matalenka
23.02.07,11:50
Musím uplatňovať účtovné aj daňové odpisy? nemôžem ostať len pri daňových odpisoch a účtovné vôbec neuplatňovať?

Ďakujem.
kačenka
23.02.07,10:57
účtovanie JU alebo PU?
bz5
23.02.07,11:05
V PU účtovné odpisy určite účtovať musíš, nakoľko práve tie účtuješ do nákladov. Daňové odpisy sa ti zohliadnia až v DP.
endzi1
23.02.07,14:54
ja to riesim tak, ze danove a uctovne odpisy sa rovnaju. p. Ing. Cenigova s tym nesuhlasi, ale naco si zbytocne komplikovat zivot... :)
Paula
23.02.07,14:55
ja to riesim tak, ze danove a uctovne odpisy sa rovnaju. p. Ing. Cenigova s tym nesuhlasi, ale naco si zbytocne komplikovat zivot... :)


Ten ti skomplikujú možno raz kontroly;)
durisovad
23.02.07,15:21
Preco by mali kontroly mat namietky voci tomu, ked zuctujem odpisy vo vyske danovych? Ako kontrola po rokoch zisti, ci opotrebenie bolo tolko ako som v danovych (teda aj uctovnych) odpisov zauctovala alebo bolo vacsie resp. mensie?
Danila
23.02.07,17:28
Preco by mali kontroly mat namietky voci tomu, ked zuctujem odpisy vo vyske danovych? Ako kontrola po rokoch zisti, ci opotrebenie bolo tolko ako som v danovych (teda aj uctovnych) odpisov zauctovala alebo bolo vacsie resp. mensie?Inštitút daňových a účtovných odpisov nie je nástroj pre kontroly, ale pre podnikateľa. Kým metódy daňových odpisov a ich sadzby zohľadňujú fiškálne záujmy štátu, účtovné odpisy by mali byť v pozornosti podnikateľa od zostavenia odpisového plánu so zreteľom na fyzické a morálne opotrebenie a celkové využívanie hmotného a nehmotného majetku, až po využitie nákladovej funkcie odpisov. / kalkulácie, zostatková hodnota majetku a pod. /
durisovad
23.02.07,18:35
Danila, plne suhlasim s Tvojim nazorom, ale nie je mi jasne, preco sa kolegyna PAULA vyjadrila v tom zmysle, ze odpisy danove a uctovne v rovnakej vyske by mali byt na zavadu a kontrola by ich mala nejako postihovat. Ja som doteraz vzdy robila tak, ze uctovne a danove odpisy sa rovnali (so suhlasom majitela firmy) a ani auditor ani kontrola z danoveho uradu nikde nic nenamietali.
Manual
23.02.07,18:43
Danila, plne suhlasim s Tvojim nazorom, ale nie je mi jasne, preco sa kolegyna PAULA vyjadrila v tom zmysle, ze odpisy danove a uctovne v rovnakej vyske by mali byt na zavadu a kontrola by ich mala nejako postihovat. Ja som doteraz vzdy robila tak, ze uctovne a danove odpisy sa rovnali (so suhlasom majitela firmy) a ani auditor ani kontrola z danoveho uradu nikde nic nenamietali.
Paula to myslela dobre v tom zmysle, že ak sa stanovia DO=UO, mal by tam byť aspoň zohľadnený časový posun.
endzi1
27.02.07,18:04
mala som uz niekolko danových kontrol a este mi nikto z danového úradu nikdy nenamietal, že UO=DO. viem, že z hladiska ekonomického to nie je správne, pretože to nevyjadruje opotrebenie, napr. ak sa ten stroj nevyužíva, alebo sa využíva v max. možnej miere, ale v malých spoločnostiach, v ktorých sa nerobí nejaká úžasná finančná analýza to neprekáža. Ani v bankách pri bežnom úvere som nemala žiaden problém. a myslím si, že väčšina ludí ak sa chce uživiť a pracuje ako externý účtovník pre x- spoločností nemá čas na takéto prepočty. Aspoň ludia z brandze s ktorými sa poznám...
betka
27.02.07,19:14
Paula to myslela dobre s tou kontrolou, kontrolóri sa môžu chytiť zákona o účtovníctve, ale to je jedno......
Účtovné odpisy sa stanovuje UJ sama odpisovým plánom. Dobu odpisovania si UJ musí stanoviť na základe doby upotrebiteľnosti majetku.
Daňové odpisy satnovuje zákon o daniach z príjmov.

V praxi je snaha zostaviť odpisový plán na základe daňových odpisov. Tento postup však nie je presný, pretože daňové odpisy nemôžu zohľadniť dobu použiteľnosti a špecifiká zložiek HM UJ.
Rizdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi je pripočitat. alebo odpočit. položkou pri úprave účt. HV na základ dane.
Fany
27.02.07,21:35
Lenže pre nie moc zdatných účtovníkov je to dosť komplikované.
rommy
28.02.07,07:51
Lenže pre nie moc zdatných účtovníkov je to dosť komplikované.

S týmto súhlasím, priznám sa, že účtovníctvo nerobím dlho a na postup vytvorenia účtovných odpisov nejako nemôžem prísť. Vedela by sem nejaká skúsenejšia a zdatnejšia osôbka pricapiť nejaký konkrétny príklad? Len ak by to nikoho neobťažovalo...;)
rommy
26.03.07,07:28
Nerada otravujem ale ak by si niekto našiel čas a dokázal by to tu vysvetliť... Viem že je teraz kopec roboty s daňovými priznaniami... Napr. teraz budem zaraďovať nábytok ale všimla som si, že starší nábytok mal UO vyššie ako DO. Neviem ako na to. Určuje to konateľ?