamestnanca.
pero
04.03.09,12:33
p.Mihál, chcem vás poprosiť, keď si platim ako szčo poistné a platím si dobrovoľne nemocenské, môžem si teda uplatniť do daňového priznania aj túto čiastku a kde ju mám uviesť?. Pri SZČO ju uvádzam k výdavkom.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
pero
Jozef Mihál
04.03.09,16:42
Ak si platíte ako SZČO poistné a okrem toho aj dobrovoľné nem. poistenie, uvediete ho vo výdavkoch k príjmom z činnosti SZČO, čiže pripočítate to k povinným odvodom.
veronikasad
04.03.09,16:45
P. Mihál a čo so zdr.poistením samoplatitela, ak ho platil medzi zamestnaním a začiatkom podnikania. Môže si ho v DP odpočítať? Ak ano, do ktorého § zahrnúť výdaj /§ 5 alebo § 6/ ?

Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
04.03.09,17:33
Nie je to jedno?

Inými slovami, odpočíta si ho v § 5 alebo § 6. Odpočítať od základu dane si ho však určite môže.
abel
04.03.09,19:29
Nie je to jedno?

Inými slovami, odpočíta si ho v § 5 alebo § 6. Odpočítať od základu dane si ho však určite môže.
Presne túto otázku som sa pýtala už po dva roky a teraz som sa chcela spýtať zase, len už sa hanbím.
Manželia sú celý rok nezamestnaní, platia si zdravotné poistenie ako samoplatitelia a majú len príjmy z prenájmu. Výdavky im uplatňujem vo výške 40 %. Už minulé roky som sa pýtala, či im môžem odrátať aj to zdravotné poistenie a vždy som dostala odpoveď, že áno. Aj som tak urobila, ale cca 2 mesiace po podaní daňových priznaní som našla vždy nejaké vyjadrenie daňového úradu, že toto poistné sa odrátať nemá. Nikdy som si to vyjadrenie neodložila a teraz zase neviem, či teda ZP môžem alebo nemôžem odpočítať. Sľubujem, že už sa pýtam poslednýkrát.
Misicka21
18.03.09,14:14
Ja mám zase iný prípad, že zamestnanec bol dobrovoľne nezamestnaný, platil si zdravotnú a neviem teraz, akú veľkú mu môžem dať nezdaniteľnú čiastku. Podľa mesiacov v ktorých pracoval?? a poberal príjem?? alebo celú 98 496,- Sk??
Tweety
18.03.09,14:15
Veľkú ako veľkú, ale celú NČ určite.
Misicka21
18.03.09,14:16
:) dobre ďakujem
L-M
08.12.10,12:25
Dobrý deň, viem, že je to ešte ďaleko, ale chcela by som sa opýtať či v RZD za rok 2010- možem odrátať aj poistné - DNP aj keď je toto poistenie už ukončené?
Ďakujem
Iveta Matlovičová
08.12.10,16:59
áno môžeš, týka sa to poistného zaplateného od 1.1. do 31.12. príslušného roka - doklad o zaplatení
L-M
09.12.10,07:19
áno môžeš, týka sa to poistného zaplateného od 1.1. do 31.12. príslušného roka - doklad o zaplatení
Ďakujem veľmi pekne:)
janaGT
17.01.11,07:16
Dobrý deň, viem, že je to ešte ďaleko, ale chcela by som sa opýtať či v RZD za rok 2010- možem odrátať aj poistné - DNP aj keď je toto poistenie už ukončené?
Ďakujem

do ktorého riadku v DP A treba zapísať zaplatené poistné na DNP a DPvNZ?
chudaska
17.01.11,11:15
Dobrý den, ja sa chcem spytat,mozem dat zamestnancovi potvrdenie o mzde,bude si davat sam danove priznanie,aj ked mu nebola v roku 2010 mzda vyplatena? Zamestnavatel mal fin.problemy, momentalne je podany navrh na vyhlasenie konkurzu! Moze si zamestnanec urobit sam dan. priznanie, aj ked mu bude napr. vyplatena mzda zo Soc. poistovne cez garancny fond?
Zuzanak1
15.02.11,06:47
áno môžeš, týka sa to poistného zaplateného od 1.1. do 31.12. príslušného roka - doklad o zaplatení


