bui
25.02.07,11:41
Nasa firma obstarala material v Cechach...za smiesnu sumu okolo 2000 CZK, tovar bol poslany cez UPC, bola zaslana faktura v CZK..s vycislenou DPH a zakladom dane, tovar bol uhradeny v SKK sluzbe UPC.
Ako zauctovat DPH, mame narok na odpocitanie dane? Dat celu sumu do nakladov?....sme platci DPH registrovani len na Slovensku. Ide o material ktory bude pouzity do vyrobku, a predany...
Mam nejaku povinnost co sa tyka tejto DPH? Treba robit nejake hlasenie?

Ako by s postupovalo v pripade keby islo o tovar?

Dakujem.

Zatial sme nekupovali nikdy nic v zahranici....
betka
25.02.07,11:58
Pri obstaraní materiálu ste mali Ceskému dodavatelovi, ked ste platcom DPH, uviesť Vas prefix SK a DIČ, vtedy by Vám vystavili FA bez DPH.
Do nákladov si mozete dat sumu bez DPH,
Možete požiadať o vrátenie DPH v Čechách, len je to trošku zdĺhavejšie.
Jana Acsová
25.02.07,12:02
Zároveň ak spĺňate podmienky pre intrakomunitárne nadobudnutie tovaru:
- obchod platiteľ tuzemec, predávajúci platiteľ v ČR, obe osoby identifikované na daň vo svojich štátoch (predávajúci s českým IČ),
- tovar prepravený cez hranicu,
- faktúra,
- súvislosť s podnikaním,
- použitie na zdaňované činnosti atď.

zdaňujete nadobudnutie tovaru podľa vyčísleného základu dane a DPH vypočítate podľa § 26 v deň vzniku dańovej poivnnosti a vzniká Vám aj právo na odpočítanie Vami uplatnenej dane pri nadobudnutí.
Jana Acsová
25.02.07,12:03
Do nákladov si mozete dat sumu bez DPH, a DPH zaúčtovať ako VNZD. V tomto prípade platí, že sa jedná o daňový výdavok. Ak požiada o vrátenie dane v ČR - bude zadávateľ účtovať o výnose v časovej súvislosti so zaúčtovaným výdavkom (nákladom).
bui
25.02.07,20:01
A ak by vystavili fakturu bez DPH,..tak nechapem celkom...potom by som o dph vobec neuctovala..jednoducho by som zauctovala celu sumu do nakladov...resp. v mojom pripade do obstarania materialu...?

A ja by som si potom mohla z vyfakturovanej sumy vypocitat sama dph a poziadat v Cechach o jej vratenie?..

dobre to chapem?alebo uplne zle....

A este ma zaujima to UPS...faktura celkom bola na 2280 CZK...a mam prijmovy PD od UPS na sumu 2845 SKK...

mozem to brat len ako uhradu faktury v hotovosti a zauctovat kurzovy rozdiel?...myslela som si ze ups niekde pise poplatok za dorucenie....nemam ziaden iny doklad od UPS..len tento prijmovy PD...kde je ucel napisany COD 010 a este nejake cislo....
betka
26.02.07,09:17
A ak by vystavili fakturu bez DPH,.. tak nechapem celkom...potom by som o dph vobec neuctovala..jednoducho by som zauctovala celu sumu do nakladov...resp. v mojom pripade do obstarania materialu...?


Ak by Vám vystavili fa BEZ dph, ide vlastne o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z ineho členského štátu. Tuto FA si zaevidujete do záväzkov a vediete evidenčne v DPH. Kurz NBS použijete dňom dodania tovaru. Ide tu z hľadiska DPH o samozdanenie, t.j. v priznaní by ste toto uviedli do r. 04 (zdaniteľné obchody) a do riadku 16 daň z nadob. tovarov z iného ČŠ a v nákladoch OZD by ste účtovali sumu, ktorú zaplatíte Čechom.
bui
26.02.07,20:30
je jedno ci ide tovar alebo o material?

Vedeli by ste mi to vysvetlit na priklade? lebo moc tomu nerozumiem...napr. by bolo na fakture kupa nejakeho materialu za 2000 CZK...bez vycislenia zakladu dane a dph..jednoducho len 2000 CZK...
Uctujem v Omege....

