peti
11.06.04,20:36
Chcem kupit uzitkovy automobil v autobazare. Ja este nie som zivnostnik /..budem od 01.06,2004 a aj platca DPH/. Automobil vlastni neplatca DPH. AKO je to vlastne - ak sa stanem platcom DPH, mozem si narokovat? ..prosim poradte mi! ...dakujem
Jozef Mihál
11.06.04,18:41
Nie som si na 100% istý, ale asi nie.
Neplatca DPH to úžitkové auto kúpil s DPH a daň si odpočítať - ako neplatca - nemohol. Ak ho teraz predáva, ako neplatca nemá ako fakturovať s daňou a kedže na jeho faktúre žiadnu daň nenájdete, nemáte si čo odpočítať.
Beata
11.06.04,18:43
Nárokovať čo? Veď kúpite predsa auto od neplátcu DPH, takže vám nebude účtovať DPH a teda si ju ani nemáte ako odpočítať.
To je môj názor.
juko
13.06.04,10:19
V otázke bolo, ako to bude, keď bude plátca DPH.

Prechádzajúce príspevky správne reagovali, že do 1.6.2004 si nárokovať na odpočet DPH nemožno, ale po 1.6. ako plátca DPH máš nárok na odpočet DPH z úžitkového automobilu. Musí mať v TP ale označenie, že sa jedná o automobil triedy "N".
Jozef Mihál
13.06.04,10:25
juko, ???
Hoci od 1.6.2004 on - kupujúci, bude platca, nárok na odpočet by teoreticky bol, ale predsa kupuje od neplatcu ?
Zuzka
13.06.04,11:55
A čo hovoríte teoreticky na takýto postup. Auto kúpite z autobazáru ktorý nie je platiteľom DPH ako občan (najlepšie by bolo keby to bol niekto spoľahlivý z rodiny). Auto predáte za nejaký ten mesiac niektorému dealerovi hociktorej značky, ktorý vykupuje a predáva ojazdené automobily a je platiteľom DPH. Auto odkúpite od tohoto dealera už ako živnostník a DPH si nakoniec uplatníte. Je s tým síce viac papierovačiek a nejakú províziu si vypýta aj ten dealer ale za tú DPH sa to možno aj oplatí. Stačí si nájsť niekde nejakého známeho u niekorého predajcu. U predajcu nakoniec to auto môžete kúpiť aj na leasing cez niektorú leasingovú spoločnosť a zaplatíte iba akontáciu a zvyšné peniaze môžte investovať. ("Vytrvalejší" to robia aj takto.)
IvoM
14.06.04,10:22
A čo hovoríte teoreticky na takýto postup. Auto kúpite z autobazáru ktorý nie je platiteľom DPH ako občan (najlepšie by bolo keby to bol niekto spoľahlivý z rodiny). Auto predáte za nejaký ten mesiac niektorému dealerovi hociktorej značky, ktorý vykupuje a predáva ojazdené automobily a je platiteľom DPH. Auto odkúpite od tohoto dealera už ako živnostník a DPH si nakoniec uplatníte. Je s tým síce viac papierovačiek a nejakú províziu si vypýta aj ten dealer ale za tú DPH sa to možno aj oplatí. Stačí si nájsť niekde nejakého známeho u niekorého predajcu. U predajcu nakoniec to auto môžete kúpiť aj na leasing cez niektorú leasingovú spoločnosť a zaplatíte iba akontáciu a zvyšné peniaze môžte investovať. ("Vytrvalejší" to robia aj takto.)
Podľa mňa takýto postup nie je možný ani teoreticky, totiž podľa §49 odst.7 je síce možnosť vypočítať DPH na vstupe u dealera ale len u osobných vozidiel, aj tak je tu problém v §51 ak by to dealer kupoval od neplátcu DPH. Zostáva jediná možnosť §66, tam však podľa §66 odst.3 dealer pri predaji navýši faktúru len o DPH zo svojej marže, takže nič nezískate.
Zuzka
14.06.04,14:06
Súhlasím s tým čo ste napísal. Dostala som jednu informáciu z rokovaní na MF SR a stanovisko ministerstva je zatiaľ takéto. Citujem: "Právo na odpočítanie dane u ojazdených osobných automobilov podľa druhej vety ods. 7 § 49 nevzniká, a to vzhľadom na ods. 1 a 2 § 49. Príslušné ustanovenia zákona nie je možné uplatniť pri nákupe takého automobilu od neplatiteľa, je však uplatniteľné u platiteľa dane."
Teoretizujem teda ďalej:
1. občan predá auto platiteľovi DPH.
2. Platiteľ DPH predá os. automobil platiteľovi DPH.
Ako to potom bude v tom druhom prípade. Môže si uplatniť kupujúci DPH na vstupe? Zvádza ma k tomu vyjadrenie "je však uplatniteľné u platiteľa dane", keďže to kúpi už od platiteľa DPH. Môžte sa prosím k tomu vyjadriť?
juko
14.06.04,17:32
To Mihál:

Samozrejme, že ak kúpi auto od neplátcu, nemá nárok na odpočet. Ja som vychádzal z predpokladu, že vlastník auta, neplátca DPH predá auto cez autobazár, ktorý je plátcom DPH a z tohoto autobazáru si to auto kúpi "Peti". Preto som písal takú odpoveď ako som písal.
Peti by tom mal presnejšie špecifikovať.
McMarti
29.06.04,14:26
Súhlasím s tým čo ste napísal. Dostala som jednu informáciu z rokovaní na MF SR a stanovisko ministerstva je zatiaľ takéto. Citujem: "Právo na odpočítanie dane u ojazdených osobných automobilov podľa druhej vety ods. 7 § 49 nevzniká, a to vzhľadom na ods. 1 a 2 § 49. Príslušné ustanovenia zákona nie je možné uplatniť pri nákupe takého automobilu od neplatiteľa, je však uplatniteľné u platiteľa dane."
Teoretizujem teda ďalej:
1. občan predá auto platiteľovi DPH.
2. Platiteľ DPH predá os. automobil platiteľovi DPH.
Ako to potom bude v tom druhom prípade. Môže si uplatniť kupujúci DPH na vstupe? Zvádza ma k tomu vyjadrenie "je však uplatniteľné u platiteľa dane", keďže to kúpi už od platiteľa DPH. Môžte sa prosím k tomu vyjadriť?
Ahoj Zuzka našla si už nejaku odpoveď k tomu užitkovému vozidlu? Aj mi ideme kupovať vozidlo z bazaru, ktorý sa stal platcom DPH. A tiež netuším či si možem alebo nemožem uplatniť DPH ked on odkupil vozidlo od súkromnej osoby.
Ak nahodou vedia aj iný reagovať tak poprosím, ďakujem
Zuzka
29.06.04,17:10
Ahoj McMarti, zatiaľ nevám nič novšie. Ak niečo zoženiem dám vedieť.