Jozef Mihál
23.02.07,17:24
V roku 2006 som mal dvoch zamestnávateľov. U jedného som si uplatnil nárok na nezdaniteľnú časť a na daňový bonus. U druhého zamestnávateľa som mal príjem zdanený zrážkovou daňou.

Okrem nezdaniteľnej čiastky na seba si uplatňujem aj nezdaniteľnú časť na manželku (manželka celý rok poberala rodičovský príspevok) Aby sa mi vrátila späť zaplatená zrážková daň, podávam daňové priznanie typu A.

Otázka - musím v daňovom priznaní uvádzať údaje o deťoch vo IV. oddieli, ak som daňový bonus už dostal v jednotlivých mesiacoch v plnej výške? Musím k daňovému priznaniu priložiť rodné listy detí, potvrdenia o štúdiu a pod.?
Jozef Mihál
23.02.07,16:29
Ak si v daňovom priznaní neuplatňujete nárok na doplatenie daňového bonusu (daňový bonus Vám za každý mesiac v roku 2006 už vyplatil zamestnávateľ), IV. oddiel v daňovom priznaní nevypĺňajte. K daňovému priznaniu v takomto prípade samozrejme nie je potrebné prikladať rodné listy detí a pod.

IV. oddiel by ste vyplnili len vtedy, ak by Vám zamestnávateľ počas roka 2006 nevyplatil daňový bonus v plnej výške - napr. ak by ste nepracovali počas celého roka alebo ak by ste v nejakom mesiaci dosiahli zdaniteľný príjem nižší, ako polovica minimálnej mzdy. Vtedy by ste k daňovému priznaniu museli priložiť aj rodné listy detí, a v prípade že deti sú 16 ročné a staršie aj potvrdenia o návšteve školy, prípadne potvrdenie o tom že deti sú telesne postihnuté alebo potvrdenia o poberaní prídavkov na deti.

ZoDP_§32
ZoDP_§33
certik
16.03.07,16:43
SZČO doložila k DP potvrdenie o príjme za 1-3/06, kde má v odst. 7 uvedené deti a vyplatený DB vo výške 3240.-. Za ostatné mesiace si nárok na DB uplatnil jej manžel. Bude deti a túto sumu uvádzať aj v DP B v IV. oddieli a potom ešte aj v riadku 92 a 94? (Myslím si, že nie, že by ich tam dala jedine vtedy, keby si chcela douplatňovať DB vplnej výške ona, ale nie som si istá, keď to je uvedené na tom potvrdení) Prosím vás o radu a vopred ďakujem.
Jozef Mihál
19.03.07,06:45
certik:
Áno, údaje o deťoch uvedie vo IV. oddieli, do stĺpca počet mesiacov uvedie 3.

V riadku 92 uvedie sumu DB za tri mesiace, to isté uvedie v r.94.

Údaje o DB sú v DP potrebné pri venovaní dane kvôli správnemu vyčísleniu sumy 2% (r.93 a XII. oddiel).
certik
19.03.07,08:53
Ďakujem veľmi pekne.
Mila123
05.03.18,12:10
Dobrý deň,


je povinnou súčasťou DP typ A rodný list dieťaťa, pokiaľ si zamestnanec uplatňoval 2 mesiace v zamestnaní DB a po zmene zamestnávateľa DB bol neuplatňovaný? Otázka? je povinnou súčasťou DP typ A RL dieťaťa (dieťa je narodené v roku 2015) ?