Uvinka
24.02.07,15:51
Syn je invalidný dôchodca z mladosti, poberá dôchodok necelé 3 roky. Je uznaný na 90% a chcel by sa zamestnať v chránenej dielni. Potrebovala by som vedieť či sa ho týka prehodnocovanie dôchodkov.
ajobs
24.02.07,15:33
Syn je invalidný dôchodca z mladosti, poberá dôchodok necelé 3 roky. Je uznaný na 90% a chcel by sa zamestnať v chránenej dielni. Potrebovala by som vedieť či sa ho týka prehodnocovanie dôchodkov.


To, že sa chce zamestnať nemá žiadny súvis s prehodnocovaním ID-toto organizuje posudkový lekár Sociálnej poisťovne bez ohľadu na to, či ID je zamestnaný alebo nie.
MaryPe
17.04.07,17:50
Dobrý večer prajem. Som invalidná dôchodkyňa a teraz mám možnosť nastúpiť do práce na letnú sezónnu. Mám podpísať Pracovnú zmluvu na dobu určitú alebo Dohodu o vykonaní práce? Aký je v tom rozdiel? Budem musieť potom zo zárobku odvádzať Sociálnej poisťovni nejaké odvody? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
ajobs
17.04.07,20:01
Dobrý večer prajem. Som invalidná dôchodkyňa a teraz mám možnosť nastúpiť do práce na letnú sezónnu. Mám podpísať Pracovnú zmluvu na dobu určitú alebo Dohodu o vykonaní práce? Aký je v tom rozdiel? Budem musieť potom zo zárobku odvádzať Sociálnej poisťovni nejaké odvody? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Čítaj na Porade, než sa opýtaš - lepšie je najskôr hľadať, a potom sa pýtať.
Všetko závisí od typu a druhu práce, a aj od jej ohodnotenia. Ako zamestnanec odvádzaš do ZP a SP odvody (nie je jasné, či si ID do 70% alebo nad 70%), z dohody nie. Ale to nie je rozhodujúce kritérium.
dari1
27.06.08,17:02
Mili poradaci,
prosim o radu. Mam syna, ktory je zdravotne tazko postihnuty. Teraz skoncil odborne uciliste (19.6.08), idem vybavovat invalidny dochodok. Chcela som ho prihlasit na urade prace - tam ho prihlasia po ukonceni sk. roka, t.j. po 31.8.08.
Teraz vybavujem lekarov k ziadosti o priznanie invalidneho dochodku. Mam ho prihlasit ako dobrovolneho platcu dochodkoveho poistenia - niekde som pocula, ze za ten cas, kym to podam, by som ho mala prihlasit.
Mozem ho prihlasit iba na dochodkove a invalidne poistenie, na aku vysku, aby mu vysiel nejaky dochodok? Poradite?
Preluskala som niekolko tem k invalidnym, blog p. mihala, ale vysku som zatial nikde nenasla. Zakon som pozrela, §§70-72, myslim, ze to ma logiku, mal by to vyhodnejsie. Neviem, ci mu zozeniem nejaku robotu.
dik za rady
ajobs
28.06.08,10:40
Mili poradaci,
prosim o radu. Mam syna, ktory je zdravotne tazko postihnuty. Teraz skoncil odborne uciliste (19.6.08), idem vybavovat invalidny dochodok. Chcela som ho prihlasit na urade prace - tam ho prihlasia po ukonceni sk. roka, t.j. po 31.8.08.
Teraz vybavujem lekarov k ziadosti o priznanie invalidneho dochodku. Mam ho prihlasit ako dobrovolneho platcu dochodkoveho poistenia - niekde som pocula, ze za ten cas, kym to podam, by som ho mala prihlasit.
Mozem ho prihlasit iba na dochodkove a invalidne poistenie, na aku vysku, aby mu vysiel nejaky dochodok? Poradite?
Preluskala som niekolko tem k invalidnym, blog p. mihala, ale vysku som zatial nikde nenasla. Zakon som pozrela, §§70-72, myslim, ze to ma logiku, mal by to vyhodnejsie. Neviem, ci mu zozeniem nejaku robotu.
dik za rady

No nárok na invalidný dôchodok podmieňuje veľa faktorov, ale rozhodujúce je nasledovné:
a/ koľko rokov má syn,
b/ bol už dôchodkovo poistený (mohol byť teoreticky od 16-tich rokov),
c/ aký je stupeň jeho zdravotného postihnutia (to samozrejme je možné stanoviť až po posudkovej prehliadke).

