Mushu3
24.02.07,13:15
Ahojte.
Ake pausalne vydavky si moze uplatnit zivnostnik za rok 2006 40% alebo 60% ked ma
-zivnostensky list na vykonavanie ohlasovacej zivnosti /zvaracske prace/
ale nema vyucny list ale len certifikat
Dik
Danila
24.02.07,12:45
Ahojte.
Ake pausalne vydavky si moze uplatnit zivnostnik za rok 2006 40% alebo 60% ked ma
-zivnostensky list na vykonavanie ohlasovacej zivnosti /zvaracske prace/
ale nema vyucny list ale len certifikat
Dik
http://www.porada.sk/t18311-p6-60-nklady.html nájdi príspevok od lenkak.
Muška
24.02.07,12:49
a tu klikni http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=519 a stiahni, tu máš presný rozpis k tomu linku čo Ti pricapila Danilka :)
Monika Kováčová
24.02.07,12:50
A koľko percentné výdavky si môžem dať do nákladov keď som remeselník?



To bolo moje druhé zlé ja.
Ja už prestanem. Budem dobrá. Hovorí moje prvé ja.
Mushu3
24.02.07,12:56
Dakujem Vam velmi pekne.
Uz som si 100% ista.
kalkulka
24.02.07,14:51
Dakujem Vam velmi pekne.
Uz som si 100% ista.
A načo si vlastne prišla? Na 40?
Muška
24.02.07,16:03
A načo si vlastne prišla? Na 40?
Kalkulka, nevieš čítať....na 100 % :D
kalkulka
26.02.07,07:26
Vieš, chcela som vidieť aj to neviditeľné. Asi som veľmi zvedavá. Dúfam, že nebudem skoro aj stará! Ale pobavila si ma super.
Z chuti som sa zasmiala.
Mushu3
26.02.07,15:03
Vieš, chcela som vidieť aj to neviditeľné. Asi som veľmi zvedavá. Dúfam, že nebudem skoro aj stará! Ale pobavila si ma super.
Z chuti som sa zasmiala.



Precitaj si aj ty stranku na,ktoru som dostala typ a budes vediet aj ty.;)
Shrek
26.02.07,15:57
Certifikát zrejme získal na základe nejakých skúšok, ak vykonával práce len v danom odbore, tak 60% -né výdavky by nemali byť problém.
Mushu3
26.02.07,18:04
Certifikát zrejme získal na základe nejakých skúšok, ak vykonával práce len v danom odbore, tak 60% -né výdavky by nemali byť problém.
Podla dole uvedeneho prispevku,by si mal odpisat iba 40%,pretoze vykonava iba zvaracske prace a nie komplexne celu zivnost t.j. zamocnictvo. Na to by potreboval vyucny list a v tom pripade ak by ho mal by si mohol uplatnit 60% vydavky alebo sa mylim?
Pri remeselných živnostiach nejde len o výkon remesla, ale o výkon kompletne remeselných živností, pri ktorých musel živnostník preukázať na účely udelenia živnostenského oprávnenia odbornú spôsobilosť. Ak preto živnostník vykonáva na základe živnostenského oprávnenia napr. len zváračské práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=59), pri ktorých nemusel preukazovať odbornú spôsobilosť, ide o voľnú ohlasovaciu živnosť a nie o zámočníctvo, t.j. o remeselnú živnosť, aj keď súčasťou zámočníctva sú zváračské práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=59). Nie je preto ani na daňové účely možné uplatniť pri zváračských prácach paušálne výdavky vo výške 60 %, ak sa nevykonáva remeselná živnosť komplexne, t.j. formou zámočníctva.
Manual
26.02.07,19:05
Podla dole uvedeneho prispevku,by si mal odpisat iba 40%,pretoze vykonava iba zvaracske prace a nie komplexne celu zivnost t.j. zamocnictvo. Na to by potreboval vyucny list a v tom pripade ak by ho mal by si mohol uplatnit 60% vydavky alebo sa mylim?
Pri remeselných živnostiach nejde len o výkon remesla, ale o výkon kompletne remeselných živností, pri ktorých musel živnostník preukázať na účely udelenia živnostenského oprávnenia odbornú spôsobilosť. Ak preto živnostník vykonáva na základe živnostenského oprávnenia napr. len zváračské práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=59), pri ktorých nemusel preukazovať odbornú spôsobilosť, ide o voľnú ohlasovaciu živnosť a nie o zámočníctvo, t.j. o remeselnú živnosť, aj keď súčasťou zámočníctva sú zváračské práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=59). Nie je preto ani na daňové účely možné uplatniť pri zváračských prácach paušálne výdavky vo výške 60 %, ak sa nevykonáva remeselná živnosť komplexne, t.j. formou zámočníctva.
Dovolím si nesúhlasiť, že ŽU vydá niekomu ŽL na zvaračské práce len tak, určite musí vlastniť platný zvaračský preukaz a to je doklad o odbornej spôsobilosti. Mám vlastnú skúsenosť.
Ofélia
26.02.07,20:36
Musia mať vyučenie aj prax....... čo sa zdokladuje
kalkulka
27.02.07,05:20
Precitaj si aj ty stranku na,ktoru som dostala typ a budes vediet aj ty.;)
Veď ja to mám už dávno preštudované, iba som chcela vedieť na čo si prišla. Ja som sa totiť všemožne niekedy snažila zistiť, že 60% ale vždy som prišla iba na to, že to takto nie je možné uplatniť. /pre zváračské práce/
ZDENIELA
27.02.07,10:37
Ja len tak troška na okraj, ak dovolíte. Študejem príspevky o tom, kedy a kto si môže uplatniť 60% výdavky. Mám klienta, ktorý mal príjem len za murárstvo. Aby som si to overila, stiahla som z internetu jeho výpis zo živnostenského a tam bolo uvedené že má živnostenské oprávnenie na murárstvo. Tak som urobila DP + evidenciu k tomu potrebnú, uplatnila 60% + odvody a čuduj sa svete, dostal sa mi do rúk jeho originál živnostenský list a tam uvedené že má živnostenský list na:

vykonávanie ohlasovacej živnosti
1. Murárstvo

:eek: :eek: :eek: a teraz ma prepadla PANIKA! Veď stále dookola sa melie o remeselných živnostiach a tu čuduj sa svete živnosť ohlasovacia. Tak som panikárila asi cca 1 deň = tri roky života.
No v panike sa aj stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) chytá a tam ti totoľa:
Citujem:
"Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov účinného od 1.1.2006 uplatniť výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu (príloha č.1 zákona č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov), ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60% z týchto príjmov.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že výdavky vo výške 60% z príjmov si môže uplatniť len daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa prílohy č.1 živnostenského zákona. Sú to ohlasovacie živnosti a môžu sa vykonávať na základe ohlásenia, ak sú splnené podmienky prevádzkovania živnosti uvedené v § 6 živnostenského zákona a podmienky odbornej spôsobilosti uvedené v § 21 a 22 živnostenského zákona.
Remeselné živnosti sú taxatívne uvedené v prílohe č.1 živnostenského zákona podľa jednotlivých skupín" koniec citátu