A môže sa uplatniť v RZD alebo sa musí urobiť DP
Jana Acsová
16.02.11,10:29
Dobrý den, ja sa chcem spytat,mozem dat zamestnancovi potvrdenie o mzde,bude si davat sam danove priznanie,aj ked mu nebola v roku 2010 mzda vyplatena? Zamestnavatel mal fin.problemy, momentalne je podany navrh na vyhlasenie konkurzu! Moze si zamestnanec urobit sam dan. priznanie, aj ked mu bude napr. vyplatena mzda zo Soc. poistovne cez garancny fond?Čo sa týka zdaňovania, zásadne môžeme zdaňovať iba príjem. Jeho definíciu nájdeme v § 2 písm. c) ZoDP je ním:
"peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 alebo 14, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou"

Pri nevyplatenom príjme nedochádza k vzniku peňažného ani nepeňažného plnenia.
michalekova
16.03.11,08:47
Prosím Vás do dobrovoľné platenie do Soc. poisťovne sa môže zohľadniť /priznať im ho/aj pri ročnom zúčtovaní dane za rok 2010? Učiteľky sú dobrovoľne pripoistené kvôli vyššej materskej dovolenke. Ďakujem. Micháleková
Jana Acsová
18.03.11,07:09
Prosím Vás do dobrovoľné platenie do Soc. poisťovne sa môže zohľadniť /priznať im ho/aj pri ročnom zúčtovaní dane za rok 2010? Učiteľky sú dobrovoľne pripoistené kvôli vyššej materskej dovolenke. Ďakujem. Michálekov᧠5 ods. 8 hovorí o poistnom, ktoré je povinný platiť zamestnanec. Dobrovoľné poistenie sa podľa môjho názoru netýka príjmov podľa § 5.
Jana Acsová
18.03.11,08:21
§ 5 ods. 8 hovorí o poistnom, ktoré je povinný platiť zamestnanec. Dobrovoľné poistenie sa podľa môjho názoru netýka príjmov podľa § 5.

K predmetnému vyšlo Usmernenie MF SR č. 2634/2004-72 (ďakujem Janka), na základe ktorého je možné dodatočne uznať predmetné poistenie nielen v rámci príjmov podľa § 6 ale aj podľa § 5 t.j. zo závislej činnosti.

Táto skutočnosť sa vyznačí v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania a preukáže sa potvrdením z príslušnej poisťovne o zaplatenom poistnom. Následne sa na poistné prihliadne pri vykonaní ročného zúčtovania dane.
veronikasad
18.03.11,08:26
K predmetnému vyšlo Usmernenie MF SR č. 2634/2004-72 (ďakujem Janka), na základe ktorého je možné dodatočne uznať predmetné poistenie nielen v rámci príjmov podľa § 6 ale aj podľa § 5 t.j. zo závislej činnosti.

Táto skutočnosť sa vyznačí v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania a preukáže sa potvrdením z príslušnej poisťovne o zaplatenom poistnom. Následne sa na poistné prihliadne pri vykonaní ročného zúčtovania dane.
Janka, do ktorého riadku uvedie poistenie samoplatitela v ZP daňovník, ktorý podáva DP typu B - časť roka bol samoplatitel, potom SZČO.
Do výdavkov zo živnosti to nepôjde...

Ak iný príjem zo záv.činnosti nemal a uvedie ho do r.35, základ dane mu to v DP nezníži ...
Gabika75
16.02.12,06:42
Môžme si uplatniť aj za rok 2011 zaplatené poistné z dobrovoľného nem. poistenia, dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti v ročnom zúčtovaní dane?
chudaska
16.02.12,07:17
ano odvody zaplatene na dobrovolne poistenia si mozete uplatnit v rocnom zuctovani dane
nela07
22.03.12,11:35
Áno, v ročnom zúčtovaní dane je možné na žiadosť zamestnanca do úhrnu poistného započítať aj poistné, ktoré zamestnanec zaplatil na dobrovoľné nemocenské (dôchodkové, v nezamestnanosti) poistenie.

