JDM
24.02.07,15:10
Prosím poraďte mi. Kamarát otravuje stále s daňovým priznaním. Avšak je dosť komplikovaný. Má živnosť, na ktorú v roku 2006 nemal príjmy. Zároveň bol od 01.01.06 do 30.09.06 na materskej. Po skončení materskej sa od 01.10.06 zamestnal v ČR /riadny zamestnanec/. Má si vôbec podávať nejaké daňové priznanie?
JDM
26.02.07,11:51
Prosím poraďte mi. Kamarát otravuje stále s daňovým priznaním. Avšak je dosť komplikovaný. Má živnosť, na ktorú v roku 2006 nemal príjmy. Zároveň bol od 01.01.06 do 30.09.06 na materskej. Po skončení materskej sa od 01.10.06 zamestnal v ČR /riadny zamestnanec/. Má si vôbec podávať nejaké daňové priznanie?

DaŇ, ktorú zaplatil v Čechách zo ZČ mu na Slovensku nevrátia /alebo áno, ak si to uvedie do DP prepočtom na Sk?/. Nebolo by rozumnejšie podať DP v Čechách, ale čo potom na Slovensku, keď tu je povinný si priznať všetky príjmy? Ľudia dobrí, ja sa v tom tak motám, poraďte. Ďakujem.
Johanka
26.02.07,11:57
DaŇ, ktorú zaplatil v Čechách zo ZČ mu na Slovensku nevrátia /alebo áno, ak si to uvedie do DP prepočtom na Sk?/. Nebolo by rozumnejšie podať DP v Čechách, ale čo potom na Slovensku, keď tu je povinný si priznať všetky príjmy? Ľudia dobrí, ja sa v tom tak motám, poraďte. Ďakujem.

Ak má trvalý pobyt v SR - podá DP alebo si dá urobiť RZD v ČR. Výsledok prenesie do DP v SR, kde si na daňovú povinnosť započíta daň zaplatenú v ČR. Ak má pocit, že toto všetko nestíha do 31.3., doporučujem podať žiadosť o predĺženie lehoty na podanie DP do 30.9.2007.

Na čítanie príjmy ČR.
JDM
26.02.07,12:02
Pre Johanka:
Johanka ďakujem, takže Potvrdenie o príjme z Čiech mi je na nič? Ak by potreboval ročné zúčtovanie z Čiech, tak to nestíha u zamestnávateľa, je to lajdák /ten zamestnanec/, a momentálne na PN, do Čiech ďaleko, a určite ani nevie, či podpisoval nejaké RZD. Nebolo by možné, aby si urobil sám DP v Čechách a výsledok/zaplatené dane/ si preniesol do DP na Slovensko?
Johanka
26.02.07,12:04
Napísala som to vyššie, môže si urobiť sám DP v ČR.
JDM
27.02.07,08:04
A ak si neurobí sám DP v Čechách, ani nepožiada českého zamestnávateľa o RZD, môžem mu daň z Potvrdenia o príjme, ktoré vypísal český zamestnávateľ nejako použiť? Myslím že nie... Teda na zhrnutie: bez RZD v ČR alebo podania DP v ČR nijako nedostanem daň zaplatenú v ČR do slovenského DP. Je to tak správne? A ako potom vypísať DP v SR? Má si vôbec nejaké DP vypisovať, keď mal len materskú, a príjmy zo živnosti nulové /okrem ZČ v ČR/. Ďakujem.
Marína
27.02.07,08:25
A ak si neurobí sám DP v Čechách, ani nepožiada českého zamestnávateľa o RZD, môžem mu daň z Potvrdenia o príjme, ktoré vypísal český zamestnávateľ nejako použiť?
Áno.
Myslím že nie... Teda na zhrnutie: bez RZD v ČR alebo podania DP v ČR nijako nedostanem daň zaplatenú v ČR do slovenského DP.
Daň uhradenú do ŠR ČR uvedieš na r.83 DP typ_B.
Je to tak správne? A ako potom vypísať DP v SR?
Vypíšeš r.33-35 prepočítane kurzom podľa ZoDP_§31_ods.2,odd.VI r.2,9,11-uvedieš 0, 36,37,38 a 42-uvedieš 0, r.58,59,62,64,66,67,68,69,70, 71-ak si uplatňuje,72-75-ak si uplatňuje, 76-78,82-87,91, 92-ak si uplatňuje, 93,96,103, prípadne odd.XIV.
Má si vôbec nejaké DP vypisovať, keď mal len materskú, a príjmy zo živnosti nulové /okrem ZČ v ČR/.
Ak je daňovým rezidentom SR(má daňový domicil, neobmedzenú daňovú povinnosť), je povinný priznať celosvetové príjmy.
Ďakujem.
Odpoveď v rámci citátu.