Jenny
24.02.07,13:22
Občianske združenie vedie jednoduché účtovníctvo. Doteraz mu nevznikla povinnosť podať daňové priznanie.Tento rok predalo pozemok a musí podať daňové priznanie. Podáva priznanie na tom istom tlačive ako podnikajúce právnické osoby ? / s.r.o. /
Ďakujem Jenny:rolleyes:
alena
26.02.07,08:26
tlačivo na DP pre PO má len jeden vzor
eva212
13.03.07,13:53
Prosím o pomoc,
účtujem v Občianskom združení - JÚ - nemá podnikateľskú činnosť, ale od 05/2005 realizuje projekt z prostriedkov EU - MPSVaR. Systém refundácie - najprv OZ musí uhradiť zo svojich prostriedkov a po kontrole ministerstvom dostane peniaze späť /ale nie všetky/. V roku 2005 mi vyšla strata 630 tis., v roku 2006 mi vychádza zisk 311 tis. No zistila som, že neziskovka si nemôže robiť odpočet straty.
1. Mám povinnosť podávať daňové priznanie?ˇ
2. Účtovala som správne dotácie do príjmov a výdavky na projekt do výdavkov?

Som z toho blázon, ešte rozmýšľam a študujem ale veľmi prosím o Vaše rady.
Vďaka.
victoria
13.03.07,18:23
OZ nemá povinnosť podať daňové priznanie iba v prípade, že má iba príjmy nepodliehajúce dani z príjmov a príjmy z členských príspevkov. Je pravda, že nezisková organizácia si nemôže nárokovať odpočet straty z minulých rokov. Pokiaľ viem, tak príjmy v rámci grantov EÚ sú príjmy oslobodené od dane z príjmov, takže ak ti aj vychádza zisk predpokladám že to je zisk a náklady ktoré sú oslobodené od dane z príjmov, tzn. nebudeš tento zisk zdaňovať.
victoria
13.03.07,18:24
Daj si ešte pozor na časové rozlíšenie nepreplatených refundácií ku koncu roka, tzn. neviem či sa neuvádzajú ako pohľadávky, pokiaľ máš podané nejaké žiadosti o preplatenie a platba do konca roka neprišla. V podvojnom účtovníctve sa určite časovo rozlišujú.
eva212
14.03.07,05:42
Victoria - ďakujem veľmi pekne.
FAA
14.03.07,08:37
OZ nemá povinnosť podať daňové priznanie iba v prípade, že má iba príjmy nepodliehajúce dani z príjmov a príjmy z členských príspevkov. Je pravda, že nezisková organizácia si nemôže nárokovať odpočet straty z minulých rokov. Pokiaľ viem, tak príjmy v rámci grantov EÚ sú príjmy oslobodené od dane z príjmov, takže ak ti aj vychádza zisk predpokladám že to je zisk a náklady ktoré sú oslobodené od dane z príjmov, tzn. nebudeš tento zisk zdaňovať.

Asi som nehľadal dôsledne, ale nemôžem nájsť právny predpis o nemožnosti odpočítania straty neziskovou organizáciou, môžem poprosiť o odkaz na takýto právny predpis? Ďakujem.
eva212
15.03.07,06:26
Je to zákon 366/1999 Z.z. - § 34 ods.3 - Možnosť odpočítavania daňovej straty sa nevzťahuje na daňovaníkov ..... ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie (§18 ods.5).
FAA
15.03.07,09:35
Je to zákon 366/1999 Z.z. - § 34 ods.3 - Možnosť odpočítavania daňovej straty sa nevzťahuje na daňovaníkov ..... ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie (§18 ods.5).

Nenašiel som v zákone 595/2003 o Dzp prechodné ustanovenie, ktoré by ošetrovalo umorovanie straty daňovníkov, ktorí nie sú založení, alebo zriadení na podnikanie, (umorovanie straty §30 a §52), volal som na MVO Servis 02/43410476, aj na DU Košice I, nikto o ničom takom nevie, tak sa skôr prikláňam k tomu že neziskové org. si môžu umorovať stratu tak ako ostatní daňovníci, podľa §30 a §52 zák.595/2003.
victoria
17.03.07,06:32
Ale hovori o tom aj Opatrenie MF SR z 10.12.2002 o postupoch uctovania pre uctovne jednotky ktore nie su zalozene za ucelom podnikania v § 58 Zakladne imanie, kde sa hovori ze v pismene c) akym sposobom neziskova organizacia uctuje o nerozdelenych ziskoch a stratach minulych rokov.
jeso
12.02.10,20:40
toto som našla na stránke DRSR

Občianske združenie vykázalo v roku 2003 stratu. Má nárok na odpočet straty, keďže do účinnosti nového zákona o dani z príjmov odpočítať stratu im zákon o daniach z príjmov nedovoľoval ?

Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov umožňuje daňovníkom vo všeobecnosti odpočítať od základu dane daňovú stratu vykázanú do 31.12.2003 a súčasne daňovú stratu vykázanú počnúc r. 2004 a neskôr a to podľa ustanovenia § 52 ods. 8 a § 52 ods. 45 zákona o dani z príjmov. Ak daňovník odpočítava daňovú stratu podľa podmienok § 34 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, platia všetky podmienky tu stanovené. To znamená vrátane podmienky, že odpočet daňovej straty nemôže uplatniť daňovník nezaložený za účelom podnikania (§ 34 ods. 3 zákona o daniach z príjmov).
Pokiaľ daňovník - občianske združenie vykáže daňovú stratu za zdaňovacie obdobie r. 2004 a neskôr, túto môže odpočítať od základu dane podľa podmienok § 30 zákona o dani z príjmov počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.
Monika C.
14.02.10,13:32
toto som našla na stránke DRSR

Občianske združenie vykázalo v roku 2003 stratu. Má nárok na odpočet straty, keďže do účinnosti nového zákona o dani z príjmov odpočítať stratu im zákon o daniach z príjmov nedovoľoval ?

Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov umožňuje daňovníkom vo všeobecnosti odpočítať od základu dane daňovú stratu vykázanú do 31.12.2003 a súčasne daňovú stratu vykázanú počnúc r. 2004 a neskôr a to podľa ustanovenia § 52 ods. 8 a § 52 ods. 45 zákona o dani z príjmov. Ak daňovník odpočítava daňovú stratu podľa podmienok § 34 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, platia všetky podmienky tu stanovené. To znamená vrátane podmienky, že odpočet daňovej straty nemôže uplatniť daňovník nezaložený za účelom podnikania (§ 34 ods. 3 zákona o daniach z príjmov).
Pokiaľ daňovník - občianske združenie vykáže daňovú stratu za zdaňovacie obdobie r. 2004 a neskôr, túto môže odpočítať od základu dane podľa podmienok § 30 zákona o dani z príjmov počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.

Ja som tiež tak vedela, že OZ nemôže odpočítať daňovú stratu ale podľa toho vyzerá to tak, že aj OZ môže odpočítať daňovú stratu aj keď s tých § presne som to nedočítala. hm:confused: Ale vyzerá to tak že OZ, ktoré majú príjmy, ktoré sa zdaňujú tam by sa dalo použiť umorenie straty ale či by sme to obhájili to neviem. Ja mám OZ - ktoré majú príjmy len nezdanené:)
mirhu
10.03.11,10:25
Ja som tiež tak vedela, že OZ nemôže odpočítať daňovú stratu ale podľa toho vyzerá to tak, že aj OZ môže odpočítať daňovú stratu aj keď s tých § presne som to nedočítala. hm:confused: Ale vyzerá to tak že OZ, ktoré majú príjmy, ktoré sa zdaňujú tam by sa dalo použiť umorenie straty ale či by sme to obhájili to neviem. Ja mám OZ - ktoré majú príjmy len nezdanené:)

Aj ja mám OZ, iba s nezdaňovanými príjmami, ale tým, že nevybrali peniaze z účtu, ale veľa vecí platili zo svojich, mi vyšlo na konci roka že sú v strate, aj keď v skutočnosti na účte peniaze mali...( to bolo za rok 2009). Ako to dať do poriadku v roku 2010 - uhradením straty? alebo ako?
Ďakujem za radu
Eva Póčová
17.03.11,10:08
Ahojte,
mám teraz prvýkrát taký prípad, že OZ (spevádzky zbor) mal koncert v decembri. Predali vstupenky v hodnote asi 80,-€. Mali asi nejaké náklady v roku 2010 ešte neviem koľko. Niektoré vstupenky rozdávali do škôl ale nie všetky boli zaplatené, čo s tými, ktoré nevrátili, musím to zarátať do príjmov?:(
Príjmy môžem vykázať tak, že zrátam vstupenky a dám do pokladne jedným príjmovým? Doteraz nemali žiadne príjmy, mali len nulové DP.
ďakujem