feras
24.02.07,21:37
Dobry deň,chcem Vas požiadať o radu, moj otec nadobudol byt od mojej sestry, čiže svojej dcéry darovacou zmluvou. Chcem sa spýtať, teraz keď ho chce predať, či sa z tej sumy musi paltit daň, lebo neviem teraz ako to je. A keď sa platí, ako by sa tomu dalo vyhnut...
ďakujem velmi pekne
Marína
24.02.07,22:24
Všimni si slovíčko môže.

Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady

Spoločné ustanovenia
pre daň z nehnuteľností
§ 17
Oslobodenie od dane a zníženie dane
………
(3) Správca dane môže všeobecne záväzným nariadením11) podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti ustanoviť zníženie dane alebo oslobodiť od dane zo stavieb alebo od dane z bytov
c) stavby alebo byty, ktorých využitie je obmedzené z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie, stavebnej uzávery alebo umiestnenia na podkopanom pozemku, d) stavby na bývanie a byty podľa druhej časti tohto zákona vo vlastníctve občanov v hmotnej núdzi,19) občanov starších ako 62 rokov alebo občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ako aj prevažne alebo úplne bezvládnych občanov, ktoré slúžia na ich trvalé bývanie, e) garáže a nebytové priestory v bytových domoch slúžiace ako garáž vo vlastníctve občanov starších ako 62 rokov alebo občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ktoré slúžia pre motorové vozidlo používané na ich dopravu,
f) stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie, stavby pre vodné hospodárstvo okrem stavieb na skladovanie inej ako vlastnej pôdohospodárskej produkcie a stavieb na administratívu.
(4) Správca dane môže vo všeobecne záväznom nariadení11) podľa miestnych podmienok vekovú hranicu občanov uvedenú v odsekoch 2 a 3 zvýšiť.
jamis
24.02.07,22:32
Dobry deň,chcem Vas požiadať o radu, moj otec nadobudol byt od mojej sestry, čiže svojej dcéry darovacou zmluvou. Chcem sa spýtať, teraz keď ho chce predať, či sa z tej sumy musi paltit daň, lebo neviem teraz ako to je. A keď sa platí, ako by sa tomu dalo vyhnut...
ďakujem velmi pekne
a o akú daň sa Ti vlastne jedná ?
Zita5
24.02.07,22:32
Marína, ale tu ide o predaj bytu , nie o Daň z nehnuteľnosti ;)
Zita5
24.02.07,22:34
Dobry deň,chcem Vas požiadať o radu, moj otec nadobudol byt od mojej sestry, čiže svojej dcéry darovacou zmluvou. Chcem sa spýtať, teraz keď ho chce predať, či sa z tej sumy musi paltit daň, lebo neviem teraz ako to je. A keď sa platí, ako by sa tomu dalo vyhnut...
ďakujem velmi pekne

Prikladám link , prečítajte príspevok od " rada" ...príspevok č. 2
http://www.porada.sk/t40640-predaj-bytu-a-dan.html?highlight=Darovanie+bytu+predaj
Marína
24.02.07,22:40
Marína, ale tu ide o predaj bytu , nie o Daň z nehnuteľnosti ;)
:D Názov témy tomu nenasvedčuje. Prvé, čo som si všimla: "daň z nehnuteľnosti - ako sa jej vyhnúť".;) Potrebuje však zaplatiť aj daň z nehnuteľnosti, tak .........
Zita5
24.02.07,22:44
:D Názov témy tomu nenasvedčuje. Prvé, čo som si všimla: "daň z nehnuteľnosti - ako sa jej vyhnúť".;) Potrebuje však zaplatiť aj daň z nehnuteľnosti, tak .........



Máš pravdu názov témy naznačuje , že sa jedná o Daň z nehnuteľnosti , avšak otázka smeruje podľa mňa inam . Ale snaha bola , má aj ...aj ...;)


I keď vlastne ani nevieme, čo zadávateľka myslela ...akú daň?
feras
25.02.07,09:28
myslela som daň z príjmu...
som to zle formulovala,prepáčte...
či sa nedá daň odpustiť keďže to nadobudol darovacou zmluvou od dcéry,ktora bola vlastnikom vyse 10 rokov
feras
25.02.07,14:36
Prosim Vas,poraďte mi niekto....
Keby sa tá daň musela zaplatiť, tak z akej sumy sa platí?keď na darovacej zmluve nieje odhad sumy bytu??? :o
Johanka
25.02.07,14:43
Ako dlho vlastnil nehnuteľnosť otec?
Mal v nej trvalý pobyt?
Ak áno, ako dlho?
feras
25.02.07,14:46
je vlastníkom asi mesiac,lebo sestra sa nahle stahovala do zahranicia...
Johanka
25.02.07,14:47
Nie je možné zistiť hodnotu darovanej nehnuteľnosti v čase darovania?
Ešte podotázka - nemala sestra zahrnutú predmetnú nehnuteľnosť v obchodnom majetku ?
feras
25.02.07,15:27
neviem ako by sa dala zistit cena?treba to ohodnotit znalcom?kolko by to asi stalo?nemala to zahrnute v obch. majetku
Johanka
25.02.07,15:44
Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je príjmom podľa § 8 ods.1 písm.b/.Zákona o dani z príjmov.
Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

