Jozef Mihál
23.02.07,18:57
Aké prílohy je skutočne potrebné priložiť k daňovému priznaniu typ "A" a typ "B"?
Jozef Mihál
23.02.07,17:57
Povinnou prílohou daňového priznania fyzickej osoby typ "A" sú:

kópie potvrdení od všetkých zamestnávateľov, u ktorých daňovník dosiahol príjem (netýka sa potvrdení od zamestnávateľov, ktorí mu príjem zdanili výlučne zrážkovou daňou, avšak pozri ďalej),
kópie potvrdení od prípadných zahraničných zamestnávateľov,
ak bolo zamestnancovi vykonané ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa, tak kópia ročného zúčtovania dane,
potvrdenia o poistnom, ktoré zaplatil sám daňovník napr. poistné na zdravotné poistenie u "dobrovoľne nezamestnaného", poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie a pod.
ak sa daňovník rozhodne využiť postup podľa § 43 ods. 7 zákona ("oddaniť" daň vybranú zrážkou), ako prílohu musí priložiť aj kópiu potvrdenia od zamestnávateľa, ktorý mu daň zdanil zrážkovou daňou.Ak si daňovník podaním daňového priznania uplatňuje daňový bonus alebo jeho časť, tak povinnou prílohou daňového priznania sú aj doklady preukazujúce nárok na uplatnenie daňového bonusu a to:

kópia rodného listu dieťaťa,
ak dieťa má 16 rokov a viac, potvrdenie školy, že dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo namiesto toho potvrdenie príslušného úradu práce, soc.vecí a rodiny o poberaní prídavku na vyživované dieťa (deti) alebo potvrdenie príslušného úradu práce, soc.vecí a rodiny o tom, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.Ak si daňovník uplatnil plný nárok na daňový bonus už počas roka u zamestnávateľa, uvedené doklady nemusí priložiť k daňovému priznaniu.

Povinnou prílohou daňového priznania fyzickej osoby typ "B" sú:

prílohy vyššie uvedené pre typ "A",
ak ide o osobu s príjmami z podnikania účtujúcu v jednoduchom účtovníctve, výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch,
ak ide o osobu s príjmami z podnikania účtujúcu v podvojnom účtovníctve, výkaz súvaha, výkaz ziskov a strát a poznámky,
ak ide o osobu, ktorá je účastníkom združenia podľa 829 až 841 Občianskeho zákonníka - kópia zmluvy o združení.Pre oba typy daňových priznaní platí, že v prípade príjmov zo zdrojov v zahraničí a uplatnení metódy zápočtu dane zaplatenej v zahraničí alebo vyňatia dane zaplatenej v zahraničí daňovník priloží potvrdenie zahraničného správcu dane o zdanení príjmov v zahraničí.


Čo nie je potrebné priložiť k daňovému priznaniu

K daňovému priznaniu nie je potrebné priložiť napr.:

potvrdenie z úradu práce, že daňovník bol časť roka nezamestnaný,
potvrdenia zo Sociálnej poisťovne o tom, že daňovník poberal nemocenské, materské, dávky v nezamestnanosti a pod.,
rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o priznaní dôchodku,
sobášny list pri uplatňovaní nároku na nezdaniteľnú časť na manželku,
potvrdenia o výške vlastného príjmu manželky,
potvrdenia o výške zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie, životné poistenie,
potvrdenia z banky a pod. o výške príjmu z kapitálového majetku, zdaneného zrážkou (pripísané úroky a pod.).Pozor, vyššie uvedené doklady síce nie je nutné prikladať k daňovému priznaniu, avšak daňovník musí byť schopný na výzvu daňového úradu predložiť doklady, preukazujúce oprávnenosť nároku na uplatnenie napríklad nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, na príspevky na životné poistenie a pod.

ZoDP_§32
spiel
03.03.07,16:09
Dobrý deň, ak si daňovník, ktorý má príjmy zo živnosti uplatňuje paušálne výdavky a nevedie jednoduché účtovníctvo, aké prílohy má podať spolu s daňovým priznaním?
Zoltán Kovács
03.03.07,16:12
Ak uplatňuješ výdavky paušálne k DP neprikladáš žiadne prílohy, len na strane 3 DP zaškrtneš poličko pod VI. odd., že uplatňuješ výdavky percentom.
Jozef Mihál
04.03.07,11:31
Súhlas. Napíšem to však ešte raz:

Povinnou prílohou daňového priznania fyzickej osoby typ "B", v prípade uplatnenia paušálnych výdavkov k príjmom podľa § 6, sú:

kópie potvrdení od prípadných zamestnávateľov, u ktorých daňovník dosiahol príjem (netýka sa potvrdení od zamestnávateľov, ktorí mu príjem zdanili výlučne zrážkovou daňou, avšak pozri ďalej),
kópie potvrdení od prípadných zahraničných zamestnávateľov,
ak bolo daňovníkovi ako zamestnancovi vykonané ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa, tak kópia ročného zúčtovania dane,
ak sa daňovník rozhodne využiť postup podľa § 43 ods. 7 zákona pri príjmoch zo zamestnania zdanených zrážkjovou daňou, ("oddaniť" daň vybranú zrážkou), ako prílohu musí priložiť aj kópiu potvrdenia od zamestnávateľa, ktorý mu daň zdanil zrážkovou daňou.Ak si daňovník podaním daňového priznania uplatňuje daňový bonus alebo jeho časť, tak povinnou prílohou daňového priznania sú aj doklady preukazujúce nárok na uplatnenie daňového bonusu a to:

kópia rodného listu dieťaťa,
ak dieťa má 16 rokov a viac, potvrdenie školy, že dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo namiesto toho potvrdenie príslušného úradu práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=64), soc.vecí a rodiny o poberaní prídavku na vyživované dieťa (deti) alebo potvrdenie príslušného úradu práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=64), soc.vecí a rodiny o tom, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.Ak si daňovník uplatnil plný nárok na daňový bonus už počas roka u nejakého zamestnávateľa, uvedené doklady nemusí priložiť k daňovému priznaniu.
dana99
05.03.07,10:10
Prosím vás, tie účtovné výkazy stačí 1x alebo 2x. Ďakujem. Dana
Jozef Mihál
05.03.07,10:15
1x .
tonkat
08.03.07,20:27
Potvrdenie od soc. poisťovne o vrátení poistného zaplateného nad rámec zákona patrí k povinným prílohám DP A? Ďakujem.
Jozef Mihál
08.03.07,20:38
Ak poistné bolo vrátene priamo zamestnancovi (čiže nie prostredníctvom zamestnávateľa), tak je to príjem zamestnanca, možno postupovať podobne ako pri preplatku z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie a vrátené poistné zahrnúť do zdaniteľného príjmu.

V takom prípade treba mať príjem "potvrdený", preto tak, ako je povinnou prílohou DP potvrdenie od zamestnávateľa, malo by sa k DP priložiť aj potvrdenie od SP.
heja3
09.03.07,08:52
potvrdenia o poistnom, ktoré zaplatil sám daňovník napr. poistné na zdravotné poistenie u "dobrovoľne nezamestnaného", poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie a pod.

Potvrdenia o poistnom môžu byť kópie ústrižkov z poštových poukážiek?
Jozef Mihál
09.03.07,08:55
Určite áno .
tonkat
09.03.07,13:15
Ak poistné bolo vrátene priamo zamestnancovi (čiže nie prostredníctvom zamestnávateľa), tak je to príjem zamestnanca, možno postupovať podobne ako pri preplatku z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie a vrátené poistné zahrnúť do zdaniteľného príjmu.

V takom prípade treba mať príjem "potvrdený", preto tak, ako je povinnou prílohou DP potvrdenie od zamestnávateľa, malo by sa k DP priložiť aj potvrdenie od SP.
Presne tak to bolo myslené, išlo mi o tú prílohu - ďakujem pekne. Pekný víkend.
JANASA
09.03.07,14:23
V prípade nedoplatku z RZZP za rok 2005 (zaplatený v roku 2006) - prílohou DP "B" je kópia výpisu z BÚ? Ďakujem.
Jozef Mihál
09.03.07,18:32
Ak ide o nedoplatok, ktorý si chce dať daňovník do výdavkov v súvislosti s podnikaním, nemusí k DP typ "B" prikladať doklady o nedoplatku z RZZP. Takéto doklady však musí mať odložené pre prípad daňovej kontroly.
HRman
10.03.07,08:25
Docitala som sa, ze poistne na zdravotne poistenie, ktore je povinny platit dobrovolne nezamestnany si moze uplatnit v rocnom zuctovani len vtedy, ak mal pocas toho obdobia prijem. Moc tomu nerozumiem, autor prispevku sa odvolava na to, ze uplatnit sa moze len povinne poistne suvisiace s prijmom, nie ak niekto nepobera nic. Co si o tomto myslite?
Jozef Mihál
10.03.07,20:10
Rovnako ako si môže osoba s príjmami podľa § 6 (SZČO) uplatniť ako daňovo uznaný výdavok poistné, ktoré platí ako dobrovoľne nemocensky/dôchodkovo/v nezamestnanosti poistená osoba, môže si znížiť svoj základ dane zamestnanec o poistné na zdravotné poistenie, ktoré v roku 2006 platil ako samoplatiteľ (dobrovoľne nezamestnaný).
slavuska
13.02.08,14:26
Robila som studentovi danove priznanie "A" z dohod a na danovom ho pytali potvrdenie o navsteve skoly. Priznanie mu ani neprevzali bez tohto potvrdenia... je to normalne?
Jozef Mihál
13.02.08,21:02
Nie je to normálne, k daňovému priznaniu daňovníka nie je potrebné priložiť potvrdenie o návšteve školy.

