Zyka
23.02.07,22:00
Priatelia, prosim vas, ma s.r.o. povinnost vedenia pokladnice aj v cudzej mene,len z dovodu vyplacania cestakov?
inymi slovami-ak si zamestnanec ziada vyplatit cestovne zo zahran.PC v SKK´-je to mozne? akym kurzom prepocet?
dakujem za kazdu radu
liba2
24.02.07,07:04
Priatelia, prosim vas, ma s.r.o. povinnost vedenia pokladnice aj v cudzej mene,len z dovodu vyplacania cestakov?
inymi slovami-ak si zamestnanec ziada vyplatit cestovne zo zahran.PC v SKK´-je to mozne? akym kurzom prepocet?
dakujem za kazdu radu
Ak účtovná jednotka prijíma valuty a platí valutami, má povinnosť viesť valutovú pokladňu.
Ak zamestnanec požiada o výplatu cestovných náhrad v SKK, môžu sa mu takto vyplatiť , valuta sa prepočíta kurozom NBS dňa výplaty z pokladnice SKK.
martinius
26.02.07,08:46
Ak účtovná jednotka prijíma valuty a platí valutami, má povinnosť viesť valutovú pokladňu.
Ak zamestnanec požiada o výplatu cestovných náhrad v SKK, môžu sa mu takto vyplatiť , valuta sa prepočíta kurozom NBS dňa výplaty z pokladnice SKK.
To nie je tak úplne pravda.Vedenie valutovej pokladnice :
Ak je to v súlade s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia podľa § 7 ods. 1, pri majetku, ktorým je rovnaký druh zásob vedený na sklade, rovnaký druh cenných papierov vedený v portfóliu účtovnej jednotky a pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky, možno za spôsob ocenenia podľa odseku 1 považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku.
martinius
26.02.07,08:48
Priatelia, prosim vas, ma s.r.o. povinnost vedenia pokladnice aj v cudzej mene,len z dovodu vyplacania cestakov?
inymi slovami-ak si zamestnanec ziada vyplatit cestovne zo zahran.PC v SKK´-je to mozne? akym kurzom prepocet?
dakujem za kazdu radu
Z tohto titulu povinnosť nemá.Ak nenakupujete žiadne valuty,nemusíte viesť valutovú pokladňu.Ak nechcú preddavky, môžete sa s nimi dohodnúť,že vyúčtovanie ZPC bude aj v SKK,len to musíte mať uvedené v smernici.Dá sa to urobiť aj takto.Ale samozrejme,aj cez VP to ide,teda dlžnú sumu vyplatíte v cudzej mene.
liba2
26.02.07,11:31
To nie je tak úplne pravda.Vedenie valutovej pokladnice :
Ak je to v súlade s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia podľa § 7 ods. 1, pri majetku, ktorým je rovnaký druh zásob vedený na sklade, rovnaký druh cenných papierov vedený v portfóliu účtovnej jednotky a pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky, možno za spôsob ocenenia podľa odseku 1 považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku.
Nejde o to kto má pravdu - úplnú alebo čiastočnú.
Z troch možností som vybrala tú najčastejšie používanú - kurz NBS. Veď v citácii je slovíčko možno.
K používaniu aritmetického priemeru je potrebný účt. program, ktorý by to aj vypočítal - neviem či ho má - ručne rátať týmto spôsobom je veľmi pracné.
Keby som uviedla metódu FIFO, nasledovalo by toto :eek: a ďalšia otázka.
martinius
26.02.07,12:03
Nejto o to kto má pravdu - úplnú alebo čiastočnú.
Z troch možností som vybrala tú najčastejšie používanú - kurz NBS. Veď v citácii je slovíčko možno.
K používaniu aritmetického priemeru je potrebný účt. program, ktorý by to aj vypočítal - neviem či ho má - ručne rátať týmto spôsobom je veľmi pracné.
Keby som uviedla metódu FIFO, nasledovalo by toto :eek: a ďalšia otázka.
Však ja viem,že je to ďalšia možnosť.A dátum prepočtu....no v praxi to robia firmy rôzne,jeden uvádza deň vyúčtovania,druhý podľa bločkov,tretí,kedy došlo k výdaju z pokladne.Takže chaos,každý sa oháňa smernicami:-)
Lila
28.02.07,13:27
Ja si myslím, že nieje opodstatnené hovoriť tu o metóde FIFO alebo váž. aritm. priemere, keď zadávateľ otázky jasne uviedol, že nevedie valutovú
pokladňu. Jednoznačne na otázku odpovedala Liba2 a nedá mi neprideliť jej bod.