biaaa
23.02.07,17:25
Zdravim,
niekde som tu minule cital prispevok podobneho charakteru - ale pre istotu sa este raz spytam.

1:Dvaja zalozime ako konatelia sro, nebudeme zamestnany a nedame si vyplatu - dame si len odmenu napr. na konci roka /teda ak vykazeme zisk. Musime platit socialku a zdravotnu? Musime sa potom evidovat na urade prace? Je toto mozne alebo je to len pri sro s 1 konatelom? Musime mat zamestnancov?

2:Vklad do spol musi byt 200000 - aka je najnizsia ciastka vkladu (co vyhlasi spravca) pri dvoch konateloch a do kolkych rokov sa musi spllatit zbytok (videl som tusim nejake vypisy ORSR kde mali napisane vklad cca 15 000 na hlavu ak sa nemylim - a dokopy to nebolo 200 a dokonca mali tusim v zakl imani menej ako dvesto - ako je to mozne?!)

Dopredu dakujem za odpovede !!!!
mysimis
23.02.07,17:32
Zdravim,
niekde som tu minule cital prispevok podobneho charakteru - ale pre istotu sa este raz spytam.

1:Dvaja zalozime ako konatelia sro, nebudeme zamestnany a nedame si vyplatu - dame si len odmenu napr. na konci roka /teda ak vykazeme zisk. Musime platit socialku a zdravotnu? Musime sa potom evidovat na urade prace? Je toto mozne alebo je to len pri sro s 1 konatelom? Musime mat zamestnancov?

2:Vklad do spol musi byt 200000 - aka je najnizsia ciastka vkladu (co vyhlasi spravca) pri dvoch konateloch a do kolkych rokov sa musi spllatit zbytok (videl som tusim nejake vypisy ORSR kde mali napisane vklad cca 15 000 na hlavu ak sa nemylim - a dokopy to nebolo 200 a dokonca mali tusim v zakl imani menej ako dvesto - ako je to mozne?!)

Dopredu dakujem za odpovede !!!!
Keď založíte s.r.o. budete spoločníci a nemusíte tam byť zamestnaný. Môžete byť obaja aj konatelia. V prípade, že nebudete poberať odmenu konateľa nemusíte platiť SP ani ZP. Ale pozor potom si musíte platiť ZP ako dobrovoľne nezamestnaní, nakoľko nebudete nikde v PP. V prípade, že na konci roka si vyplatíte odmenu v tom mesiaci sa prihlásite a hneď odhlásite do ZP a z tejto odmeny musíte zaplatiť odvody, ale len do ZP, do SDP neplatíte nič.
Zamestnancov nie ste povinní zamestnávať.
Ohľadom ZI - jeho výška je 200.000,- Sk, ale nemusí byť celý vklad splatený. Najlepšie však je keď si to hneď pri založení s.r.o. aj splatíte.
biaaa
24.02.07,10:50
A kolko musi byt teda prosim ta splatene na hlavu??? (na zaciatku?) tusim som cital ze spolocnici min 30% zo zakl imania??? Ale pri zapise do OR musi byt splatene min 100 000 ???

Dik za odpoved
Zoltán Kovács
24.02.07,10:56
A kolko musi byt teda prosim ta splatene na hlavu??? (na zaciatku?) tusim som cital ze spolocnici min 30% zo zakl imania??? Ale pri zapise do OR musi byt splatene min 100 000 ???

Dik za odpoved

Podľa § 109 Obchodného zákonníka minimálny vklad jedného spoločníka musí byť 30.000,- Sk.

§ 111 Obch.zák. ods.
1) Pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra musí sa na každý peňažný vklad splatiť najmenej 30%. Celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí však byť aspoň 100.000,- Sk.
2) Ak spoločnosť založil jeden zakladateľ, môže sa zapísať do obchodného registra, len keď je v plnej výške splatené jej základné imanie.
biaaa
24.02.07,11:16
ďakujem za odpovede - a este jedna otazocka - ak by sme boli obydvaja studenti VŠ - plati tie odvody štát???
Jozef Mihál
24.02.07,11:20
Áno, ZP platí štát.
kolett
24.02.07,15:00
1.
existujúca podnikateľka FO ktorá je zamestnaná u iného podnikatela
chce založiť s.r.o..........ako FO nevlastní žiaden podnik, majetok, nemá zásoby iba je zamestnaná .... ....ako má postupovať???? :
2. ide sa založiť s.r.o-čka......dvaja spoločníci ........jeden iba spoločník......druhý spoločník,konateľ ,štatutár..ktorý vybavuje živnosť na PO, okrem spoločnej činnosti podnikania može mať zapísaný do živn.listu do predmetu činnosti aj to čo len on sám bude vykonávať,stav.práce????????:confused:

