mirhu
25.02.07,12:46
Prosím poradte mi:
1/na jednom doklade je nakupeny aj tovar - kvety a ine veci , a aj material -papier, stuhy, atd...
Ako to uctovat v JU? mam to sice spracovane ako tovar asi za 4 mesiace, ale nezda sa mi to spravne
Material teda rovno do spotreby, takztie aj kvety by som tam dala-ved sa spotrebuju ako material na kytice, a ostatny tovar ako tovar?
Zita5
25.02.07,11:52
Prosím poradte mi:
1/na jednom doklade je nakupeny aj tovar - kvety a ine veci , a aj material -papier, stuhy, atd...
Ako to uctovat v JU? mam to sice spracovane ako tovar asi za 4 mesiace, ale nezda sa mi to spravne
Material teda rovno do spotreby, takztie aj kvety by som tam dala-ved sa spotrebuju ako material na kytice, a ostatny tovar ako tovar?

Rozúčtovala by som to v PD kvety- tovar , papier stuha - materiál
holubička1
25.02.07,11:58
Môže to zostať aj ako tovar, veď pri výpise z reg. pokl. na konci účtuješ tržby za tovar, alebo výrobky a služby?
mirhu
25.02.07,11:59
Rozúčtovala by som to v PD kvety- tovar , papier stuha - materiál

Ak tomu dobre rozumiem, tak k jednemu VPD dva riadky v denniku? lebo neviem ci v Alfe ma to pusti, na jeden VPD rozuctovat.. LEnže aj kvety by mohli byt material , ked sa davaju do kytic..
Zita5
25.02.07,12:01
Ak tomu dobre rozumiem, tak k jednemu VPD dva riadky v denniku? lebo neviem ci v Alfe ma to pusti, na jeden VPD rozuctovat.. LEnže aj kvety by mohli byt material , ked sa davaju do kytic..

V Alfe to jedným riadkom nezaúčtuješ , musíš použiť dva riadky .
holubička1
25.02.07,12:06
Jednoduchšie je to dávať na ten materiál, jedným riadkom a hotovo.
mirhu
25.02.07,12:13
Môže to zostať aj ako tovar, veď pri výpise z reg. pokl. na konci účtuješ tržby za tovar, alebo výrobky a služby?

Tržby za tovar- ale mne to vychadza, ze kvety, stuhy ,papier a podobne veci-material, a kvetinace, sviecky ,vazy , vence- ako tovar.. Ale som z tohp jelen..a aj z toho kvetinara, co mu to uctujem..stratil doklady - zriadovacie vydavky-to nevadi ak to tam nebude??
vikinka
25.02.07,12:16
Asi by som to účtovala skor ako tovar,súčasťou kytice sú aj stuhy a papier,naaranžovanú kyticu predávaš ako tovar.Na konci roka budeš mať výkaze nákup materiálu a žiadny tovar.A určite tých kvetov sa nakúpi viac ako stuh a papiera.
vikinka
25.02.07,12:17
To je jeho chyba,že stratil doklady,bude mať nižšie výdavky.:---
mirhu
25.02.07,12:23
Asi by som to účtovala skor ako tovar,súčasťou kytice sú aj stuhy a papier,naaranžovanú kyticu predávaš ako tovar.Na konci roka budeš mať výkaze nákup materiálu a žiadny tovar.A určite tých kvetov sa nakúpi viac ako stuh a papiera.

Spravím to tak:
1/kvety,kvetinace,sviecky,vence-tovar
2/papier,stuhy, drotiky a ine-material

Snad to bude dobre..pretoze v inventure vykazal na konci roka len tie sviecky, vence a pod...kvety ziadne..
Este otazka: odpis zniceneho tovaru - podla smernice samozrejme - raz za mesiac? ci na konci roka?
Dakujem :)
vikinka
25.02.07,12:32
Interným predpisom,ktorý je dokladom pri úbytkoch tovaru a ich uznaní do nákladov.Musíš to mať doložené prepočtami a odôvodnené normatívy úbytkov a strát.Účtovať na konci roka ako nepeňažné operácie.
Manual
25.02.07,14:33
Asi by som to účtovala skor ako tovar,súčasťou kytice sú aj stuhy a papier,naaranžovanú kyticu predávaš ako tovar.Na konci roka budeš mať výkaze nákup materiálu a žiadny tovar.A určite tých kvetov sa nakúpi viac ako stuh a papiera.
Tiež sa pripájam k tomuto názoru že účtovať všetko ako tovar. Keby sme spravili rozviazanie kytice tak máme znova tie isté komponenty z ktorých bola vyrobená = poskladaná.
Ten kto nakupuje material a niečo z neho vyrába napr. cukrár:
potrebuje múku, vajíčka, mlieko atď... až je z toho výrobok = zákusok. Tento zákusok sa samozrejme už nadá rozobrať na prvotné suroviny ako pri rozviazaní kytice.:)
jasper
26.02.07,07:02
Moja manželka ma podobný obchod a účtujem jej v alfe. V takomto prípade rozpisujem PD na dva, niekedy až na tri riadky - tovar, materiál, prev. réžia.
Pozor, takto isto to musí byť rozpísané aj ako príjem na sklad a potom výdaj z neho (tovar, materiál), aby to na konci roka sedelo.
mirhu
27.02.07,19:54
Moja manželka ma podobný obchod a účtujem jej v alfe. V takomto prípade rozpisujem PD na dva, niekedy až na tri riadky - tovar, materiál, prev. réžia.
Pozor, takto isto to musí byť rozpísané aj ako príjem na sklad a potom výdaj z neho (tovar, materiál), aby to na konci roka sedelo.

Material davam podla smernice do spotreby, aj prev.reziu, a sklad sposob B, len si vediem tabku v sumach kolko sa nakupilo tovaru