Jahodka222
24.02.07,19:26
Máme doma staršie nepoužívané periny, ktoré nemáme kde dať. Chcela by som ich nejako využiť. Poraďte!
Kolenčík
24.02.07,18:44
Perie ak je to potrebné by som dal vyčistiť a ušil by som si kvalitné prešívané paplony, ktoré sa dajú lepšie umiestniť, ale aj využiť.
Jahodka222
25.02.07,13:44
Už som sa informovala ohľadne čistenia peria je to dosť drahá záležitosť. Keďže doma plniť paplóny perím si neviem dosť dobre predstaviť(už so to skúšala) uvítala by som radu ako si to spraviť ľahším(aby perie nebolo po celom byte)
tiny77
26.02.07,09:50
pamatam si, ze babka litrovou odmerkou plnila kazdu kocku perím (neviem presne či 3 alebo 5 l do kazdej, fakt neviem, bolo to straaasne davno) a potom to presila. a znovu nabrala perie z vreca, vsypala do z troch stran presiteho stvorca a presila. Pierka síce poletovali ale neboli po celom dome. :)
Elena Navrátilová
26.02.07,10:22
Do jedného paplóna idú 3 kg peria. Aby neboli ťažké.
tiny77
26.02.07,10:25
no vidis, kazdy prihodi nejaku radu :) babka k babce, budú.... paplony :D
Nika
26.02.07,10:26
Niektoré čistiarne z vyčisteného peria aj ušili nové paplóny. Možno by perie aj odkúpili.........
tiny77
26.02.07,10:52
este mi napadlo, my sme si dali z perin usit vetrovky.
odpredat - podla mna by to bola skoda. perie je drahe, paplony detto,
skor najst nejakeho dobrodinca, ktory ma prax a vedel by zrucne bez zababrania usit paploniky. :rolleyes: :)
Jahodka222
26.02.07,21:13
este sa chcem spytat, ci niekto nema skusenosti alebo nevie poradit ako po domacky vycistit perie. Dakujem
Mackovka
27.02.07,11:36
este sa chcem spytat, ci niekto nema skusenosti alebo nevie poradit ako po domacky vycistit perie. Dakujem
Ja som to neskúšala, ale kolegyňa vankúše prala vo veľkej bubnovej pračke, čo mali v panelákovej práčovni. Ale čo by na to "povedala" automatická pračka neviem.
Nika
27.02.07,11:51
Ja som to neskúšala, ale kolegyňa vankúše prala vo veľkej bubnovej pračke, čo mali v panelákovej práčovni. Ale čo by na to "povedala" automatická pračka neviem.

Ja som to skúšala tiež. Práčka síce nepovedala nič, ale ten vankúš sa sušil vyše týžňa a hrozne smrdel. Nakoniec som ho vyhodila. Ale moja známa perie páperové paplóny a vankúše......
helenka11
27.02.07,12:12
Vyskúšala som oprať vankúš, a potvrdzujem, sušil sa nekonečne dlho, vôbec nemal vôňu, aj keď som dala aviváž...
A potom k nám do obce prišla pojazdná čistička peria, dala som si vyčistiť
starú perinu a vankúš, vyšlo mi z toho: jeden perfektný paplón a dva vankúše, všetko ľahučké, voňavé. Dodali látku a ušili všetko spolu za 1600,- Sk.
Som spokojná a už si šetrím, na ďalšie.
Aj doma som si predtým ušila paplón,ale je to nanič robota, všade samé perie, vážiť, rozmeriavať a aj to nie je také celkom k spokojnosti.
krajanová
01.03.07,10:22
staré periny vykupjú aj pojazdný zberatelia starožitností chodia hlavne z okresu DS
renatan
01.03.07,11:25
este sa chcem spytat, ci niekto nema skusenosti alebo nevie poradit ako po domacky vycistit perie. Dakujem