Ak by sme predpokladali, že stupeň jeho zdravotného postihnutia je od 41% do 70%, potom sa ID vypočíta ako súčin 0,41-0,70*OMB*46*249,14=4699-8023 SK, ak by OMB bol 1. Ak by ovšem nemal žiadne OMB (čo je jeho prípad, zrejme), potom platí OMB z § 73, ods.3 zákona o sociálnom poistení, čiže 0,67.
Potom ID pri tomto type zdravotného postihnutia bude 0,41-0,70*0,67*46*249,14=3149-5375 Sk.
Pri zdravotnom postihnutí nad 70% je ID 0,67*46*249,14=7679 Sk.
Takto priznané dôchodky za zvyšujú od 1.7.2008 o 5%.
Pokiaľ ide o dobrovoľné dôchodkové poistenie, išlo by asi o poistenie na krátky čas, tak by to bolo aj možné realizovať. Ale ak podáte žiadosť o ID, tak potom (aj keď samotný proces môže trvať dlhšie), mu ID priznajú od tohto termínu podania, čiže tam by bolo dôchodkové poistenie zbytočné.
dari1
29.06.08,09:53
ajobs, dakujem za rychlu nocnu odpoved. Syn bude mat 20 rokov v 11/2008, uciliste ukoncil 190608. Dochodkovo poisteny nebol, sustavne sa pripravoval na povolanie ;). Predpokladam, ze mu nedaju plny ID (t.j. nad 70 %, bude asi v rozmedzi 41-70). Myslela som, ze prihlasenim na dobrovolne doch. poistenie by sa mu mohol zvysit zaklad - t.j. OMB?
Katy a R
29.06.08,10:37
ajobs, dakujem za rychlu nocnu odpoved. Syn bude mat 20 rokov v 11/2008, uciliste ukoncil 190608. Dochodkovo poisteny nebol, sustavne sa pripravoval na povolanie ;). Predpokladam, ze mu nedaju plny ID (t.j. nad 70 %, bude asi v rozmedzi 41-70). Myslela som, ze prihlasenim na dobrovolne doch. poistenie by sa mu mohol zvysit zaklad - t.j. OMB?

Ak sa jedná o invaliditu z mladosti, možno požiadať o ID od 18. roku veku
(čiže teraz čo najskôr)
dari1
03.12.08,07:19
Mam to za sebou. Vcera som bola so synom na posudkovej, od takeho ponizovania som si davno odvykla (po prvych skusenostiach som uz nic neziadala pre neho).
Len tak-tak som to stihla do dovrsenia 20 rokov veku, lebo v socialke maju poradovnik a objednavala ma na spisanie ziadosti cca o mesiac. Nad ramec potrebnych potvrdeni na letaciku som musela nahanat dalsie dve (v ramci soc.poistovne - ale musela som to nahanat a behat pre to ja). Ale je to za mnou.
Aj vdaka vam, ajobs a janaex, som to nejako zvladla.
Uznali mu 100 % invaliditu, teraz cakam na rozhodnutie.
Majte sa vsetci krasne a nech sa dari a nech nemusite vybavovat taketo veci.
bianka117
04.12.08,09:03
I keď sa hovorí aj v zákone, ze prípadný zárobok nema vyšku na posudenie na ID, resp. na prehodnotenie, tak to tak nie je. Ja som naposledy bola na posúdeny, mala som uznanych 75% ID, teraz ked posudkova zistila, ze som sa čiastočne zamestnanala, tak okamžite zvolila taktiku, ze som mlada a ze ma prehodnoti na čiastočny inv. i ked sa mi zdravotny stav nezmenil a užívam od bolesti opiáty, tak o čom to teda je. Zamestnala som sa vlastne kvôli tomu, že sa mi uz minuly rok vyhražala že mi da čiastočny, tak ked som mala prílezitost tak som to miesto prijala. Nikto mi však nezaruči, po tom čo som sa zamestnala, ze sa mi zdravotny stav nezhorši, ale ich to na socialnej netrápi, ved zdravotna poistovna znáša dalšie náklady s liečbou, oni sa zbavia jedného invalida...
dari1
22.12.08,12:54
Prednedávnom som písala, že to mám za sebou. OMYL.
Mám pred sebou ďalšie vybavovačky - posudkový lekár chce opätovné kontrolné vyšetrenie od odborného lekára. Odborný lekár hovorí, že si to musím zaplatiť sama, lebo to im poisťovňa neprepláca. Pekné, však? Ide o cca 700 sk.
Na stránke soc.poisťovne som nezistila nič o tom, že by mi to preplatili.
Tie peniaze mi až tak nevadia, vadí mi princíp!!!!
feron
23.12.08,09:05
Prednedávnom som písala, že to mám za sebou. OMYL.
Mám pred sebou ďalšie vybavovačky - posudkový lekár chce opätovné kontrolné vyšetrenie od odborného lekára. Odborný lekár hovorí, že si to musím zaplatiť sama, lebo to im poisťovňa neprepláca. Pekné, však? Ide o cca 700 sk.
Na stránke soc.poisťovne som nezistila nič o tom, že by mi to preplatili.
Tie peniaze mi až tak nevadia, vadí mi princíp!!!!
Sociálna poisťovňa má zmluvu s niekotrými poskytovateľmi zdr.starostlivosti o preplácaní výkonov pre SP. Je len na výbere posudkového lekára, komu dá vyžiadanie a teda mu to preplatí SP. Interne však asi majú nariadené robiť to čo najmenej. šetria peniaze na prémie
dari1
13.03.09,10:11
Ahojte, mam nove, pre mna nepochopitelne skutocnosti.
V 02/2009 som bola so synom na opatovnom prehodnoteni ziadosti o ID, s novymi nalezmi od lekarov. Priznali mu 60%.
Vcera mi prisiel list od socpoist - ci suhlasim so zmenou datumu priznania ID od 24.11.2006 (tj od dovrsenia 18 roku veku syna), hoci som ziadost podavala v 10/2008.
Pred podanim ziadosti som ho prihlasila na doch.poistenie a zaplatila (1 den, v maxim.VZ). Moze byt v tom ten hacik? Ak by bol priznany ID od datumu podania ziadosti, mal by byt VZ na vypocet zo zaplateneho poistneho,? ak ho priznaju k 18 roku veku - bude z mladosti a bude uplatneny § 73 ods 3, tj os.mzd.bod 0,67.??
Myslite, ze pomoze, ak nebudem suhlasit so zmenou priznania ID?
Dik za Vase nazory.
dari1
04.03.11,09:36
otazka od durli:
Dobry vecer Dari1,Pred casom ste riesili asi podobny problem s invalidnym dochodkom pre syna/tu na porade/ ako ja teraz.Preto by ma zaujimalo ako to dopadlo u Vasho syna.Prosim Vas ,ako sa spravne urci vyska osobneho mzdoveho bodu/ OMB/ ak sa jedna o osobu, ktora sa stala invalidom v obdobi v ktorom je nezaopatrenym dietatom?/invalid z mladosti/
Osobny mzdovy bod jej stanovili 0,67.Vyska poklesu schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost bola stanovena na 60%.Je mozne tento OMB nejako navysit napriklad doplatenim poistneho na maximalnu hodnotu OMB?
Posudkovy lekar to vraj moze posudit dvoma sposobmi.1.ako dochodok z mladosti /OMB bude 0,67/ 2.inym sposobom.

