saman
15.01.05,18:31
Pytam sa sikovnej odbornej verejnosti co si mysli o rezerve na uctovnictvo za r. 2004, ktore sa vykona v 1-3/05? Patri to do § 20 ods. 9 pism. a) - rezerva na zostavenie uctovnej zavierky alebo nie? Prosim rozoberme aj situaciu, ze je v zmluve o uctovnych sluzbach rozdelena suma na sumu za uctovnictvo a za uctovnu zavierku! Dak.
esprit
15.01.05,19:20
V PU by som na účtovníctvo za rok 2004 netvorila rezervu, ale by som to účtovala ako nevyfakturovanú dodávku, a pokiaľ ide o zostavenie RUZ a DP za rok 2004 vytvorila by som rezervu.
saman
15.01.05,20:19
Hm,
1. podla mna nemozes uctovat o nevyfakturovanej dodavke pokial sa sluzba neposkytla (som tam vyssie pisala, ze sluzba sa poskytne v 1-3/05)
2. nechapem tomu, ze najprv by si netvoril/a rezervu ale nevyfakturovanu dodavku a potom pre zostavenie RUZ a DP by si vytvoril/a rezervu!!!??? Bud jedno alebo druhe nie?
esprit
16.01.05,06:54
1. Podľa mňa je podľa zákona povinnosť viesť učtovnictvo priebežne. Tiež je spracovanie účtovníctva za rok 2004 podľa mňa výdavkom súvisiacim s rokom 2004, kedže poznám obdobie aj presnú výšku (zmluva) účtovala by som to ako nevyfakturovanú dodávku.
2. RUZ a DP za rok 2004 posudzujem samostatne a podľa zákona o DzP a zákona o účtovníctve tvorím na ne rezervu.

Teda: spracovanie bežného účtovníctva - nevyfakturovaná dodávka
RUZ a DP - rezerva
Takto by som postupovala ja, možno má niekto iný názor a vyjadrí sa k tejto téme.
syamlee
16.01.05,06:58
V podstate po 25.januari, po DPH by si uz akosi nemal spracovavat uctovnictvo, ani DPH, ak sa to robi priebezne. Inventarizacie majetku, pokladne, pohladavok a zaväzkov, odpis, to vsetko by si uz mal mat. Vsetko ostatne by som uz zahrnul do uzavierkovych operacii a preto by som na to jednoznacne tvoril rezervu. Uctovnictvo za 12/04 vyfakturovane v januari - ako naklad 12/04.