Takže môj záver:
ak má živnostník v živnosti napísané, že má živnosť ohlasovaciu a to napr. murárstvo, zámočnictvo ... podľa prílohy č.1 živnostenského zákona je to živnosť, pri ktorej, ak splní všetky ostatné podmienky má nárok na 60% výdavky. A nemusím ďalej sledovať, či má výučný list, alebo niečo podobné, veď by mu živnostenský úrad túto živnosť nevydal, keby nesplnil podmienky na jej získanie. :) :)
Môôže s tým niekto zo ctených poraďákov súhlasiť?

:D :D :D A takýto koniec sa mi páči a ak nemusíte, nevyvádzajte ma z toho slastného opojenia, že som rozlúštila ďalšiu záhadu.
Hela3
28.02.07,09:45
Zvaračské prace nepatria do remeselnej činnosti,možeš si uplatnit len 40%,najdes to v podnikatelskom zakone.Daj si pozor na to!!!!
danastefan
28.02.07,11:00
Ak podávam DP B ,pušálne výdavky 40% prikladám tiež výkazy o majetku a záväzkoch a príjmov a výdajov ? Dík
Martinella
28.02.07,11:04
Ak podávam DP B ,pušálne výdavky 40% prikladám tiež výkazy o majetku a záväzkoch a príjmov a výdajov ? Dík

Nie, v prípade paušálnych výdavkov sa výkazy nepodávajú.
JankaO
01.03.07,13:55
Podla dole uvedeneho prispevku,by si mal odpisat iba 40%,pretoze vykonava iba zvaracske prace a nie komplexne celu zivnost t.j. zamocnictvo. Na to by potreboval vyucny list a v tom pripade ak by ho mal by si mohol uplatnit 60% vydavky alebo sa mylim?
Pri remeselných živnostiach nejde len o výkon remesla, ale o výkon kompletne remeselných živností, pri ktorých musel živnostník preukázať na účely udelenia živnostenského oprávnenia odbornú spôsobilosť. Ak preto živnostník vykonáva na základe živnostenského oprávnenia napr. len zváračské práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=59), pri ktorých nemusel preukazovať odbornú spôsobilosť, ide o voľnú ohlasovaciu živnosť a nie o zámočníctvo, t.j. o remeselnú živnosť, aj keď súčasťou zámočníctva sú zváračské práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=59). Nie je preto ani na daňové účely možné uplatniť pri zváračských prácach paušálne výdavky vo výške 60 %, ak sa nevykonáva remeselná živnosť komplexne, t.j. formou zámočníctva.


Súčasťou zámočníctva nie sú zváračské práce. Ak má živnostník príjmy zo zámočníctva aj zváračstva, nemôže si uplatniť 60% výdaje. V tomto linku eLPi priložil,dokument ministerstva vnútra - čo je obsahovou náplňou remeselných činností.
http://www.porada.sk/t42506-obsahova-napln-remeselnych-zivnosti.html?highlight=obsahov%E1
marbed
26.03.07,19:41
Vie mi niekto poradiť či je možné uplatniť paušalne výdavky za prvých 8 mesiacov 60 % a ostatné mesiace 40 % ? Mám totiž živnostnika, ktorý má v ŽL kovoobrábačské práce aj zváračské práce.
Ďakujem
Zoltán Kovács
26.03.07,19:43
Vie mi niekto poradiť či je možné uplatniť paušalne výdavky za prvých 8 mesiacov 60 % a ostatné mesiace 40 % ? Mám totiž živnostnika, ktorý má v ŽL kovoobrábačské práce aj zváračské práce.
Ďakujem

Nie nedá sa.Paušálne náklady sa vzťahujú na celé zdaňovacie obdobie. Nemôžeš určitú časť roka 60% a potom 40%. Buď alebo.
marbed
26.03.07,19:51
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nebola som si istá, takže uplatním len tých 40 %.
kotlas666
16.11.07,14:50
Pocul som ze pri ziv.liste na kovovyrobu si mozem uplatnit 60% ulavu na dani a do 300 000sk zarobku za cely rok ma dane vobec nic nevidu?A ked je to pravda a tuto sumu prekrocim kolko budem platit?
Priklad: mesacne budem zarabat 25 000sk. alebo 35 000sk
- do nakladov si nebudem nic zaratavat

Otazka: kolko by som teoreticky mal platit mesacne statu alebo poistovni a kolko nakonci roka zaplatim dane?

Su to dostacujuce informacie?
Zoltán Kovács
16.11.07,15:00
Pocul som ze pri ziv.liste na kovovyrobu si mozem uplatnit 60% ulavu na dani a do 300 000sk zarobku za cely rok ma dane vobec nic nevidu?A ked je to pravda a tuto sumu prekrocim kolko budem platit? Kde si to počul? S prepáčením je to poriadná hlúposť.
Priklad: mesacne budem zarabat 25 000sk. alebo 35 000sk
- do nakladov si nebudem nic zaratavat

Otazka: kolko by som teoreticky mal platit mesacne statu alebo poistovni a kolko nakonci roka zaplatim dane?

Su to dostacujuce informacie?

Tak rátajme spolu:

12mesiacov x 35000 = 420.000,-
60% pauš.výdavky =-252.000,-

Čiastkový základ dane 168.000,-

V prvom roku podnikania nie si povinný platiť odvody do sociálnej poisťovne. Do zdravotnej poisťovne platíš z minima, teda mesačne 1.064,- Sk.
Takže z tých 168.000,- odrátame 12.768,- (12x1.064,-), ostane na zdanenie 155.232,- Sk. Z tejto sumy si môžeš uplatniť ako nezdaniteľnú čiastku vo výške 95.616,- Sk. Tým pádom na koniec zdaníš iba 155.232 - 95.616 = 59.616,- Sk. Sadzba dane je 19%, t.j. 11.328,- je výsledná daňová povinnosť.