odpoved
U mojho syna to posudili z mladosti, hoci som sa odvolavala, atd. uz mi zostaval iba sudny proces, a az tam sa mi to nechcelo hnat. Ze ked mal diagnozu k 18.roku veku, tak je to z mladosti. (mala som zaplatene doch.poistenie za nejake 2 dni...),
je mozne, ze nejaky iny lekar to posudi inak.
durli
08.03.11,05:55
Pre Dari 1: Dakujem za odpoved.Asi sa budeme musiet zmierit s almuznou, ktorej vravia dochodok.Prajem vsetko dobre.
dari1
08.03.11,08:36
Mas pravdu, durli. A neberu ohlad na to, ze je viac diagnoz, beru do uvahu jednu a z druhych, hoci su tiez zavazne, ze by mohli byt hlavnou, iba 10%
Uz som sa prestala rozculovat, ked nemam silu to zmenit.
Vela sil aj vam.
Xanti
08.03.11,08:45
Ahojte, mam nove, pre mna nepochopitelne skutocnosti.
V 02/2009 som bola so synom na opatovnom prehodnoteni ziadosti o ID, s novymi nalezmi od lekarov. Priznali mu 60%.
Vcera mi prisiel list od socpoist - ci suhlasim so zmenou datumu priznania ID od 24.11.2006 (tj od dovrsenia 18 roku veku syna), hoci som ziadost podavala v 10/2008.
Pred podanim ziadosti som ho prihlasila na doch.poistenie a zaplatila (1 den, v maxim.VZ). Moze byt v tom ten hacik? Ak by bol priznany ID od datumu podania ziadosti, mal by byt VZ na vypocet zo zaplateneho poistneho,? ak ho priznaju k 18 roku veku - bude z mladosti a bude uplatneny § 73 ods 3, tj os.mzd.bod 0,67.??
Myslite, ze pomoze, ak nebudem suhlasit so zmenou priznania ID?
Dik za Vase nazory.
Dari dám ti len jednu otázku, akú výšku ID má syn?
Lebo tu hovoríš o almužne, pri OMB 0,67 čo je skoro priemer to almužna až taká nie je lebo dôchodok podľa mňa mu výjde 250 eur skoro minim. mzda v čistom.
Mne vyrátali pri OMB 0,3 dôchodok a toto ti poviem že almužna je a to som pracovala ibaže sa mi tak zarátali roky z výšky a urobilo to taký smiešny OMB.