sluzby
24.02.07,13:10
dobry deň, mohli by ste mi poradiť, účtujem v JÚ a pocas roka som urobila vklad podnikateľa, neviem kde mám tento vklad vykázať vo výkaze "výkaz o majetku a záväzkoch" alebo vo "výkaze o príjmoch výdavkoch" môže mi niekto poradiť ako sa to robi. dakujem pekne.
vikinka
24.02.07,12:11
Vklad podnikateľa je PNZD,nevykazuje sa vo výkazoch.
Zoltán Kovács
24.02.07,12:13
dobry deň, mohli by ste mi poradiť, účtujem v JÚ a pocas roka som urobila vklad podnikateľa, neviem kde mám tento vklad vykázať vo výkaze "výkaz o majetku a záväzkoch" alebo vo "výkaze o príjmoch výdavkoch" môže mi niekto poradiť ako sa to robi. dakujem pekne.

Vklad podnikateľa sa neuvádza vo výkaze majetku a záväzkov. Ak si vložila hotovosť tak sa ti to premieta do pokladne. Totiž SZČO nemôže uzavrieť zmluvy sám so sebou, že požičal si peniaze.
Zita5
24.02.07,12:39
Bola tu už pružná debata o vklade podnikateľa . Ja osobne tento vklad evidujem aj v záväzkoch .

Prikladám link :
http://www.porada.sk/t34318-p2-vklad-szo--reakcia.html
ekopo
24.02.07,12:44
Tak o tomto tu už bolo veľa debát a nechcem rozprúdiť ďaľšiu, ale tiež si budem prezentovať svoj názor. Zároveň s vkladom hotovosti (PNZD) vykážem túto sumu v záväzkoch (aj keď vlastne voči sebe ako súkr.osobe). Na podporu stanoviska uvádzam nasledovné:
Zákon o účtovníctve §2
(2) Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o
a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,
d) výnosoch,
e) nákladoch,
f) príjmoch,
g) výdavkoch,
h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky,
(ďalej len "účtovné prípady").
(3) Predmetom účtovníctva je aj vykazovanie skutočností o účtovných prípadoch podľa odseku 2 v účtovnej závierke, pričom predmetom vykazovania v účtovnej závierke sú aj iné aktíva a iné pasíva.

Treba si uvedomiť, že hotovosť sa uvádza vo výkaze o MaZ a navyšuje majetok SZČO. Ak by sa neuviedla suma vkladu v závazkoch, tak výkaz je skreslený a peniaze spadli asi z neba. Hneď uvediem, že keď podnikateľ čerpal peniaze pre osobnú spotrebu, tak o tú sumu (do výšky záväzku) znížim záväzok. Je to logické.

P.S.
Ďakujem za link Zita5
sway
24.02.07,12:44
Vklad podnikateľa sa neuvádza vo výkaze majetku a záväzkov. Ak si vložila hotovosť tak sa ti to premieta do pokladne. Totiž SZČO nemôže uzavrieť zmluvy sám so sebou, že požičal si peniaze.

no, ja si dovolím nesúhlasiť, vklad - dočasná pôžička firme - evidovať v záväzkoch, veď sami daňováci presadzujú podľa mňa správny názor, že súkromné a firemné peniaze treba rozlišovať !
teda si môže požičať "sám sebe" občan požičiava firme.
môj názor - potvrdzuje ho i zitka prípisom DRSR :rolleyes:
Monika Kováčová
24.02.07,13:00
no, ja si dovolím nesúhlasiť, vklad - dočasná pôžička firme - evidovať v záväzkoch, veď sami daňováci presadzujú podľa mňa správny názor, že súkromné a firemné peniaze treba rozlišovať !
teda si môže požičať "sám sebe" občan požičiava firme.
môj názor - potvrdzuje ho i zitka prípisom DRSR :rolleyes:

sway môžeš mi ten prípis DRSR ukázať? nevidím ho. ďakujem, chcem si pozrieť. Ja tiež neevidujem osobné vklady a osobné výbery v knihe záväzkoch. ALE EVIDENCIU MÁM: a síce analytické členennie: vlastný vklad a analytické členennie: vrátenie vkladu, druhé an.členenie osobná spotreba.
ekopo
24.02.07,13:03
Máš ho napr. tu www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=488
Monika Kováčová
24.02.07,13:05
Treba si uvedomiť, že hotovosť sa uvádza vo výkaze o MaZ a navyšuje majetok SZČO. Ak by sa neuviedla suma vkladu v závazkoch, tak výkaz je skreslený a peniaze spadli asi z neba. Hneď uvediem, že keď podnikateľ čerpal peniaze pre osobnú spotrebu, tak o tú sumu (do výšky záväzku) znížim záväzok. Je to logické.