Nebral som do úvahy to či máš dieťa, na ktorého sa dá uplatniť daňový bonus, ani to či môžeš uplatniť na manželku ako vyživovanú osobu tiež nezdaniteľnú čiastku. A keď si náhodou ešte aj starobný dôchodca (nepozeral som do profila, či si tá veková kategória), tak nezdaniteľnú čiastku si nemôžeš uplatniť.

Ale naraz toľko je trošku priveľa. Všetky mnou spomenuté podmienky a fakty sú tu na porade podrobne rozpísané. Tak skús vyhladávať.:D
kotlas666
16.11.07,16:11
Dakujem:)
jaanna
29.02.08,12:24
Ja len tak troška na okraj, ak dovolíte. Študejem príspevky o tom, kedy a kto si môže uplatniť 60% výdavky. Mám klienta, ktorý mal príjem len za murárstvo. Aby som si to overila, stiahla som z internetu jeho výpis zo živnostenského a tam bolo uvedené že má živnostenské oprávnenie na murárstvo. Tak som urobila DP + evidenciu k tomu potrebnú, uplatnila 60% + odvody a čuduj sa svete, dostal sa mi do rúk jeho originál živnostenský list a tam uvedené že má živnostenský list na:

vykonávanie ohlasovacej živnosti
1. Murárstvo

:eek: :eek: :eek: a teraz ma prepadla PANIKA! Veď stále dookola sa melie o remeselných živnostiach a tu čuduj sa svete živnosť ohlasovacia. Tak som panikárila asi cca 1 deň = tri roky života.
No v panike sa aj stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) chytá a tam ti totoľa:
Citujem:
"Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov účinného od 1.1.2006 uplatniť výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu (príloha č.1 zákona č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov), ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60% z týchto príjmov.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že výdavky vo výške 60% z príjmov si môže uplatniť len daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa prílohy č.1 živnostenského zákona. Sú to ohlasovacie živnosti a môžu sa vykonávať na základe ohlásenia, ak sú splnené podmienky prevádzkovania živnosti uvedené v § 6 živnostenského zákona a podmienky odbornej spôsobilosti uvedené v § 21 a 22 živnostenského zákona.
Remeselné živnosti sú taxatívne uvedené v prílohe č.1 živnostenského zákona podľa jednotlivých skupín" koniec citátu

Takže môj záver:
ak má živnostník v živnosti napísané, že má živnosť ohlasovaciu a to napr. murárstvo, zámočnictvo ... podľa prílohy č.1 živnostenského zákona je to živnosť, pri ktorej, ak splní všetky ostatné podmienky má nárok na 60% výdavky. A nemusím ďalej sledovať, či má výučný list, alebo niečo podobné, veď by mu živnostenský úrad túto živnosť nevydal, keby nesplnil podmienky na jej získanie. :) :)
Môôže s tým niekto zo ctených poraďákov súhlasiť?

:D :D :D A takýto koniec sa mi páči a ak nemusíte, nevyvádzajte ma z toho slastného opojenia, že som rozlúštila ďalšiu záhadu.

Môžete sa prosím niekto kto s týmto máte nejaké skúsenosti vyjadriť????Je to skutočne tak?????
hanelie
29.02.08,12:29
ŽL = remeselná činnosť = 60%
ZDENIELA
29.02.08,12:44
Môžete sa prosím niekto kto s týmto máte nejaké skúsenosti vyjadriť????Je to skutočne tak?????

Ten citát, ktorý som tam pricapila, bol z daňové riaditeľstva.
Neviem, k čomu sa treba vyjadrovať. Možno keby si bola konkrétnejšia...;)
jaanna
29.02.08,14:07
no ja som presne ten typ ako si to popísala ty.... no chcem vedieť
či má byť nejako uvedené na živnostenskom liste, konkrétne že sa jedná o remeselnú živnosť, alebo teda ak tam takáto živnosť je uvedená, ktorá je uvedená v prílohe č. 1 živnostenského zákona je automaticky remeselnou živnosťou a netreba nejako skúmať živnostenský list /teda aj ak je na ňom uvedené vykonávanie ohlasovacích živností/, Nejako sa v tom stále mocem...
M0NIKA
03.03.08,16:10
Ahojte,
rada by som skúsenejších poprosila o radu - dostala som otázku:

Človek má živnosť na vedenie cudzieho motorového vozidla a kamiónom jazdí s tovarom prevažne po zahraničí.
V JÚ má faktúry vystavené za svoje služby a do výdavkov dáva cesťáky na tieto cesty - na diéty a vreckové (okrem výdavkov na odvody a telefónnych účtov). Sú to vlastne jeho jediné "zaujímavé" výdavky.
Teraz mu niekto povedal, aby si uplatňoval paušálne výdavky a to 60%.
Ja si ale myslím, že pri svojej živnosti si môže uplatňovať výdavky vo výške maximálne 40%.

Prosím, viete mi niekto potvrdiť alebo vyvrátiť môj názor?
Má nárok na 40 alebo 60%?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Monika
Zita5
03.03.08,16:15
Ahojte,
rada by som skúsenejších poprosila o radu - dostala som otázku:

Človek má živnosť na vedenie cudzieho motorového vozidla a kamiónom jazdí s tovarom prevažne po zahraničí.
V JÚ má faktúry vystavené za svoje služby a do výdavkov dáva cesťáky na tieto cesty - na diéty a vreckové (okrem výdavkov na odvody a telefónnych účtov). Sú to vlastne jeho jediné "zaujímavé" výdavky.
Teraz mu niekto povedal, aby si uplatňoval paušálne výdavky a to 60%.
Ja si ale myslím, že pri svojej živnosti si môže uplatňovať výdavky vo výške maximálne 40%.

Prosím, viete mi niekto potvrdiť alebo vyvrátiť môj názor?
Má nárok na 40 alebo 60%?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Monika

Vedenie cudzieho motorového vozidla nie je remeselná živnosť , čiže môže uplatniť pri paušálnych výdavkoch výšku 40% .
M0NIKA
03.03.08,16:19
Vedenie cudzieho motorového vozidla nie je remeselná živnosť , čiže môže uplatniť pri paušálnych výdavkoch výšku 40% .

Takže som si myslela správne, veľká vďaka.
Monika
Zita5
03.03.08,16:30
Takže som si myslela správne, veľká vďaka.
Monika

Tu Vám prikladám v linku aj dokument Remeselné živnosti

http://www.porada.sk/606950-post6.html
M0NIKA
03.03.08,16:39
Ja som si to pozerala aj v zákone a bola som o svojej pravde presvedčená, ale tak veľmi ma presviedčali, že sa mýlim, až som chcela mať úplnú istotu :o. Ďakujem.