Prosím Vás poradte ........
1.
ja som zvedavá na ten postup...... z FO na PO ???
2.
v rámci spoločnosti v s.r.o. bude mať aj vlastnú činnosť ..takže sa dá ....
Zoltán Kovács
24.02.07,15:05
1.
existujúca podnikateľka FO ktorá je zamestnaná u iného podnikatela
chce založiť s.r.o..........ako FO nevlastní žiaden podnik, majetok, nemá zásoby iba je zamestnaná .... ....ako má postupovať???? :confused:
Sama sebe protirečíš, podnikateľka - nevlastní žiaden podnik. Minimálne jeden vlastní, ten svoj. Uvedené skutočnosti nemajú žiaden vplyv na založenie sro.

2. ide sa založiť s.r.o-čka......dvaja spoločníci ........jeden iba spoločník......druhý spoločník,konateľ ,štatutár..na ktorého sa vybavý živnosť ako PO, okrem spoločnej činnosti podnikania može mať zapísaný do živn.listu do predmetu činnosti aj to čo len on sám bude vykonávať????????:confused: Pri sro živnosť sa nevydáva na spoločníka, konateľa, ale na spoločnosť.

Prosím Vás poradte ........
Ak popri vykonávaní funkcie konateľa v sro bude mať aj vlastnú živnosť treba dbať na zákaz konkurencie.
JarkaL
24.02.07,15:07
Pri zakladaní s.r.o. sa nevybavuje živn. list na meno spoločníka, ale na s.r.o. V spoločenskej zmluve sú uvedení spoločníci, sídlo, činnosť atď. a uvedie sa tam aj to , kto bude konateľom. Môže to byť spoločník, alebo aj celkom iná osoba.

Nemôžete miešať SZČO a s.r.o., sú to 2 od seba nezávislé "firmy".
Danila
24.02.07,15:11
Dôležité je o aké podnikanie pôjde. S.r.o. môže podnikanie vykonávať podľa ŽL, osobitných predpisov, bez podnikateľského oprávnenia. Ak ide o živnostenské podniekanie, existujú dva druhy živnosti:
ohlasovacie
koncesované
Do zbierky listín sa ukladá listina, ktorá preukazuje živnostenské oprávnenie na vykonávanie činnosti, ktorá je zapísaná do OR ako predmet činnosti spoločnosti./ Teda v ŽL všetky činnosti, ktoré budú predmetom činnosti spoločnosti/
biaaa
25.02.07,14:28
Plati este to ze pri nepenaznich vkladoch sa tieto overuju znalcom?
Ako vtedy postupovat? Neviete orientacne kolko stoji taky posudok? Co vsetko mozem takto vlozit do spolocnosti?

Robi sa pri dvoch konateloch spolocenska zmluva alebo nejaky ini dokument?

Dakujem
Aljok
25.02.07,14:44
mysimis
25.02.07,14:46
Plati este to ze pri nepenaznich vkladoch sa tieto overuju znalcom?
Ako vtedy postupovat? Neviete orientacne kolko stoji taky posudok? Co vsetko mozem takto vlozit do spolocnosti?

Robi sa pri dvoch konateloch spolocenska zmluva alebo nejaky ini dokument?

Dakujem

Pri nepeňažných vkladoch sa robí znalecký posudok. Za vyhotovenie znaleckého posudku si účtujú znalci rôzne /rôzne sú aj hodnoty aj veľkosti nehnuteľností/.
Spoločenská zmluva je základom pri zakladaní s.r.o.
ajobs
25.02.07,14:52
Pri nepeňažných vkladoch sa robí znalecký posudok. Za vyhotovenie znaleckého posudku si účtujú znalci rôzne /rôzne sú aj hodnoty aj veľkosti nehnuteľností/.
Spoločenská zmluva je základom pri zakladaní s.r.o.

Ešte doplním, že ak sú v s.r.o. 2 a viacerí spoločníci, spisuje sa spoločenská zmluva, pri jednoosobovej s.r.o. je základným dokumentom zakladateľská listina. A to bez ohľadu na počet konateľov.
biaaa
26.02.07,09:25
Takze len pre istotu mam este par otazok - aj som hladal, nieco som nasiela ale pre upresnenie by som chcel vyriesit tuto modelovu situaciu (mozno pomoze v buducnosti aj dalsim).

