towdie
23.02.07,09:51
Dobrý deň,

Chcem sa opýtať. Nám zamestnanca na PN a organizácia mu zrušila miesto. Viem, že výpoveď z org.dôvodov mu počas PN nemôžeme dať, ale ak zamestnanec požiada o skončenie prac.pomeru dohodou z org.dôvodov sám prináleží mu odstupné? Podľa môjho názoru nie, ale právnik tvrdí, že áno, tak Vás prosím o radu.
Tweety
23.02.07,08:54
Dobrý deň,

Chcem sa opýtať. Nám zamestnanca na PN a organizácia mu zrušila miesto. Viem, že výpoveď z org.dôvodov mu počas PN nemôžeme dať, ale ak zamestnanec požiada o skončenie prac.pomeru dohodou z org.dôvodov sám prináleží mu odstupné? Podľa môjho názoru nie, ale právnik tvrdí, že áno, tak Vás prosím o radu.
Poopravím, organizácia mu dá výpoveď podľa § 63 ,(nie zamestnanec) on požiada o ukončenie PP pred začiatkom plynutia VD, organizácia mu musí vyhovieť, zamestnanec má nárok na odstupné.
towdie
23.02.07,09:04
Asi som moju otázku napísala zle, ale ja chcem vedieť či má zamestnanec nárok na odstupné ak neskončí PN a zamestnanec chce skončiť prac.pomer dohodou z org.dôvodov - teda on chce skončiť. My ako organizácia mu skončiť prac.pomer nemôžeme.
Tweety
23.02.07,09:12
Asi som moju otázku napísala zle, ale ja chcem vedieť či má zamestnanec nárok na odstupné ak neskončí PN a zamestnanec chce skončiť prac.pomer dohodou z org.dôvodov - teda on chce skončiť. My ako organizácia mu skončiť prac.pomer nemôžeme.
Dohodu z organizačných dôvodov ZP nepozná. Ak ukončí PP zamestnanec dohodou, bez toho aby ste mu predtým dali výpoveď z organiz, dôvodov, nemá nárok na odstupné.
Chobot
23.02.07,09:24
Asi som moju otázku napísala zle, ale ja chcem vedieť či má zamestnanec nárok na odstupné ak neskončí PN a zamestnanec chce skončiť prac.pomer dohodou z org.dôvodov - teda on chce skončiť. My ako organizácia mu skončiť prac.pomer nemôžeme.

Ide tu o hlavný problém, že je na PN. V takomto prípade, ako si pravdivo uviedol, mu výpoveď dať nemôžete. Na druhej strane mu ale môžete navrhnúť skončenie PP dohodou z organizačných dôvodov. Na prípad dohody ochranná doba (PN) sa nevzťahuje.

ZP pojednáva o možnosti poskytnúť odstupné iba v prípade výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. a-c:

"(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c)."

a zároveň ukladá povinnosť dať odstupné v prípade, ak zamestnanec skončí PP pred začiatkom výpovednej doby podľa § 76 ods. 2:

"(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť."

Pre prípad dohody o ukončení PP síce neukladá povinnosť poskytnúť odstupné, ale zametnávateľovi nič nebráni poskytnúť odstupné aj v tomto prípade.

Pokiaľ zamestnanec požiada sám o skončenie PP dohodou, zamestnávateľ mu nemusí poskytnúť odstupné. Zamestnanec nemôže uviesť organizačné dôvody, tie môže uviesť iba zamestnávateľ.

Neviem, v čom presne spočíva Tvoj problém, resp, čo chceš dosiahnuť (vyplatiť mu či nevyplatiť odstupné). Podľa toho by sme mohli nájsť riešenie. Taktiež si neuviedol, či zamestnanec je ochotný pristúpiť na dohodu.

Najčistejšie riešenie by bolo, keby ste počkali, kým z-nec skončí PN, vy mu dáte výpoveď a on zároveň požiada o skončenie PP pred zažiatkom výpovednej doby. Tým získa nárok na odstupné a môže skončiť nasledujúci deň.
Chobot
23.02.07,09:28
Dohodu z organizačných dôvodov ZP nepozná. Ak ukončí PP zamestnanec dohodou, bez toho aby ste mu predtým dali výpoveď z organiz, dôvodov, nemá nárok na odstupné.

Tweety má pravdu. Dohoda je jednoducho dohoda. Dôvod tam netreba uvádzať, ale môže sa.

V nimulosti bolo podstatné, z akého dôvodu sa končí PP dohodou kvôli podpore v nezamestnanosti. Ak niekto skončil PP výpoveďou z org. dôvodov, tak mal nárok na 6 mesiacov podpory. Ak skončil dohodou tiež z organizač. dôvodov, mal rovnaký nárok na podporu. Ak však v dohode nebol uvedený dôvod, tak mal skrátenú dobu podpory - iba 3 mesiace (či nemal vôbec nárok, to už nie som si istý, len viem, že tam bol rozdiel).

Dnes sú podmienky na priznanie nároku podpory inakšie, preto uvádzanie dôvodu v dohode nie je podstatné.
Chobot
23.02.07,09:30
My ako organizácia mu skončiť prac.pomer nemôžeme.

Môžete skončiť a to tak, že mu navrhnete dohodu. Aj počas PN.