Už aby bol 1. apríl....
alenad
04.03.08,18:26
Milí poraďáci, neviem si rady pri posúdení výšky percenta paušálnych výdavkov. Živnostníkovi so živnostenským listom na: Sústružnícke práce môžem uplatniť výdavky vo výške 60%? V prílohe živnostenského zákona je v skupine 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov aj činnosť 3. Kovoobrábanie. Dotyčný faktúruje mesačne činnosť: sústružnícke práce a obsluha Karuselu ( ide o sústruh ).
JankaO
04.03.08,18:50
Milí poraďáci, neviem si rady pri posúdení výšky percenta paušálnych výdavkov. Živnostníkovi so živnostenským listom na: Sústružnícke práce môžem uplatniť výdavky vo výške 60%? V prílohe živnostenského zákona je v skupine 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov aj činnosť 3. Kovoobrábanie. Dotyčný faktúruje mesačne činnosť: sústružnícke práce a obsluha Karuselu ( ide o sústruh ).


Tu je priložená obsahová náplň remeselných činností:
http://www.porada.sk/644184-post2.html
Pralinka
09.03.08,08:49
Ahojte poraďáci,

asi sa Vám bude zdať táto otázka triviálna, ale ja som už taká zmagorená zo všetkého, že sa pýtam radšej na každú "sprostosť" :O)
Takže:
Môže živnostník , kt má ŽL na vykonávanie ohlasovacej živnosti - MURÁRSKE PRÁCE ( nič iné, iba táto jedna činnosť ) - uplatňovať pauš. výdavky 60%? ŽL má od 2.8.2005, minulý rok mu účtovníčka uplatnila 40% PV, výučný list ako murár nemá, v ŽL má ustanoveného zodpovedného zástupcu. Ak mu dali ŽL na rem. činnosť, ja už nemusím skúmať, či má vyuč. list, alebo nie, či áno? Má táto skutočnosť, že nemá výuč.list ako murár nejaký vplyv na uplatnenie 60% PV? Na fa uvádza murárske práce, takže s tým by problém nebol. Len ma mýli ten zodpovedný zástupca a to, že nemá vyuč. list.
Ak vie niekto poradiť, budem VEĽMO VĎAČNÁ !!!
Pralinka
Uľa
09.03.08,18:05
Prosím vás, tak môžu byť zváračske práce 40 alebo 60%. Keď čítam príspevky o tom, ako áno za 60%, príde mi to správne,ale prečítam ďalší príspevok , ktorý je za 40% a príde mi správny aj ten. Tak teraz neviem, čo je správne.... :-(
zuzana.š.
09.03.08,18:27
Ahojte poraďáci,

asi sa Vám bude zdať táto otázka triviálna, ale ja som už taká zmagorená zo všetkého, že sa pýtam radšej na každú "sprostosť" :O)
Takže:
Môže živnostník , kt má ŽL na vykonávanie ohlasovacej živnosti - MURÁRSKE PRÁCE ( nič iné, iba táto jedna činnosť ) - uplatňovať pauš. výdavky 60%? ŽL má od 2.8.2005, minulý rok mu účtovníčka uplatnila 40% PV, výučný list ako murár nemá, v ŽL má ustanoveného zodpovedného zástupcu. Ak mu dali ŽL na rem. činnosť, ja už nemusím skúmať, či má vyuč. list, alebo nie, či áno? Má táto skutočnosť, že nemá výuč.list ako murár nejaký vplyv na uplatnenie 60% PV? Na fa uvádza murárske práce, takže s tým by problém nebol. Len ma mýli ten zodpovedný zástupca a to, že nemá vyuč. list.
Ak vie niekto poradiť, budem VEĽMO VĎAČNÁ !!!
Pralinka

Od 01.10.2007 podľa živnostenského zákona § 11, ak je na živnostenskom liste uvedený zodpovedný zástupca, tento zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere k podnikateľovi, musí byť pracovná zmluva uzavretá. Ak nemáš uzatvorenú pracovnú zmluvu, daj 40% výdavky.
zuzana.š.
09.03.08,18:28
Prosím vás, tak môžu byť zváračske práce 40 alebo 60%. Keď čítam príspevky o tom, ako áno za 60%, príde mi to správne,ale prečítam ďalší príspevok , ktorý je za 40% a príde mi správny aj ten. Tak teraz neviem, čo je správne.... :-(



Zváračske živnosti nie sú remeselnými, uplatňuje sa 40% výdavky.
evka-janekova
09.03.08,18:45
Prosím vás, tak môžu byť zváračske práce 40 alebo 60%. Keď čítam príspevky o tom, ako áno za 60%, príde mi to správne,ale prečítam ďalší príspevok , ktorý je za 40% a príde mi správny aj ten. Tak teraz neviem, čo je správne.... :-(
čo viem, 60 % si môže uplatniť, len ak má remeselnú živnosť, teda nie ohlasovaciu.
Ak ma v ŽL ohlasovaciu živnosť môže si len 40 % aj keď vykonáva zváračské práce.
Uľa
09.03.08,20:25
No to bohužiaľ v ŽL má ohlasovaciu živnosť a zváračské práce. V niektorých príspevkoch som čítala, že na faktúry dajú niečo iné a uplatnia si 60%. To asi nebude môj prípad, však? (pretože on faktúruje zváračske práce)
Muška
09.03.08,20:41
Ohlasovacie živnosti sú:

a) remeselné, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore,
b) viazané, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná inak,
c) voľné, ak nie je ako podmienka prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť ustanovená.

V živnosti nie je napísané vyslovene "remeselná" živnosť, ale keď si chceš dať zapísať do ŽL napr. "Klampiarstvo"..., tak Ti ho zapíšu len ak predložíš odbornú spôsobilosť a neviem či ešte stále platí, že aj prax.

Na faktúrach môžeš písať, len to čo máš uvedené v ŽL.