Opis:
1. Podnikatel (ktory ma zivnost a je platca DPH) a nepodnikatel sa rozhodli zalozit sro kde budu obydvaja konatelia.
Moze mi niekto prosim opisat podrobnesie, co a ako dalej?

Moze Vzniknut ta spol. z podnikatelovho ZL? Treba tam nejaku upravu?
Co dalej na danovom?
Zoltán Kovács
26.02.07,09:32
Takze len pre istotu mam este par otazok - aj som hladal, nieco som nasiela ale pre upresnenie by som chcel vyriesit tuto modelovu situaciu (mozno pomoze v buducnosti aj dalsim).

Opis:
1. Podnikatel (ktory ma zivnost a je platca DPH) a nepodnikatel sa rozhodli zalozit sro kde budu obydvaja konatelia.
Moze mi niekto prosim opisat podrobnesie, co a ako dalej?

Moze Vzniknut ta spol. z podnikatelovho ZL? Treba tam nejaku upravu?
Co dalej na danovom?

Sro nemôže vzniknúť z podnikateľovho ŽL. Sro je uplne nový právny subjekt. Na základe spoločenskej zmluvy vydá ŽL na sro.
Ak máte spol.zmluvu, ŽL treba podať návrh na zápis do OR. Sro vzniká dňom zápisu do OR.
biaaa
26.02.07,09:58
ok a ako teda dalej - zrusit staru yivnost?

-vypisy zreg. trestov obydvoch a poziadat o zapis spolocnosti na ZR???
-moze byt aj nezapisana v ORSR?
-co je lepsie?
-a ake dokumenty treba ked idem na ZL???
(ci sa vyzaduje aj vtedy spol. zmluva atd...)

pripadne hociake rady ktore nam mozete poskytnut

VDAKA !!!
Zoltán Kovács
26.02.07,10:01
ok a ako teda dalej - zrusit staru yivnost?

-vypisy zreg. trestov obydvoch a poziadat o zapis spolocnosti na ZR???
-moze byt aj nezapisana v ORSR? Zápis je povinný
-co je lepsie? Nerozumiem
-a ake dokumenty treba ked idem na ZL???
(ci sa vyzaduje aj vtedy spol. zmluva atd...)

pripadne hociake rady ktore nam mozete poskytnut

VDAKA !!!


Daj si vyhladať založenie sro. Lebo z tvojich otázok vidno, že nemáš v tom jasno.

1. Treba spísať spoločenskú zmluvu
2. So spoločenskou zmluvou na ŽU požiadať o vydanie ŽL
3. Podať návrh na zápis do OR. Sro sa musí zo zákona zapísať do OR, inak právne neexistuje.
ajobs
26.02.07,10:51
Daj si vyhladať založenie sro. Lebo z tvojich otázok vidno, že nemáš v tom jasno.

1. Treba spísať spoločenskú zmluvu
2. So spoločenskou zmluvou na ŽU požiadať o vydanie ŽL
3. Podať návrh na zápis do OR. Sro sa musí zo zákona zapísať do OR, inak právne neexistuje.


A okrem toho prečítať Obchodný zákonník, §§ 105-153, určite to pomôže.
Tak ako píše smith, na Porade sú uvedené podrobné popisy založenia s.r.o., len to treba vyhľadať.
biaaa
26.02.07,11:51
JJ zakon som cital ako prvy ale predsa len som sa chcel poradit s ludmi co maju skusenosti. (kedze niektore veci v zak. sa mi zdali nezrozumitelne - resp. som si ich vysvetlil inak ako su)

Takze vdaka
opino
28.02.07,10:04
Zdravim-chcem sa spytat platia tie podmienky tj keby 2 studeni zalozili ze neplatia odvody a nedaju si plat aj pri VOS?
Zapisuje sa VOS do OR?
Je vzor zakl. listiny pre vos?

Dakujem za odpoved
rickman
28.02.07,18:20
Zdravim-chcem sa spytat platia tie podmienky tj keby 2 studeni zalozili ze neplatia odvody a nedaju si plat aj pri VOS?
Zapisuje sa VOS do OR?
Je vzor zakl. listiny pre vos?

