kalkulka
24.02.07,15:47
Zdravím všetky múdre hlavičky. Mám pochybnosti o menových obchodoch.
Dňa 3.7.06 sme uzatvorili menový obchod swap.
Mám konfirmáciu z banky, kde sa píše:
Prvá časť - spot -zatvorenie protioperáciou čiastočné deň plnenia 3.7.2006 - my predávame /banka/ vy kupujete /naša firma/ 50 000 EUR
dohodnutým kurzom atď. v SKK

Druhá časť - Forward - prevod z účtu na účet
Deň plnenia: 30. 4. 2007 - my kupujeme /banka/ vy predávate /naša firma/ 50 000 EUR dohodnutým kurzom ......v SKK.

Vzájomné pohľadávky z prvej časti tohto obchodu SWAP započítavame so vzájomnými pohľadávkami z menového obchodu zo dňa 2.3.2005.
Výsledok započítania je strata 10 250,- Sk.

Je takto vyčíslená strata daňovo uznaná, ak sa robil zápočet z budúcich obchodov z roku 2007. Čo s tým? Celkové saldo takýchto obchodov je ziskové. Ďakujem za každú dobrú radu. V týchto obchodoch si pripadám ako na šikmej ploche. Raz sa asi pri nich prepadnem do čiernej diery.
andrej_rv
24.02.07,22:17
Vzájomné pohľadávky z prvej časti tohto obchodu SWAP započítavame so vzájomnými pohľadávkami z menového obchodu zo dňa 2.3.2005.
Výsledok započítania je strata 10 250,- Sk.
Je takto vyčíslená strata daňovo uznaná, ak sa robil zápočet z budúcich obchodov z roku 2007. Čo s tým? Celkové saldo takýchto obchodov je ziskové. Ďakujem za každú dobrú radu. V týchto obchodoch si pripadám ako na šikmej ploche. Raz sa asi pri nich prepadnem do čiernej diery.
Problematika zdaňovania derivátových operácií je riešená v § 19 ods. 2 písm. o) - v zmysle uvedeného je daňovým výdavkom úhrn nákladov na deriváty najviac do výšky výnosov z derivátov v úhrne za zdaňovacie obdobie.
Len trošku nerozumiem, ako môže byť výsledkom započítania strata. Zápočet je účtovanie na účtoch zúčtovacích vzťahov, nie na nákladových a výnosových účtoch. A pri derivátových operáciách je možný aj zápočet budúcich obchodov ? Vo všeobecnosti totiž v zmysle § 359 Obchodného zákonníka proti splatnej pohľadávke nemožno započítať nesplatnú pohľadávku, ibaže ide o pohľadávku voči dlžníkovi, ktorý nie je schopný plniť svoje peňažné záväzky (ale možno, že pri derivátových operáciách platia iné pravidlá...)
Nejakú inšpiráciu k účtovnému a daňovému riešeniu Tvojho problému snáď nájdeš v monotematickom príspevku Ing.Kaletovej: " Deriváty, oceňovanie, účtovanie" - Dane a účtovníctvo, vzory a prípady 2004 (vydavateľstvo PORADCA s.r.o., Žilina), je tam uvedených aj dosť konkrétnych príkladov.
kalkulka
25.02.07,07:38
Je to na tebe ako sa s bankou dohodneš. Vieš tieto obchody neuzatváram ja a tak veľmi často sa stáva, že to všetko riešim až po funuse. Strata zo započítania vznikla a fakt sa započítali menové obchody, ktoré by mali ešte len prebehnúť. V týchto obchodoch sa totiž môžeš s bankou dohodnúť aj na posune vopred dohodnutých obchodov. Ani sama neviem povedať prečo to šéf takto spravil, ale stalo sa. Preto som na pochybách, či je to daňovo uznané? Avšak stále ma ťahá k tomu, že strata je súčasťou zrealizovanej dohody v r. 2006 a saldo z obchodov je plusové, tak snáď áno. Toho poradcu som študovala dávnejšie, ale takýto povedala by som opačný prípad tam nie je riešený.
Obchody sú nastavené na prepočet kurzov a preto tam vzniká buď strata alebo zisk. Podľa toho, kto výhodnejšie predáva.
kalkulka
26.02.07,06:19
Vyjadrí sa k tomu ešte niekto? Prosím, prosím. Zaujíma ma každý názor.
Lila
26.02.07,06:34
Poďme po poriadku:
1/ swap rozdelíme na -A/ spot spl.3.7.2006 Váš Nákup 50.000 EUR
-B/ fwd spl. 30.4.2007 Váš Predaj 50.000 EUR /tento budúci obchod evidujeme k 31.12.2006 na podsúvahovom účte/

K tomu vzáj. započítaniu : menový obchod bol uzatvorený 2.3.2005 a splatný kedy??????? 3.7.2006 ? Treba bližšie identifikovať.
kalkulka
26.02.07,06:37
Áno, splatný 3.7.2006./Ten obchod z 2.3.2005/
Lila
26.02.07,06:54
No, tak je to v poriadku. Ak výsledok započítania je strata 10.250,-Sk, tak to treba riadne zaúčtovať na aú 567 do účtovných nákladov.
Ten vzáj. zápočet je v poriadku. Bežne sa to tak s bankami robí.
Doplnené: Finančné vysporiadanie sa robí cez an. účty aú 373x, 221x. V tomto prípade keďže ide o derivát bez fyzickej dodávky, tak fin. vysporiadanie robíme cez aú 373x, 395x. Cez int. doklad zaúčtujeme v tomto prípade stratu 10.250 Sk ako MD 567x/DAL 395x .

Ale pozor, keďže Vy nie ste banka, ani obchodník, ktorý sa menovými obchodmi živí a má na to oprávnenie, tak na konci r. 2006 si pozrite Váš stav na súvahových účtoch 667 a 567.
1/ Ak máte sumu sú 667 vyššiu, tak všetko čo bolo zaúčtované na sú 567 je Váš riadny daň. náklad.
2/ Ak je suma na súvah. účte 567 vyššia ako na 667, tak Vaše DAŇOVÉ náklady môžu byť len vo výške súv. účtu 667.
Čiže ten rozdiel si dáte do DP ako pripočitateľnú položku k ZD.
kalkulka
26.02.07,06:57
Rozdiel je kladný, čiže 667 je vyššia. Takže môžem kľudne dať do daňových výdavkov všetko. Ďakujem krásne. Si super.
Lila
26.02.07,07:06
Niet začo.