Niektorí majú uvedené v ŽL "Klampiarstvo", ale vykonávajú niečo iné /možno podobné/, ale aby si mohli uplatniť 60 % pauš.výd.,tak si dajú záležať a do faktúr píšu "Klampiarstvo"

A Tvoj prípad - 40 % pauš. výdavky
Pralinka
10.03.08,07:08
Od 01.10.2007 podľa živnostenského zákona § 11, ak je na živnostenskom liste uvedený zodpovedný zástupca, tento zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere k podnikateľovi, musí byť pracovná zmluva uzavretá. Ak nemáš uzatvorenú pracovnú zmluvu, daj 40% výdavky.
Zuzana, vďaka za odpoveď.
Fíha, to ho teda nepoteším. Tá novela platná od 1.10.2007 sa vzťahuje na celý rok 2007? Asi hej, však? Bolo by to asi dosť čudné do októbra uplatniť 60% a od októbra 40%.
zuzana.š.
10.03.08,07:41
Zuzana, vďaka za odpoveď.
Fíha, to ho teda nepoteším. Tá novela platná od 1.10.2007 sa vzťahuje na celý rok 2007? Asi hej, však? Bolo by to asi dosť čudné do októbra uplatniť 60% a od októbra 40%.



Nemôžeš kombinovať 40% aj 60%. Ak sa ti dá, dohodni sa a skús natlačiť faktúry 1-9/2007.
Pralinka
10.03.08,08:40
Nemôžeš kombinovať 40% aj 60%. Ak sa ti dá, dohodni sa a skús natlačiť faktúry 1-9/2007.
Je mi jasné , že nemôžem kombinovať 40 / 60, ale pozrela som si ŽL spred 1.10.2007 a tam je tiež to iste, že živnostník musí mať uzatvorenú PZ so zodpovedným zástupcom a mám pocit, že to platí už od roku 2005. Takže mi z toho vyplýva, že mu musím dať 40% pauš. výdavky, pretože hoci má remeselnú živnosť, prac. zmluvu so zodpovedným zástupcom uvedenom na ŽL nemá. Vie mi to niekto potvrdiť/vyvrátiť? Vďaka.
zuzana.š.
10.03.08,09:38
Je mi jasné , že nemôžem kombinovať 40 / 60, ale pozrela som si ŽL spred 1.10.2007 a tam je tiež to iste, že živnostník musí mať uzatvorenú PZ so zodpovedným zástupcom a mám pocit, že to platí už od roku 2005. Takže mi z toho vyplýva, že mu musím dať 40% pauš. výdavky, pretože hoci má remeselnú živnosť, prac. zmluvu so zodpovedným zástupcom uvedenom na ŽL nemá. Vie mi to niekto potvrdiť/vyvrátiť? Vďaka.




Keďže nemá pracovnú zmluvu so zodpovedným zástupcom, nemôže ani vykonávať remeselné živnosti podľa živnostenského zákona.
Zlata
10.03.08,12:21
Pochopila som to správne, že do remeselných živností skupiny 114 - Ostatné
patria pod por. č. 30 kozmetické služby, medzi ktoré patria aj 64624 2 pedikúra - manikúra?
V prílohe č. 2 k živnost. zákonu sú uvedené viazané živnosti, kde je uvedená znova pedikúra.
Zaujíma ma či teda , či sa pri pedikérskych službách môžu použiť paušálne výdavky 60%?
Má s tým niekto skúsensoti?? Mockrát ďakujem.
Farks
11.03.08,09:57
Chcem sa spýtať, či môžem uplatniť 60% výdavky, ak je celý rok vo fakturáciách uvedené: montážne práce?

ďakujem
Zužu
11.03.08,10:02
montážne práce -40 %
berry
11.03.08,10:04
Tak to neviem ak tam nie je napísané o aké, alebo to je remeselná živnosť?
Zužu
11.03.08,10:09
montážne práce si píšu takí, čo si myslia že tým niekoho oklamú, ale to nie je pravda, lebo pod montážnymi prácami sa rozumie , že sa niečo montuje, spája vznikne nejaký celok. Zámočníckymi prácami nevznikne celok , je to len nejaká časť práce , ktorá je potrebná napr. pred zváraním.
Zužu
11.03.08,10:14
ešte doplním: môj názor je , že keď si chce uplatňovať 60 % výdavky, tak musí vykonávať remeselnú činnosť a montážne práce nie sú uvedené medzi remeselnou činnosťou.
Zlata
11.03.08,13:38
Pochopila som to správne, že do remeselných živností skupiny 114 - Ostatné
patria pod por. č. 30 kozmetické služby, medzi ktoré patria aj 64624 2 pedikúra - manikúra?
V prílohe č. 2 k živnost. zákonu sú uvedené viazané živnosti, kde je uvedená znova pedikúra.
Zaujíma ma či teda , či sa pri pedikérskych službách môžu použiť paušálne výdavky 60%?
Má s tým niekto skúsensoti?? Mockrát ďakujem.
Prosím, nemá niekto skúsenosť? Dik.
Monika Kováčová
11.03.08,14:17
Pochopila som to správne, že do remeselných živností skupiny 114 - Ostatné
patria pod por. č. 30 kozmetické služby, medzi ktoré patria aj 64624 2 pedikúra - manikúra?
V prílohe č. 2 k živnost. zákonu sú uvedené viazané živnosti, kde je uvedená znova pedikúra.
Zaujíma ma či teda , či sa pri pedikérskych službách môžu použiť paušálne výdavky 60%?
Má s tým niekto skúsensoti?? Mockrát ďakujem.

postupuj podľa obsahovej náplne remeselných živností: je tu na porade http://www.porada.sk/t42506-p2-obsahova-napln-remeselnych-zivnosti.html

tvoj prípad:





REMESELNÉ ŽIVNOSTI


kmeňové činnosti


ODBOR a jeho KÓD


charakteristika odboru


31. Kozmetické
služby
zahŕňa:
Základné činnosti vedúce k regeneračným a skrášľovacím účinkom pleti pôsobením škály postupov na pleť, ošetrovanie pleti. Odborné posúdenie pleti, navrhnutie vhodných postupov ošetrovania pleti, vykonanie požadovaných úkonov na pleti. Povrchové ošetrenie pleti, zhotovenie pleťových masiek, hlboké čistenie, kyslíkové osvieženie pleti (neinváznou cestou), odborné úkony na mihalniciach a obočí, depilácia a epilácia (miestna, plošná), naparovanie, vykonanie masáže (tváre, krku, dekoltu) okrem očnej gule. Poradenstvo, týkajúce sa kozmetického ošetrovania pleti. Ozdobné tetovanie, permanentný make-up, piercing. Predlžovanie rias.


