kitky
24.02.07,23:58
prosim o radu.

v dobrej viere a na zaklade vyjadreni ktore som vtedy povazovala za pravdive a vysoko pravdepodobne som dala peniaze na dalsie zhodnotenie.

bohuzial prisla som o ne ale nemam ziadnu zmluvu iba svedkov a maily ktore sme si vymienali a ktore mam odlozene a je z nich zrejme ze dotycny manipuloval s mojimi peniazmi.

je mozne takehoto cloveka obvinit zo zavadzania a uvedenia do omylu a cez sudy vymahat od neho vratenie peniazi?
alebo sa mozem s nimi nadobro rozlucit?

budem rada ak sa najdu ludia ktori uz takuto situaciu riesili.
Chobot
26.02.07,08:40
prosim o radu.

v dobrej viere a na zaklade vyjadreni ktore som vtedy povazovala za pravdive a vysoko pravdepodobne som dala peniaze na dalsie zhodnotenie.

bohuzial prisla som o ne ale nemam ziadnu zmluvu iba svedkov a maily ktore sme si vymienali a ktore mam odlozene a je z nich zrejme ze dotycny manipuloval s mojimi peniazmi.

je mozne takehoto cloveka obvinit zo zavadzania a uvedenia do omylu a cez sudy vymahat od neho vratenie peniazi?
alebo sa mozem s nimi nadobro rozlucit?

budem rada ak sa najdu ludia ktori uz takuto situaciu riesili.

Príliš málo informácií na poradenie. AK však nemáš žiadne písomné dôkazy, ťažko preukážeš na súde, že si peniaze odovzdala.

Drahá skúsenosť....:rolleyes:
kitky
28.02.07,21:52
Dakujem ze si sa ozval. Potrebovala by som naozaj vediet ake dokazy su potrebne na podanie trestneho oznamenia.
Chobot
01.03.07,09:10
Dakujem ze si sa ozval. Potrebovala by som naozaj vediet ake dokazy su potrebne na podanie trestneho oznamenia.

Musia byť hodnoverné a preukázateľné. Trestné oznámenie môžeš podať aj bez dôkazov, ale potom bude asi pravdepodobné pre nedostatok dôkazov zastavené.

Nikde nemáš napísané, že k trestnému oznámeniu musíš predložiť tieto dokumenty:
-...
-...

Záleží od prípadu.
kitky
01.03.07,13:00
dakujem skusim si pozriet paragraf uvedenie do omylu mozno to bude cesta.
rada
02.03.07,12:07
prosim o radu.

v dobrej viere a na zaklade vyjadreni ktore som vtedy povazovala za pravdive a vysoko pravdepodobne som dala peniaze na dalsie zhodnotenie.

bohuzial prisla som o ne ale nemam ziadnu zmluvu iba svedkov a maily ktore sme si vymienali a ktore mam odlozene a je z nich zrejme ze dotycny manipuloval s mojimi peniazmi.

je mozne takehoto cloveka obvinit zo zavadzania a uvedenia do omylu a cez sudy vymahat od neho vratenie peniazi?
alebo sa mozem s nimi nadobro rozlucit?

budem rada ak sa najdu ludia ktori uz takuto situaciu riesili.
Nuž všeličo sa dá riešiť a dokonca aj vyriešiť. Záleží od toho aké podklady, doklady, svedkovia, informácie sa dajú dohromady. Pritom si však treba zvážiť a dať na váhy pre a proti a podľa toho sa zariadiť. Z uvedeného dotazu je poskytnutých veľmi málo informácií.
Preto svoju odpoveď formulujem ako otázku - nemohla by to byť pôžička ?
Zmluva o pôžičke nemá predpísanú písomnú formu. Takže by sa žiadosť o vrátenie mohla uberať aj touto cestou - mimosúdne a ak by to nesplnilo svoj účel tak aj súdne. Záleží aj od toho kto je subjekt ktorému boli dané peniaze na zhodnotenie - nebankový subjekt, fyzická osoba .... Otázok na poskytnutie odbornej pomoci je veľa. Asi by bolo vhodné po zvážení obrátiť sa na právnika.
Martin Mocko
02.03.07,12:13
prosim o radu.

v dobrej viere a na zaklade vyjadreni ktore som vtedy povazovala za pravdive a vysoko pravdepodobne som dala peniaze na dalsie zhodnotenie.

bohuzial prisla som o ne ale nemam ziadnu zmluvu iba svedkov a maily ktore sme si vymienali a ktore mam odlozene a je z nich zrejme ze dotycny manipuloval s mojimi peniazmi.

je mozne takehoto cloveka obvinit zo zavadzania a uvedenia do omylu a cez sudy vymahat od neho vratenie peniazi?
alebo sa mozem s nimi nadobro rozlucit?

budem rada ak sa najdu ludia ktori uz takuto situaciu riesili.

E-mail podľa mňa nie je veľký dôkaz. Je to hlavne o tom, že pri mailovej komunikácii je ťažko zistiť, kto na druhej strane mail vlastne odoslal. A keď druhá strana bude tvrdiť, že nie je odosielateľom mailu, ťažko dokážeš opak.
Je niečo iné, keď máš zmluvu, na ktorej je notárom overený podpis. To je už dôkaz.
Ďalšia vec - ide aj o výšku sumy. Pokiaľ je to do výšky minimálnej mzdy ide iba o priestupok a nie o tresný čin. Takže poraď sa radšej s právnikom a budeš na istom.
kitky
03.03.07,13:31
chlapci ste zlati dakujem vam. budem to riesit cez pravnika.