V ustanovení § 25 sa pri darovaných nehnuteľnostiach skúma, či by príjem v prevodu vlastníctva nehnuteľnosti v čase darovania bol alebo nebol od dane oslobodený.

Takže nasleduje otázka, koľko rokov vlastnila nehnuteľnosť sestra, príp. koľko rokov mala v nehn. trvalý pobyt?
feras
25.02.07,15:53
zhruba 10 rokov
Johanka
25.02.07,15:59
Neviem, ku ktorému tých 10 rokov patrí :) , ale v každom prípade je to dosť, aby príjem z prevodu nehnuteľnosti v čase darovania bol oslobodený od dane.
Takže v zmysle § 25 môžeme nehnuteľnosť nadobudnutú darovaním, ktorá by v čase darovanie bola od dane oslobodená oceniť reprodukčnou obstarávacou cenou, tzn. cenou podľa znaleckého posudku.
Neviem o akej výške príjmu sa bavíme, ale určite stojí za to dať urobiť znalecký posudok .... V opačnom prípade neviete oceniť predávanú nehnuteľnosť a nemáte si ako uplatniť výdavok v zmysle § 8 ods.5 Zákona o dani z príjmov.
feras
25.02.07,16:07
tych 10 rokov patrilo k vlastnictvu...čiže ak som správne pochopila,kedže ona bola vlastníkom vyše 5 rokov,a darovaním to nadobudol otec,pri predaji by sme nemali platiť daň z príjmu...či nie?
Potrebujeme to dáko zdokladovať?
Keď byt chceme predať za 1 900 000Sk...dáme ho oceniť a z rozdielu súm budeme platiť daň?
Do tejto oblasti sa vobec nevyznam ...
svojar
25.02.07,16:13
tych 10 rokov patrilo k vlastnictvu...čiže ak som správne pochopila,kedže ona bola vlastníkom vyše 5 rokov,a darovaním to nadobudol otec,pri predaji by sme nemali platiť daň z príjmu...či nie?
Potrebujeme to dáko zdokladovať?
Keď byt chceme predať za 1 900 000Sk...dáme ho oceniť a z rozdielu súm budeme platiť daň?
Do tejto oblasti sa vobec nevyznam ...
Keďže bola nehnuteľnosť vo vlastníctve viac ako 5 rokov daň z príjmu sa neplatí. Pri byte - ak v ňom budete mať trvalý pobyt 2 roky, nebo zasa vlastníctvo 5 rokov tak zasa sa daň z príjmu neplatí.
Johanka
25.02.07,16:16
tych 10 rokov patrilo k vlastnictvu...čiže ak som správne pochopila,kedže ona bola vlastníkom vyše 5 rokov,a darovaním to nadobudol otec,pri predaji by sme nemali platiť daň z príjmu...či nie?
Potrebujeme to dáko zdokladovať?
Keď byt chceme predať za 1 900 000Sk...dáme ho oceniť a z rozdielu súm budeme platiť daň?
Do tejto oblasti sa vobec nevyznam ...
Otec daň z príjmu platiť bude, on nespĺňa žiadnu z podmienok pre oslobodenie. Moje predchádzajúce príspevky boli o tom, ako stanoviť sumu, ktorú by si otec mohol uplatniť ako výdavok. Výdavky nemôžeme trieskať len tak do vetra :) , všetko musí byť podložené. Ak nám vyšlo, že môže ako výdavok pri predaji uplatniť reprodukčnú obstarávaciu cenu, musíme ju vedieť preukázať - znaleckým posudkom.
Johanka
25.02.07,16:18
Keďže bola nehnuteľnosť vo vlastníctve viac ako 5 rokov daň z príjmu sa neplatí. Pri byte - ak v ňom budete mať trvalý pobyt 2 roky, nebo zasa vlastníctvo 5 rokov tak zasa sa daň z príjmu neplatí.
Prečítaj si , prosím, príbeh od začiatku. Práve si to riadne domotal ;) . Riešime daň z príjmov daňovníka, ktorý ju nadobudol darovaním, pričom darca ju vlastnil viac ako 5 rokov.
feras
25.02.07,16:19
uz rozumiem...ďakujem veľmi pekne...