Ekonomika a organizácia obchodu – kód 64

6446 4 - kozmetička
6423 4 - starostlivosť o ruky a nohy
6424 2 - pedikér – manikér

charakteristika odboru:
Absolvent študijného odboru ovláda odbornú terminológiu, základné technologické postupy pri poskytovaní kozmetických služieb. Preukazuje praktické zručnosti, má potrebné znalosti z odborných predmetov. Má estetické cítenie, ovláda obsluhu informačných technológií v službách. Má teoretické a praktické zručnosti potrebné pre kvalifikovanú prácu v oblasti kozmetických služieb. Odborná zložka vzdelávania formuje základné odborné a psychologické predpoklady žiakov na kvalifikovaný výkon povolania. Absolvent študijného odboru je kvalifikovaný odborník schopný vykonávať činnosti súvisiace s kozmetickými službami v odborea schopný vykonávať činnosti súvisiace s manikérskymi a pedikérskymi službami v odbore.
Vzdelávanie v odborných predmetoch zdravoveda, ortopédia, dermatológia, technológia a materiály je príprava zameraná na získanie vedomostí o stavbe kostí a kĺbov o vrodených chybách, o ortopedických pomôckach, o anatómii kože, o vnútorných a vonkajších vplyvoch na kožu, o liečbe kožných chorôb.
ZuzanaP
12.03.08,05:01
Stolár faktúrujem výrobu a montáž kuchynských liniek. Uplatnili by ste mu 60%? Keď som si prečítala obsahovú náplň, tak si myslím, že možno aj áno....:rolleyes:
Zlata
12.03.08,09:24
postupuj podľa obsahovej náplne remeselných živností: je tu na porade http://www.porada.sk/t42506-p2-obsahova-napln-remeselnych-zivnosti.html

tvoj prípad:




REMESELNÉ ŽIVNOSTI




kmeňové činnosti




ODBOR a jeho KÓD




charakteristika odboru




31. Kozmetické
služby
zahŕňa:
Základné činnosti vedúce k regeneračným a skrášľovacím účinkom pleti pôsobením škály postupov na pleť, ošetrovanie pleti. Odborné posúdenie pleti, navrhnutie vhodných postupov ošetrovania pleti, vykonanie požadovaných úkonov na pleti. Povrchové ošetrenie pleti, zhotovenie pleťových masiek, hlboké čistenie, kyslíkové osvieženie pleti (neinváznou cestou), odborné úkony na mihalniciach a obočí, depilácia a epilácia (miestna, plošná), naparovanie, vykonanie masáže (tváre, krku, dekoltu) okrem očnej gule. Poradenstvo, týkajúce sa kozmetického ošetrovania pleti. Ozdobné tetovanie, permanentný make-up, piercing. Predlžovanie rias.


Ekonomika a organizácia obchodu – kód 64

6446 4 - kozmetička
6423 4 - starostlivosť o ruky a nohy
6424 2 - pedikér – manikér

charakteristika odboru:
Absolvent študijného odboru ovláda odbornú terminológiu, základné technologické postupy pri poskytovaní kozmetických služieb. Preukazuje praktické zručnosti, má potrebné znalosti z odborných predmetov. Má estetické cítenie, ovláda obsluhu informačných technológií v službách. Má teoretické a praktické zručnosti potrebné pre kvalifikovanú prácu v oblasti kozmetických služieb. Odborná zložka vzdelávania formuje základné odborné a psychologické predpoklady žiakov na kvalifikovaný výkon povolania. Absolvent študijného odboru je kvalifikovaný odborník schopný vykonávať činnosti súvisiace s kozmetickými službami v odborea schopný vykonávať činnosti súvisiace s manikérskymi a pedikérskymi službami v odbore.
Vzdelávanie v odborných predmetoch zdravoveda, ortopédia, dermatológia, technológia a materiály je príprava zameraná na získanie vedomostí o stavbe kostí a kĺbov o vrodených chybách, o ortopedických pomôckach, o anatómii kože, o vnútorných a vonkajších vplyvoch na kožu, o liečbe kožných chorôb.

ermon - veľmi oceňujem tvoju ochotu, vychádzala som z obsahovej náplne remeselnej - teda pedikérskej činnosti.
Mala som klientku - pedikérku a keďže mala nízke výdavky, začala som uvažovať na paušálnych výdavkoch 60%.
Môj názor bol, že aj pedikúra a manikúra patrí do 31. Kozmetické služby, že činnosť pedikérky vedie k regenerácii a skrášľovaniu pleti pôsobením škály postupov na pleť... Teda, že je možnosť uplatniť 60%. (Aj keď teraz už pochybujem, či je koža na nohách PLEŤ?:confused:)

Lenže dotyčná pedikérka mi oznámila, že sa radila s inou účtovníčkou a tá jej povedala, že pedikúra je zaradená do Viazaných živností, takže uplatnenie 60% výdavkov je nesprávne.
Vychádzala som z toho, že aj keď je Pedikúra zaradená do viazaných živností, to znamená, že jej vykonávanie netreba mať odbornú spôsobilosť získanú vyučením v odbore, ale postačuje na jej vykonávanie nejaké "osvedčenie".
A teda, že no nemá nič spoločné s uplatňovaním si 60% výdavkov.
Robila som je dodatočné DP, keďže účtovníctvo som jej riadne viedla nemala som s tým veľký problém, ona mala doplatiť daň a mali by jej byť vyrúbené penále.
Tak stále neviem, či som urobila chybu s tým paušálom!!!
ZuzanaP
12.03.08,09:25
Stolár faktúrujem výrobu a montáž kuchynských liniek. Uplatnili by ste mu 60%? Keď som si prečítala obsahovú náplň, tak si myslím, že možno aj áno....:rolleyes:
Poprosím vás o názor...:)
Zlata
12.03.08,09:38
V predchádzajúcom príspevku mi "ermon" veľmi dobre radila preštudovať si odsahovú náplň remeselných činností. Z toho vyplýva, že ak má stolár na faktúrach výrobu a montáž nábytku , konkrétne kuchynských liniek, tak spĺňa podmienku 60% paušálneho výdavku.
renča1
12.03.08,10:20
Áno výroba a montáž nábytku spadá do 18-stolárstvo , kód 33 remes.činností. Dôležité pre 60% uplat.výdavkov v danom roku je skutočný vyplatený príjem len z remes.činností ... ( obsah fakturácie slúži na preukázanie sa o aký príjem išlo...).
ZuzanaP
12.03.08,10:30
Áno výroba a montáž nábytku spadá do 18-stolárstvo , kód 33 remes.činností. Dôležité pre 60% uplat.výdavkov v danom roku je skutočný vyplatený príjem len z remes.činností ... ( obsah fakturácie slúži na preukázanie sa o aký príjem išlo...).


