adrina
23.02.07,22:12
konatel firmy mi poslal citat zo zakona 461/2003 o social.poisteni, kde sa odvolava na § 138 ods.2 :
okrem mzdy existujú položky, ktoré sú v konečnom dôsledku odmenou za prácu, ale sa z nich neplatia odvody, ako napríklad odchodné, odstupné, cestovné, náhrada za pohotovosť, odmeny za priemyselné práva a pod. Namiesto krútenia hlavou nad týmito nezmyslami friško premenuje čím väčšiu časť mzdy zamestnanca napríklad na odmenu za každoročné pracovné jubileum alebo pracovnú pohotovosť vo výške 20% mzdy a hneď klesli odvody na 28,76%. Sem spadajú aj rôzne brigády, dohody a pod.

Mate s tym nejake skusennosti...ide o to, ze on chce, aby zamestnanci mali svoju mzdu vyrovanavanu takymto sposobom...

Cakam na Vase reakcie...
Jozef Mihál
23.02.07,21:34
To je úplne normálne.
Basso
24.02.07,18:02
odchodné a odstupné nie sú zložky mzdy definované ako odmena za vykonanú prácu
ajobs
24.02.07,18:04
Ale odmeny za pracovné a životné jubileá sa dajú veľmi vhodne, aj opakovane použiť.
Danila
24.02.07,18:05
konatel firmy mi poslal citat zo zakona 461/2003 o social.poisteni, kde sa odvolava na § 138 ods.2 :
okrem mzdy existujú položky, ktoré sú v konečnom dôsledku odmenou za prácu, ale sa z nich neplatia odvody, ako napríklad odchodné, odstupné, cestovné, náhrada za pohotovosť, odmeny za priemyselné práva a pod. Namiesto krútenia hlavou nad týmito nezmyslami friško premenuje čím väčšiu časť mzdy zamestnanca napríklad na odmenu za každoročné pracovné jubileum alebo pracovnú pohotovosť vo výške 20% mzdy a hneď klesli odvody na 28,76%. Sem spadajú aj rôzne brigády, dohody a pod.

Mate s tym nejake skusennosti...ide o to, ze on chce, aby zamestnanci mali svoju mzdu vyrovanavanu takymto sposobom...

Cakam na Vase reakcie...On chce jediné. Čo najmenšie odvody.
Diamant
24.02.07,18:43
Niektorí zamestnávatelia to riešia cestovnými náhradami. Ale väčšinou ide o vodičov. Majú nejaký minimálny tarifný plat a ostatné riešia"diétami". Ale zažila som aj pravidelné "posielanie" na služobné cesty súkromným mot.vozidlom.
bepo
25.02.07,07:13
Mne sa páči to odstupné, treba mať odstup od práce asi 2 m a je to :D
misomiso
25.02.07,07:27
On chce jediné. Čo najmenšie odvody.

A co sa cudujes, ked stat je mimoriadne kreativny vo vytahovani penazi od podnikatelov, firiem ale aj od FO.

Priklad: Mate v banke ulozene peniaze napr. na 1,5%. Inflacia je napr. 4%. To ale stat neberie do uvahy a este Vam tych 1,5% uroku vyhlasi za zisk, ktory sa aj zdani. Ak by bol stat ferovy, za zisk by povazoval (pripadny) urok, ktory prevysuje inflaciu.
Danila
25.02.07,07:55
A co sa cudujes, ked stat je mimoriadne kreativny vo vytahovani penazi od podnikatelov, firiem ale aj od FO.

Priklad: Mate v banke ulozene peniaze napr. na 1,5%. Inflacia je napr. 4%. To ale stat neberie do uvahy a este Vam tych 1,5% uroku vyhlasi za zisk, ktory sa aj zdani. Ak by bol stat ferovy, za zisk by povazoval (pripadny) urok, ktory prevysuje inflaciu.Misomiso, ako si prišiel na to, že sa čudujem???????? Ja konštatujem. A za mojim konštatovaním je vždy zamestnanec. Čo on je od macochy? Jeho existenčné podmienky sú dnes aj o mesiac, aj o niekoľko desiatok rokov, ak dožije, na tých odvodoch priamo závislé. Inflácia a všetko ostatné o čom hovoríš, sa ho bytostne dotýka. Ale chápem Tvoj názor a akceptujem. Vždy to tak bolo a ako sa zdá aj bude, že bližšia košeľa ako kabát.
JankaO
25.02.07,08:13
To je úplne normálne.


Súhlasím, lebo na druhej strane je tento istý zákon v niektorých ustanoveniach nenormálny. Napr. SZČO je povinne poistený 10 rokov, platí odvody, za rok 2005 nedosiahol príjem, ale chce byť naďalej poistený, tak sa komplet prihlási dobrovoľne, poistený je a platí si neprerušenie odvody ďalej. Ale chybička sa vlúdi, keď ide za dva mesiace na PN - nemá nárok na nemocenské dávky a ešte si musí aj počas PN platiť odvody!!!
Takže aj "držanie" sa zákona napr. zo strany zamestnávateľa je úplne legitímne.Ako sa do hory volá....