V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania zamestanec uvedie sumu takto zaplateného poistného v čase od 1.1. do 31.12. príslušného roka a vierohodnými dokladmi (potvrdenie zo Sociálnej poisťovne alebo výpis z účtu, poštové poukážky) preukáže, že uvedené poistné skutočne zaplatil.

Citácia z metodického usmernenia MFSR uverejneného vo FS 2/2004:

"29. Poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť daňovník s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov.

Poistné podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktoré je povinný platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 zákona o dani z príjmov odpočítava od zdaniteľných príjmov a pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnako sa postupuje aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup podľa § 6 ods. 9 a 10 zákona o dani z príjmov."

ZoDP_§38

Ahojte, bola som v SP a vypísala som žiadosť o vystavenie potvrdenia o zaplatenom poistnom na DNP v roku 2011. Vystavili mi potvrdenie , že v zdaňovacom období roku 2011 bolo preukázateľne zaplatené ... Ale nie je tam zarátané poistné zaplatené v 01/2011 za december 2010. Volala som tam a pracovníčka mi tvrdí, že majú pokyn vystavovať potvrdenia na daňové účely týmto spôsobom, že zahŕňajú len poistné za rok 2011, t.j. nezohľadňujú, že som v januári zaplatila za december. Tak ako je to správne? Môžem si DP uplatniť poistné na DNP
zaplatené za rok 2011 (01/2011-12/2011 zaplatené 02/2011-01/2012) alebo v roku 2011 (obdobie od 12/2010-11/2011 zaplatené 01-12/2011)? Ďakujem za názory.
nela07
22.03.12,19:30
skúsim posunúť
libuš
10.02.15,17:26
Je možné pri ročnom zúčtovaní dane zohľadniť pri dobrovoľne nezamestnanej osobe aj platenie zdravotného poistenia? Je možné zarátať výšku zaplateného poistenie do zdravotnej poisťovne k odvodom?
UNPR
13.02.15,09:27
Dobrý deň potrebovala by som sa spýtať na prípad :

Poberateľ starobného dôchodku z ČR s trvalým pobytom ČR pracujúcim na území SR ,ktorý poberal príjmy na základe DVP . Môžme urobiť takémuto zamestnancovi ročné zúčtovanie dane alebo si musí vysporiadať daň prostredníctvom daňového priznania v ČR.
Jozef Mihál
14.02.15,15:11
Je možné pri ročnom zúčtovaní dane zohľadniť pri dobrovoľne nezamestnanej osobe aj platenie zdravotného poistenia? Je možné zarátať výšku zaplateného poistenie do zdravotnej poisťovne k odvodom?

Je to možné len pre poistné samoplatiteľa na zdravotné poistenie zaplatené v čase medzi 1.1.2014 až 30.6.2014.

Po 1.7.2014 sa riadite metodickým pokynom FS SR:

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane/2014.07.15_MP_5.pdf
Jozef Mihál
14.02.15,15:15
Dobrý deň potrebovala by som sa spýtať na prípad :

Poberateľ starobného dôchodku z ČR s trvalým pobytom ČR pracujúcim na území SR ,ktorý poberal príjmy na základe DVP . Môžme urobiť takémuto zamestnancovi ročné zúčtovanie dane alebo si musí vysporiadať daň prostredníctvom daňového priznania v ČR.

Musíte rozlišovať medzi povinnosťami, ktoré daňovníkovi - rezidentovi ČR - ukladajú české predpisy - a medzi povinnosťami, ktoré si plní podľa náško zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Ako nerezident SR, ktorý mal v SR len príjmy zo závislej činnosti (z dohody) Vás môže požiadať ako zamestnávateľa o vykonanie RZD.

V ČR bude mať pravdepodobne povinnosť podať daňové priznanie, v ktorom bude musieť uviesť aj príjmy zo SR - kópiu RZD, ktoré mu urobíte, mu poslúži v daňovom priznaní v ČR ako potvrdenie o príjmoch zo SR.