Ďakujem za odobrenie....
zuzik
12.03.08,13:19
Ahojte všetci, chcela som vas poprosiť či mi niekto nevie poradit, chcem uplatniť paušálne výdavky SZČO, ale neviem či 40% alebo 60%, už som hladala v prílohách Živ.zákona ale neviem to zaradiť. V ŽL má uvedenú túto činnosť: vykonávanie stavebných prác vo výškach pomocou horolezeckej techniky.

Ďakujem

:confused:
Pepa
12.03.08,13:27
Ahojte všetci, chcela som vas poprosiť či mi niekto nevie poradit, chcem uplatniť paušálne výdavky SZČO, ale neviem či 40% alebo 60%, už som hladala v prílohách Živ.zákona ale neviem to zaradiť. V ŽL má uvedenú túto činnosť: vykonávanie stavebných prác vo výškach pomocou horolezeckej techniky.

Ďakujem


:confused:
40% .
karcoolka1
15.03.08,08:47
Prečítala som si všetky príspevky. Len prosím o odsúhlasenie.
Na živnost.liste a na faktúrach má FO zváračské práce = 40%
Tweety
15.03.08,08:58
Prečítala som si všetky príspevky. Len prosím o odsúhlasenie.
Na živnost.liste a na faktúrach má FO zváračské práce = 40%
60%.
Pepa
15.03.08,10:40
60%.
Zváračské práce sú remeselná živnosť? :eek:
Monika Kováčová
15.03.08,11:44
http://www.porada.sk/t44635-p5-pausalne-vydavky-40-alebo-60-a.html
prísp. 42,43,44...
Klampiarstvo: pozri obsahovú náplň remeselných živností

aj tu: http://www.porada.sk/t30813-p70-pausalne-vydavky.html

nevidím problém v 60% pokiaľ ide o remeslo v ŽL: Klampiarstvo
Zita5
15.03.08,12:03
Dievčatá nič v zlom ;), mám informácie , že zvárač nemôže uplatňovať 60% len 40% .

Mali by to byť zámočnícke práce .
Anja111
15.03.08,12:16
Ja sa snažím v týchto prípadoch orientovať nasledovným:

60% náklady: zváračstvo, maliarstvo



Pri remeselných živnostiach nejde len o výkon remesla, ale o výkon kompletne remeselných živností, pri ktorých musel živnostník preukázať na účely udelenia živnostenského oprávnenia odbornú spôsobilosť. Ak preto živnostník vykonáva na základe živnostenského oprávnenia napr. len zváračské práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=59), pri ktorých nemusel preukazovať odbornú spôsobilosť, ide o voľnú ohlasovaciu živnosť a nie o zámočníctvo, t.j. o remeselnú živnosť, aj keď súčasťou zámočníctva sú zváračské práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=59). Nie je preto ani na daňové účely možné uplatniť pri zváračských prácach paušálne výdavky vo výške 60 %, ak sa nevykonáva remeselná živnosť komplexne, t.j. formou zámočníctva.
Obdobne je to aj v prípade maliarskych prác. Ak v skupine 113 (Stavebníctvo) nie je uvedená živnosť maliarstvo alebo v skupine 114 (Ostatné), nie je ani pri týchto príjmoch možné uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 %. Daňovník si nezaraďuje činnosti, ktoré vykonáva, do skupín, ktoré sú uvedené v názve, napr. 101 – Výroba kovov a kovových výrobkov, ale skúma, či nejde o jednotlivú činnosť tam taxatívne uvedenú (činnosti uvedené pod poradovým č. 1 až 33 vrátane 29a).
Monika Kováčová
15.03.08,12:17
Dievčatá nič v zlom ;), mám informácie , že zvárač nemôže uplatňovať 60% len 40% .

Mali by to byť zámočnícke práce .

pokiaľ má daňovník v ŽL zámočnícke práce, zváračske práce: uplatnila by som 40%
ak je v ŽL Klampiarstvo a fakturované sú zváračske práce: uplatním 60%

vychádzam z obsahovej náplni remeselných živností
Pepa
15.03.08,12:27
pokiaľ má daňovník v ŽL zámočnícke práce, zváračske práce: uplatnila by som 40%
ak je v ŽL Klampiarstvo a fakturované sú zváračske práce: uplatním 60%

vychádzam z obsahovej náplni remeselných živností
Monika - zadávateľka uvádza, že v živnostenskom liste má zváračské práce .
Monika Kováčová
15.03.08,12:32
už som si všimla
karcoolka1
16.03.08,09:12
Veľmi ste mi pomohli, svojími názormi. Ďakujem.
M0NIKA
20.03.08,11:14
Aj ja mám prosbu:
v ŽL má človek na vykonávanie ohlasovacej živnosti zámočníctvo, zváračské práce a rôzne iné. Fakturuje iba zámočnícke práce, montáž a zváranie oceľovej konštrukcie.
Mám mu uplatňovať 40 alebo 60%? Lebo ja by som dala 60, len si po prečítaní všetkých príspevkov nie som istá :confused:.
Vopred vďaka za pomoc.
hanelie
20.03.08,14:55
Za remeselné živnosti sú podľa § 21 živnostenského zákona považované také činnosti, ktorých vykonávanie je podmienené preukázaním odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore. Odborná spôsobilosť sa preukazuje:
- výučným listom
- iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo študijného odboru (maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom, osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky)
- dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore
ZMENA: Od 1. 10. 2007 už nie je potrebné preukazovať prax 3 roky. Požadovaná prax je nasledovná:
- výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom v odbore a jednoročná prax v odbore
- stredná škola mimo odboru, akreditovaná vzdelávacia ustanovizeň v odbore a dvojročná prax v odbore
- výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom/akreditovaná vzdelávacia ustanovizeň v odbore, kvalifikačná skúška pred skúšobnou komisiou a žiadna prax
- bez vzdelania v odbore a desaťročná prax v odbore
Namiesto praxe v odbore je možné preukázať prax v príbuznom odbore, ktrá musí byť najmenej dvojročná, ak má žiadateľ výučný list/maturitnú skúšku/vysokoškolský diplom v odbore, alebo najmenej trojročná, ak má žiadateľ vzdelanie na strednej škole mimo odboru a v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni v odbore.
Remeselné živnosti sú:
Por. č. ŽivnosťZoznamSKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov 1. Zámočníctvo I 2. Nástrojárstvo I 3. Kovoobrábanie I 4. Galvanizácia kovov I 5. Smaltovanie ISKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov 6. Opravy pracovných strojov I 7. Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel I 8. Opravy karosérií ISKUPINA 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín 9. Výroba a opravy protetických výrobkov I 10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi 11. Hodinárstvo ISKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika 12. Kamenárstvo ISKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov 13. Mäsiarstvo I 14. Výroba piva a sladu I 15. Výroba mliečnych výrobkov I 16. Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov ISKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov 17. Stolárstvo I 18. Zlatníctvo a klenotníctvo ISKUPINA 113 - Stavebníctvo 19. Murárstvo I 20. Tesárstvo I 21. Pokrývačstvo I 22. Klampiarstvo I 23. Izolatérstvo I 24. Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo I 25. Inštalácia a opravy chladiarenských zariadeníI 26. PodlahárstvoI 27. Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadeníI 28. KachliarstvoISKUPINA 114 - Ostatné 29. Pánske, dámske a detské kaderníctvoI 30. Kozmetické službyIII 31. Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne III 32. Čistenie a kontrola komínov III
Druhy živností (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Druhy-zivnosti)
Ohlasovacie živnosti (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Ohlasovacie-zivnosti)
Viazané živnosti (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Viazane-zivnosti)
Voľné živnosti (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Volne-zivnosti)
Koncesované živnosti (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Koncesovane-zivnosti)
Pepa
20.03.08,15:07
Aj ja mám prosbu:
v ŽL má človek na vykonávanie ohlasovacej živnosti zámočníctvo, zváračské práce a rôzne iné. Fakturuje iba zámočnícke práce, montáž a zváranie oceľovej konštrukcie.
Mám mu uplatňovať 40 alebo 60%? Lebo ja by som dala 60, len si po prečítaní všetkých príspevkov nie som istá :confused:.
Vopred vďaka za pomoc.
ŽL má síce zámočníctvo, ale keďže fakturuje montáž a zváranie oceľovej konštrukcie nemôže si 60% uplatniť. Zváranie nie je v obsahovej náplni zámočníka.