Čo by som potom priložil napríklad ja, keď do žiadnej školy nechodím?
slavuska
14.02.08,06:56
No aj mne sa to zda divnee. A dokonca ho pytaju potvrdenie o navsteve skoly zo skolskeho roku 2006/2007 a aj 2007/2008. Ja neviem ci chcu vediet ci bol cely rok len studentom alebo co. Asi to posleme postou a hotovo.. len som chcela vediet, ci nie je nejake usmernenie z dan.riaditelstva, kde sa hovori co ma tvorit prilohu danovych priznani typu A.
karcoolka1
15.02.08,17:48
Ja mám minuloročnú skúsenosť presne ako SLAVUSKA. Proste som to musela doniesť.
Moja otázka: FO 1-8/07 príjem z HPP. V období 9-12/07 dobrovolne nezamestnaná, kedy mala len príjem z dohody. Treba prikladať čestné prehlásenie, že počas tohto obdobia nebola FO vedená na UPSVaR a nemala žiadny iný príjem?
Jozef Mihál
16.02.08,21:19
No aj mne sa to zda divnee. A dokonca ho pytaju potvrdenie o navsteve skoly zo skolskeho roku 2006/2007 a aj 2007/2008. Ja neviem ci chcu vediet ci bol cely rok len studentom alebo co. Asi to posleme postou a hotovo.. len som chcela vediet, ci nie je nejake usmernenie z dan.riaditelstva, kde sa hovori co ma tvorit prilohu danovych priznani typu A.
Pozorne si preštudujte samotné tlačivo A, B a poučenia na ich vyplnenie - nenájdete tam ani slovo o tom, žeby študent musel priložiť k DP potvrdenie o návšteve školy.
Jozef Mihál
16.02.08,21:21
Ja mám minuloročnú skúsenosť presne ako SLAVUSKA. Proste som to musela doniesť.
Moja otázka: FO 1-8/07 príjem z HPP. V období 9-12/07 dobrovolne nezamestnaná, kedy mala len príjem z dohody. Treba prikladať čestné prehlásenie, že počas tohto obdobia nebola FO vedená na UPSVaR a nemala žiadny iný príjem?

Čestné prehlásenie, že "...počas tohto obdobia nebola FO vedená na UPSVaR a nemala žiadny iný príjem" sa nepožaduje ako príloha k DP.

V uvedenom prípade sa k DP priložia potvrdenia o príjme od oboch zamestnávateľov (HPP, dohoda).
karcoolka1
17.02.08,07:48
Čestné prehlásenie, že "...počas tohto obdobia nebola FO vedená na UPSVaR a nemala žiadny iný príjem" sa nepožaduje ako príloha k DP.

V uvedenom prípade sa k DP priložia potvrdenia o príjme od oboch zamestnávateľov (HPP, dohoda).

Ďakujem.
slavuska
18.02.08,16:39
Pozorne si preštudujte samotné tlačivo A, B a poučenia na ich vyplnenie - nenájdete tam ani slovo o tom, žeby študent musel priložiť k DP potvrdenie o návšteve školy.

Prikladam odpoved z dan.riaditelstva v BB:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zo zákona o dani z príjmov nevyplýva povinnosť dokladovať k podanému daňovému priznaniu k dani z príjmov fyzických osôb typu A potvrdenie o návšteve školy, ak ide o študenta. Nakoľko správca dane bude pre účely vybavenia žiadosti o vrátenie daňového preplatku vyžadovať predmetné potvrdenie o návšteve školy, odporúčame Vám ho priložiť k daňovému priznaniu za účelom skrátenia lehoty na vrátenie daňového preplatku, aj keď Vám táto povinnosť zo zákona nevyplýva.

Odbor služieb pre verejnosť


No ale zase neviem, z akeho dovodu treba na vratenie preplatku potvrdenie o navsteve skoly...