Majetok SZČO nie je iba majetok uvedený v JÚ, ale aj ten čo má doma v pančuche.
Rovnako vykazovanie vkladov má vplyv na výkaz o MaZ a rovnako aj osobná spotreba. Aj pohľadávka voči sebe samému môže nepravdivo svedčiť o skutočnom stave účtovnej jednotky.
Vložím si z pančuchy do podnikania 1 milión korún, viete aký suprovský výkaz budem mať??? Záväzok 1 milión a ešte aj na pokladni jeden milión. To je výkaz, pretože ovplyvním skutočný stav majetku....
sway
24.02.07,13:06
Máš ho napr. tu www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=488 (http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=488)
no máš? ide ti to? ;)
Monika Kováčová
24.02.07,13:08
áno ďakujem, toto je aj v priloženom linku.
Monika Kováčová
24.02.07,13:10
Rovnako výber peňazí nie ako osobná spotreba ale ako vybral som si pre seba a určite vrátim by mal byť podľa tohto vyjadrenia evidovaný v pohľadávkach? Rovnako to ovplyvní skutočný stav majetku.
Monika Kováčová
24.02.07,13:12
Nevadí, proste sú na toto viaceré názory a každý si ten svoj musí obhájiť sám....
Johanka
24.02.07,13:14
no, ja si dovolím nesúhlasiť, vklad - dočasná pôžička firme - evidovať v záväzkoch, veď sami daňováci presadzujú podľa mňa správny názor, že súkromné a firemné peniaze treba rozlišovať !
teda si môže požičať "sám sebe" občan požičiava firme.
môj názor - potvrdzuje ho i zitka prípisom DRSR :rolleyes:

Tak ako nemôžem sama so sebou uzatvoriť zmluvu napr. o kúpe hnuteľnej veci, tak isto nemôžem uzatvoriť sama so sebou zmluvu o pôžičke ....;)
sway
24.02.07,13:14
Rovnako výber peňazí nie ako osobná spotreba ale ako vybral som si pre seba a určite vrátim by mal byť podľa tohto vyjadrenia evidovaný v pohľadávkach? Rovnako to ovplyvní skutočný stav majetku.

v tomto prípade je to jedno či ti figurujú v pokladni, alebo v pohľadávke. nekomplikovať!! - ak si vezmeš z kasy nemusíš to účtovať do pohľadávok, ale pozor aby pokladňa nemala potom stav milión a v skutočnosti tam nebude nič,,,,vtedy treba účtovať osobnú spotrebu. ;)
Monika Kováčová
24.02.07,13:20
Keby si fo účtujúca v PÚ vloží na pokladňu
211/491 100.000,-
potom si ich vráti
491/211 100.000,-
potom si vezme na osobnú spotrebu z pokladne
491/211 200.000,-

Stav na účte 491 = -200.000,- a už nikdy nič nevloží, len bude brať osobnú spotrebu: tiež sa účtuje 491/211 stav na účte 491 bude o nejaký čas povedzme -1.000.000.-. Výhoda PÚ je pri zaúčtovaní HV.

V jednoduchom účtovníctve by to ako vyzeralo?
Monika Kováčová
24.02.07,13:23
v tomto prípade je to jedno či ti figurujú v pokladni, alebo v pohľadávke. nekomplikovať!! - ak si vezmeš z kasy nemusíš to účtovať do pohľadávok, ale pozor aby pokladňa nemala potom stav milión a v skutočnosti tam nebude nič,,,,vtedy treba účtovať osobnú spotrebu. ;)

milión na kase a milión v pohľadávkach je veľký rozdiel napr. pri snahe získať úver....
Monika Kováčová
24.02.07,13:28
sway, ja len nadväzujem na svoj príspevok o tom, že je na každom, aby si svoje konanie obhájil pred kontrolou. Neberte to ako oponovanie vášmu spôsobu, len píšem, čo by som zo seba vychrlila, keby sa ma na to pri kontrole spýtali.
sway
24.02.07,13:32
Keby si fo účtujúca v PÚ vloží na pokladňu
211/491 100.000,-
potom si ich vráti
491/211 100.000,-
potom si vezme na osobnú spotrebu z pokladne
491/211 200.000,-

Stav na účte 491 = -200.000,- a už nikdy nič nevloží, len bude brať osobnú spotrebu: tiež sa účtuje 491/211 stav na účte 491 bude o nejaký čas povedzme -1.000.000.-. Výhoda PÚ je pri zaúčtovaní HV.