Ja som malé (detské) paplóniky aj vankúše prala normálne v automatickej práčke a dopadlo to dobre, nestalo sa nič ani práčke, ani paplónom. Len to treba robiť v lete, aby sa perie rýchlo vysušilo na priudkom slnku a nemalo čas plesnivieť.
misomiso
01.03.07,11:32
este mi napadlo, my sme si dali z perin usit vetrovky.
odpredat - podla mna by to bola skoda. perie je drahe, paplony detto,
skor najst nejakeho dobrodinca, ktory ma prax a vedel by zrucne bez zababrania usit paploniky. :rolleyes: :)

S tymi vetrovkami ma napadlo, ako mi kolega (je Cech) licil, co sa stalo, ked v novej paperovej vetrovke vystupoval z auta a zachytil sa o ten kovovy vystupok na stlpiku dveri:

"Jako kdyz hodis granat do kaceny. Cela ulice byla bila. Sel jsem s tou bundou hned k nejblizsimu kontajneru". :)
Timka1
01.03.07,11:40
S tymi vetrovkami ma napadlo, ako mi kolega (je Cech) licil, co sa stalo, ked v novej paperovej vetrovke vystupoval z auta a zachytil sa o ten kovovy vystupok na stlpiku dveri:

"Jako kdyz hodis granat do kaceny. Cela ulice byla bila. Sel jsem s tou bundou hned k nejblizsimu kontajneru". :)

Dobre som sa zasmiala, ďakujem misomiso.
vrabcek1
02.03.07,11:30
staré perie treba dať vyčistit, alebo vyhodit. Aj ked ho doma operieš nikdy to už nie je ono. Tiež som to skúšala s malou perinkou smrdela a skončila v smetiaku.
Gapo
04.03.07,14:01
Ja som to neskúšala, ale kolegyňa vankúše prala vo veľkej bubnovej pračke, čo mali v panelákovej práčovni. Ale čo by na to "povedala" automatická pračka neviem.
Páperové vankúše oprať v práčke, to je lepšie ich vyhodiť, prečo? Nuž preto, lebo perie sa drobí a je tam aj fúra tých malých potvor roztočov, ktoré sa tam aj po napapaní vyšpina a to sa praním cez angín nedostane preč, treba to prať profesionálne a je to podmienka- vyfúkať.
lubica_02
04.03.07,18:36
Pridam sa aj do tejto perovej debaty - ja som kedysi prala periny z peria,ale dnes uz nemam ani jeden kusok. Perie by sa nemalo sušit na priamom slnku ani na mraze, potom sa drobí .Nechcem spavat so žiadnymi tvormi . Periny, podusky z novych materialov operiem, pekne vonaju a dobre sa mi spi.
Sladke snicky .
DanielaSL
04.03.07,18:57
Ja som svoje pierkové periny ešte dávno nechala profesionálne vyčistiť a prešiť na nové. Vôbec sa mi nepáčili, boli akési ťažké. Odložila som ich ku svokre , tá ich používa pre návštevy. Keď sme tam raz kvôli prerábaniu v byte boli nútení pár nocí spať , nikto z celej rodiny pod nimi nevedel zaspať. Druhý deň sme sťahovali ku svokre naše periny zo scan vlákien. Tie sú ľahučké, pomerne často ich periem, už by som ich nevymenila za žiadne iné. Len si treba dobre vybrať....:)
bobo1
06.03.07,09:23
Pérové periny a vankúše treba bez pardónu vyhodiť a kúpiť také, čo sa dajú prať - ale prať ich radšej ručne, aby vydržali pekné a nadýchané dlhšie.
DanielaSL
07.03.07,10:10
Neviem ako by som ich prala ručne, periem ich podľa doporučenia výrobcu v práčke. Aby boli dlho "nadýchané" ,tak sa odporúča dávať ich často na slnko.
Timka1
07.03.07,18:28
Tiež na www.pacnitra.sk čistia perie.