Tam ked si zadam novy doklad v zavazkoch, tak mi to umozni zadat zaklad dane
s vyssou DPH,
s nizsou DPH,
s nulovou DPH,
volny zaklad dane..to ked nie je na doklade ziadna dan..napr. v pripade ked mam fakturu od neplatcu DPH,
a este je tam hal. vyrovnanie...
Ako by to bolo teda v pripade, ze mam na fakturu sumu bez vycislenia dane napr. 2000CZK?
Fakturu mi program prepocitava kurzom prijatia faktury,..keby bola na fakture DPH, tak tu prepocitava kurzom dodania tovaru...
Ak by sa cela suma zadala do riadku volny zaklad...ziadna dph sa nevypocita, cela vyfakturovana suma sa zauctuje do nakladov..resp. obstarania....no a tiez sa nic nedostane do dan. priznania....tak si to teda vobec neviem predstavit....:(
bebatka
27.02.07,14:56
prijmes si fakturu 2000 czk, prepocitas kurzom VYSTAVENIA faktury na ucely DPH. Potom si z tejto sumy vypocitas DPH 19percent, ktore si hned na to mozes aj odpocitat. Su to dva kroky navyse, ale tak je to v zakone.
Takze v podstate zaklad dane mas zauctovany ako prijata faktura. Ja si k tomu vystavim dva interne doklady...jeden na samovymeranie DPH, druhy na odpocitanie DPH. A na DPH pri nadobudnuti tovaru z ineho clenskeho statu mam spravenu analytiku. Tato dan sa Ti potom pripocita k dani aj k naroku na odpocet v danovom priznani. Mne to tiez trvalo...kym som to pochopila :o))
chanell
27.02.07,15:42
V omege to nahrávaš takto:
v knihe zDF - zvolíš si položku, kde je §11 (myslím že to je pod číslom 71 alebo 72 - vôbec si tým nie som istá teraz), potom pustím automat a ideš ďalej,
- dátumy vezmeš dátum VYSTAVENIA faktúry
- zadáš kurz NBS a potom ešte kurz pre účely DPH
- sumu zadáš do voľného základu dane v sume 2000,- CZK
- nahodíš analytiky účtu 501 a 321
- ostatné čo sa týka odpočtu a daňovej povinnosti DPH už urobí sám aj s preúčtoaní - odpočet dá na účet 343119 a výstup na 343319.
- dáš OK a je to hotovo.
bui
27.02.07,21:30
nejako to stale neviem pochopit co sa vlaste tymto zauctovanim urobi. Urobim chybu ked to normalne zauctujem v zahranicnej fakture dodavatelskej na 501 a vobec nebudem uvazovat o DPH?Je to mala suma a zbytocne starosti.....a este ked to neviem nejako pochopit....nemam moc skusenosti s touto novou dph...novou myslim od roku 2004....dovtedy mi bolo vsetko jasne ..dph na vstupe, na vystupe, logicke uctovanie vstup MD, vystup Dal......no teraz co sa tyka zahranicia, tak tomu nerozumiem...ani uctovaniu. Nemam take pripady..toto je zatial jediny...

a este mi ne je jasne ..od UPS mam jediny doklad prijmovy PD o zaplateni sumy z faktury ale v Sk....nie je tam ziaden poplato za dorucenie....v kolonke ucel je napisany nejaky ciselny kod...
Zauctujem to normalne ako uhradu v hotovosti, s tym ze rozdiel medzi fakturovanou sumou po prpocitani kurzom NBS a uhradenou sumou v Sk zauctujem ako kurzovy rozdiel...?
Lucia2005
02.03.07,09:36
Súrne prosim o poradenie.

Dňa 2.3.2007 sme obdržali tovar z ČR - doviezol dodávateľ.

Faktúra vystavená 20.2.2007
Uskutočn.zdanitelné plnenie 20.2.2007
Faktúru som obdržala mailom21.2.2007
Uhradená bola 21.2.2007

Kurz pri evid.do účtovn. 21.2.2007?
Kurz pre DPH - NBS 20.2.2007?
DPH uvediem do DP 2/2007?

