Jarmila.D
23.02.07,13:11
Zmluva s leasingovou spoločnosťou uzavretá 8.11.06.
Predmet leasingu prevzatý 11.11.06 - trojzápis- leasingová spoločnosť- nájomca, dodávateľ.
Zvýšená splátka zaplatená v 11-tom mesiaci 2006.
Spátkový kalendár - prvá riadna splátka 5.12.06až po 48 . splátka 5.11.10
V ktorom mesiaci začať odpisovať , v novembri alebo v decembri, keď
predmet leasingu bol prevzatý v 11-tom mesiaci a splátky v počte 48
sa počítajú až od 12. mesiaca?
BOBY
23.02.07,13:02
Predmet leasingu ste prevzali 11.11.2006, s týmto dátumom zaradiť do majetku a začať odpisovať, t.j. v r.2006 odpis 2 mesiace
Johanka
23.02.07,13:07
§ 26 Zákona o dani z príjmov
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovejsumydohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
Anonymka
24.01.08,13:22
Odpočítava sa DPH z 1.zvýšenej splátky jednorázovo? Alebo počas doby nájmu???
Aljok
24.01.08,13:30
Odpočítava sa DPH z 1.zvýšenej splátky jednorázovo? Alebo počas doby nájmu???
Ak máš na odpočet nárok, tak jednorazovo.
Pozri sem : http://www.porada.sk/516282-post2.html
Anonymka
25.01.08,07:57
Ja mám v leas.zmluve kúpnu cenu 0-ovú a poplatok za prevod vlastn.práva 1190 Sk ten ide tiež od OC?
Daduľa
28.01.08,20:04
Podľa mňa áno, nakoľko je to vlastne tiež akokeby odkupná cena, po ktorej zaplatení prejde vlastnícke práv na kupujúceho.
evina
28.01.08,20:14
Ja mám v leas.zmluve kúpnu cenu 0-ovú a poplatok za prevod vlastn.práva 1190 Sk ten ide tiež od OC?

Nie nejde zmluvný /spracovateľský / poplatok je súčasťou OC teda istiny
poplatok za prevod vlastníckych práv nie je súčasťou OC - zaúčtuje sa do nákladov po skončení leassingu...

http://www.porada.sk/536769-post2.html
miska-martan
29.01.08,15:32
Je možné prerušiť daňové odpisy pri dlhodobom hmotnom majtku, ktorý bol obstaraný formou finančného prenájmu?
Zoltán Kovács
29.01.08,15:37
Je možné prerušiť daňové odpisy pri dlhodobom hmotnom majtku, ktorý bol obstaraný formou finančného prenájmu?

Nemôže sa. Takto nadobudnutý majetok si povinná odpísať do konca trvania leasingovej zmluvy.