matalenka
24.02.07,12:22
Dobry den, prosim vas, este stale je podmienka, ze obcan slovenskej republiky nemuze pracovat v zahranici viac ako 183 dni za rok?

Dakujem
Jozef Mihál
24.02.07,11:24
Už nie je .
Johanka
24.02.07,11:25
.... a bola?
matalenka
24.02.07,11:38
Takze ak pracuje cely rok CR nevadi. Normalne urobim danove priznanie typ B?
Dakujem, to je super.
Jozef Mihál
24.02.07,11:46
Ak je rezident SR tak áno.
Johanka
24.02.07,11:56
DP nebude také obyčajné, treba započítať daň zaplatenú v ČR ;) .
matalenka
24.02.07,13:14
Aku dan v CR? pracuje na slovensku zivnost, ale cely rok v CR. Takze aku dan treba zapocitat?

Dakujem.
Zoltán Kovács
24.02.07,13:17
Aku dan v CR? pracuje na slovensku zivnost, ale cely rok v CR. Takze aku dan treba zapocitat?

Dakujem.


V tom prípade bude podávať DP typu B,ako všetci SZČO.Daň si vypočíta sám. Pri zadávaní otázky sa neuviedlo, že robí na slovenskú živnosť. Mám taký dojem, že každý prispievajúci mal na mysli závislú činnosť v ČR na pracovnú zmluvu.
Monika Kováčová
24.02.07,13:17
A tí čo písali príspevky hore, teraz ale vyzerajú....
Zadefinuj otázku presne a kompletne.
matalenka
24.02.07,13:30
Ospravedlnujem sa za vzniknute nedorozumenia.

Moze teda SZCO (so slovenskou zivnostou) odpracovat v CR viac ako 183 dni, alebo nie?

Dakujem.
lokok
27.02.07,16:13
Teda ja sa ešte raz opytam na túto vec. Klient - SZČO na SR, pracuje v ČR, mi doniesol papiere na urobenie daňového priznania. Na faktúrach má napísané, citujem: "Zhotovitel prohlašuje, že dle § 2 zák. o dani z příjmu 586/1992 berou na vědomí, že jsou povinní dle tohoto zákona po překročení hranice 183 dnu v kalendářnim roce se stát poplatníky daně na území České republiky.

Klient robil v ČR na slovenskú živnosť 3/4 roka. Určite prekročil tých 183 dní. Takže to platí alebo nie? Je potrebné sa registrovať za platcu v ČR?
Vie mi niekto poradiť kto má s tým skúsenosti?
Ďakujem za ochotu.
HEBA
27.02.07,17:13
Na Českú republiku sa vzťahuje: Oznámenie a zmluva č. 238/2003 Z.z.
uverejnené bolo v Zbierke zákonov č. 119/2003

Článok 14

Príjmy zo závislej činnosti

1. Platy, mzdy a iné podobné odmeny, ktoré rezident jedného zmluvného štátu poberá z dôvodu zamestnania, podliehajú zdaneniu s výnimkou ustanovení článkov 15, 17 a 18 len v tomto štáte, ak sa zamestnanie nevykonáva v druhom zmluvnom štáte. Ak sa tam zamestnanie vykonáva, môžu sa takéto odmeny zaň prijaté zdaniť v tomto druhom štáte.

2. Odmeny, ktoré rezident jedného zmluvného štátu poberá z dôvodu zamestnania vykonávaného v druhom zmluvnom štáte, podliehajú zdaneniu bez ohľadu na ustanovenie odseku 1 len v skôr uvedenom štáte, ak sú splnené všetky tieto podmienky:

a) príjemca je zamestnaný v druhom štáte počas jedného obdobia alebo viacerých období, ktoré nepresiahnu v úhrne 183 dní v akomkoľvek dvanásťmesačnom období, ktoré sa začína alebo končí v príslušnom daňovom roku, a
b) odmeny sú vyplácané zamestnávateľom alebo v mene zamestnávateľa, ktorý nie je rezidentom druhého štátu, a
c) odmeny nejdú na ťarchu stálej prevádzkarne, ktorú má zamestnávateľ v druhom štáte.