1. Zámočníctvo
zahŕňa:
Odborné práce na zhotovovanie kovových súčiastok a dielov ručným a jednoduchým strojným obrábaním podľa výkresovej dokumentácie. Montážne a demontážne práce pri opravách, údržbe a nastavovaní strojov a strojných zariadení, okrem strojov a strojných zariadení spadajúcich do inej reglementovanej živnosti. Zhotovovanie, montáž, osadzovanie, opravy, údržba a nastavovanie stavebných zámočníckych výrobkov a konštrukcií z kovových materiálov, s využitím unifikovaných a normalizovaných dielov a výrobkov používaných v stavbách. Montáž, bežné, stredné a generálne opravy strojov a zariadení, nastavovanie a uvádzanie do chodu nových pracovných prostriedkov podľa dispozícií výrobcu, inštalácia strojov.
JankaO
20.03.08,15:42
60% - v ŽL má zámočníctvo. To že faktúruje montáž a zváranie konštrukciií popr. zváračské práce je v poriadku, pretože tieto činnosti sú v "obsahovej náplni" zámočnika.


No neviem, ale keď pozerám dokument MV o obsahovej náplni remeselných činností, zváračské práce sú vymedzené ako negatívne k remeselnej živnosti - zámočníctvu , t.j., nespĺňajú charakter remeselnej činnosti a sú definované ako voľná živnosť. Takže, môj názor je, že pri zváračských prácach nie je možné uplatniť 60% pauš.výdavkov.
M0NIKA
20.03.08,16:23
Jaj...
takže keby sme "pretextovali" faktúry na zámočníctvo bolo by 60% v poriadku, že?

A ako je to v prípade, že niekto už živnosť mal a vo februári 2008 si ju rozšíril o zámočnícke práce. Fakturuje iba zámočnícke práce.
Môže si v roku 2008 uplatniť 60% keď k 01.01. nemal v živnosti zámočníctvo?
Pepa
22.03.08,07:47
No neviem, ale keď pozerám dokument MV o obsahovej náplni remeselných činností, zváračské práce sú vymedzené ako negatívne k remeselnej živnosti - zámočníctvu , t.j., nespĺňajú charakter remeselnej činnosti a sú definované ako voľná živnosť. Takže, môj názor je, že pri zváračských prácach nie je možné uplatniť 60% pauš.výdavkov.
To mám za to, že rýchlo čítam :cool:
Áno - zváračské práce sú 40%. Ja som videla zámočníctvo a stačilo mi to k tomu, aby som nesprávne odpovedala.
Opravujem svoj predošlý príspevok, aby niekoho nemýlil.
wermon
03.02.09,08:38
Ahojte poradáci,

vyrábam suveníry z keramiky a uplatňujem si paušálne výdavky -60%.
Chcel by som tento rok rozšíriť svoj sortiment a nalievať do svojich výrobkov vosk (knot zaliatý parafínom).

1./ Musím si vybaviť na živnostenskom úrade nový predmet podnikania ako výroba sviečok i keď nebudem vyrábať čisté sviečky alebo sa to berie ako príbuzný odbor? V živn. liste mám len výroba keramiky.

2./ Ako to bude vyzerať na konci daňového obdobia keď v tabulke remeselných živností (na uplatenie -60% výdavkov) nieje výroba sviečok?
Budem si môcť uplatniť 40% alebo 60%.

Pokial by sa mi to malo skomplikovať tak radšej nejdem vymýšlať. :)
Ďakujem Vám za odpovede.
saskia26
01.03.10,12:15
SZČO má remeselnú živnosť na: Výroba reziva, Ťažba a približovanie dreva.
Môže uplatniť 60% výdavky?
Kristina27
01.03.10,12:19
1. tú činnosť - remeselnú - musí SZČO aj fakturovať

2. nebola som si istá, či uvedená činnosť je remeselná, bola som sa opýtať za živnostenskom úrade a tam mi to potvrdili
saskia26
01.03.10,12:28
Fakturuje: opracovanie reziva, výroba dosiek, hranolov, fošní, lamiel.
Súhlasí s popisom remeselných živností 17.Stolárstvo.
Takže predpokladám správne, že môže dať 60% výdavky?
magdalenaa
14.03.10,16:26
Prečítala som si príspevky, ale aj tak mám z toho hokej:
- živnostník má v ŽL napísané - ohlasovaciu živnost KOVOOBRABANIE - može si uplatnit 60% - fakturovala len kovoobrabacie práce.
Ďakujem
mysimis
14.03.10,16:28
Na to aby si si mohla uplatniť 60% paušálnych výdavkov musíš mať živnosť remeselnú a nie ohlasovaciu.
magdalenaa
14.03.10,16:33
Takže, ak má ŽL len na ohlasovaciu živnost nemože v žiadnom prípade uplatnit 60% ?