V jednoduchom účtovníctve by to ako vyzeralo?

v JU by to nešlo, mal by v pokladni mínus 200 000,-
Nemôže si vybrať osobnú spotrebu kým nezarobil !!!!! jedine že by tam mal zostatok z predošlého obdobia plusový !
sú to vytrhnuté informácie, záleží na tom koľko peňazí je v pokladni z titulu podnikania.
a 491 neviem teda či môžeš donekonečna hnať do mínusu...... :confused:
sway
24.02.07,13:33
sway, ja len nadväzujem na svoj príspevok o tom, že je na každom, aby si svoje konanie obhájil pred kontrolou. Neberte to ako oponovanie vášmu spôsobu, len píšem, čo by som zo seba vychrlila, keby sa ma na to pri kontrole spýtali.
v pohode ;), veď práve preto sa tu diskutuje :)
Monika Kováčová
24.02.07,13:33
O tom hovorím ( k prísp. 19.)
Monika Kováčová
24.02.07,13:35
v JU by to nešlo, mal by v pokladni mínus 200 000,-
Nemôže si vybrať osobnú spotrebu kým nezarobil !!!!! jedine že by tam mal zostatok z predošlého obdobia plusový !
sú to vytrhnuté informácie, záleží na tom koľko peňazí je v pokladni z titulu podnikania.
a 491 neviem teda či môžeš donekonečna hnať do mínusu...... :confused:

Nejde o to, koľko má na pokladni, pretože má medzitým tržby 211/311.
nie sú to vytrhnuté informácie, je to tak
ekopo
24.02.07,13:36
Rovnako výber peňazí nie ako osobná spotreba ale ako vybral som si pre seba a určite vrátim by mal byť podľa tohto vyjadrenia evidovaný v pohľadávkach? Rovnako to ovplyvní skutočný stav majetku.
Posledný raz sa vyjadrím k tejto téme.
1.,
vklad: 1000
záväzok: 1000
Výkaz o M a Z : hotovosť 1000
záväzok 1000
rozdiel 0

2.,
výber: -1000 zost. 0
záväzok -1000 zost 0
Výkaz o M a Z : hotovosť 0
záväzok 0
rozdiel 0
3.,
Ak peniaze vyberiem pre seba - osobná spotreba - tieto sa predsa neevidujú v pohľadávkach, toto nemá oporu v žiadnom zákone. Podnikám aby som dosiahol zisk, ak dosiahnem zisk, zarobil som peniaze a môžem si ich vybrať. Samozrejme hotovosť sa prejavuje vo výkaze o M a Z a to tým, že keď sa nič nebude vyberať, tak sa tam hotovosť a tým majetok bude nabalovať, ak vyberiem hotovosť aj majetok klesne. A mimochodom ak mám z čoho vyberať, tak som dosahoval zisky ktoré som zdaňoval a preto si vlastne vyberám "zdanené" peniaze. Čo sa týka evidovania pohľadávky pri výbere peňazí ,tak tam evidujem napr. pôžičky pre iné osoby. Treba si zobrať pred seba VoMaZ a trochu si v ňom pokresliť. Ale každý má právo na svoj názor.
Monika Kováčová
24.02.07,13:38
ekopo ja rozumiem čo hovoríš, len som poukazovala na to, že takým vykazovaním pohľadávok voči sebe a záväzkov môžeš ovplyvniť svoj výkaz. Môže to mať opačný efekt ako sa hovorilo predtým v prísp. neviem číslo

(3) Predmetom účtovníctva je aj vykazovanie skutočností o účtovných prípadoch podľa odseku 2 v účtovnej závierke, pričom predmetom vykazovania v účtovnej závierke sú aj iné aktíva a iné pasíva.
sway
24.02.07,13:40
Nejde o to, koľko má na pokladni, pretože má medzitým tržby 211/311.
nie sú to vytrhnuté informácie, je to tak

no neviem veru čo je tak....
zdalo sa mi že sme v JU - prečo kombinovať s PU ?
ale nič, nič....
Danila
24.02.07,13:40
Priznávam, že pre mňa jedna z najtvorivejších dnešných debát. A pritom na jeden účtovný prípad len dva názory. Niekedy bývajú aj tri, aj štyri... no jednoducho koľko účtovníkov je poruke.
Monika Kováčová
24.02.07,13:44
no neviem veru čo je tak....
zdalo sa mi že sme v JU - prečo kombinovať s PU ?
ale nič, nič....
sway to nebola kombinácia s PU, len výzva do diskusie, ako by to vyzeralo v JÚ.