pavels
24.02.07,09:30
Dobrý deň poraďáci,
účtujem v JÚ. V predchádzajúcich rokoch sa mi asi 2x stalo, že som si dobre neuložil k prijatej faktúre dodávateľa zaplatenej v hotovosti (je to vyznačené na faktúre) prijatý pokladničný doklad dodávateľa (ten, ktorý vydá pokladník dodávateľa). Mám iba faktúru.

Podobne mám jednu prijatú faktúru zaplatenú dobierkou (spôsob platby je i tu vyznačený na faktúre) bez dokladu o zaplatení prepravnej službe.

Sú to dôvody pri kontrole k pokute? V jakom rozsahu? Dakujem za pomoc a odpoveď.
vikinka
24.02.07,08:33
Nemáš doklad o zaplatení,takže može ti to kontrola neuznať v nákladoch,pretože JÚ je skutočne zaplatených výdavkoch.Treba sa obrátiť na konkrétne firmy a vyžiadať kópie príj.dokladov.
Zita5
24.02.07,08:38
Dobrý deň poraďáci,
účtujem v JÚ. V predchádzajúcich rokoch sa mi asi 2x stalo, že som si dobre neuložil k prijatej faktúre dodávateľa zaplatenej v hotovosti (je to vyznačené na faktúre) prijatý pokladničný doklad dodávateľa (ten, ktorý vydá pokladník dodávateľa). Mám iba faktúru.

Treba požiadať dodávateľa o opis dokladu o zaplatení . Je to preukázateľný doklad o zaplatení ,aby predmetná DF mohla byť uplatnená ako VOZD príslušného roka a tento Vám chýba . Je to veľká chyba.

Podobne mám jednu prijatú faktúru zaplatenú dobierkou (spôsob platby je i tu vyznačený na faktúre) bez dokladu o zaplatení prepravnej službe.

Doložiť doklad o zaplatení dobierky .

Sú to dôvody pri kontrole k pokute? V jakom rozsahu? Dakujem za pomoc a odpoveď.

To sú dôvody pri DK na neuznanie výdavkov a následné dodanenie .Neviem ako mohlo byť účtované v PD o výdavkoch , bez preukázateľného dokladu o zaplatení.
pavels
24.02.07,11:17
Ďakujem za odpovedi, doklady si teda obstarám dodatočne, čo nebude problém. Preto som sa pýtal, či je potrebujem. Ďakujem za rady, nie som účtovník, som živnostník v informačných technológiách, z účtovníctva už niečo viem, ale stále sa učím.
Monika Kováčová
24.02.07,11:53
a my si zase vážime, že poďakuješ...
pavels
24.02.07,17:19
Môžem ešte reštartovať téma krátkou úvahou? Teraz sa snažím pochopiť ako sa vlastne preukazuje účtový záznam a v zákone o účtovníctve v §32 ods. 1 čítam:

(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b)

Proč teda faktúra s údajom o hotovostnom zaplatení nie je dostatočný doklad k účtovému záznamu v pokladni? Tým nechcem spochybniť predošlé odpovedi, len mám filozofiu, že účtovník má hľadať na prvom mieste oporu v zákonu. Verím, že finančný úrad bude vyžadovať pokladničný doklad môjho dodávateľa, ale prečo mu nestačí faktúra, ktorá hotovostnú platbu preukazuje?

Keď dovolíte, ešte pôjdem krôčik ďalej. Keď nakúpim drobný majetok u môjho pravidelného dodávateľa cez internetový obchod, kde sú zdokumentované moje objednávky, faktúry, dodávky, expedície, dobropisy, ... po dobu 10 rokov, pričom tieto elektronické doklady v pdf verzii sú pre mňa trvale prístupné, nespĺňa to podmienku §32 (1) c), keď v §33?
pavels
24.02.07,17:23
Prepáčte, predchádzajúci príspevok mi "uletel" nedokončený, ale snáď je zrozumiteľný.
fortunka
07.07.08,09:01
Čo keď mám hotovostné faktúry z EU? Napríklad naši dodávatelia z HU nám odmietli vystavovať príjmové doklady k hotovostným faktúram, nakoľko tam to nie je potrebné. Stačí im, že je na faktúre uvedené, že ide o faktúru platenú v hotovosti. Takže neviem.. Tieto faktúry tvoria aj 80% našich výdavkov, takže si neviem predstaviť, čo by bolo keby nám ich vyhodili... Stalo sa to už niekomu?
liba2
07.07.08,09:10
Čo keď mám hotovostné faktúry z EU? Napríklad naši dodávatelia z HU nám odmietli vystavovať príjmové doklady k hotovostným faktúram, nakoľko tam to nie je potrebné. Stačí im, že je na faktúre uvedené, že ide o faktúru platenú v hotovosti. Takže neviem.. Tieto faktúry tvoria aj 80% našich výdavkov, takže si neviem predstaviť, čo by bolo keby nám ich vyhodili... Stalo sa to už niekomu?Ja v takom prípade prikladám k pokladničnému dokladu kópiu FA a na FA zvýrazním slová o hotovostnej úhrade.