3. Do výpočtu období uvedených v odseku 2 písmene a) sa zahŕňajú tieto dni:

a) všetky dni fyzickej prítomnosti vrátane dní príchodov a odchodov a
b) dni strávené mimo štátu výkonu zamestnania, ako sú soboty a nedele, štátne sviatky, dovolenky a služobné cesty priamo spojené so zamestnaním príjemcu v tomto štáte, po ktorých uplynutí sa pokračovalo v činnosti na území tohto štátu.

4. Výraz zamestnávateľ uvedený v odseku 2 písmene b) označuje osobu, ktorá má právo na vykonanú prácu a ktorá nesie zodpovednosť a riziko spojené s vykonávaním práce.

5. Bez ohľadu na predchádzajúce ustanovenia tohto článku sa odmeny poberané z dôvodu zamestnania vykonávaného na palube lode, člna, lietadla alebo v železničnom alebo cestnom vozidle prevádzkovanom v medzinárodnej doprave môžu zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom je miesto skutočného (hlavného) vedenia podniku.

Pekný večer
lokok
28.02.07,09:01
Teda ja sa ešte raz opytam na túto vec. Klient - SZČO na SR, pracuje v ČR, mi doniesol papiere na urobenie daňového priznania. Na faktúrach má napísané, citujem: "Zhotovitel prohlašuje, že dle § 2 zák. o dani z příjmu 586/1992 berou na vědomí, že jsou povinní dle tohoto zákona po překročení hranice 183 dnu v kalendářnim roce se stát poplatníky daně na území České republiky.

Klient robil v ČR na slovenskú živnosť 3/4 roka. Určite prekročil tých 183 dní. Takže to platí alebo nie? Je potrebné sa registrovať za platcu v ČR?
Vie mi niekto poradiť kto má s tým skúsenosti?
Ďakujem za ochotu.


Vie mi ešte niekto poradiť, ako to vlastne je?
Vďaka
Julča
28.02.07,09:47
Ja mám trocha zamotanejší prípad. Klient pracoval v ČR 4 mesiace ako zamestnanec a od 1.9.2006 robil to isté na zmluvu o dielo už ako slovenká SZČO.Robil už niekto takýto prípad? Môžete mi poradiť ako ste zdaňovali príjmy keď bol ako zamestnanec v ČR a ako ste to uviedli do daň priznania?
lokok
28.02.07,13:10
Teda ja sa ešte raz opytam na túto vec. Klient - SZČO na SR, pracuje v ČR, mi doniesol papiere na urobenie daňového priznania. Na faktúrach má napísané, citujem: "Zhotovitel prohlašuje, že dle § 2 zák. o dani z příjmu 586/1992 berou na vědomí, že jsou povinní dle tohoto zákona po překročení hranice 183 dnu v kalendářnim roce se stát poplatníky daně na území České republiky.

Klient robil v ČR na slovenskú živnosť 3/4 roka. Určite prekročil tých 183 dní. Takže to platí alebo nie? Je potrebné sa registrovať za platcu v ČR?
Vie mi niekto poradiť kto má s tým skúsenosti?
Ďakujem za ochotu.

? ? ? posúvam
Julča
28.02.07,13:21
Ja mám trocha zamotanejší prípad. Klient pracoval v ČR 4 mesiace ako zamestnanec a od 1.9.2006 robil to isté na zmluvu o dielo už ako slovenká SZČO.Robil už niekto takýto prípad? Môžete mi poradiť ako ste zdaňovali príjmy keď bol ako zamestnanec v ČR a ako ste to uviedli do daň priznania?

Nikto nič?
Marína
28.02.07,16:05
Podľa môjho názoru je v prvom rade potrebné určiť, či FO-SZČO podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia vznikla stála prevadzkáreň v ČR. Vo všeobecnosti síce platí, že zisk SZČO je zdaňovaný v krajine rezidencie, výnimku však tvoria prípady, ak sa podnikateľská činnosť vykonáva prostredníctvom stálej prevadzkárne v krajine zdroja príjmu, t.z. v zahraničí. V tomto prípade môže byť dosiahnutý zisk zdanený v krajine zdroja príjmu ale len v rozsahu dosiahnutého z činnosti stálej prevadzkárne.
Je potrebné sa oboznámiť so Zmluvou medzi SR a ČR o zamedzení dvojitého zdanenia a ... (http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2003&cc=119) a Zák. č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/)v znení n.p. §22/2, §38c.