Dakujem za odpoved

nezabudni, ze pri verejnej obchodnej spolocnosti - vos rucis aj svojim osobnym majetkom - neobmedzene!
cize ak sa ti nieco nepodari, ... ...
Tita
01.03.07,09:07
Keď založíte s.r.o. budete spoločníci a nemusíte tam byť zamestnaný. Môžete byť obaja aj konatelia. V prípade, že nebudete poberať odmenu konateľa nemusíte platiť SP ani ZP. Ale pozor potom si musíte platiť ZP ako dobrovoľne nezamestnaní, nakoľko nebudete nikde v PP. V prípade, že na konci roka si vyplatíte odmenu v tom mesiaci sa prihlásite a hneď odhlásite do ZP a z tejto odmeny musíte zaplatiť odvody, ale len do ZP, do SDP neplatíte nič.
Zamestnancov nie ste povinní zamestnávať.
Ohľadom ZI - jeho výška je 200.000,- Sk, ale nemusí byť celý vklad splatený. Najlepšie však je keď si to hneď pri založení s.r.o. aj splatíte.


Ahojte, len by som chcela doplniť otazku:
Ak sa teda založí sro musia ju spoločníci nahlásiť na socialku a zdravotnu poisťovňu?
(su popri tom zamestaní a riadne plati za nich odvody zamestnavatel)
Zoltán Kovács
01.03.07,10:35
Ahojte, len by som chcela doplniť otazku:
Ak sa teda založí sro musia ju spoločníci nahlásiť na socialku a zdravotnu poisťovňu?
(su popri tom zamestaní a riadne plati za nich odvody zamestnavatel)


Kým predmetná sro nebude mať zametnancov, a konatelia nebudú mať odmeny za funkciu konateľa nie je povinnosť registrovať spoločnosť na SP a ZP. Táto povinnosť vzniká ku dňu zamestnania prvého človeka.
Tita
01.03.07,10:41
Kým predmetná sro nebude mať zametnancov, a konatelia nebudú mať odmeny za funkciu konateľa nie je povinnosť registrovať spoločnosť na SP a ZP. Táto povinnosť vzniká ku dňu zamestnania prvého človeka.

diky moc:)
biaaa
01.03.07,11:47
No ale plati toto vsetko teda aj pri VOS (to ze rucime cel. majetkom je jasne).
To znamena ze si konatelia (vo vos tusim komplementari?) nedaju plat a daju si odmenu jednorazovo na konci roka (z coho zaplatia do soc.) a su studenti plati ZP stat?
Dakuejm (pripade aka je tam ina vyhodna moznost)...
rickman
01.03.07,13:27
No ale plati toto vsetko teda aj pri VOS (to ze rucime cel. majetkom je jasne).
To znamena ze si konatelia (vo vos tusim komplementari?) nedaju plat a daju si odmenu jednorazovo na konci roka (z coho zaplatia do soc.) a su studenti plati ZP stat?
Dakuejm (pripade aka je tam ina vyhodna moznost)...

komplementari a komandisti su v KOMANDITNEJ SPOLOCNOSTI :cool:
(a nie vo VOS) ;)
biaaa
02.03.07,11:51
OK ale stale mi chyba ta odpoved.

plati toto vsetko teda aj pri VOS (to ze rucime cel. majetkom je jasne).
To znamena ze si konatelia - nedaju plat a daju si odmenu jednorazovo na konci roka (z coho zaplatia do soc.) a su studenti plati ZP stat?
Dakuejm (pripade aka je tam ina vyhodna moznost)...
kazisvet
02.03.07,12:08
OK ale stale mi chyba ta odpoved.

plati toto vsetko teda aj pri VOS (to ze rucime cel. majetkom je jasne).
To znamena ze si konatelia - nedaju plat a daju si odmenu jednorazovo na konci roka (z coho zaplatia do soc.) a su studenti plati ZP stat?
Dakuejm (pripade aka je tam ina vyhodna moznost)...
Ak su obaja aj spolocnici, aj konatelia, bude pre nich vyhodnejsie si vyplatit dividendy, nie odmenu. Z odmeny musia platit odvody aj oni, aj firma, dividendy su bez odvodov a bez dani (ide len o rozdelenie cisteho zisku). A ak ich odmena prevysi polovicu rocnej minimalnej mzdy, budu musiet platit ZP a urobit rocne zuctovanie, t.j. doplatit aj firma aj oni.
Ci uz si vyplatia odmenu na konci roka, alebo dividendy zaciatkom roka, to uz ich asi tych par dni nezabije, hlavne, ak vyplatenie urobia len papierovo cez pokladnu a peniazky si v zdravi uziju kedy potrebuju :)
biaaa
02.03.07,16:58
OK a ako sa to potom prosim riesi? Zalozime spolocnost, napiseme napr. tie dividendy a komu a ako mame dat vediet ze sme studenti VŠ a co teda mame platit a co nie?

