maxop
25.02.07,13:46
Mohli by ste prosím poradiť ako postupovať pri nákúpe tovaru z Talianska a Poľska.
Nie som platca DPH a do svojho vlastného obchodu si chcem kúpiť tovar z EU.
Stačí keď si tovarové položky preložím na faktúre sám? Potom premením eurá na koruny podľa kurzu NBS v deň nákupu a zaúčtujem v jedn. účt. ako nákup tovaru? Žiadne iné pivinnosti mi z dovozu nevyplývajú? Dík.
ekopo
25.02.07,13:39
V tomto prípade z pohľadu zrozumiteľnosti dokladov platí nasledovné:
zákon o účtovníctve § 4
ods.(8) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostaviť účtovnú závierku v štátnom jazyku.13) Účtovný doklad vyhotovený v inom ako štátnom jazyku musí spĺňať podmienku zrozumiteľnosti podľa § 8 ods. 5.
a tu je tá podmienka zrozumiteľnosti:
§8
(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 7 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).

Z uvedeného vyplýva, že ak je doklad zrozumiteľný (napr.preložíš ho) môžeš ho bez obáv účtovať, len treba dať pozor na tkzv. hotovostné doklady, aby z nich bolo zrejmé, že platba prebehla. Iné obmedzenia nemáš, jedine sledovať obrat na DPH (420.0 tis). Tovar účtuješ samozrejme ako nákup tovaru.
maxop
25.02.07,16:18
Ďakujem za promptnú a odbornú odpoveď. V uvedených krajinách som bol na prieskum a ukázali mi doklad , ktorý vystavujú: modrá faktúra VAT, kde bolo všetko ako u nás, aj uvedený spôsob platby /hotovosť/ - ale to bolo všetko. Žiadny príjmový doklad. Stačí teda ako účtovný doklad len štandartná faktúra?
Dík! Prajem pekný večer.
Dajanka
01.03.07,08:02
Ahojte Poraďáci´účtujem SRO, ktorá nakupuje tovar z Poľska a je platcom DPH.Mám iba dodávateľské faktúry, na ktoré nemám platby, pretože peniaze sa priebežne vkladajú na účet poľskej firmy. Chcela som od majiteľa,aby mi vypýtal doklady o úhrade faktúr, ale vraj oni to tak nerobia a podľa toho koľko majú kredit na poľskom účte im vydajú tovar spolu s faktúrou. Na faktúre nie je napísané,že bola uhradená. Neviem čo s tým,poraďte. Ďakujem
liba2
01.03.07,08:08
Ahojte Poraďáci´účtujem SRO, ktorá nakupuje tovar z Poľska a je platcom DPH.Mám iba dodávateľské faktúry, na ktoré nemám platby, pretože peniaze sa priebežne vkladajú na účet poľskej firmy. Chcela som od majiteľa,aby mi vypýtal doklady o úhrade faktúr, ale vraj oni to tak nerobia a podľa toho koľko majú kredit na poľskom účte im vydajú tovar spolu s faktúrou. Na faktúre nie je napísané,že bola uhradená. Neviem čo s tým,poraďte. Ďakujem
K zvýraznenému: predsa z tejto operácie doklad z banky máte a tam je uvedené číslo účtu a snáď aj názov. Považujem to za dostatočný doklad, obdobne sa to robí aj v SR.
Dajanka
01.03.07,08:14
Takže mi stačí,keď tie vklady budem priebežne párovať s DF,alebo si na to urobiť ID? Neviem sa z toho vymotať.
liba2
01.03.07,08:19
Takže mi stačí,keď tie vklady budem priebežne párovať s DF,alebo si na to urobiť ID? Neviem sa z toho vymotať.
No predsa tie peniaze, ktoré sa vložili do banky, sa od niekaľ vzali ? - asi z pokladne, teda výdaj z pokladne - ak robíš JU potom VOZD, a v KDF zapíšeš úhradu.
Dajanka
01.03.07,08:50
No predsa tie peniaze, ktoré sa vložili do banky, sa od niekaľ vzali ? - asi z pokladne, teda výdaj z pokladne - ak robíš JU potom VOZD, a v KDF zapíšeš úhradu.
Možno sa nerozumieme, oni vložia napr. 500.000,- ktoré vzali z pokladne. To sú peniaze na ceste.Potom o mesiac idú po tovar, ktorý má hodnotu 350.000,- ostatné peniaze tam stoja.K tovaru im dajú daňový doklad a to je všetko. Čiže namiesto účtu 261 mám postupne dávať 321A? Poprosím ešte o odpoveď.
Dajanka
01.03.07,09:11
Opravujem sa,nie účet 261,to je účet poľskej firmy,čiže dať hneď 321?
liba2
01.03.07,11:36
Možno sa nerozumieme, oni vložia napr. 500.000,- ktoré vzali z pokladne. To sú peniaze na ceste.Potom o mesiac idú po tovar, ktorý má hodnotu 350.000,- ostatné peniaze tam stoja.K tovaru im dajú daňový doklad a to je všetko. Čiže namiesto účtu 261 mám postupne dávať 321A? Poprosím ešte o odpoveď.
K VPD výber 500 tis. by som doložila doklad z banky, že tieto peniaze boli vložené na účet dodávateľa (tak som to pochopila). Zaúčtovala by som to ako poskytnutý preddavok na 314. Keď príde fa na 350 tis. interným dokladom uhradím DF a z preddavku odúčtujem 321/314. Keď príde ďalšia faktúra, odúčtujem zbytok, a tak postupne.
Účet 261 nemôžeš použiť v žiadnom prípade , nie je to prevod medzi účtami firmy ani medzi účtom a pokladňou.
Keby ste vložili na účet vždy presne sumu DF, tak by si to mohla účtovať z pokladne priamo na 321 ako úhradu, ale keďže suma výberu z pokladne sa nezhoduje so sumou faktúry, musíš ísť cez účet 314. o.k.?
Dajanka
04.07.07,11:04
Ďakujem Liba, ozývam sa až teraz, lebo potom som si to vyriešila sama, ale presne tak, ako my radíš, cez účet 314. Ešte raz dík.