denisa.h
24.02.07,15:04
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci skor si potvrdit, ci ma narok na stravne pocas sluzobnej cesty (zahranicnej) aj konatel (iny statutar), ak nie je zamestnancom tejto firmy.
Ako konatel ide na rokovania s obchodnymi partnerami, alebo hladat novych. Nebolo by fer, keby nemal narok, si myslim. ja som mu to vsak nedavala do stravneho, ale myslim si, ze narok by mal mat.
s tymi konatelmi mi to nie je uplne jasne.
Dakujem :-)
Danila
24.02.07,14:15
Posudzuje sa ako zamestnanec, a teda má nárok.
denisa.h
24.02.07,14:17
myslela som si, ale nebola som si ista... dakujem :-)
Martin Mocko
20.03.08,06:04
Prehladal som poradu, ale odpoveď som nenašiel..skúsim sa tu spýtať.
Jednoosobová SRO, zároveň bez zamestnancov. Konateľ a spoločník v jednej osobe NIE JE zamestnancom. Nakúpi strané lístky, ale neplatí spoločnosti za ne nič. Chápem, že pri zamestnancovi sa 45% z hodnoty stravenky (prípadne 45% z hodnoty stravného 5-12 hod.) stáva základ dane (čo je nedaňový príjem, ktorý musí byť zdanený v mzde) a DPH (ktorú treba odviesť).

Ale čo v prípade konateľa, keďže ten nemá pracovnú zmluvu? DPH odviesť - to je jasné. Ale čo s nedaňovým príjmom? Urobiť daňové priznanie na konci roku?
Martin Mocko
20.03.08,07:18
Posúvam..
liba2
20.03.08,08:56
Prehladal som poradu, ale odpoveď som nenašiel..skúsim sa tu spýtať.
Jednoosobová SRO, zároveň bez zamestnancov. Konateľ a spoločník v jednej osobe NIE JE zamestnancom. Nakúpi strané lístky, ale neplatí spoločnosti za ne nič. Chápem, že pri zamestnancovi sa 45% z hodnoty stravenky (prípadne 45% z hodnoty stravného 5-12 hod.) stáva základ dane (čo je nedaňový príjem, ktorý musí byť zdanený v mzde) a DPH (ktorú treba odviesť).

Ale čo v prípade konateľa, keďže ten nemá pracovnú zmluvu? DPH odviesť - to je jasné. Ale čo s nedaňovým príjmom? Urobiť daňové priznanie na konci roku?Zadanie nie je presné; treba doplniť o aké stravné lístky ide (keďže sa tu spomína DPH) - o gastrolístky ?
Martin Mocko
20.03.08,08:58
Zadanie nie je presné; treba doplniť o aké stravné lístky ide (keďže sa tu spomína DPH) - o gastrolístky ?

Sorry, jasne. Nejde o Gastrolístky, keďže tie sa nezdaňujú. Ide skôr o stravovanie prostredníctvom inej spoločnosti.
liba2
20.03.08,09:11
Prehladal som poradu, ale odpoveď som nenašiel..skúsim sa tu spýtať.
Jednoosobová SRO, zároveň bez zamestnancov. Konateľ a spoločník v jednej osobe NIE JE zamestnancom. Nakúpi strané lístky, ale neplatí spoločnosti za ne nič. Chápem, že pri zamestnancovi sa 45% z hodnoty stravenky (prípadne 45% z hodnoty stravného 5-12 hod.) stáva základ dane (čo je nedaňový príjem, ktorý musí byť zdanený v mzde) a DPH (ktorú treba odviesť).

Ale čo v prípade konateľa, keďže ten nemá pracovnú zmluvu? DPH odviesť - to je jasné. Ale čo s nedaňovým príjmom? Urobiť daňové priznanie na konci roku?Ide o nepeňažný príjem.