Dakujem
Danila
02.03.07,18:34
OK a ako sa to potom prosim riesi? Zalozime spolocnost, napiseme napr. tie dividendy a komu a ako mame dat vediet ze sme studenti VŠ a co teda mame platit a co nie?

Dakujem Prečítala som si všetky tvoje dotazy v tejto téme.No ja len chcem veriť tomu, že to tu nenapísal študent VŠ. Lebo ak áno: dobré s nami a zlé preč!:eek:
rickman
02.03.07,18:47
Prečítala som si všetky tvoje dotazy v tejto téme.No ja len chcem veriť tomu, že to tu nenapísal študent VŠ. Lebo ak áno: dobré s nami a zlé preč!:eek:

mala si to napisat zretelnejsie :D
biaaa
02.03.07,19:42
priznam sa mam v tom zdatny chaos - ale mohol by mi niekto poradit - na pravnika prachy naviac niesu ;-) asi chapete

student VS niesom (ak to niekoho potesi)
mailer23
03.03.07,10:55
Ak sa nemylim,tak co sa tyka vkladu 200 000Sk,staci ak podpises cestne vyhlasenie, ze ich mas. Nemusis zaplatit ani 1 Sk. Presnejsie ti povedia na urade.
biaaa
03.03.07,11:27
Ja som zas pocul ze spravca vkladu dokladuje vklad nejakou kopiou z vypisu banky ci co.
ajobs
03.03.07,11:52
Ja som zas pocul ze spravca vkladu dokladuje vklad nejakou kopiou z vypisu banky ci co.

Nie je to pravda, peniaze môžeš vložiť do pokladne - nemusia byť v banke.
rickman
03.03.07,13:33
Ak sa nemylim,tak co sa tyka vkladu 200 000Sk,staci ak podpises cestne vyhlasenie, ze ich mas. Nemusis zaplatit ani 1 Sk. Presnejsie ti povedia na urade.

no ano, ale ked nastane problem - dostane sa do konkurzu, tak tych 200 000,- niekde predsa len bude musiet mat :)
ajobs
03.03.07,13:40
no ano, ale ked nastane problem - dostane sa do konkurzu, tak tych 200 000,- niekde predsa len bude musiet mat :)

Prečo hneď rozmýšľať nad konkurzom. Ale v prípade, že by sa tak stalo, už to nebude problém spoločníka, ale problém firmy-čiže s.r.o. Veď predsa firma bude mať nejaký majetok, pričom firma ručí CELÝM SVOJÍM MAJETKOM.
Anja111
03.03.07,13:43
no ano, ale ked nastane problem - dostane sa do konkurzu, tak tych 200 000,- niekde predsa len bude musiet mat :)
Súhlasím s ajobs a dodávam, že ani počas činnosti s.r.o. nemusíš mať peniaze viazané na účte. Riadne ich používaš... Máš ich v majetku. Buď vo forme zásob tovaru, DHM,...
rickman
03.03.07,14:56
ajobs, anja111:

netvrdil som, ze ich musi mat na ucte alebo na 211.. moze ich mat v hocicom, ale MUSI ich v niecom mat..
moze ich aj fiktivne drzat v pokladnici, kde bude aj pokladnikom, no o to horsie, ked mu nieco nevyjde na zaciatku a skorej skonci ako zacne..
ajobs
03.03.07,16:04
ajobs, anja111:

netvrdil som, ze ich musi mat na ucte alebo na 211.. moze ich mat v hocicom, ale MUSI ich v niecom mat..
moze ich aj fiktivne drzat v pokladnici, kde bude aj pokladnikom, no o to horsie, ked mu nieco nevyjde na zaciatku a skorej skonci ako zacne..


No veď do podnikania ideš s tým, že niečo nemusí aj vyjsť, a spočiatku budeš firmu financovať z vlastných peňazí. Ale ak firma bude fungovať, potom predsa bude mať nejaký majetok - a tých 200.000 Sk je iba zlomok firemného majetku.
rickman
03.03.07,16:49
No veď do podnikania ideš s tým, že niečo nemusí aj vyjsť, a spočiatku budeš firmu financovať z vlastných peňazí. Ale ak firma bude fungovať, potom predsa bude mať nejaký majetok - a tých 200.000 Sk je iba zlomok firemného majetku.

samozrejme, suhlasim s tebou :)
ale verim, ze scasti aj ty so mnou ;)