Ďakujem
betka
02.03.07,10:40
Oprava: FA obdržaná 2.3
Lucia2005
02.03.07,11:45
Betka, ďakujem.
Mýlilo ma to, že sme fyzicky tovar obdržali až 2.3.2007. Takže ešte raz ďakujem.
ALBO
02.03.07,11:50
Súrne prosim o poradenie.

Dňa 2.3.2007 sme obdržali tovar z ČR - doviezol dodávateľ.

Faktúra vystavená 20.2.2007
Uskutočn.zdanitelné plnenie 20.2.2007
Faktúru som obdržala mailom21.2.2007
Uhradená bola 21.2.2007

Kurz pri evid.do účtovn. 21.2.2007?
Kurz pre DPH - NBS 20.2.2007?
DPH uvediem do DP 2/2007?

Ďakujem
Ak je dodávatel platitel tak DPH odvediete kurzom zo dňa 15.4 v DP apríl § 20/1/a., lebo ku dňu vystavenia Fa ste nemali (a ešte ani dlho potom) tovar.
Vstup uplatniť v apríli , lebo 15 apríla je DP a vtedy vám vzniklo aj právo na odp.§51.
Lucia2005
02.03.07,14:18
Betka, Originál fa som pri obdržaní tovaru t.j. 2.3.2007 nemala a určite už ju ani nedostanem. Z účtovného hľadiska berem do úvahy fa prijatú mailom dňa 21.2.2007. Dúfam, že je to správne.
betka
03.03.07,06:42
Lucka, držala by som sa Albom, teraz som si fakt nie istá dátumom. Myslím, že účtovne tak ako sa písalo, ale je pravda, že tovar bol obdržaný 2.3. pozrite par. od Alba.
kalkulka
04.03.07,13:09
Do DPH ide 15.4., čiže v aprílovom DPH, alebo 2. Q. Do učtovníctva 2.3., kedy došlo k dodaniu tovaru. /účtovný prípad/
Lucia2005
05.03.07,09:31
Ja som pre účtovn. prepočítala kurzom NBS zo dňa 21.2.2007 keď som fa obdržala (mailom-originál nemám a ani nebudem mať) a zaevidovala.

(Na účely účtovníctva sa prijatá faktúra prepočíta na slov.koruny kurzom NBS platným v deň prijatia faktúry.)

Takže mám spraviť nový prepočet kurzom z 2.3.2007 keď sme obdržali tovar???
Účtujem spôsobom B
Ďakujem
kalkulka
05.03.07,10:14
Ako môžeš účtovať o účtovnom prípade, keď ste ešte neobdržali tovar. Veď si skôr zaťažila náklady, než sa to v skutočnosti stalo. Skús pozrieť §2 postupov účtovania.
Lucia2005
05.03.07,10:42
Ano, viem, ale ja som brala do úvahy deň platby záväzku (par.2 Postupov účtovanie) a to bolo tiež 21.2.2007.
Teraz som už pomýlená, zrejme to neplatí pre obchodovanie z EU?

Môžem teda ponechať prepočet týmto kurzom, alebo spraviť opravu a prepočítať kurzom v deň obdržania tovaru t.j. 2.3.2007???
kalkulka
05.03.07,13:08
Ano, viem, ale ja som brala do úvahy deň platby záväzku (par.2 Postupov účtovanie) a to bolo tiež 21.2.2007.
Teraz som už pomýlená, zrejme to neplatí pre obchodovanie z EU?

Môžem teda ponechať prepočet týmto kurzom, alebo spraviť opravu a prepočítať kurzom v deň obdržania tovaru t.j. 2.3.2007???
Úhrada je jedna vec a dodanie tovaru zasa druhá. Tu ti nastali dva účtovné prípady. Toho 21.2. naúčtuješ úhradu kurzom NBS a príjem tovaru zasa na základe dodacieho listu, príjemky a ostatných dokladov
toho 2.3. . Prvý účt. prípad vchádza do súvahy a druhý do výsledku hospodárenia, takže to nie je jedno.
Lucia2005
05.03.07,13:25
Porozumela som, veľká vďaka.
Lucia
kalkulka
05.03.07,13:51
To ma teší, rado sa stalo.